Ceza indirimi!

16 Temmuz 2013 Salı, 13:25
Ceza indirimi!

Kesilen ceza büyük oranda düştü...

SGK'nın belirlediği kriterlerin dışında hareket eden hastanelere aylık ciro ortalamasının yüzde 20'sine kadar kesilen ceza yüzde 5'e indirildi. Ayrıca geriye dönük olarak SGK'nın kestiği cezaların yüzde 75'ine kadarı özel hastanelere iade edilecek. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, düzenlemeye tepki gösterdi: "Mevcut cezalar yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı." Zaman Gazetesi'nin haberine göre geçtiğimiz hafta özel hastanelerle SGK arasında imzalanan ek sözleşmede hastanelerin ‘bizi ciddi sıkıntıya sokuyor’ dediği cezalarla ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, 2012 tarihli ilk sözleşmede yer alan ‘Bir fatura döneminde işlemlerle ilgili uygulanacak cezai şart toplamı, ilgili fatura döneminden önceki son 1 yıllık fatura tutarı ortalamasının yüzde 20’sini geçemez.’ ifadesi, ‘yüzde beş’ olarak değiştirildi. Bundan sadece, ‘denetime görevli olanların görevlerinin yapılmasının engellenmesi, yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin kullanılması, bozuk ve zamanı geçmiş ilaç kullanılması, belgede tahrifat gibi suçlar’ ayrı tutuldu. Ayrıca daha önce kendisine fazla fark ücreti sebebiyle ceza kesilen hastaneler de, ödedikleri tutarın yüzde 75’ini geri alabilecek. Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, yeni ceza düzenlemesiyle vatandaşın hastanelere karşı iyice savunmasız hale geldiğini belirtti.

 Demir, “Mevcut cezalar bile yetersizken artık özellerde fazla fark ücretini durduracak bir mekanizma kalmadı. SGK burada vatandaşın yanında değil özellerin menfaatleri yanında durmuştur.” dedi. Pek çok hastanın, fazla fark ücreti için SGK nezdinde hakkını aradığını dile getiren Demir, “Ne yazık ki onlara da çok ciddi bürokrasi çıkarılıyor. Çoğu sonuç alamıyor.” diye konuştu.

 Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Başkanı Reşat Bahat ise SGK’nın 8 yıldır hastanelere yaptığı ödemeleri artırmadığını ifade eti. 8 yıl önceki fiyatlarla hizmet veren hastanelerin ciddi şekilde mağdur olduğunu söyleyen Bahat, kesilen cezalarla da batma noktasına geldiklerini aktardı.Türkiye’de bir yılda özel sağlık kuruluşlarında 60 milyon hastaya poliklinik hizmeti verilirken 1,5 milyon kişiye de ameliyat yapılıyor. Devlet özel hastanelere yılda 6 milyar lira para ödüyor. Hastaneler, bunun yaklaşık iki katını da vatandaştan fark ücreti olarak alıyor.

 Düzenlemelere göre özel hastanelerin hastadan alabilecekleri fark ücretinin üst sınırı bulunuyor. Ancak kimi durumlarda özel hastaneler, vatandaşın bu uygulamayı bilmemesi sebebiyle daha fazla para isteyebiliyor.

 Bunun farkına varanların ise büyük bölümü, uğraşmak istemediği için şikayetçi olmuyor. Şikayetçi olanlar da genellikle paralarını geri alamıyor. Paranın geri alınması için Borçlar Kanunu’na göre dava açılması gerekiyor. Fazla fark ücreti sebebiyle geçen yıl SGK’ya yapılan başvuru sayısı 20 bin civarındaydı. Öte yandan son torba yasa ile özellerin vatandaştan alabileceği fark ücreti sınırı, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde yüzde 90’dan 200’e kadar çıkarılabilecek.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Fatih Terim'den Ünal Aysal'a 2 yıl hapis şokuFatih Terim'den Ünal Aysal'a 2 yıl hapis şoku
Fatih Terim'in açtığı dava sonucunda, Ünal Aysal ve Rasim Ozan Kütahyalı hakkında iddianame hazırlandı...
Tren biletleri internette indirimliTren biletleri internette indirimli
TCDD, yolculardan gelen yoğun talep üzerine 1 Ekim'den itibaren, internet, mobil uygulamalar ve çağrı merkezi üzerinden bilet satışlarında yüzde 3 indirim uygulamasını...
Ücretsiz seyahat kartları ne zaman dağıtılacak?Ücretsiz seyahat kartları ne zaman dağıtılacak?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, şehit yakını, gazi, gazi yakını, vazife ve harp malullerine verilecek ücretsiz seyahat kartlarının ekim ayı sonuna kadar...
İstanbullulara bayram müjdesiİstanbullulara bayram müjdesi
İstanbul'da bayram boyunca ulaşım ücretleri yüzde 50 indirimli olacak.
'Sana yedirmezler, onu geç...''Sana yedirmezler, onu geç...'
Galatasaray'ın Brezilyalı sol beki Alex Telles'in transferi için Sergen Yalçın'dan sert eleştiriler geldi.
Pimco 400 milyar dolar kaybedebilirPimco 400 milyar dolar kaybedebilir
Morgan Stanley analistleri Bill Gross'un ayrılmasıyla Pimco'nun yönettiği varlıkların yaklaşık beşte birini kaybedeceğini öngörüyor
Soyuzprombank bankacılık yapamayacakSoyuzprombank bankacılık yapamayacak
Rusya Merkez Bankası, Soyuzprombank'ın lisansını iptal etti
Merkez yeniden faiz artırır mı?Merkez yeniden faiz artırır mı?
Piyasa Cuma günü açıklanacak Fitch raporuna kilitlendi. Fitch'in not indirmesi ihtimali endişeleri artırıyor...
Bankaların bayram kredileri açıklandıBankaların bayram kredileri açıklandı
Bankalar Kurban Bayramı dolayısıyla müşterilerinin nakit ihtiyacını karşılamak üzere 'bayram kredisi' yarışına girdi. Faizlerin yüzde 0.89'dan başladığı kredilerde 3 aya...
Dolar 8 ayın zirvesindeDolar 8 ayın zirvesinde
Dolar/TL, dolarda devam eden global güçlenme eğilimiyle 4 Şubat'tan bu yana en yüksek 2.2720'yi gördü.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
74.937 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 74937,81
71.987 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 71987,01
91.600 %-0,01
Düşük 0,00
Yüksek 0,00
İMKB ok
Açılış: 91600,76

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.