Dershaneler kapanıyor mu?

» »
Dershaneler kapanıyor mu?

Bakan'dan flaş açıklama...

28 Şubat'ta mağdur olan öğretmenlerin gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde görevlerinin başına dönebileceğini söyleyen Avcı, 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini verdi.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde mağdur olup da istifa eden öğretmenlerin yeni uygulamayla yeniden görevlerinin başına dönebileceği müjdesini verdi. Halktan ciddi anlamda imam hatip ve meslek lisesi talebi olduğunu söyleyen Avcı, 'anadolu lisesine gidemeyen meslek lisesine gidiyor' algısının yanlış olduğunu belirtti. Avcı, ayrıca 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini paylaştı.
 
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Mağdur olan öğretmenlerimiz yeniden görevine dönebilecek. Durumları netleşmemiş olan öğretmenlerimize hem de çalışanlara haklarını hatırlatmak için böyle bir düzenleme yapıldı. Öğretmenlerimiz tekrar çalışmaya başlayabilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz, çünkü bir kısmı çalışmaya başlamıştı zaten.
 
Meclis kapanmadan önce çıkarılan son torba kanununda böyle bir düzenleme yapıldı. Son yapılan yasal düzenlemeyle mağdur olan, görevinden ayrılan, istifa eden öğretmenlerimiz görevlerine dönebilecek" şeklinde konuştu.
 
MESLEK LİSELERİ VE İMAM HATİP
"Kamuyounda anadolu liselerine giremedikleri için öğrenciler meslek liselerini tercih ediyor gibi yanlış bir yargı var" diyen Avcı, "Okul türlerinin azaltılması için yapılan çalışmalar çerçevesinde düz olarak adlandırılan liselerin anadolu veya meslek liselerine dönüştürüldü ve 3 yıldır yapılan bu çalışma bugün büyük ölçüde sonuçlandırıldı.
 
Yeterli puanı alamadığı için değil, zaten tercihleri anadolu liseleri dışında olan çocuklarımız için pek çok kontenjean var. Kamuyoundaki 'anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gider' algısı yanlış bir algı. Pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri birinci önceliktir. Halktan ciddi anlamda imam hatip lisesi talebi var. Özellikle kız imam hatip liseleri konusunda ciddi bir talep var. Bazı aileler ancak böyle bir uygulama olursa kızlarını okula göndermeye razı oluyor. Anadolu liselerinde bir kontenjan sorunumuz yok." şeklinde konuştu.
 
DERSHANELER NE OLACAK?
"Dershanelerle ilgili tartışmalar bugünün meselesi değil. 'MEB Bakanı değişti ve bakan dersanelerin kapatılmasına karar verdi' böyle bir şey yok. Sayın Başbakan da üç yıldır bunu defalarca tekrarladı. Bu bir kapatmadan ziyade bir dönüştürme diyebiliriz. Dersaneleri tek bir sınava yönelik kurumlar yerine eğitim kurumlarına dönüştürme çalışmaları var. Ocak ayında dersaneler kayıtlara başlıyorlar. Acele etmeyin açıklaması yaptığım tarihte dersaneler kayıt yapmaya başlamıştı.
 
Kayıt olan öğrenciler 2014 haziranına kadar devam edecekler. Dolayısıyla dersanelere kayıt olmuş öğrenciler 2014 haziranına kadar ücretlerini ödediler ve kurslarına başladılar. Dersaneler konusunda dönüştürme programının gerçekleşmesi, için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak meclis açıldıktan sonra yapılabilir. Bakanlık olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil.
 
Ancak o zaman dersaneler özel okula dönüşebilir. O zaman ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olur. Bize gelen talep “süre verin” şeklindeydi. Sayın Başbakan’ın ilk açıklama yaptığı günden bu yana 3 yıl geçti. Baktığınızda 4 yıllık bir süre geçmiş olacak.
Köklü kurumlar dönüşümü gerçekleştirmeye başladılar. Daha küçük kurumlar birleşerek benzer bir dönüşümü gerçekleştirebilir."
 
DERSHANE ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİMİ SİSTEMİNE ENTEGRE OLACAK
Başka teşvikler de düşünüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları gibi. Dersanelerde çalışmakta olan öğretmenlerin milli eğitim sistemine entegre edilebilmeleri için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne öğrencileri ne velileri ne de işletmecileri mağdur etmeyecek bir sistem içinde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
EPDK Başkanı Yılmaz'dan kritik açıklamaEPDK Başkanı Yılmaz'dan kritik açıklama
EPDK Başkanı Yılmaz: "Kurum olarak yaptığımız düzenleme sonrası elektrik tüketicileri artık GSM operatörü değiştirir gibi tedarikçi değiştirebiliyor"
Kredi faizleri son 9 ayda 300-350 baz puan yükseldiKredi faizleri son 9 ayda 300-350 baz puan yükseldi
Konut, taşıt ve ihtiyaç kredi faiz oranları yıl başından bu yana 9 aylık dönemde yaklaşık 300-350 baz puan artış gösterdi
Bütün okullar tam gün eğitime geçecekBütün okullar tam gün eğitime geçecek
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı:, yeni dönemde bütün okulların tam gün eğitime geçeceğini açıkladı.
Bakanlık o ürünleri toplatıyorBakanlık o ürünleri toplatıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca gerçekleştirilen denetimler, piyasada bulunan cep telefonu şarj cihazlarındaki tehlikeyi ortaya koydu.
2021'e kadar zam yok!2021'e kadar zam yok!
Türkiye ile Rusya gerginliği doğalgazda sıkıntıya yol açtı. Gazprom Türkiye’nin istediği ilave 3 milyar metreküp gazı vermeyeceğini kesin bir dille açıkladı. İndirim...
Cevdet Yılmaz: Düşük petrol fiyatları küresel büyüme için bir lütufCevdet Yılmaz: Düşük petrol fiyatları küresel büyüme için bir lütuf
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, düşük petrol fiyatları küresel büyüme için bir lütuf olmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı
Durmuş Yılmaz Durmuş Yılmaz "Seçimlerden sonra dolar 2,60-2,70 olur"
Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 1 Kasım erken seçimiyle ilgili, "Seçimlerden sonra dolar 2,60-2,70 olur" dedi.
Draghi: Euro Bölgesi büyümeye devam edecekDraghi: Euro Bölgesi büyümeye devam edecek
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, tüm risklere rağmen Euro Bölgesi'ndeki iyileşmenin kademeli olarak yılın ikinci yarısında da devam edeceğini söyledi
Suriye operasyonları Rus ekonomisini zora sokacakSuriye operasyonları Rus ekonomisini zora sokacak
Rusya ekonomisinin Suriye'deki askeri operasyonları nedeniyle daha da kötüye gideceği belirtiliyor.
Gıda sektörü 5 yıl içinde Türkiye'nin lideri olacakGıda sektörü 5 yıl içinde Türkiye'nin lideri olacak
Sürdürülebilir Gıda Konferansı'nda konuşan Rint Akyüz,gıda sektörünün 5 yıl içinde Türkiye'nin birincisi olacağını söyledi
BIST 100
BIST 50
BIST 30
79.214 %0,70
Düşük 78842,36
Yüksek 79483,44
İMKB ok
Açılış: 78661,03
75.705 %0,73
Düşük 75317,96
Yüksek 75957,49
İMKB ok
Açılış: 75158,37
97.534 %0,78
Düşük 96919,49
Yüksek 97771,59
İMKB ok
Açılış: 96777,44

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir