'Milli tüfek' TSK'ya teslim ediliyor!

» »
 Milli tüfek  TSK ya teslim ediliyor!

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen 500 modern piyade tüfeği (MPT-76), Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

Yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilen tüfeklerin teslimatı ve  Uzun Menzilli Atış Poligonu-Test Merkezi açılışı, yarın Kırıkkale MKE Silah  Fabrikasında gerçekleştirilecek.

MKE Kurumunca, 2007'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği  ihtiyacının karşılanmasına yönelik, Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde  5,56 mm MPT projesine başlandı. Bu proje ile envanterlerde bulunan silahların  üstün özelliklerini taşıyan, tasarım ve üretimi tamamen yerli, özgün, yeni bir  5,56 mm otomatik piyade tüfeği üretilmesi planlandı. 2008'de TSK'nın istekleri  doğrultusunda uygulama planı revize edilerek silahın 7,62 mm olarak üretilmesine  karar verildi.

MPT-76, tüm teknik özellikleri ve özgün tasarımıyla dünya silah  sektöründe dikkatleri üzerine çekti.

Üretilen 200 adetlik pilot kafile silahlar, birlikler tarafından  değişik ortam ve koşullarda kullanılarak iyileştirme önerileri alındı ve 2015'te  20 bin MPT-76 tedariki için sözleşme imzalandı.

Seri üretim dönemi kapsamında 500 adetlik ilk kafile üretimi yaklaşık  1 yılda gerçekleştirildi ve kabul testleri başarıyla tamamlandı. Kalan 19 bin 500 silahın üretim ve teslimi bu yıl tamamlanacak.

MPT-76'NIN BAZI ÖZELLİKLERİ

-Türkiye’nin milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği ilk piyade tüfeği.

- 42 farklı tasarım doğrulama testinden geçen ilk ve tek piyade  tüfeği.

- 4 yönlü MIL-1913 NATO standardı modüler monte tertibatına sahip olup  aksesuar ve gece-gündüz optik nişangah kullanımına uygun.

- Faydalı model ve patent belgelerine sahip.

- Soğuk dövme metodu ile üretilen serbest salınımlı uzun ömürlü  namlusuyla kullanıcısına güven veriyor.

- 12 kademeli hassas olarak ayarlanabilen dipçik yapısına sahip.

- Dakikada 700 atım gerçekleştiriyor, 600 metre etkili menzile ve 800  metre/saniye ilk hıza sahip bulunuyor.

- Dünya standartlarında test merkezi

ORTADOĞU VE AVRUPA'NIN EN UZUN KAPALI ATIŞ KANALINA SAHİP

Yarın açılacak Uzun Menzilli Atış Poligonu-Test Merkezi, 2 bin 400  metrekare kapalı alan üzerinde faaliyet gösterecek.  Yeni atış poligonunda 4 atış kanalı, 8 test odası, bir silah teşhir  salonu, bir heyet odası, bir toplantı salonu, silah yıkama-yağlama alanları yer  alacak.

Poligon, Ortadoğu ve Avrupa'nın en uzun kapalı atış kanalına sahip  poligonu olma özelliğini taşıyor. Merkezde, hafif silahlara ait bütün çevresel  testler dünya standartlarında yapılabilecek.

  Test odalarında, piyade tüfekleri, makinalı tüfekler ve makinalı  tabancaların fonksiyonel atışları, hızlandırılmış yağmur testi, yüksek sıcaklık  testi, düşük sıcaklık testi, nem testi, çamur testi, zehirli gaz testi, hızlı  kamera çekimleri ve geri tepme kuvveti ölçüm testi gerçekleştirilebilecek.

 


Diğer Ekonomi Haberleri
Trump ın  büyük şampiyon  ilan ettiği Çin cephesinden yanıtTrump'ın 'büyük şampiyon' ilan ettiği Çin cephesinden yanıt
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang'tan Trump'a 'büyük şampiyon' yanıtı: Yuanı bilerek devalüe etme niyetinde değiliz
93 elektrik şirketine sözleşme yasağı93 elektrik şirketine sözleşme yasağı
EPDK, tüketiciyi kendi izni olmadan 'serbest tüketici' kapsamına aldığı belirlenen 93 şirkete 3 ay boyunca ikili sözleşme yapma yasağı verdi.
Büyükanne maaşları 10 Mart ta başlayacak!Büyükanne maaşları 10 Mart'ta başlayacak!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı 'Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'nda kıdem tazminatları, istihdam seferliği konuları hakkında...
Yıldırım:  Bu yatırımlar daha başlangıç Yıldırım: "Bu yatırımlar daha başlangıç"
Başbakan Yıldırım, çevre ve şehircilik alanında yapılan dev yatırımların ne ilk ne de son olduğunu, bu yatırımların daha başlangıç olduğunu vurguladı
Doğu ya yatırım için talep patladı!Doğu'ya yatırım için talep patladı!
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Doğu'ya yatırım için 23 milyar liralık talep geldiğini açıkladı
Başbakan Yardımcısı Şimşek işadamlarına seslendiBaşbakan Yardımcısı Şimşek işadamlarına seslendi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, işadamlarına seslenerek, "Kısa vadede iniş çıkışlar moralinizi bozmasın. Zorlu sürecin büyük bir kısmını geride bıraktık" dedi
2.7 milyon kişiye sağlık sigortası müjdesi!2.7 milyon kişiye sağlık sigortası müjdesi!
Genel Sağlık Sigortası’ndan, 11.7 milyar lira prim borcu olan 5 milyon kişinin faiz ve gecikme cezası siliniyor. Sigortalı çalışmayan ve yakını üzerinden sağlık hizmeti...
E-Devlet ten alınan nüfus belgeleri resmi belge sayılacakE-Devlet'ten alınan nüfus belgeleri resmi belge sayılacak
E-Devlet kapısı üzerinden alınan nüfus kayıt örnekleri ve yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olacak.
Yeni projeler köprüleri rahatlattıYeni projeler köprüleri rahatlattı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğinde yüzde 80 rahatlama sağladı.
Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyorTürkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyor
Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği ile zeytincilik sektöründe ihracatta katma değer artışa geçecek
BIST 100
BIST 50
BIST 30
88.258 %-0,99
Düşük 87892,67
Yüksek 89242,50
İMKB ok
Açılış: 89138,37
84.558 %-1,03
Düşük 84194,04
Yüksek 85528,71
İMKB ok
Açılış: 85436,03
10.837 %-90,10
Düşük 107870,47
Yüksek 109612,83
İMKB ok
Açılış: 109509,60