Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
93 milyon lirayı bankada unuttular93 milyon lirayı bankada unuttular
Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili çağrılara rağmen yaklaşık 93 milyon lira yine unutuldu.
Fitch metodoloji değişikliğine gittiFitch metodoloji değişikliğine gitti
Kuruluşun not değerlendirmede metadoloji değişikliğine gitmesi sonrası Türkiye'nin notu BBB- oldu. Medya İlişkileri Yöneticisi Peter Fitzpatrick, kuruluşun teknik...
TCMB den 5 yeni iletişim uygulaması!TCMB`den 5 yeni iletişim uygulaması!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iletişim politikası uygulamalarında yeni düzenlemelere gidildi.
AB den Fitch e cezaAB'den Fitch'e ceza
AB, kredi değerlendirme kuruluşu Fitch’e düzenlemelere uymadığı gerekçesiyle 1,37 milyon avro ceza verdi.
Dolar ne kadar? 22 Temmuz 2016Dolar ne kadar? (22 Temmuz 2016)
Hafta boyuncu sert hareketlerin yaşandığı piyasalarda son işlem gününe daha sakin girildi. Dolar, 3.06 seviyesinde. Borsa yüzde 1.6 yükselişle başladı.
Benzine 6 kuruş zamBenzine 6 kuruş zam
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına ortalama 6 kuruş zam yaptı.
Yabancılardan 1.2 milyar dolarlık alım!Yabancılardan 1.2 milyar dolarlık alım!
Yurt dışında yerleşik kişilerin portföyündeki hisse senedi ve DİBS piyasa değeri arttı. Yabancı yatırımcılar geçen hafta net 1.2 milyar dolarlık menkul kıymet alımı...
IMF, Türkiye nin büyüme tahminini koruduIMF, Türkiye`nin büyüme tahminini korudu
Uluslararası Para Fonu, Türkiye için 2016 büyüme tahminini korudu.
ECB faiz oranlarını değiştirmediECB faiz oranlarını değiştirmedi
Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.
SGK dan emeklilere fark ödenmesi hakkında açıklamaSGK'dan emeklilere fark ödenmesi hakkında açıklama
SGK, emeklilik, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan kişilere fark ödenmesine ilişkin bir duyuru yayımladı
BIST 100
BIST 50
BIST 30
71.738 %0,20
Düşük 70426,16
Yüksek 72801,93
İMKB ok
Açılış: 71594,98
68.775 %0,06
Düşük 67553,88
Yüksek 69876,66
İMKB ok
Açılış: 68736,91
88.280 %-0,01
Düşük 86707,41
Yüksek 89752,38
İMKB ok
Açılış: 88284,36

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir