CEZA İNDİRİMİ!

16 Temmuz 2013 Salı, 13:25
Ceza indirimi!

Kesilen ceza büyük oranda düştü...

SGK'nın belirlediği kriterlerin dışında hareket eden hastanelere aylık ciro ortalamasının yüzde 20'sine kadar kesilen ceza yüzde 5'e indirildi. Ayrıca geriye dönük olarak SGK'nın kestiği cezaların yüzde 75'ine kadarı özel hastanelere iade edilecek. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, düzenlemeye tepki gösterdi: "Mevcut cezalar yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı." Zaman Gazetesi'nin haberine göre geçtiğimiz hafta özel hastanelerle SGK arasında imzalanan ek sözleşmede hastanelerin ‘bizi ciddi sıkıntıya sokuyor’ dediği cezalarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, 2012 tarihli ilk sözleşmede yer alan ‘Bir fatura döneminde işlemlerle ilgili uygulanacak cezai şart toplamı, ilgili fatura döneminden önceki son 1 yıllık fatura tutarı ortalamasının yüzde 20’sini geçemez.’ ifadesi, ‘yüzde beş’ olarak değiştirildi. Bundan sadece, ‘denetime görevli olanların görevlerinin yapılmasının engellenmesi, yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin kullanılması, bozuk ve zamanı geçmiş ilaç kullanılması, belgede tahrifat gibi suçlar’ ayrı tutuldu. Ayrıca daha önce kendisine fazla fark ücreti sebebiyle ceza kesilen hastaneler de, ödedikleri tutarın yüzde 75’ini geri alabilecek. Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, yeni ceza düzenlemesiyle vatandaşın hastanelere karşı iyice savunmasız hale geldiğini belirtti.

 Demir, “Mevcut cezalar bile yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı. SGK burada vatandaşın yanında değil özellerin menfaatleri yanında durmuştur.” dedi. Pek çok hastanın, fazla fark ücreti için SGK nezdinde hakkını aradığını dile getiren Demir, “Ne yazık ki onlara da çok ciddi bürokrasi çıkarılıyor. Çoğu sonuç alamıyor.” diye konuştu.

 Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkanı Reşat Bahat ise SGK’nın 8 yıldır hastanelere yaptığı ödemeleri artırmadığını ifade eti. 8 yıl önceki fiyatlarla hizmet veren hastanelerin ciddi şekilde mağdur olduğunu söyleyen Bahat, kesilen cezalarla da batma noktasına geldiklerini aktardı.Türkiye’de bir yılda özel sağlık kuruluşlarında 60 milyon hastaya poliklinik hizmeti verilirken 1,5 milyon kişiye de ameliyat yapılıyor. Devlet özel hastanelere yılda 6 milyar lira para ödüyor. Hastaneler, bunun yaklaşık iki katını da vatandaştan fark ücreti olarak alıyor.

 Düzenlemelere göre özel hastanelerin hastadan alabilecekleri fark ücretinin üst sınırı bulunuyor. Ancak kimi durumlarda özel hastaneler, vatandaşın bu uygulamayı bilmemesi sebebiyle daha fazla para isteyebiliyor.

 Bunun farkına varanların ise büyük bölümü, uğraşmak istemediği için şikayetçi olmuyor. Şikayetçi olanlar da genellikle paralarını geri alamıyor. Paranın geri alınması için Borçlar Kanunu’na göre dava açılması gerekiyor. Fazla fark ücreti sebebiyle geçen yıl SGK’ya yapılan başvuru sayısı 20 bin civarındaydı. Öte yandan son torba yasa ile özellerin vatandaştan alabileceği fark ücreti sınırı, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde yüzde 90’dan 200’e kadar çıkarılabilecek.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
New York Auto Show'da tüm markalar 2015 model otomobillerini vitrine koyduNew York Auto Show'da tüm markalar 2015 model otomobillerini vitrine koydu
New York Auto Show'da (New York Otomobil Fuarı) GM, Ford, Chrysler, Toyota, Alfa Romeo, Mazda, Mercedes, Volkswagen (VW), Hyundai, Land Rover, Corvette, Lexus...
Kapıkule Gümrük Kapısı 12 saat kapandıKapıkule Gümrük Kapısı 12 saat kapandı
Dün gece 21:00 itibariyle sınırdan geçişler durduruldu!
Yılın İş İnsanları ödül töreninde girişimci ödülü Acun Ilıcalı'ya!Yılın İş İnsanları ödül töreninde girişimci ödülü Acun Ilıcalı'ya!
İşte Ekonomist Dergisi'nin Ekonomide Yılın İş İnsanları ödül töreninde ödül alacak isimler
Twitter Başbakan Yardımcısı'nı yalanladıTwitter Başbakan Yardımcısı'nı yalanladı
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in "TWitter Türkiye'de ofis açacak" açıklamasına Twitter yetkililerinden yalanlama geldi. Twitter yetkilileri, "Ofis açmayı...
Jet Fadıl masadan kalktı!Jet Fadıl masadan kalktı!
Trabzonsporlulara kötü haber!
Dağda taşta petrol aranacak!Dağda taşta petrol aranacak!
TPAO, Türkiye tarihinin en büyük sismik arama operasyonu için seferberlik başlattı!
"Twitter o ofisi açacak"
Dünya devi ile Türk hükümetini krize sokan gelişmede son perde! Vergi ödememekle suçlanan twitter sonunda ofis açmayı kabul etti!
Fener yeni Alex'ini bulduFener yeni Alex'ini buldu
Önceden de istemişti
Benzin ve motorin fiyatları - 16 Nisan 2014Benzin ve motorin fiyatları - 16 Nisan 2014
EPDK, 16 Nisan akaryakıt benzin ve motorin tavan fiyatlarını açıkladı. EPDK tarafından açıklanan rakamlara göre benzin ve motorin fiyatlarında zam oldu. Benzin fiyatları...
Ehliyet alacaklar dikkat!Ehliyet alacaklar dikkat!
Haziran'a kadar vaktiniz var
BIST 100
BIST 50
BIST 30
72.970 %0,79
Düşük 72676,99
Yüksek 73277,81
İMKB ok
Açılış: 72399,37
70.355 %0,81
Düşük 70058,48
Yüksek 70661,22
İMKB ok
Açılış: 69790,66
89.437 %0,82
Düşük 89017,19
Yüksek 89859,71
İMKB ok
Açılış: 88709,94

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.