'Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez'

» »
 Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin devam eden gayrimeşru faaliyetlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sonuçları olur, Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez" derken, 6. Filo iddialarına da, "Henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz'de devam eden sondaj girişimleri ve ABD donanmasına ait 6. Filo'nun bölgeye geleceğine dair iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, "Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz vs. aramalarıyla ilgili kurulmuş bir rejim var, düzen var. Münhasır ekonomik bölgeler var. Burada hem KKTC ve Güney Kıbrıs tarafının ortak bir çalışma ile arama faaliyetlerini yapması yönünde bizim baştan ortaya koyduğumuz bir prensip var. Rum yönetimi bunu ihlal ediyor. Bundan sonra da bu ilkemiz değişmeyecek" açıklamalarında bulundu.

6. Filo iddiası
"Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz" diyen Kalın, "6. Filo henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

'Doğu Akdeniz çatışmanın değil ortak çıkarların alanı olsun'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ayrıca, Ada'daki Türk vatandaşlarının hak ve hukuklarını her alanda koruduklarının altını çizerek, "Biz, kendi uhdemizdeki alanlarda çalışmalara devam edeceğiz. Buradan bir çağrıda bulunuyorum; gelin, Doğu Akdeniz'i bir ortak fayda bölgesi haline getirelim. İki taraf otursun ve ortak bir çalışma yapsın. Biz de Türkiye olarak buna destek verelim. Bunun için de Yunanistan ve başka ülkeler de olabilir bizim için sorun değil. Ama ortak bir hareket yerine Rum tarafı kendince adımlar atmaya devam ettiği sürece biz de her türlü adımı atmaktan geri kalmayız" açıklamasında bulundu.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Dünyaca ünlü saat markasının İstanbul daki şikayet kavgasıDünyaca ünlü saat markasının İstanbul'daki şikayet kavgası
Dünyaca ünlü İsviçreli saat markası, haksız rekabete yol açtığı ve markalarına zarar verdiği gerekçesiyle Türkiye'deki bir şikayet sitesini tazminata mahkum ettirdi....
Halkbank yöneticilerine ucuz dolar soruşturmasında takipsizlik kararıHalkbank yöneticilerine ucuz dolar soruşturmasında takipsizlik kararı
Halkbank yöneticileri hakkında yürütülen 'ucuz dolar soruşturması'nda sona gelindi. Mahkeme heyeti, takipsizlik kararı verdi.
Türkiye de bir ilke imza attıTürkiye'de bir ilke imza attı
Ankara Ticaret Odası 160 bin üyesine ferdi kaza sigortası hediye etti. ATO Başkanı Baran "Ekonominin neferleri olan üyelerimizin hiçbir kaygı duymadan faaliyetlerini...
Çin çok sayıda Apple modelinin satışını yasakladıÇin çok sayıda Apple modelinin satışını yasakladı
Apple'ın birçok modelinin, patent ihlali nedeniyle Çin'de satışının yasaklandığı bildirildi
Ünlü iş adamı Ali Raif Dinçkök vefat ettiÜnlü iş adamı Ali Raif Dinçkök vefat etti
Aralarında ünlü alışveriş merkezi Ak Merkez'in de bağlı bulunduğu Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Raif Dinçkök vefat etti.
Dünya devine Türk CEODünya devine Türk CEO
Garanti Bankasının hakim ortağı İspanyol bankası "Banco Bilbao Vizcaya Argentaria"nın (BBVA) Üst Yöneticiliğine (CEO) Onur Genç'in getirildiği bildirildi.