Bakan peşlerine düştü!

» »
Bakan peşlerine düştü!

Enflasyonla Topyekün Mücadele'ye destek veren firma sayısı 2 bin 500'ü aşmış ve sayı giderek artarken hammaddecilerde durum hiç de böyle değil. Öyle ki fiyat düşürmek de yükseltmek alt sektörlerde tekelleşen bu firmaların adeta iki dudağının ucunda.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde enflasyonla mücadele programına katılan firma sayısının 2.500'ü aştığını açıklamış ve alt sektörlere kadar oyun markajına devam edeceklerini ifade etmişti. Sabah Gazetesi'nden Dilek Güngör de bugünkü yazısında, alt sektörlerde tekelleşen firmaların fiyat politikası konusunu kaleme aldı.

İşte Dilek Güngör'ün o yazısı:

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na katılan şirketlere bakıyorum. Hemen hemen çoğu tüketicinin mağazada gördüğü markalar... Halbuki, bir de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dikkat çektiği alt sektörler var. Misal, mobilyada tekelleşen suntacılar... Hatta ben bir başkasını daha söyleyeyim, süngerciler... Sahi onlar ne yapıyor? Pazarın yüzde 80'ini elinde bulunduranların bu çorbada hiç tuzları olmayacak mı? Devlet vergi indirimleriyle mobilya sektörüne destek olmaya çalışırken hammaddeci suntacılar 'Nato kafa nato mermer' mi olarak kalacaklar?

***

Anlatılanlara göre, sunta sektörünü iki büyük oyuncu domine ediyor. Biri Yıldız Entegre, diğeri Kastamonu Entegre... Sektörde rekabet filan yok. Bu iki şirket neredeyse pazarın yüzde 80'ine hakimler. Böyle olunca da mobilyada fiyat düşüşü de yükselişi de bu iki şirketin dudağının ucunda...

Mobilya sektörünün hazırladığı rapora baktım. Kurda 2016'dan 2018'e kadar ortalama artış yüzde 55'lerde... Yonga levhalarda artış yüzde 69 ila 185 arasında... 40 TL'lik ürün 114 TL'ye çıkmış... Masifte de yüzde 128 artış yaşanmış... Keza döşemede de benzer bir durum var.

***

Uzun uzun anlatmayayım... Sadece şunu söyleyeyim... Belli ki, enflasyonla mücadelede alt sektörlere kadar oyun markajına devam edilecek. Umarım, Rekabet Kurulu da bu işe el atar da sunta sektöründeki tekelleşmenin fiyatları belirlemede etkili olup olmadığını inceler.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Cep telefonu ve televizyon alacaklar dikkat!Cep telefonu ve televizyon alacaklar dikkat!
Fiyatı 3 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sınırını 9 aya yükselten düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Ev hanımlarına vergi istisnasıEv hanımlarına vergi istisnası
Meclis'ten geçen kanun değişikliğiyle; evde üretilen ürünlerin internetten satışından kazanılan gelir, yıllık asgari ücretin brütünü aşmama koşuluyla vergiden muaf...
Merkez Bankası ndan önemli karar!Merkez Bankası'ndan önemli karar!
TCMB Genel Kurulunun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde, banka meclisinin belirleyeceği günde toplanması kararlaştırıldı
Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere destek müjdesiOrta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere destek müjdesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'yla orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz.
Bakan açıkladı: Şubat ayında maaşlara yansıyacakBakan açıkladı: Şubat ayında maaşlara yansıyacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3600 ek gösterge ile ilgili "Çalışmalarımız Devlet Personel Başkanlığı ve Bakanlıklarımızla devam ediyor"...
Kurulan şirket sayısı arttıKurulan şirket sayısı arttı
Kurulan şirket sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 17,03 artarak 85 bin 279'a ulaştı. Kapanan şirket sayısı ise yüzde 7,05 azalışla 12 bin 564 oldu.