100 kilo altın yastık altından çıktı

» »
100 kilo altın yastık altından çıktı

Vatandaş, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına büyük ilgi gösterdi. İlk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi..

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracında ilk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi. Yani 100 kilo altın yastık altından çıktı.

100 kilo altının yastık altından çıkıp ekonomiye kazandırıldığı anlamını taşıyor. Hazine de bu konuda bir rehber hazırladı. Buna göre;

İhraç kapsamında külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata lira gibi) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlıyorsa kabul edilebilecek.
Üzerinde taş bulunan takı ve Reşat altınlar kapsam dışında tutulacak.

Altınlar devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.
Altınlara 6 ayda bir yüzde 1.20 (ek getiri verilecek.

Getirilerden stopaj vergisi alınmayacak.

İhraçlar, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ülke genelinde etap etap gerçekleştirilecek. Talep toplama dönemleri dışında bankadan senet alınamayacak.

Yatırımcılar diledikleri zaman tahvil veya kira sertifikalarını Ziraat Bankası'na satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek.
Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında bir fark olmayacak..


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Başbakan müjdeyi verdi: Esnaf kredisi 200 bine çıkarıldıBaşbakan müjdeyi verdi: Esnaf kredisi 200 bine çıkarıldı
Ak Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım: "Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor" dedi. İşte...
Emeklilere isteyene avans isteyene kredi!Emeklilere isteyene avans isteyene kredi!
Nakit sıkıntısı çeken emeklilerin imdadına avans ve faizsiz kredi yetişecek.
Dolar yükselişe geçtiDolar yükselişe geçti
Dolar dün günü 3.6370'den kapamasının ardından bu sabah yükselişe geçerek 3.6494 seviyelerinden işlem görüyor.
Kamuya 3 bin 251 personel alınacakKamuya 3 bin 251 personel alınacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında tanınan istihdam hakkı çerçevesinde toplam 3 bin 251 kadronun ilan edildiği bildirdi.
Bütçede 2018 hedefleri belli olduBütçede 2018 hedefleri belli oldu
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ocak-Eylül 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2017 Yılsonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe...
Sıfır otomobil alacaklar dikkat!Sıfır otomobil alacaklar dikkat!
1 Ocak 2018’den itibaren Türkiye’de farklı zam oranlarına sahip 2 farklı MTV sistemi devreye giriyor. İlki aracın yaşına ve motor hacmine göre belirlenen mevcut MTV...