'Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez'

» »
 Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin devam eden gayrimeşru faaliyetlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sonuçları olur, Türkiye gerekli adımları atmaktan çekinmez" derken, 6. Filo iddialarına da, "Henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz'de devam eden sondaj girişimleri ve ABD donanmasına ait 6. Filo'nun bölgeye geleceğine dair iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, "Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz vs. aramalarıyla ilgili kurulmuş bir rejim var, düzen var. Münhasır ekonomik bölgeler var. Burada hem KKTC ve Güney Kıbrıs tarafının ortak bir çalışma ile arama faaliyetlerini yapması yönünde bizim baştan ortaya koyduğumuz bir prensip var. Rum yönetimi bunu ihlal ediyor. Bundan sonra da bu ilkemiz değişmeyecek" açıklamalarında bulundu.

6. Filo iddiası
"Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz" diyen Kalın, "6. Filo henüz oraya gelmiş değil. Bizim girişimlerimiz bu çerçevede devam ediyor" dedi.

'Doğu Akdeniz çatışmanın değil ortak çıkarların alanı olsun'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ayrıca, Ada'daki Türk vatandaşlarının hak ve hukuklarını her alanda koruduklarının altını çizerek, "Biz, kendi uhdemizdeki alanlarda çalışmalara devam edeceğiz. Buradan bir çağrıda bulunuyorum; gelin, Doğu Akdeniz'i bir ortak fayda bölgesi haline getirelim. İki taraf otursun ve ortak bir çalışma yapsın. Biz de Türkiye olarak buna destek verelim. Bunun için de Yunanistan ve başka ülkeler de olabilir bizim için sorun değil. Ama ortak bir hareket yerine Rum tarafı kendince adımlar atmaya devam ettiği sürece biz de her türlü adımı atmaktan geri kalmayız" açıklamasında bulundu.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
TİM Başkanı Gülle: Büyümeye 1 puanlık katkı verdikTİM Başkanı Gülle: Büyümeye 1 puanlık katkı verdik
İkinci çeyrek GSYH verilerini değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Net ihracatın büyümeye katkısı beklediğimiz gibi pozitif yönlü 1...
Çin’in en zengin insanından sürpriz kararÇin’in en zengin insanından sürpriz karar
Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, emekliye ayrılacağını duyurdu. Jack Ma'nın emeklilik sonrası şirketin yönetim kurulunda üye...
İstanbul Yeni Havalimanı yolcu taşıma ihalesi sonuçlandı!İstanbul Yeni Havalimanı yolcu taşıma ihalesi sonuçlandı!
İlk etabı 29 Ekim'de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'na 150 otobüsle 18 hat üzerinden yapılacak seferleri hangi işletmenin alacağıyla ilgili ihale düzenlendi. IETT'nin...
ING ye 775 milyon euro luk  kara para aklama ihmali  cezasıING'ye 775 milyon euro'luk 'kara para aklama ihmali' cezası
ING, kara para aklama ve yolsuzluk uygulamalarının önlenmesine ilişkin çeşitli gereklilikleri yerine getirmemesi nedeniyle 775 milyon euro ceza ödemeye razı oldu
BOTAŞ’tan 2 milyar liralık siparişBOTAŞ’tan 2 milyar liralık sipariş
Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Güney Kore’deki Hyundai Heavy Industries’e ait tersanelerde 2 gemi siparişi verdi.
DR, Turkuvaz Grubu na satıldıD&R, Turkuvaz Grubu'na satıldı
Doğan Holding'in sahibi olduğu Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. (D&R), Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş.'ye 440 milyon liraya satıldı.