Akın İpek petrol buldu!

5 Temmuz 2013 Cuma, 17:35
Akın İpek petrol buldu!

Batman-Bitlis sınırında yüksek kalitede petrol keşfi!

PARALİMANI.COM

Akın İpek'in büyük hissedarı olduğu Koza-İpek Grubu'nun Batman'daki Koza-1 kuyusunda yüksek gravitede petrola rastlandığı açıklandı. Şirket tarafından KAP'a gönderilen açıklamada petrol keşfinin 4050 metre derinlikte gerçekleştiği bildirildi. Aynı açıklamada tespit edilen petrolün ekonomik getirisinin sınırlı olduğu, fakat ekonomik miktara ulaşmak için üzerinde çalışmalar yapıldığı bildirildi. İşte KAP'a yapılan o açıkalama:

Şirketimizin sahibi olduğu iki adet petrol arama ruhsatı bulunmaktadır. Sınırları birbirlerine yakın olan bu ruhsatların her ikisinde de faaliyetler yürütülmektedir. Şirketimizin ilk arama kuyusu olan Koza-1 petrol arama kuyusunda 4178 metrelik sondaj tamamlanmış ve sondaj faaliyeti esnasında bir çok metrajda yüksek oranda doğalgaz okuması kaydedilmiştir. Bununla birlikte kuyu tamamlama çalışmaları kapsamında yapılan testlerde 4030 metre civarında petrol ve 4050 metre civarında kondenseyte (yüksek kaliteli petrol) rastlanmıştır. Kalitesi kantitatif olarak ta tespit edilmiş olan bu hidrokarbon üretiminin, ekonomik getirisinin limitli olduğu hesaplanmıştır. Üretimin arttırılması ve ekonomik miktara ulaşabilmek için hem geleneksel kuyu tamamlama yöntemleri hem de geleneksel olmayan (unconventional) yöntemler (testler, analizler, prosesler-reprosesler, yorum ve değerlendirmeler) üzerinde çalışılmakta ve bu konuda gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından destek alınmaktadır. Bu çalışmalarla birlikte amaçlanan, üretim miktarının ekonomik seviyelere ulaştırılmasıdır. Diğer bir arama kuyumuz İpek Koza-1'in sondajına 30 Ekim 2012 tarihinde başlanmıştır. Toplam derinliği 3000 metre olarak hedeflenen kuyuda 2180 metreye kadar başarı ile ulaşılmasına rağmen bu metrajda jeolojik ve tektonik sebeplerden ötürü sondajda teknik problemler yaşanmıştır. Birbirinden farklı teknik yöntemler kullanılarak uzun süre sorunlar aşılmaya çalışıldıysa da kuyuda ilerleme sağlanamadığından yüzey lokasyonu az miktarda kaydırılarak sondaja yeniden başlanmıştır. 05 Temmuz 2013 itibariyle sondaj 1800 metrede başarı ile devam etmektedir. Yaklaşık 3000 metre civarında hedeflenen rezervuar seviyeye girilecektir. Arama çalışmalarımızla ilgili sonuçlara ulaşıldıkça yatırımcılara S.P.K. Mevzuatı gereğince açıklamalar yapılacaktır.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Merkez faize yine dokunmadıMerkez faize yine dokunmadı
Merkez Bankası Kasım ayı PPK'sında politika faizini değiştirmedi, faizin üst ve alt koridorlarına da dokunmadı.
Fitch: Petroldeki düşüş Asya ülkelerine yararFitch: Petroldeki düşüş Asya ülkelerine yarar
Fitch, petroldeki düşüşün Asya Pasifik ülkelerinin kredi notları üzerinde pozitif etki yaratmasının muhtemel olduğunu belirtti.
Esnafa yeni teşvikler yoldaEsnafa yeni teşvikler yolda
1.5 milyonu aşkın esnafın sorunları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde. İlk kez bir cumhurbaşkanının katılacağı Esnaf Şurası’nda 5 başlık masaya yatırılacak.
Altın 1.200 doların altındaAltın 1.200 doların altında
Altın, ABD'de faizlerin artırılacağı beklentisinin doları güçlendirmesi sonucu bir kez daha 1,200 doların altına indi
O ücretler mahkemelik oluyor!O ücretler mahkemelik oluyor!
Tüketici Sorunları Derneği tüketicilerden o ücretlerin alınmaması için Danıştay'a gidiyor.
Karaca adasına Abramoviç talipKaraca adasına Abramoviç talip
35 milyon dolara satılmak istenen Marmaris’teki Karaca adasıyla Rus milyarder Abramoviç ilgileniyor. Abramoviç’in adanın 1’inci derece doğal SİT alanından çıkartılmasına...
Gelişen piyasaların en sevileniGelişen piyasaların en sevileni
Gelişen ülke piyasaları içinde bu yıl en çok sevilen ülke Hindistan oldu, uzmanlar bu sevginin gelecek yıl da süreceğine işaret ediyor.
MB'den değişiklik beklenmiyorMB'den değişiklik beklenmiyor
Merkez Bankası Kasım ayı PPK'sını gerçekleştiriyor, ekonomistler değişiklik beklemiyor.
Bankacının boğazı kesildiBankacının boğazı kesildi
ABD’li banka Citigroup’un idari direktörlerinden biri, Manhattan’daki apartmanının banyosunda boğazı kesik şekilde bulundu.
Garanti, 5,5 milyara İspanyollar'ın olduGaranti, 5,5 milyara İspanyollar'ın oldu
İspanyol BBVA, Doğuş Grubu'na 2,5 milyar dolar (5,5 milyar TL) daha ödeyerek bankanın yönetiminde çoğunluğa ulaştı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.511 %1,29
Düşük 81221,95
Yüksek 81990,88
İMKB ok
Açılış: 81461,62
79.325 %1,31
Düşük 78029,57
Yüksek 78805,83
İMKB ok
Açılış: 78301,32
10.188 %-89,86
Düşük 100048,60
Yüksek 101116,34
İMKB ok
Açılış: 100441,52

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.