100 kilo altın yastık altından çıktı

» »
100 kilo altın yastık altından çıktı

Vatandaş, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına büyük ilgi gösterdi. İlk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi..

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracında ilk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi. Yani 100 kilo altın yastık altından çıktı.

100 kilo altının yastık altından çıkıp ekonomiye kazandırıldığı anlamını taşıyor. Hazine de bu konuda bir rehber hazırladı. Buna göre;

İhraç kapsamında külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata lira gibi) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlıyorsa kabul edilebilecek.
Üzerinde taş bulunan takı ve Reşat altınlar kapsam dışında tutulacak.

Altınlar devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.
Altınlara 6 ayda bir yüzde 1.20 (ek getiri verilecek.

Getirilerden stopaj vergisi alınmayacak.

İhraçlar, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ülke genelinde etap etap gerçekleştirilecek. Talep toplama dönemleri dışında bankadan senet alınamayacak.

Yatırımcılar diledikleri zaman tahvil veya kira sertifikalarını Ziraat Bankası'na satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek.
Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında bir fark olmayacak..


Diğer Güncel Haberler Haberleri
TMSF o kurumlarla ilgili kararını verdi!TMSF o kurumlarla ilgili kararını verdi!
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, 30 adet basın yayın şirketinden devredilen varlıkları satışı çıkardı.
Yeşil pasaportta yeni düzenlemeYeşil pasaportta yeni düzenleme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün istihdam şurasında konuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada yeşil pasaportta yeni düzenlemeye gidileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dan  artı 2  istihdam çağrısıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "artı 2" istihdam çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstihdam Şurası'nda konuşuyor. Erdoğan, "İşadamlarımıza sesleniyorum. Her müessesemiz artı olarak ikişer kişi istihdam edecek olursa yüzde...
Merkez Bankası faizi artırdıMerkez Bankası faizi artırdı
Merkez Bankası, piyasaya borç verdiği faizi yarım puan artırdı. Fakat artış piyasaların beklentisinden az olunca dolar 30 saniye içinde fırladı.
Kral kesenin ağzını açtı! 19.2 milyar dolarKral kesenin ağzını açtı! 19.2 milyar dolar
Suudi Arabistan Kralı özel sektörü desteklemek için kesenin ağzını açtı. Kral Salman'ın emri ile özel sektörü desteklemek için bütçeden 19.2 milyar dolar ayrıldı.
Türkiye den Filistin e 10 milyon dolarTürkiye'den Filistin'e 10 milyon dolar
Türkiye, Filistin'in sosyal ve ekonomik kalkınmasına yardımcı olunması için yaklaşık 10 milyon dolar hibe sağlayacak. 10 milyon dolar hibe kararı Resmi Gazete'de...