Dershaneler kapanıyor mu?

13 Ağustos 2013 Salı, 14:25
Dershaneler kapanıyor mu?

Bakan'dan flaş açıklama...

28 Şubat'ta mağdur olan öğretmenlerin gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde görevlerinin başına dönebileceğini söyleyen Avcı, 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini verdi.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde mağdur olup da istifa eden öğretmenlerin yeni uygulamayla yeniden görevlerinin başına dönebileceği müjdesini verdi. Halktan ciddi anlamda imam hatip ve meslek lisesi talebi olduğunu söyleyen Avcı, 'anadolu lisesine gidemeyen meslek lisesine gidiyor' algısının yanlış olduğunu belirtti. Avcı, ayrıca 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini paylaştı.
 
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Mağdur olan öğretmenlerimiz yeniden görevine dönebilecek. Durumları netleşmemiş olan öğretmenlerimize hem de çalışanlara haklarını hatırlatmak için böyle bir düzenleme yapıldı. Öğretmenlerimiz tekrar çalışmaya başlayabilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz, çünkü bir kısmı çalışmaya başlamıştı zaten.
 
Meclis kapanmadan önce çıkarılan son torba kanununda böyle bir düzenleme yapıldı. Son yapılan yasal düzenlemeyle mağdur olan, görevinden ayrılan, istifa eden öğretmenlerimiz görevlerine dönebilecek" şeklinde konuştu.
 
MESLEK LİSELERİ VE İMAM HATİP
"Kamuyounda anadolu liselerine giremedikleri için öğrenciler meslek liselerini tercih ediyor gibi yanlış bir yargı var" diyen Avcı, "Okul türlerinin azaltılması için yapılan çalışmalar çerçevesinde düz olarak adlandırılan liselerin anadolu veya meslek liselerine dönüştürüldü ve 3 yıldır yapılan bu çalışma bugün büyük ölçüde sonuçlandırıldı.
 
Yeterli puanı alamadığı için değil, zaten tercihleri anadolu liseleri dışında olan çocuklarımız için pek çok kontenjean var. Kamuyoundaki 'anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gider' algısı yanlış bir algı. Pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri birinci önceliktir. Halktan ciddi anlamda imam hatip lisesi talebi var. Özellikle kız imam hatip liseleri konusunda ciddi bir talep var. Bazı aileler ancak böyle bir uygulama olursa kızlarını okula göndermeye razı oluyor. Anadolu liselerinde bir kontenjan sorunumuz yok." şeklinde konuştu.
 
DERSHANELER NE OLACAK?
"Dershanelerle ilgili tartışmalar bugünün meselesi değil. 'MEB Bakanı değişti ve bakan dersanelerin kapatılmasına karar verdi' böyle bir şey yok. Sayın Başbakan da üç yıldır bunu defalarca tekrarladı. Bu bir kapatmadan ziyade bir dönüştürme diyebiliriz. Dersaneleri tek bir sınava yönelik kurumlar yerine eğitim kurumlarına dönüştürme çalışmaları var. Ocak ayında dersaneler kayıtlara başlıyorlar. Acele etmeyin açıklaması yaptığım tarihte dersaneler kayıt yapmaya başlamıştı.
 
Kayıt olan öğrenciler 2014 haziranına kadar devam edecekler. Dolayısıyla dersanelere kayıt olmuş öğrenciler 2014 haziranına kadar ücretlerini ödediler ve kurslarına başladılar. Dersaneler konusunda dönüştürme programının gerçekleşmesi, için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak meclis açıldıktan sonra yapılabilir. Bakanlık olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil.
 
Ancak o zaman dersaneler özel okula dönüşebilir. O zaman ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olur. Bize gelen talep “süre verin” şeklindeydi. Sayın Başbakan’ın ilk açıklama yaptığı günden bu yana 3 yıl geçti. Baktığınızda 4 yıllık bir süre geçmiş olacak.
Köklü kurumlar dönüşümü gerçekleştirmeye başladılar. Daha küçük kurumlar birleşerek benzer bir dönüşümü gerçekleştirebilir."
 
DERSHANE ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİMİ SİSTEMİNE ENTEGRE OLACAK
Başka teşvikler de düşünüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları gibi. Dersanelerde çalışmakta olan öğretmenlerin milli eğitim sistemine entegre edilebilmeleri için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne öğrencileri ne velileri ne de işletmecileri mağdur etmeyecek bir sistem içinde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.

Diğer Güncel Haberler Haberleri
Google Glass'a yasakGoogle Glass'a yasak
Çizgi roman fuarı Comic Con, organizasyon boyunca gösterilecek filmlere Google Glass ile girilmesini yasakladı
FT: FT: "Merkez Bankası yatırımcıların kafasını karıştırdı"
Financial Times, Türkiye Merkez Bankası'ndan gelen sinyallerin yatırımcıların kafasını karıştırdığını ve bunun da anlaşılabilir bir durum olduğunu yazdı. Bankanın yıl...
YHT, ilk seferi başladıYHT, ilk seferi başladı
Ankara-İstanbul arası ilk YHT'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla ilk seferi başladı.
Son dakikada yüzde 42 zam!Son dakikada yüzde 42 zam!
Ramazan Bayramı'nı tatilde geçirmek isteyenler konaklama tesislerinde boş yer bırakmadı. Yoğun taleple birlikte fiyatlara son dakika zamları yapıldı
Açık havada sigara yasağı başlıyorAçık havada sigara yasağı başlıyor
Tütünle mücadelenin yeni yol haritası belli oldu. Başka neler yasaklanıyor?
Hızlı tren 70 liraHızlı tren 70 lira
Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı, bugün açılıyor. Günde 12 sefer yapılacak. Kulislere göre, bilet fiyatı 70 lira olacak
20 bin şirkete e-defter zorunluluğu geliyor20 bin şirkete e-defter zorunluluğu geliyor
Gelir İdaresi Başkanlığı 20 bin şirketi e-Defter uygulamasına geçirmeye hazırlanıyor. Bu uygulamayla birlikte 500 milyon TL'lik tasarruf sağlanması hedefleniyor
Emekliliğini bekleyenlere müjdeEmekliliğini bekleyenlere müjde
Emeklilikte yaşa takılana değil prime takılana ikinci şans veriliyor
İstanbul'da bayramda köprü ve otoyollar ücretsizİstanbul'da bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz
Ramazan Bayramında köprü ve otoyolların ücretsiz kullanılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
'ABD, İsrail'e ekonomik boykot uyguluyor''ABD, İsrail'e ekonomik boykot uyguluyor'
Amerikan havayolu şirketlerine getirilen İsrail'e uçuş yasağına ABD'deki bazı çevreler tepkili
BIST 100
BIST 50
BIST 30
84.218 %0,47
Düşük 83426,34
Yüksek 84027,60
İMKB ok
Açılış: 83824,65
81.337 %0,48
Düşük 80533,77
Yüksek 81144,44
İMKB ok
Açılış: 80949,44
10.395 %-89,95
Düşük 102871,94
Yüksek 103713,22
İMKB ok
Açılış: 103429,80

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.