Akaryakıt kampanyaları incelendi

21 Temmuz 2013 Pazar, 23:37
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
Fitch: 2015 Türk bankaları için daha zor yıl olacakFitch: 2015 Türk bankaları için daha zor yıl olacak
Uluslararası derecelendirme şirketi Fitch, Türk bankalarının 2015 yılında daha zor koşullarla karşı karşıya kalacakları uyarısı yaptı.
Putin: Kriz iki yıl sürebilirPutin: Kriz iki yıl sürebilir
Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'da şu anki olumsuz durumun gelecek iki yıl boyunca devam edebileceğini söyledi.
İşte ekonomiyi uçuracak eylem planıİşte ekonomiyi uçuracak eylem planı
Başbakan Davutoğlu, Ekonomide Dönüşüm Programı'nın ikincisini açıkladı.
Fed doları frenlediFed doları frenledi
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarında "acele etmeyeceği"ni vurgulaması, yeni rekorlar kıran dolardaki artışı frenledi.
Altın bilmeceAltın bilmece
Yukarı mı aşağı mı?
‘Ankara-İstanbul arası 70 dakika olacak’‘Ankara-İstanbul arası 70 dakika olacak’
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, önümüzdeki dönemde İstanbul ile Ankara arasında yeni Hızlı Tren Hattı açılacağını belirterek, “2019'da Ankara-İstanbul arası 1 saat 10...
FED'den beklenen açıklama geldiFED'den beklenen açıklama geldi
Piyasaların merakla beklediği kritik karar geldi. Fed 'kayda değer süre' ifadesinin tonunda değişikliğe gitti ve 'faiz artışında sabırlı olunacağı'nı vurguladı. Açıklama...
Tüm zamanların rekoru!Tüm zamanların rekoru!
Doların önlenemez yükselişi!
Kredi çekeceklere önemli uyarıKredi çekeceklere önemli uyarı
Uzamanlardan yılbaşı kredisi kampanyalarıyla ilgili tüketicilere uyarı geldi: Vadedilenlerle gerçekte karşınıza çıkanı kıyaslayın, sorun ve araştırın...
Altın yatırımcıları dikkat!Altın yatırımcıları dikkat!
Bu satışlara sakın aldanmayın!
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.369 %1,92
Düşük 81824,55
Yüksek 82713,11
İMKB ok
Açılış: 80820,72
79.118 %1,90
Düşük 78623,95
Yüksek 79481,82
İMKB ok
Açılış: 77642,01
10.201 %-89,81
Düşük 101408,63
Yüksek 102484,60
İMKB ok
Açılış: 100104,88

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.