'Yarı zamanlı mesai' geliyor

» »
 Yarı zamanlı mesai  geliyor

Bakan Sarıeroğlu milyonlarca kadın memurun ilgilendiren 'yarı zamanlı mesai' çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  yarı zamanlı çalışma düzenlemesi konusunda, "İşçilerle alakalı düzenlemenin  yönetmeliği çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla alakalı düzenlemenin yönetmeliği  henüz uygulamaya girmemişti. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Bakanlar Kurulu  toplantısında tekrar bir sunum yaptım. Sayın Başbakanımızın kapsamıyla alakalı  bazı talimatları oldu. Onlarla ilgili çalışmalarımızı inşallah kısa süre  içerisinde, bu hafta tamamlamayı planlıyoruz. Bu yönetmeliği de inşallah çok kısa  bir süre içerisinde uygulamaya koyacağız." dedi.

Sarıeroğlu, Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen "Memur-Sen İstanbul  Kadın Buluşması"ndaki konuşmasında, AK Parti iktidarları döneminde kamu  görevlileri ve sendikal hayatla ilgili yapılan mevzuat düzenlemeleri sonrasında  örgütlenmenin yüzde 70'ler seviyesine geldiğini, 666 bin kadın kamu görevlisinin  sendikalı olduğunu kaydetti.

Sayıların yönetim kademesindeki kadın sayısıyla örtüşmediğine işaret  eden Sarıeroğlu, "Sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının  kadın komitelerini, komisyonlarını önemsiyorum ama bunun asla sendikaların,  meslek örgütlerinin yönetim kademesinde kadınların daha fazla yer almasının  alternatifi olmadığına inanıyorum. Kadınların yönetim kademelerinde daha fazla  yer alması için daha çok çalışacağız." diye konuştu.

Jülide Sarıeroğlu, kamuda kadın çalışan oranının 2002'de yüzde 12  seviyesindeyken, şu anda yüzde 40 seviyesine geldiğini dile getirerek, şöyle  devam etti:

"Kadınların çalışma hayatındaki koşullarını iyileştirme adına son 16  yıldır devrim niteliğinde düzenlemeler yapılıyor. Hem sendikal hayat hem de  kadınlar açısından yaptığımız düzenlemeler bugün bu tabloyu oluşturdu. Geçmişte  sadece toplu görüşme yapılırken, 2010'da yapılan referandumla Anayasa'da  yaptığımız değişiklikle, artık toplu sözleşme hakkı kamu çalışanlarına geldi.  Kamu çalışanlarının sorunlarını toplu sözleşme masasında çözüme odaklı olmadan,  sosyal diyalog mekanizmalarını da geliştiren anlayışlar ve platformlar  oluşturduk. Göreve geldiğim an ilk içinde bulunduğum çalışma, kamu görevlileriyle  toplu sözleşme süreciydi. Toplu sözleşme masasının konusu olmayan birçok başlık  vardı, özellikle kadınlarla alakalı gelen tekliflerin yetersiz olduğunu ifade ettim.

Sorunların sadece 2 yılda bir toplu sözleşme masasında kalmaması için Kamu  Personel Danışma Kurulumuzun daha etkin ve verimli çalışması konusunda bir söz  vermiştim. Göreve geldiğimden itibaren kurulu 2 defa topladık, bir alt komisyon  oluşturduk. Gerek Devlet Personel Başkanlığımız gerekse memur konfederasyonları  ve sendikalarımız hem hizmet kolları bazında hem genel konularda çalışmalarını  yapıyor. İnşallah yakın zamanda 4B statüsünde çalışan kardeşlerimizin izin  konusunda bizlere sürekli ilettikleri taleplerinin gereğini yerine getireceğiz.  Şimdiden bunun hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum."

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

İş ve aile yaşamının uyumlaştırılması adına özel sektörde ve kamuda  çalışan kadınlar açısından önemli düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Sarıeroğlu,  şu bilgileri paylaştı:

"İzin sürelerini, süt izni sürelerini artırdık. Bunun yanında ücretli  izin sürelerinden sonra birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta  6 ay tam maaş alarak yarı zamanlı çalışma imkanı getirdik. Evlat edinmeler bunun  içindeydi. Çocuklar okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma imkanıyla  ilgili bir düzenleme yaptık, 2016'da. İşçilerle alakalı düzenlemenin yönetmeliği  çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla alakalı düzenlemenin yönetmeliği henüz  uygulamaya girmemişti. Daha önceki bakanlarımız çalışma yapmışlardı ama hükümet  değişikliği dönemlerine denk geldiği için her defasında kadük duruma düşmüş.

Bu  dönemde biz göreve geldiğimizde tekrardan bakanlıklara ilettik yönetmelik  taslağını ve görüşlerini aldık. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Bakanlar  Kurulu toplantısında tekrar bir sunum yaptım. Sayın Başbakanımızın kapsamıyla  alakalı bazı talimatları oldu. Onlarla ilgili çalışmalarımızı inşallah kısa süre  içerisinde, bu hafta tamamlamayı planlıyoruz.

Bu yönetmeliği de inşallah çok kısa  bir süre içerisinde uygulamaya koyacağız. Yarı zamanlı düzenleme sadece  kadınlarla ilgiliymiş gibi bir algı var. Bu hakkı biz kadın çalışanlara da erkek  çalışanlara da aynı şekilde getiriyoruz. Aileler kendi içinde bununla ilgili  kararlarını verecek. Bu anlamda gerekli tercih imkanlarını en doğru şekilde,  çalışanlarımız açısından en uygun şekilde oluşturacağız. Bunu da inşallah kısa  süre içerisinde uygulamaya geçireceğiz."


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Kıdem tazminatına yeni düzenlemeKıdem tazminatına yeni düzenleme
Yeni Ekonomi Programı'nda çalışanlarla ilgili önemli adımların ipuçları yer aldı. Yeni adımların başında kıdem tazminatı yer alıyor.
Kilosu 20 TL ye çıktı!Kilosu 20 TL'ye çıktı!
Halden; 5 liraya çıkan kereviz sofraya 9.99 lira, incir 19.99 liraya geliyor.
Kiralarda yeni zam sistemi!Kiralarda yeni zam sistemi!
Kira artışları, kura bağlı olarak artan üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyatlarındaki artışa göre belirlenecek. Kiracıların yüksek zamla karşılaşması önlenecek.
TESK ten  fırsatçılık  uyarısıTESK'ten "fırsatçılık" uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ekonomik dalgalanma yaşadığımız bir dönemde kimse kafasına göre fiyat belirleyerek...
Emeklinin zammı  10’u aşacakEmeklinin zammı % 10’u aşacak
12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur’luların zammı yüzde 10.65, memur emeklilerininki yüzde 11.15 olacak
Yapılandırmada ilk taksit hatırlatması! Son gün 1 EkimYapılandırmada ilk taksit hatırlatması! Son gün 1 Ekim
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona erecek