Bakan Albayrak: 80 milyonu kaybedersiniz

» »
Bakan Albayrak: 80 milyonu kaybedersiniz

Türkiye'nin Batı ile 70 yıllık müttefikliği çerçevesinde önemli bir testten geçtiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Her zamankinden fazla vizyoner siyasetçilere ihtiyaç var. 80 milyonu kaybederseniz çok şey kaybedersiniz. Kaybeden Türkiye olmaz, kaybeden tüm taraflar olur" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Borsa İstanbul'da düzenlenen"Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi-Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye" konulu konferansta konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye anahtar ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Hindistan ziyaretinde bölgesel iş birliklerini geliştirecek yeni fırsatlar gördük. Rasyonel ve pragmatik olacağız, iş birliklerini nasıl artırabileceğimizi konuşacağız.

Siyasette malesef rekabet yok bu da bizi eskisinden daha çok çalışmaya itiyor. 2019'la birlikte yeni bir perspektif ortaya konulacak. Siyasette farklı bir dönem başlayacak. İcra, Meclis ayrışıyor, siyaset ayrışıyor.

15 Temmuz darbe girişimi büyük bir şerden hayır doğmasına neden oldu. 80 milyon insan kenetlendi.

Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı badireler göz önüne alındığında, Türkiye-Batı ilişkileri gözden geçiyor. Türkiye, Batı ile 70 yıllık müttefikliği çerçevesinde önemli bir testten geçiyor. Her zamankinden fazla vizyoner siyasetçilere ihtiyaç var. 80 milyonu kaybederseniz çok şey kaybedersiniz. Kaybeden Türkiye olmaz, kaybeden tüm taraflar olur.
Türkiye'yi 20. yüzyılın kodları ile okuma devri bitti. Algı üzerinden resim okumaya çalışan bir toplum yok artık Türkiye'de. Türkiye tüm bu yeni küresel ekonomik dönüşüm içerisinde hem Doğu'ya hem Batı'ya elini uzatıyor. Bunu kazan-kazan işbirliğinde ortaya koymaya çalışıyor. Artık eski Türkiye yok. Popülizm üzerine mikro ve makro ekonomik yapıyı bozmak yok artık. 15 yılda Türkiye muazzam bir dönüş yaşadı.

Türkiye Almanya ilişkilerini zehirlemeye çalışanlara aklı selim siyasetçiler izin vermemeliler. Kimse Türkiye'den diğer yanağını uzatıp tokat yemesini beklemesin, bu gerçekleşmeyecek.

Türkiye, insan kaynağı altyapısıyla, iletişim güçlü altyapısıyla, işgücünde en kıymetli ülke olma kapasitesiyle, üretebilme ihracat edebilme kapasitesiyle bölgenin en önemli ülkesi olmaya devam ediyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türk halkının tatile çıkabilme imkanı arttıTürk halkının tatile çıkabilme imkanı arttı
Türkiye'de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri son 10 yılda yaklaşık 2,5 katına çıkarken, nüfusun yüzde 34'ü geçen yıl itibarıyla evden uzakta...
AVM den çıkan yurt dışına kaçtıAVM'den çıkan yurt dışına kaçtı
BMD Yönetim Kurulu Başkanı Öncel, döviz kurlarındaki artışın AVM kiralarını artırdığını vurgulayarak, sektörün bu yıl yurt içinden çok yurt dışı mağazalaşmaya ağırlık...
Süpermarketten alışveriş yapanlar dikkat!Süpermarketten alışveriş yapanlar dikkat!
Pazarlama uzmanı Mehmet Ali Bayhan, süpermarketlerdeki ticaret hileleri hakkında bilgiler vererek alışveriş yapan müşterilere önemli uyarılarda bulundu. Bayhan...
10 yıl çalışana çifte tazminat!10 yıl çalışana çifte tazminat!
15 yıl sigorta süresi ve 10 yıl (3 bin 600 gün) çalışma süresini tamamlayanlar isterse yeni işyerlerinden de istifa edip ikinci bir tazminat alabiliyor. Tek şart bir...
İngilizler Brexit ten pişman: AB de kalmak istiyorlarİngilizler Brexit'ten pişman: AB'de kalmak istiyorlar
İngiltere'de günlük yayımlanan The Independent gazetesinin yaptırdığı ankete göre, katılımcıların yüzde 52'si ülkenin AB'nin parçası olarak kalmasını istiyor.
Geri ödemesiz hibe krediGeri ödemesiz hibe kredi
Artık çok fazla kredi seçenekleri müşterilere sunulmaktadır.