Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
BDDK Başkanı: Faiz yarışı istemiyoruzBDDK Başkanı: Faiz yarışı istemiyoruz
BDDK Başkanı Akben, Başbakan Yardımcısı Canikli`nin mevduat faizlerinin düşürülmesine yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine, bir faiz yarışının olmasını...
Petrol 3 haftanın en yükseğini gördüPetrol 3 haftanın en yükseğini gördü
Brent türü ham petrolün varil fiyatı, 49,8 dolar ile son 3 haftanın en yüksek seviyesini gördü.
Dış ticaret açığı yüzde 5.3 azaldıDış ticaret açığı yüzde 5.3 azaldı
Ağustos ayında dış ticaret açığı 4 milyar 687 milyon dolara geriledi.
Tarımsal kredi borçlarına ertelemeTarımsal kredi borçlarına erteleme
Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenleme gereği, 2016 yılında çeşitli afetlerden zarar gören üreticilerin tarımsal kredi borçlarına erteleme getirildi.
Bankaların yeni oyunu!Bankaların yeni oyunu!
Yeni yasaya göre; kredi ve kart borcu olanlar, kalan borçlarını 72 ayda ödeyebilecek. Ancak bankalar istediğine yapılandırma hakkı tanıyor. Ayrıca taksiti de kendisi...
Dolar 3 liranın üstünde!Dolar 3 liranın üstünde!
Dolar/TL uluslararası piyasalarda doların gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazanmasına paralel yüzde 0,7 prim yaparak 3,0005'e yükseldi.
Bankacılardan Moody s sitemiBankacılardan Moody`s sitemi
Bankaların üst düzey yöneticileri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody`s`in Türkiye`ye ekonomik değil, siyasi gerekçelerle yaklaştığını ve not indirimi ile...
Borçtan kurtulurken çifte faize dikkat!Borçtan kurtulurken çifte faize dikkat!
Hükümetin kredi kartı borç yapılandırması kararı milyonlarca vatandaşa nefes aldıracak. 72 aylık vade borçları küçük taksitlere bölecek. Faizler bankalara bırakıldı....
FED Başkanı ndan faiz açıklamasıFED Başkanı'ndan faiz açıklaması
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, faiz artırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu
Petrol üretiminde kritik kararPetrol üretiminde kritik karar
Petrolde flaş karar. OPEC toplantısında üye ülkeler, "petrol üretimini belli bir seviyede tutma" konusunda anlaştı. Açıklama gelir gelmez petrol fırladı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.488 %-0,76
Düşük 76170,66
Yüksek 76771,03
İMKB ok
Açılış: 77076,80
73.057 %-0,80
Düşük 72765,77
Yüksek 73329,77
İMKB ok
Açılış: 73647,78
93.643 %-0,79
Düşük 93217,37
Yüksek 93979,03
İMKB ok
Açılış: 94384,31