100 kilo altın yastık altından çıktı

» »
100 kilo altın yastık altından çıktı

Vatandaş, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına büyük ilgi gösterdi. İlk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi..

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracında ilk gün yaklaşık 15 milyon liralık talep geldi. Yani 100 kilo altın yastık altından çıktı.

100 kilo altının yastık altından çıkıp ekonomiye kazandırıldığı anlamını taşıyor. Hazine de bu konuda bir rehber hazırladı. Buna göre;

İhraç kapsamında külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata lira gibi) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlıyorsa kabul edilebilecek.
Üzerinde taş bulunan takı ve Reşat altınlar kapsam dışında tutulacak.

Altınlar devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.
Altınlara 6 ayda bir yüzde 1.20 (ek getiri verilecek.

Getirilerden stopaj vergisi alınmayacak.

İhraçlar, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ülke genelinde etap etap gerçekleştirilecek. Talep toplama dönemleri dışında bankadan senet alınamayacak.

Yatırımcılar diledikleri zaman tahvil veya kira sertifikalarını Ziraat Bankası'na satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek.
Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında bir fark olmayacak..


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Binlerce esnafı ilgilendiren teklifBinlerce esnafı ilgilendiren teklif
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Yemek kartı sektöründe yaşanan sorunların çözümü için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı...
Türkiye de işsiz sayısı 124.000 kişi daha arttıTürkiye'de işsiz sayısı 124.000 kişi daha arttı
Türkiye'de işsizlik oranı, 2017’de 2016’ya göre değişmeyerek yüzde 10.9 oldu. İşsiz sayısı 124.000 kişi artarak 3 milyon 454.000 kişiye çıktı.
Evlenene 55 bin liraEvlenene 55 bin lira
Torba yasa ile vatandaşa destek yağacak. Çiftler konut hesabıyla 20’şer bin lira, çeyiz hesabıyla 7 bin 500’er lira devlet katkısı alabilecek.
57 bin sağlıkçı alınacak57 bin sağlıkçı alınacak
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan müjdeli haberi verdi
Emekliye promosyon + ikramiyeEmekliye promosyon + ikramiye
10.6 milyon emekli 4 milyar lira promosyon, 252 bin memur emeklisi 1.1 milyar lira ikramiye alırken, ödemeler sürüyor. Promosyon almayanlar 600 liraya varan ödemeden...
Hükümetten hacamatçılar için iyi haber: SGK kapsamına alınıyorHükümetten hacamatçılar için iyi haber: SGK kapsamına alınıyor
Sağlık Bakanlığı, 'geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları'nı yaygınlaştırarak hastanelerde açmayı hedefliyor. Buna göre, doktorlar artık reçeteye bitkisel ilaçlar ve...