Ceza indirimi!

16 Temmuz 2013 Salı, 13:25
Ceza indirimi!

Kesilen ceza büyük oranda düştü...

SGK'nın belirlediği kriterlerin dışında hareket eden hastanelere aylık ciro ortalamasının yüzde 20'sine kadar kesilen ceza yüzde 5'e indirildi. Ayrıca geriye dönük olarak SGK'nın kestiği cezaların yüzde 75'ine kadarı özel hastanelere iade edilecek. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, düzenlemeye tepki gösterdi: "Mevcut cezalar yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı." Zaman Gazetesi'nin haberine göre geçtiğimiz hafta özel hastanelerle SGK arasında imzalanan ek sözleşmede hastanelerin ‘bizi ciddi sıkıntıya sokuyor’ dediği cezalarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, 2012 tarihli ilk sözleşmede yer alan ‘Bir fatura döneminde işlemlerle ilgili uygulanacak cezai şart toplamı, ilgili fatura döneminden önceki son 1 yıllık fatura tutarı ortalamasının yüzde 20’sini geçemez.’ ifadesi, ‘yüzde beş’ olarak değiştirildi. Bundan sadece, ‘denetime görevli olanların görevlerinin yapılmasının engellenmesi, yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin kullanılması, bozuk ve zamanı geçmiş ilaç kullanılması, belgede tahrifat gibi suçlar’ ayrı tutuldu. Ayrıca daha önce kendisine fazla fark ücreti sebebiyle ceza kesilen hastaneler de, ödedikleri tutarın yüzde 75’ini geri alabilecek. Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, yeni ceza düzenlemesiyle vatandaşın hastanelere karşı iyice savunmasız hale geldiğini belirtti.

 Demir, “Mevcut cezalar bile yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı. SGK burada vatandaşın yanında değil özellerin menfaatleri yanında durmuştur.” dedi. Pek çok hastanın, fazla fark ücreti için SGK nezdinde hakkını aradığını dile getiren Demir, “Ne yazık ki onlara da çok ciddi bürokrasi çıkarılıyor. Çoğu sonuç alamıyor.” diye konuştu.

 Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkanı Reşat Bahat ise SGK’nın 8 yıldır hastanelere yaptığı ödemeleri artırmadığını ifade eti. 8 yıl önceki fiyatlarla hizmet veren hastanelerin ciddi şekilde mağdur olduğunu söyleyen Bahat, kesilen cezalarla da batma noktasına geldiklerini aktardı.Türkiye’de bir yılda özel sağlık kuruluşlarında 60 milyon hastaya poliklinik hizmeti verilirken 1,5 milyon kişiye de ameliyat yapılıyor. Devlet özel hastanelere yılda 6 milyar lira para ödüyor. Hastaneler, bunun yaklaşık iki katını da vatandaştan fark ücreti olarak alıyor.

 Düzenlemelere göre özel hastanelerin hastadan alabilecekleri fark ücretinin üst sınırı bulunuyor. Ancak kimi durumlarda özel hastaneler, vatandaşın bu uygulamayı bilmemesi sebebiyle daha fazla para isteyebiliyor.

 Bunun farkına varanların ise büyük bölümü, uğraşmak istemediği için şikayetçi olmuyor. Şikayetçi olanlar da genellikle paralarını geri alamıyor. Paranın geri alınması için Borçlar Kanunu’na göre dava açılması gerekiyor. Fazla fark ücreti sebebiyle geçen yıl SGK’ya yapılan başvuru sayısı 20 bin civarındaydı. Öte yandan son torba yasa ile özellerin vatandaştan alabileceği fark ücreti sınırı, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde yüzde 90’dan 200’e kadar çıkarılabilecek.Diğer Güncel Haberler Haberleri
online'in favorisionline'in favorisi
Türkiye genelinde online satışlarda en çok ilgiyi elektronik ve teknoloji ürünleri görüyor.
Onların hesaplaması başkaOnların hesaplaması başka
TMMOB, SGK ile yaptığı protokolün ardından mühendis, mimar, şehir plancılarının asgari ücretini belirlemeye başladı
Borçlar tavan yaptıBorçlar tavan yaptı
TÜDER Genel Başkanı Küçük "Kredi kartı, POS cihazı ve ATM sayısındaki periyodik artış, tüketicilerin nakit taşımaktan vazgeçerek, banka ve kredi kartlarına yöneldiğinin...
Kapılarına kilit vurdularKapılarına kilit vurdular
Uşak'ta elektrik kesintisi nedeniyle organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren 496 firmanın üretimi durdu
Bankalar Birliği`nden dolandırıcılık uyarısı!Bankalar Birliği`nden dolandırıcılık uyarısı!
TBB, kurum adının kullanılması suretiyle dolandırıcılık teşebbüslerinde bulunulduğu konusunda uyardı.
Elektrik tarife bedelleri belli olduElektrik tarife bedelleri belli oldu
Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından; dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine yarından itibaren geçerli olacak şekilde...
Borsa İstanbul'un yeni başkanı belli olduBorsa İstanbul'un yeni başkanı belli oldu
Borsa istanbul 2. Olağan Genel Kurulu'nda, Borsa İstanbul'un yeni başkanı belli oldu.
Milyonlarca emekliye 'zam' müjdesiMilyonlarca emekliye 'zam' müjdesi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, milyonlarca emekli için yapılan düzenlemeyi açıkladı.
2014 büyüme rakamları açıklandı2014 büyüme rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu, 2014 yılına ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi yüzde 2,9 büyüdü.
Doğu Karadeniz bölgesi'ne 14 adet tünel yapılacakDoğu Karadeniz bölgesi'ne 14 adet tünel yapılacak
Doğu Karadeniz Bölgesi’ne Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında 22 km bölünmüş yol ve 14 adet tünel yapılacağı belirtildi.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
80.846 %-1,63
Düşük 80542,95
Yüksek 82537,97
İMKB ok
Açılış: 82184,02
77.172 %-1,69
Düşük 76870,14
Yüksek 78853,88
İMKB ok
Açılış: 78499,21
99.074 %-1,89
Düşük 98703,32
Yüksek 101408,96
İMKB ok
Açılış: 100979,06

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir