Akaryakıt kampanyaları incelendi

21 Temmuz 2013 Pazar, 23:37
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Merkez Bankası'ndan flaş dolar kararıMerkez Bankası'ndan flaş dolar kararı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugünden itibaren döviz piyasasındaki koşullara göre döviz satım ihalesi tutarının günlük olarak belirleneceğini bildirdi.
Erdem Başçı: Görevimin başındayımErdem Başçı: Görevimin başındayım
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sağlık durumuna ve istifa ettiği iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Zeybekci: Faiz indiriminde korkak davrandıkZeybekci: Faiz indiriminde korkak davrandık
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankasının faiz politikasına ilişkin, "Faiz indiriminde korkak davrandık. Gereksiz şekilde bu ülkenin ekonomisinin bu maliyete...
Dolar rekor tazelediDolar rekor tazeledi
Merkez Bankası ile ilgili tartışmalar ve Fed'in faiz indirimini daha erken yapabileceği beklentileriyle dolar, TL karşısında 2.52'yi aşarak, tüm zamanların en yüksek...
Fed Başkanları konuştuFed Başkanları konuştu
ABD Merkez Bankası Fed'in yetkilileri olası faiz artırımına yönelik tahminlerini paylaştı.
Başbakanlık'tan Ali Babacan açıklamasıBaşbakanlık'tan Ali Babacan açıklaması
Anadolu Ajansı'nın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yla ilgili olarak kaynaklar...
Fed'e sert uyarıFed'e sert uyarı
ABD Kongresi, Fed’in yetkileri, Hükümet Sorumluluk Ofisi’nin baskıları konusunda rapor yayınladı.Fed’in daha fazla denetimi bağımsızlığını yok eder..
Fed faizi nasıl arttıracak?Fed faizi nasıl arttıracak?
Fed Başkanı Yellen, "Ekonomik şartlar, Komite'nin öngördüğü şekilde iyileşmeye devam ederse faiz artırımı toplantı bazında değerlendirilecek" dedi.
Erdoğan konuştu! Dolar fırladıErdoğan konuştu! Dolar fırladı
Dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik açıklamalarıyla gün içindeki zirvesini gördü.
MB'nın faiz indirimine iş dünyası ne dedi?MB'nın faiz indirimine iş dünyası ne dedi?
İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin yeterli olmadığı yönünde…
BIST 100
BIST 50
BIST 30
84.191 %-2,01
Düşük 84039,72
Yüksek 86437,00
İMKB ok
Açılış: 85915,36
80.415 %-2,07
Düşük 80253,41
Yüksek 82613,33
İMKB ok
Açılış: 82111,40
10.349 %-90,22
Düşük 103304,19
Yüksek 106519,31
İMKB ok
Açılış: 105847,64

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.