Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Dolar yeniden uçuşa geçtiDolar yeniden uçuşa geçti
Dolar, TL karşısında 2,95’i aştı.
Issing: Yunanistan'ın Euro'dan çıkması daha iyiIssing: Yunanistan'ın Euro'dan çıkması daha iyi
Avrupa Merkez Bankası eski Başekonomisti Issing, Yunanistan'ın para birliğinden ayrılmasının ülke için daha iyi olacağını söyledi
KKTC hükümeti, döviz kurunu sabitlediKKTC hükümeti, döviz kurunu sabitledi
KKTC hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla döviz kurlarını üç ay süre ile sabitleme kararı aldı
Dolar düşüşte!Dolar düşüşte!
FED'in faiz artırımının yaklaştığı beklentilerinin tekrar yükselmesi piyasalarda yeni bir tedirginlik dalgası başlattı. Borsa haftaya düşüşle başladı.
Merkez'in hamlesi doları düşürür mü?Merkez'in hamlesi doları düşürür mü?
Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklara dair yaptığı değişiklikler piyasalar tarafından nasıl algılanacak?
Fischer'dan faiz açıklamasıFischer'dan faiz açıklaması
Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Eylül'de faiz artışı konusunda açıklama yaptı
Rüzgar tersine döndüRüzgar tersine döndü
Çin merkezli depremin etkisi azalınca güvenli liman olarak görülen altında satışlar hızlandı
Erdoğan'dan faiz çıkışıErdoğan'dan faiz çıkışı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerin düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Bizim dışımızdaki ülkelerin faiz oranlarına baktığınızda neredeyse hepsi 0’a yakın....
Şok eden dolar yorumuŞok eden dolar yorumu
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali son günlerde yükselen dolar kuruyla ilgili konuştu
Dolar kuru ne kadar artar?Dolar kuru ne kadar artar?
Dolar kuru 3 bini zorlarken devalüasyon iddiaları ortaya çıktı. Milliyet'in ekonomi yazarı Güngör Uras dolar kuru için 3.75 kehanetinde bulundu.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
73.796 %0,31
Düşük 73434,13
Yüksek 74260,70
İMKB ok
Açılış: 73569,66
70.432 %0,30
Düşük 70076,63
Yüksek 70899,62
İMKB ok
Açılış: 70223,23
90.542 %0,31
Düşük 90072,34
Yüksek 91153,70
İMKB ok
Açılış: 90265,90

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir