'Yarı zamanlı mesai' geliyor

» »
 Yarı zamanlı mesai  geliyor

Bakan Sarıeroğlu milyonlarca kadın memurun ilgilendiren 'yarı zamanlı mesai' çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  yarı zamanlı çalışma düzenlemesi konusunda, "İşçilerle alakalı düzenlemenin  yönetmeliği çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla alakalı düzenlemenin yönetmeliği  henüz uygulamaya girmemişti. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Bakanlar Kurulu  toplantısında tekrar bir sunum yaptım. Sayın Başbakanımızın kapsamıyla alakalı  bazı talimatları oldu. Onlarla ilgili çalışmalarımızı inşallah kısa süre  içerisinde, bu hafta tamamlamayı planlıyoruz. Bu yönetmeliği de inşallah çok kısa  bir süre içerisinde uygulamaya koyacağız." dedi.

Sarıeroğlu, Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen "Memur-Sen İstanbul  Kadın Buluşması"ndaki konuşmasında, AK Parti iktidarları döneminde kamu  görevlileri ve sendikal hayatla ilgili yapılan mevzuat düzenlemeleri sonrasında  örgütlenmenin yüzde 70'ler seviyesine geldiğini, 666 bin kadın kamu görevlisinin  sendikalı olduğunu kaydetti.

Sayıların yönetim kademesindeki kadın sayısıyla örtüşmediğine işaret  eden Sarıeroğlu, "Sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının  kadın komitelerini, komisyonlarını önemsiyorum ama bunun asla sendikaların,  meslek örgütlerinin yönetim kademesinde kadınların daha fazla yer almasının  alternatifi olmadığına inanıyorum. Kadınların yönetim kademelerinde daha fazla  yer alması için daha çok çalışacağız." diye konuştu.

Jülide Sarıeroğlu, kamuda kadın çalışan oranının 2002'de yüzde 12  seviyesindeyken, şu anda yüzde 40 seviyesine geldiğini dile getirerek, şöyle  devam etti:

"Kadınların çalışma hayatındaki koşullarını iyileştirme adına son 16  yıldır devrim niteliğinde düzenlemeler yapılıyor. Hem sendikal hayat hem de  kadınlar açısından yaptığımız düzenlemeler bugün bu tabloyu oluşturdu. Geçmişte  sadece toplu görüşme yapılırken, 2010'da yapılan referandumla Anayasa'da  yaptığımız değişiklikle, artık toplu sözleşme hakkı kamu çalışanlarına geldi.  Kamu çalışanlarının sorunlarını toplu sözleşme masasında çözüme odaklı olmadan,  sosyal diyalog mekanizmalarını da geliştiren anlayışlar ve platformlar  oluşturduk. Göreve geldiğim an ilk içinde bulunduğum çalışma, kamu görevlileriyle  toplu sözleşme süreciydi. Toplu sözleşme masasının konusu olmayan birçok başlık  vardı, özellikle kadınlarla alakalı gelen tekliflerin yetersiz olduğunu ifade ettim.

Sorunların sadece 2 yılda bir toplu sözleşme masasında kalmaması için Kamu  Personel Danışma Kurulumuzun daha etkin ve verimli çalışması konusunda bir söz  vermiştim. Göreve geldiğimden itibaren kurulu 2 defa topladık, bir alt komisyon  oluşturduk. Gerek Devlet Personel Başkanlığımız gerekse memur konfederasyonları  ve sendikalarımız hem hizmet kolları bazında hem genel konularda çalışmalarını  yapıyor. İnşallah yakın zamanda 4B statüsünde çalışan kardeşlerimizin izin  konusunda bizlere sürekli ilettikleri taleplerinin gereğini yerine getireceğiz.  Şimdiden bunun hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum."

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

İş ve aile yaşamının uyumlaştırılması adına özel sektörde ve kamuda  çalışan kadınlar açısından önemli düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Sarıeroğlu,  şu bilgileri paylaştı:

"İzin sürelerini, süt izni sürelerini artırdık. Bunun yanında ücretli  izin sürelerinden sonra birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta  6 ay tam maaş alarak yarı zamanlı çalışma imkanı getirdik. Evlat edinmeler bunun  içindeydi. Çocuklar okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma imkanıyla  ilgili bir düzenleme yaptık, 2016'da. İşçilerle alakalı düzenlemenin yönetmeliği  çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla alakalı düzenlemenin yönetmeliği henüz  uygulamaya girmemişti. Daha önceki bakanlarımız çalışma yapmışlardı ama hükümet  değişikliği dönemlerine denk geldiği için her defasında kadük duruma düşmüş.

Bu  dönemde biz göreve geldiğimizde tekrardan bakanlıklara ilettik yönetmelik  taslağını ve görüşlerini aldık. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Bakanlar  Kurulu toplantısında tekrar bir sunum yaptım. Sayın Başbakanımızın kapsamıyla  alakalı bazı talimatları oldu. Onlarla ilgili çalışmalarımızı inşallah kısa süre  içerisinde, bu hafta tamamlamayı planlıyoruz.

Bu yönetmeliği de inşallah çok kısa  bir süre içerisinde uygulamaya koyacağız. Yarı zamanlı düzenleme sadece  kadınlarla ilgiliymiş gibi bir algı var. Bu hakkı biz kadın çalışanlara da erkek  çalışanlara da aynı şekilde getiriyoruz. Aileler kendi içinde bununla ilgili  kararlarını verecek. Bu anlamda gerekli tercih imkanlarını en doğru şekilde,  çalışanlarımız açısından en uygun şekilde oluşturacağız. Bunu da inşallah kısa  süre içerisinde uygulamaya geçireceğiz."


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Çalışacak 111.000 kişi aranıyor!Çalışacak 111.000 kişi aranıyor!
İşsizlik 23 ay sonra nisanda tek haneye gerilerken, 1 yılda 852 bin kişi iş buldu. Özel sektör halen 111 bin personel arıyor.
Kentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatıKentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatı
Kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bulan inşaat sektörü temsilcileri, sürecin akıllı şehir uygulamaları için...
Türkiye nin ikinci 500 büyüğü açıklandıTürkiye'nin ikinci 500 büyüğü açıklandı
İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2017 yılı sonuçlarını bugün açıkladı.
16 bin ton Avrupa ya gönderiliyor!16 bin ton Avrupa'ya gönderiliyor!
Amasya'da üretilen 40 bin ton kirazın yaklaşık 16 bin tonu, Avrupa başta olmak üzere 10 ülkeye ihraç ediliyor. Bu yıl Rusya'da düzenlenen Dünya Kupası finalleri...
Son kararı bakanlık verecek!Son kararı bakanlık verecek!
Diyet ürünlerin kullanım koşulları yeniden düzenleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmasına göre kimlerin kullanabileceği, ne kadar süre kullanabileceği ürünlerde...
Yasak sona erdiYasak sona erdi
Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik balık türü olan inci kefali balığının 3 aylık av yasağı sona erdi. Bölgedeki balıkçılar, yasağın sona ermesiyle ağlarını göle...