100 kilo altın yastık altından çıktı

» »
100 kilo altın yastık altından çıktı

Vatandaş, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına büyük ilgi gösterdi. İlk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi..

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracında ilk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi. Yani 100 kilo altın yastık altından çıktı.

100 kilo altının yastık altından çıkıp ekonomiye kazandırıldığı anlamını taşıyor. Hazine de bu konuda bir rehber hazırladı. Buna göre;

İhraç kapsamında külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata lira gibi) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlıyorsa kabul edilebilecek.
Üzerinde taş bulunan takı ve Reşat altınlar kapsam dışında tutulacak.

Altınlar devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.
Altınlara 6 ayda bir yüzde 1.20 (ek getiri verilecek.

Getirilerden stopaj vergisi alınmayacak.

İhraçlar, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ülke genelinde etap etap gerçekleştirilecek. Talep toplama dönemleri dışında bankadan senet alınamayacak.

Yatırımcılar diledikleri zaman tahvil veya kira sertifikalarını Ziraat Bankası'na satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek.
Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında bir fark olmayacak..


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Çalışacak 111.000 kişi aranıyor!Çalışacak 111.000 kişi aranıyor!
İşsizlik 23 ay sonra nisanda tek haneye gerilerken, 1 yılda 852 bin kişi iş buldu. Özel sektör halen 111 bin personel arıyor.
Kentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatıKentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatı
Kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bulan inşaat sektörü temsilcileri, sürecin akıllı şehir uygulamaları için...
Türkiye nin ikinci 500 büyüğü açıklandıTürkiye'nin ikinci 500 büyüğü açıklandı
İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2017 yılı sonuçlarını bugün açıkladı.
16 bin ton Avrupa ya gönderiliyor!16 bin ton Avrupa'ya gönderiliyor!
Amasya'da üretilen 40 bin ton kirazın yaklaşık 16 bin tonu, Avrupa başta olmak üzere 10 ülkeye ihraç ediliyor. Bu yıl Rusya'da düzenlenen Dünya Kupası finalleri...
Son kararı bakanlık verecek!Son kararı bakanlık verecek!
Diyet ürünlerin kullanım koşulları yeniden düzenleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmasına göre kimlerin kullanabileceği, ne kadar süre kullanabileceği ürünlerde...
Yasak sona erdiYasak sona erdi
Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik balık türü olan inci kefali balığının 3 aylık av yasağı sona erdi. Bölgedeki balıkçılar, yasağın sona ermesiyle ağlarını göle...