Bakan peşlerine düştü!

» »
Bakan peşlerine düştü!

Enflasyonla Topyekün Mücadele'ye destek veren firma sayısı 2 bin 500'ü aşmış ve sayı giderek artarken hammaddecilerde durum hiç de böyle değil. Öyle ki fiyat düşürmek de yükseltmek alt sektörlerde tekelleşen bu firmaların adeta iki dudağının ucunda.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde enflasyonla mücadele programına katılan firma sayısının 2.500'ü aştığını açıklamış ve alt sektörlere kadar oyun markajına devam edeceklerini ifade etmişti. Sabah Gazetesi'nden Dilek Güngör de bugünkü yazısında, alt sektörlerde tekelleşen firmaların fiyat politikası konusunu kaleme aldı.

İşte Dilek Güngör'ün o yazısı:

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na katılan şirketlere bakıyorum. Hemen hemen çoğu tüketicinin mağazada gördüğü markalar... Halbuki, bir de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dikkat çektiği alt sektörler var. Misal, mobilyada tekelleşen suntacılar... Hatta ben bir başkasını daha söyleyeyim, süngerciler... Sahi onlar ne yapıyor? Pazarın yüzde 80'ini elinde bulunduranların bu çorbada hiç tuzları olmayacak mı? Devlet vergi indirimleriyle mobilya sektörüne destek olmaya çalışırken hammaddeci suntacılar 'Nato kafa nato mermer' mi olarak kalacaklar?

***

Anlatılanlara göre, sunta sektörünü iki büyük oyuncu domine ediyor. Biri Yıldız Entegre, diğeri Kastamonu Entegre... Sektörde rekabet filan yok. Bu iki şirket neredeyse pazarın yüzde 80'ine hakimler. Böyle olunca da mobilyada fiyat düşüşü de yükselişi de bu iki şirketin dudağının ucunda...

Mobilya sektörünün hazırladığı rapora baktım. Kurda 2016'dan 2018'e kadar ortalama artış yüzde 55'lerde... Yonga levhalarda artış yüzde 69 ila 185 arasında... 40 TL'lik ürün 114 TL'ye çıkmış... Masifte de yüzde 128 artış yaşanmış... Keza döşemede de benzer bir durum var.

***

Uzun uzun anlatmayayım... Sadece şunu söyleyeyim... Belli ki, enflasyonla mücadelede alt sektörlere kadar oyun markajına devam edilecek. Umarım, Rekabet Kurulu da bu işe el atar da sunta sektöründeki tekelleşmenin fiyatları belirlemede etkili olup olmadığını inceler.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
İtalya dan Türkiye açıklamasıİtalya'dan Türkiye açıklaması
İtalya Ticaret Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Türkiye'de tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğunu belirterek, "Bir kere son derece önemli bir iç...
Tatil öncesi turizmciler uyarıyorTatil öncesi turizmciler uyarıyor
43. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü tarafından düzenlenen seminere katılan Türkiye...
5 yılda 175 milyon dolarlık hurma ithal edildi5 yılda 175 milyon dolarlık hurma ithal edildi
Türkiye'de, 2014-2018 döneminde yaklaşık 175 milyon dolar karşılığı 149 bin 325 ton ithal hurma tüketildi.
Kiraz ihracatında hedef 300 milyon dolarKiraz ihracatında hedef 300 milyon dolar
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ihracatında 2019 yılı hedeflerine ilişkin, "76 bin ton kiraz ihracatımızı...
Tüketici Güven Endeksi açıklandı!Tüketici Güven Endeksi açıklandı!
Tüketici Güven Endeksi nisan ayında 63.5 oldu. Endeks mart ayında 59.4 seviyesindeydi
Emekliye 3 müjde birdenEmekliye 3 müjde birden
Bu yıl emekliye seyyanen zam yapılacak. Aylık bağlama oranlarındaki farklılık giderilecek ve yüzde 4 olan ek ödeme ikiye katlanacak.