'Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez'

» »
 Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin devam eden gayrimeşru faaliyetlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sonuçları olur, Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez" derken, 6. Filo iddialarına da, "Henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz'de devam eden sondaj girişimleri ve ABD donanmasına ait 6. Filo'nun bölgeye geleceğine dair iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, "Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz vs. aramalarıyla ilgili kurulmuş bir rejim var, düzen var. Münhasır ekonomik bölgeler var. Burada hem KKTC ve Güney Kıbrıs tarafının ortak bir çalışma ile arama faaliyetlerini yapması yönünde bizim baştan ortaya koyduğumuz bir prensip var. Rum yönetimi bunu ihlal ediyor. Bundan sonra da bu ilkemiz değişmeyecek" açıklamalarında bulundu.

6. Filo iddiası
"Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz" diyen Kalın, "6. Filo henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

'Doğu Akdeniz çatışmanın değil ortak çıkarların alanı olsun'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ayrıca, Ada'daki Türk vatandaşlarının hak ve hukuklarını her alanda koruduklarının altını çizerek, "Biz, kendi uhdemizdeki alanlarda çalışmalara devam edeceğiz. Buradan bir çağrıda bulunuyorum; gelin, Doğu Akdeniz'i bir ortak fayda bölgesi haline getirelim. İki taraf otursun ve ortak bir çalışma yapsın. Biz de Türkiye olarak buna destek verelim. Bunun için de Yunanistan ve başka ülkeler de olabilir bizim için sorun değil. Ama ortak bir hareket yerine Rum tarafı kendince adımlar atmaya devam ettiği sürece biz de her türlü adımı atmaktan geri kalmayız" açıklamasında bulundu.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
BOTAŞ’tan 2 milyar liralık siparişBOTAŞ’tan 2 milyar liralık sipariş
Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Güney Kore’deki Hyundai Heavy Industries’e ait tersanelerde 2 gemi siparişi verdi.
DR, Turkuvaz Grubu na satıldıD&R, Turkuvaz Grubu'na satıldı
Doğan Holding'in sahibi olduğu Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. (D&R), Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş.'ye 440 milyon liraya satıldı.
 Socar ın yönetiminden sonra Petkim in karı 9.2 kat arttı "Socar'ın yönetiminden sonra Petkim'in karı 9.2 kat arttı"
SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR'ın 2008 yılında hisselerinin yüzde 51'ini aldığı Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin (PETKİM) net karının 9.2 kat arttığını...
Fransız tavuk devi iflas ettiFransız tavuk devi iflas etti
Dünyada ilk üç arasında yer alan Fransız tavuk üreticisi Doux'un zorunlu tasfiye talebini değerlendiren mahkeme, şirketin 31 Mayıs'a kadar faaliyetlerine devam etmesine...
Tesla 4 gün kontak kapattıTesla 4 gün kontak kapattı
Tesla, bir türlü hedeflediği üretim ve teslimat rakamlarını yakalayamadığı Model 3 serisi için fabrikalarındaki ekipmanla ilgili çalışmalar nedeniyle 4 gün boyunca...
Aramco nun halka arzı 2019 a kaldıAramco'nun halka arzı 2019'a kaldı
Küresel finans dünyası ve petrol endüstrisinin yakından takip ettiği Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco'nun ilk halka arzının (IPO) seneye kaldığı öne sürüldü