Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Türkiye faizsiz finans sektöründe çalışmalara hız verdiTürkiye faizsiz finans sektöründe çalışmalara hız verdi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu'nun ikinci toplantısında faizsiz finansın Türkiye ve dünyadaki görünümünü ayrıntılı bir şekilde...
Dolar ne kadar? 24 Ekim 2016Dolar ne kadar? (24 Ekim 2016)
Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ara vermesinin desteğiyle tarihi zirveden gerileyen dolar haftaya 3,07'nin üzerinde başladı.
POS cihazı hilesine dikkat!POS cihazı hilesine dikkat!
Gelişen teknoloji sayesinde şimdi de POS cihazlarından kart kopyalanıyor. ATM sahtekarlarından farklı olarak kartınızdan 15-50 lira gibi ufak rakamlarla birkaç defa...
Bu hafta parasını bunlara yatıran yaşadı!Bu hafta parasını bunlara yatıran yaşadı!
Bu hafta borsa, altın ve dolar kazandırdı, euro kaybettirdi.
Moody s beklentilerin üzerinde kâr ettiMoody's beklentilerin üzerinde kâr etti
Kredi derecelendirme kuruluşu mali yılının 3. çeyreğinde analist beklentilerinin üzerinde kâr açıkladı.
Finansbank ın adı ve logosu değiştiFinansbank'ın adı ve logosu değişti
Finansbank, QNB Group’un satın alması sonrasında faaliyetlerini QNB Finansbank adıyla sürdürecek. Banka, bu isim değişikliği ile birlikte logo ve kurumsal kimliğini de...
Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
Avrupa Merkez Bankası (ECB), beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişiklik yapmadı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıMerkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faizleri değiştirmediğini açıkladı. Kararın ardından 3,07 liranın...
Banka faizleri düşecek!Banka faizleri düşecek!
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, bankaların faiz indirimlerine devam edeceğini belirtti.
Dolar ne kadar? 20 Ekim 2016Dolar ne kadar? (20 Ekim 2016)
Piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandı. Karar öncesinde dolar bankalararası piyasada 3,06-3,07 bandında hareket ediyor.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
79.932 %1,38
Düşük 79204,51
Yüksek 80065,22
İMKB ok
Açılış: 78843,66
76.269 %1,41
Düşük 75541,28
Yüksek 76386,52
İMKB ok
Açılış: 75212,16
97.749 %1,43
Düşük 96785,57
Yüksek 97920,49
İMKB ok
Açılış: 96373,63