Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Firmalar borçlanırken iki kere düşünmeliFirmalar borçlanırken iki kere düşünmeli
Doç. Dr. Tuna, kredi ödeme performanslarında sorun yaşayan kentlerin ticaret ağırlıklı kentler olduğunu belirterek, 'Firmalar borçlanırken iki kere düşünmeli' dedi.
Asya piyasalarında dev deprem!Asya piyasalarında dev deprem!
Piyasalar 2016 başından bu yana en çalkantılı işlem gününe uyandı. Petrol 12 yılın dibini görürken, altın bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Asya`daki kayıplar...
`Uyarılarıma devam edeceğim, bunu halletmeliyiz``Uyarılarıma devam edeceğim, bunu halletmeliyiz`
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faiz ile ilgili gerekli uyarıları yaptım yapmaya da devam edeceğim. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizin yüksek olduğu bir ülkede yatırım...
Türkiye 13 milyar dolar kazandı!Türkiye 13 milyar dolar kazandı!
Cari işlemler dengesinde 2015 tablosu netleşti. Merkez Bankası verilerine göre, cari açık geçen yıl 32,19 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aralıkta ise açık 5,07 milyar...
`Petrol fiyatı 10 dolara kadar düşebilir``Petrol fiyatı 10 dolara kadar düşebilir`
Finans spekülatörleri yüzünden petrol varil fiyatı 10 dolara kadar düşebilir.” Bu öngörü Rus petrol devi Rosneft’in patronu İgor Seçin’e ait.
Türkiye'ye 10 milyar dolarlık gizemli para girişiTürkiye'ye 10 milyar dolarlık gizemli para girişi
Kaynağı belirsiz para girişi 2015'te 6 kat artışla 9,66 milyar dolara yükseldi.
Yellen: Faiz kademeli artabilirYellen: Faiz kademeli artabilir
Fed Başkanı Yellen, "Nominal faiz oranları tarihi düşük seviyede, zaman içerisinde kademeli olarak artabilir" mesajı verdi.
Küresel piyasalar Yellen'a odaklandıKüresel piyasalar Yellen'a odaklandı
Küresel piyasalardaki negatif seyir ve yüksek volatilite devam ederken, ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen'ın bugün ve yarın Kongre'de yapacağı sunumun piyasaların yönü...
İran dolardan vazgeçti, artık...İran dolardan vazgeçti, artık...
İran petrol satışlarında Euro savaşını kazandı.İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh "Yabancı şirketler borçlarını euro olarak ödemeyi kabul ettiler" dedi.
`Kaybedenler kulübünde` TL zirvede!`Kaybedenler kulübünde` TL zirvede!
TL, 24 gelişen piyasa arasında en fazla değer kaybeden para oldu. Dolar/TL 2.96`nın üzerini test etti.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
70.937 %-0,01
Düşük 70895,67
Yüksek 71541,79
İMKB ok
Açılış: 70941,65
67.635 %-0,01
Düşük 67606,71
Yüksek 68248,99
İMKB ok
Açılış: 67644,39
86.960 %-0,10
Düşük 86919,20
Yüksek 87816,57
İMKB ok
Açılış: 87047,32

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir