Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Reel efektif döviz kuru endeksi 14 ayın düşüğüne yakınReel efektif döviz kuru endeksi 14 ayın düşüğüne yakın
TCMB verilerine göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Temmuz ayında 99,55 oldu
TCMB: Çekirdek enflasyonda iyileşme gözlendiTCMB: Çekirdek enflasyonda iyileşme gözlendi
Merkez Bankası, Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda yıllık çekirdek enflasyon göstergeleri eğiliminde bir miktar iyileşme olduğunu belirtti
S&P'den Avrupa Birliği'ne kötü haberS&P'den Avrupa Birliği'ne kötü haber
Standard And Poors (S&P), Avrupa Birliği'nin kredi notunun görünümünü düşürdü
Dolar güne nasıl başladı?Dolar güne nasıl başladı?
Dolar 2,7740 liradan, avro 3,0390 liradan güne başladı
Türk Lirası en kötüler arasındaTürk Lirası en kötüler arasında
Doların, ABD ekonomisindeki iyileşmeden aldığı destekle güçlenmesi, gelişen ülkelerin para birimlerinin bu yıl büyük değer kayıpları yaşamasına neden oldu
En fazla euro kazandırdıEn fazla euro kazandırdı
Yatırım araçlarından borsa, euro, dolar ve altın fiyatlarında bu hafta yükseliş kaydedildi
Merkezler harekete geçiyorMerkezler harekete geçiyor
Fed'in faiz artırımı yaklaştıkça gelişmekte olan piyasalarda endeks ve para birimleri çalkalanıyor
Dolarda 'U' dönüşü!Dolarda 'U' dönüşü!
Sabah saatlerinde 2.79`un üzerine tırmanarak rekora yönelen dolar, beklentilerin altındaki ABD istihdam maliyeti verisinin ardından 2,76`nın altına geriledi.
IMF: Anlaşma yoksa kredi yokIMF: Anlaşma yoksa kredi yok
IMF, yeni kredileri Yunanistan'ın Avrupa hükümetleriyle anlaşmaya varması halinde serbest bırakacak
Dolar rekora koşuyor!Dolar rekora koşuyor!
FED'in faiz artışına yaklaştığı algısıyla yükselen Dolar kazançlarını korurken emtiada düşüş devam ediyor. BIST ise pozitif tarafta yatay seyrediyor.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
78.234 %0,09
Düşük 78290,26
Yüksek 78753,82
İMKB ok
Açılış: 78164,09
74.704 %0,11
Düşük 74727,84
Yüksek 75189,40
İMKB ok
Açılış: 74621,16
95.844 %0,10
Düşük 95879,14
Yüksek 96504,06
İMKB ok
Açılış: 95748,38

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir