Ceza indirimi!

» »
Ceza indirimi!

Kesilen ceza büyük oranda düştü...

SGK'nın belirlediği kriterlerin dışında hareket eden hastanelere aylık ciro ortalamasının yüzde 20'sine kadar kesilen ceza yüzde 5'e indirildi. Ayrıca geriye dönük olarak SGK'nın kestiği cezaların yüzde 75'ine kadarı özel hastanelere iade edilecek. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, düzenlemeye tepki gösterdi: "Mevcut cezalar yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı." Zaman Gazetesi'nin haberine göre geçtiğimiz hafta özel hastanelerle SGK arasında imzalanan ek sözleşmede hastanelerin ‘bizi ciddi sıkıntıya sokuyor’ dediği cezalarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, 2012 tarihli ilk sözleşmede yer alan ‘Bir fatura döneminde işlemlerle ilgili uygulanacak cezai şart toplamı, ilgili fatura döneminden önceki son 1 yıllık fatura tutarı ortalamasının yüzde 20’sini geçemez.’ ifadesi, ‘yüzde beş’ olarak değiştirildi. Bundan sadece, ‘denetime görevli olanların görevlerinin yapılmasının engellenmesi, yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin kullanılması, bozuk ve zamanı geçmiş ilaç kullanılması, belgede tahrifat gibi suçlar’ ayrı tutuldu. Ayrıca daha önce kendisine fazla fark ücreti sebebiyle ceza kesilen hastaneler de, ödedikleri tutarın yüzde 75’ini geri alabilecek. Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, yeni ceza düzenlemesiyle vatandaşın hastanelere karşı iyice savunmasız hale geldiğini belirtti.

 Demir, “Mevcut cezalar bile yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı. SGK burada vatandaşın yanında değil özellerin menfaatleri yanında durmuştur.” dedi. Pek çok hastanın, fazla fark ücreti için SGK nezdinde hakkını aradığını dile getiren Demir, “Ne yazık ki onlara da çok ciddi bürokrasi çıkarılıyor. Çoğu sonuç alamıyor.” diye konuştu.

 Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkanı Reşat Bahat ise SGK’nın 8 yıldır hastanelere yaptığı ödemeleri artırmadığını ifade eti. 8 yıl önceki fiyatlarla hizmet veren hastanelerin ciddi şekilde mağdur olduğunu söyleyen Bahat, kesilen cezalarla da batma noktasına geldiklerini aktardı.Türkiye’de bir yılda özel sağlık kuruluşlarında 60 milyon hastaya poliklinik hizmeti verilirken 1,5 milyon kişiye de ameliyat yapılıyor. Devlet özel hastanelere yılda 6 milyar lira para ödüyor. Hastaneler, bunun yaklaşık iki katını da vatandaştan fark ücreti olarak alıyor.

 Düzenlemelere göre özel hastanelerin hastadan alabilecekleri fark ücretinin üst sınırı bulunuyor. Ancak kimi durumlarda özel hastaneler, vatandaşın bu uygulamayı bilmemesi sebebiyle daha fazla para isteyebiliyor.

 Bunun farkına varanların ise büyük bölümü, uğraşmak istemediği için şikayetçi olmuyor. Şikayetçi olanlar da genellikle paralarını geri alamıyor. Paranın geri alınması için Borçlar Kanunu’na göre dava açılması gerekiyor. Fazla fark ücreti sebebiyle geçen yıl SGK’ya yapılan başvuru sayısı 20 bin civarındaydı. Öte yandan son torba yasa ile özellerin vatandaştan alabileceği fark ücreti sınırı, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde yüzde 90’dan 200’e kadar çıkarılabilecek.Diğer Ekonomi Haberleri
Avrupalılar İngiltere çıkınca 1737 dolar fakirleşecek!Avrupalılar İngiltere çıkınca 1737 dolar fakirleşecek!
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla AB'de kişi başına düşen milli gelir 1737 dolar azalacak. Bu yıl için 32 bin 332 dolar olarak hesaplanan AB'de kişi başına...
Obama: Saygı duyarımObama: Saygı duyarım
ABD Başkanı Barack Obama: İngiliz halkının tercihine saygı duyarım
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Brexit i twitterdan yorumladı!Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Brexit'i twitterdan yorumladı!
Bakan Nihat Zeybekçi, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin tweetlerinde, "Siyasi ayrışma etkisi büyük, ekonomik ayrışma etkisi önemsiz olacak" yorumunu yaptı
Büyük Britanya da ayrılık rüzgarlarıBüyük Britanya'da ayrılık rüzgarları
İngiltere'de referandumda çıkan sonuç Birleşik Krallıktaki İskoçya ve Kuzey İrlanda'da rahatsızlık yarattı. Bu bölgelerde Büyük Britanya'dan ayrılma düşüncesi tekrar...
Merkel: Bu AB ye yapılmış bir darbedirMerkel: Bu AB'ye yapılmış bir darbedir
İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını büyük üzüntüyle karşıladığını belirten Merkel, "Bugün Avrupa için ve Avrupa’nın birleşme süreci için dönüm noktasıdır." dedi.
İskoçya dan yeni referandum sinyaliİskoçya'dan yeni referandum sinyali
İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, yüksek ihtimalle ülkesinin Birleşik Krallık'tan yeni bir bağımsızlık referandumuna gideceğini açıkladı. İskoçlar İngilizlerin aksine...
İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti ne bir flaş isim daha!İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ne bir flaş isim daha!
BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO'su Haluk Dortluoğlu İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi oldu!
Ekonomi Yönetimi Brexit i değerlendirdiEkonomi Yönetimi Brexit'i değerlendirdi
Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Birleşik Krallık'taki Brexit oylamasını değerlendirdi.
Almanya dan AB kurucu üyelerine flaş davet!Almanya'dan AB kurucu üyelerine flaş davet!
Almanya AB kurucu üyelerini durum değerlendirmesi için Berlin'e davet etti.
Brexit kararının ardından Cameron istifa kararı verdiBrexit kararının ardından Cameron istifa kararı verdi
İngiltere'de yapılan referandumdan AB'den ayrılma kararının çıkmasının ardından Başbakan David Cameron 3 ay sonra görevi bırakacağını açıkladı
BIST 100
BIST 50
BIST 30
75.366 %-3,36
Düşük 74016,71
Yüksek 75528,64
İMKB ok
Açılış: 77989,87
72.117 %-3,38
Düşük 70937,26
Yüksek 72284,53
İMKB ok
Açılış: 74640,41
93.034 %-3,45
Düşük 91471,05
Yüksek 93278,23
İMKB ok
Açılış: 96361,61

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir