Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
MB: Sıkı duruş korunacakMB: Sıkı duruş korunacak
Çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektiriyor. Orta vadede enflasyon beklentisi yüksek.
Petrolde aylardır böylesi görülmediPetrolde aylardır böylesi görülmedi
Brent petrolün varil fiyatı 49 doların üzerine çıkarken, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 7 ayın zirvesini gördü.
Dolar ne kadar?Dolar ne kadar?
Dün gün içinde 3.01`e kadar tırmanan dolar/TL bugün güne 2.94 seviyesinde başladı. Dolar şu saatlerde 2.9380`den işlem görüyor.
Merkez faizi yarım puan daha indirdiMerkez faizi yarım puan daha indirdi
Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını yarım puanlık indirimle yüzde 9,50 seviyesine çekti. Faiz koridorunun alt bandı ve politika faizi sabit kaldı.
Dolara Mehmet Şimşek freniDolara Mehmet Şimşek freni
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni kabinede yer almasıyla 3 liranın üzerinde seyreden dolar hızla gerileyerek, 2.97 seviyesine indi.
Merkez Bankası'nın faiz kararı bekleniyorMerkez Bankası'nın faiz kararı bekleniyor
Merkez Bankası'nın bugünkü toplantıda üst bantta faiz indirimine devam etmesi beklenirken, tahminler 50 baz puanda yoğunlaşıyor.
Dolar ne kadar (24 Mayıs 2016)Dolar ne kadar (24 Mayıs 2016)
Dolar/TL, ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlik ve Fed endişeleriyle 3 liranın üzerine çıktı.
`Türk sigorta şirketlerinin riskleri yüksek``Türk sigorta şirketlerinin riskleri yüksek`
Fitch, "Türk sigorta şirketlerinin riskleri yüksek, birleşme-satın almalar olası" değerlendirmesinde bulundu.
Dolar 3 liraya yaklaştıDolar 3 liraya yaklaştı
Haftaya 2,97'nin üzerinde başlayan dolar/TL 2,99'un üzerine çıktı.
Dolar/TL 2.98`i aştı!Dolar/TL 2.98`i aştı!
Geçen hafta Fed tutanaklarının ardından 3 lriaya kadar tırmanan dolar/TL, bu sabah 2.9773/2.9796 seviyesinde güne başladı. Dolar saat 09:55 itibariyle 2.98 lirayı aştı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
78.609 %-1,04
Düşük 78593,41
Yüksek 79941,01
İMKB ok
Açılış: 79434,60
74.878 %-1,09
Düşük 74864,52
Yüksek 76184,46
İMKB ok
Açılış: 75706,17
96.415 %-1,13
Düşük 96386,79
Yüksek 98119,94
İMKB ok
Açılış: 97521,59

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir