Akaryakıt kampanyaları incelendi

» »
Akaryakıt kampanyaları incelendi

Mil,bonus gibi hediyeleri bankalar kredi kartı satmak için yapmış

Akaryakıt şirketleriyle bankaların kredi kartları üzerinden yaptığı kampanyaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) takibe aldı. Kurul, bankalara kampanyalarda mil, bonus gibi akaryakıt dışı ürünler maliyetine akaryakıt şirketlerinin dahil olup olmadığını sordu. Bankalar, ‘Dahil değil’ cevabını verince üst kurul incelemesini sonlandırdı.
 
 Akaryakıt sektöründe ana dağıtım şirketleri ve bayilerin benzin, motorin, LPG satışlarında, tencere, tava, kontör, altın, bardak, çay, sabun gibi promosyon kampanyası yapmaları yasaklandı. Şirketler sadece promosyon olarak, akaryakıt hediye (benzin, motorin, LPG gibi) verebiliyor. Ancak son dönemde bankalarla, akaryakıt ana dağıtım şirketleri ortak kampanya yapmaya başladı. Kampanyalarda zaman zaman akaryakıt dışında mil, bonus gibi ürünlerin müşterilere promosyon olarak verilmesi EPDK’yı harekete geçirdi. Üst Kurul, bazı büyük bankalara yazı yazarak ‘ortak kampanyalarda akaryakıt dışı ürünlerin maliyetine bankaların katılıp katılmadığını ve maliyet yapısını’ sordu. Kurul mevzuatı, promosyon ihlaline 850 bin lira cezayı öngörüyor. Sektör kaynakları, bankaların kampanyalarla ilgili Üst Kurul’un yazısına ‘akaryakıt dışı promosyon maliyetlerine şirketlerin dahil olduğu’ yönünde cevap vermesi halinde akaryakıt şirketlerine yönelik promosyon yasağının ihlal incelemesi başlatılacaktı. İnceleme sürecinde şirketlerden kampanya maliyet yapısı, belgeler gibi evraklar istenecekti. Ancak, bankaların ‘maliyetleri kendilerinin üstlendiği’ cevabı vermesi üzerine Üst Kurul incelemeye son verdi.
 
    Bankaların araç sahiplerine yönelik ‘hediye akaryakıt’ kampanyalarında asıl amacın, kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak olduğu belirtiliyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ilk bakışta ücretsiz hediye akaryakıt cazip gözükmekle birlikte nihayetinde akaryakıtı kredi kartı ile alma şartı bulunuyor. Müşteri istasyona girdiğinde akaryakıtla birlikte başka ürünler de alabiliyor. Hediye benzin için edinilen kredi kartı daha sonra başka alışverişler için de kullanılıyor. Bankalar, bütün bu kalemleri dikkate alarak kampanya düzenliyor.
 


Diğer Finans Haberleri
İstanbul’da servis ve minibüsler zamlandıİstanbul’da servis ve minibüsler zamlandı
İstanbul'da; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servis araçları ücret tarifesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararı...
Dolar ne kadar? 26 Ağustos 2016Dolar ne kadar? (26 Ağustos 2016)
Hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL kuru, bugün saat 17.00'da başlayan Fed başkanı Janet Yellen'ın konuşmalarıyla yeniden hareketlendi
Depoları kartla fulledik!Depoları kartla fulledik!
Benzin istasyonlarında yılın ilk yarısında banka ve kredi kartlarıyla 23,3 milyar liralık işlem yapıldı.
Küresel piyasalar Yellen e odaklandı!Küresel piyasalar Yellen`e odaklandı!
Küresel piyasalarda tüm dikkatler Fed Başkanı Janet Yellen`ın bugün yapacağı konuşmaya çevrildi.
Merkez Bankası rezervleri arttıMerkez Bankası rezervleri arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 58 milyon dolarlık artışla 123 milyar 484 milyon dolara yükseldi.
BDDK dan 1 izin 1 iptal kararıBDDK`dan 1 izin 1 iptal kararı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, 1 ödeme kuruluşuna faaliyette bulunma izni verdi, 1 faktoring şirketinin faaliyet iznini de iptal etti.
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttıBankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi geçen hafta 1 milyar 213 milyon lira artarak 1 trilyon 605 milyar 55 milyon liraya yükseldi.
Fed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışıkFed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışık
ABD Merkez Bankası'nın 4 bölgesel başkanı, faiz artırımının bu yıl olacağı beklentisi taşıyor.
Dolar ne kadar? 25 Ağustos 2016Dolar ne kadar? (25 Ağustos 2016)
Cerablus operasyonunun uluslararası koalisyon ile yapılmasıyla dolar 2,94 seviyesinde dengelendi.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi arttıFinansal Hizmetler Güven Endeksi arttı
Finansal Hizmetler Güven Endeksi, ağustosta bir önceki aya kıyasla 4,7 puan arttı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.118 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 76118,84
72.855 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 72855,73
93.286 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 93286,67