Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
‘Merkez adım atana kadar dolar düşmez’‘Merkez adım atana kadar dolar düşmez’
Hazine’nin Piyasa Yapıcıları Toplantısı’nda bankacıların “Yabancı fonlar faiz artışını görene kadar Türk tahvili almaz, dolar alıp çıkar” mesajı vermesi algıyı daha da...
Meydanı boş gördülerMeydanı boş gördüler
Seçim öncesi Merkez dövize müdahale edemez görüşü dolara yeni rekor kırdırdı. Dolar 2.74’ü test ederken, Borsa artık bu çıkışlara alıştı ve % 2.11 değer kazandı.
Piyasalar tepetaklak!Piyasalar tepetaklak!
Türkiye’deki seçim süreci nedeniyle, küresel gelişmelerden negatif ayrışan piyasalarda dolar 2.7388 lira ile yeni rekor düzeye tırmanırken, euro da 2.9767 liraya çıktı.
Dolardan yeni zirve!Dolardan yeni zirve!
Dolar/TL 2.7351'i gördü
Dolar yeni rekor düzeyine tırmandıDolar yeni rekor düzeyine tırmandı
Dolarda, Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışla yeni rekor düzeye çıktı.
Dolara karşı ‘güvercin’ tavır piyasayı ürküttüDolara karşı ‘güvercin’ tavır piyasayı ürküttü
Merkez Bankası, sürpriz yapmadı ve faizi sabit tuttu. Önceden bilinen silahları açıklayan ve sıkılaştırma işareti vermeyen Merkez’in tavrı ‘güvercin’ bulundu. Piyasadan...
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıMerkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası'nın bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonuçlandı
Gözler Para Politikaları Kurulu'ndaGözler Para Politikaları Kurulu'nda
Merkez Bankası bugün Para Politikası Kurulu'nu toplayacak. Piyasalar, kurulda TL için atılacak adımları bekliyor.
Faiz çift haneye dayandı!Faiz çift haneye dayandı!
İki yıllık gösterge tahvilin faizi 9,89`la 6,5 ayın zirvesine yükseldi.
Dolar 2,71`in üzerindeDolar 2,71`in üzerinde
Geçen hafta 2.7305`e kadar yükselerek rekor kıran dolar/TL bu sabah 2,70’in üzerinde işlem görüyor.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
85.551 %2,11
Düşük 84141,76
Yüksek 84855,00
İMKB ok
Açılış: 83780,35
81.434 %2,22
Düşük 79998,84
Yüksek 80700,63
İMKB ok
Açılış: 79667,94
10.436 %-89,78
Düşük 102509,80
Yüksek 103401,74
İMKB ok
Açılış: 102089,18

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir