Dershaneler kapanıyor mu?

» »
Dershaneler kapanıyor mu?

Bakan'dan flaş açıklama...

28 Şubat'ta mağdur olan öğretmenlerin gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde görevlerinin başına dönebileceğini söyleyen Avcı, 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini verdi.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde mağdur olup da istifa eden öğretmenlerin yeni uygulamayla yeniden görevlerinin başına dönebileceği müjdesini verdi. Halktan ciddi anlamda imam hatip ve meslek lisesi talebi olduğunu söyleyen Avcı, 'anadolu lisesine gidemeyen meslek lisesine gidiyor' algısının yanlış olduğunu belirtti. Avcı, ayrıca 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini paylaştı.
 
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Mağdur olan öğretmenlerimiz yeniden görevine dönebilecek. Durumları netleşmemiş olan öğretmenlerimize hem de çalışanlara haklarını hatırlatmak için böyle bir düzenleme yapıldı. Öğretmenlerimiz tekrar çalışmaya başlayabilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz, çünkü bir kısmı çalışmaya başlamıştı zaten.
 
Meclis kapanmadan önce çıkarılan son torba kanununda böyle bir düzenleme yapıldı. Son yapılan yasal düzenlemeyle mağdur olan, görevinden ayrılan, istifa eden öğretmenlerimiz görevlerine dönebilecek" şeklinde konuştu.
 
MESLEK LİSELERİ VE İMAM HATİP
"Kamuyounda anadolu liselerine giremedikleri için öğrenciler meslek liselerini tercih ediyor gibi yanlış bir yargı var" diyen Avcı, "Okul türlerinin azaltılması için yapılan çalışmalar çerçevesinde düz olarak adlandırılan liselerin anadolu veya meslek liselerine dönüştürüldü ve 3 yıldır yapılan bu çalışma bugün büyük ölçüde sonuçlandırıldı.
 
Yeterli puanı alamadığı için değil, zaten tercihleri anadolu liseleri dışında olan çocuklarımız için pek çok kontenjean var. Kamuyoundaki 'anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gider' algısı yanlış bir algı. Pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri birinci önceliktir. Halktan ciddi anlamda imam hatip lisesi talebi var. Özellikle kız imam hatip liseleri konusunda ciddi bir talep var. Bazı aileler ancak böyle bir uygulama olursa kızlarını okula göndermeye razı oluyor. Anadolu liselerinde bir kontenjan sorunumuz yok." şeklinde konuştu.
 
DERSHANELER NE OLACAK?
"Dershanelerle ilgili tartışmalar bugünün meselesi değil. 'MEB Bakanı değişti ve bakan dersanelerin kapatılmasına karar verdi' böyle bir şey yok. Sayın Başbakan da üç yıldır bunu defalarca tekrarladı. Bu bir kapatmadan ziyade bir dönüştürme diyebiliriz. Dersaneleri tek bir sınava yönelik kurumlar yerine eğitim kurumlarına dönüştürme çalışmaları var. Ocak ayında dersaneler kayıtlara başlıyorlar. Acele etmeyin açıklaması yaptığım tarihte dersaneler kayıt yapmaya başlamıştı.
 
Kayıt olan öğrenciler 2014 haziranına kadar devam edecekler. Dolayısıyla dersanelere kayıt olmuş öğrenciler 2014 haziranına kadar ücretlerini ödediler ve kurslarına başladılar. Dersaneler konusunda dönüştürme programının gerçekleşmesi, için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak meclis açıldıktan sonra yapılabilir. Bakanlık olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil.
 
Ancak o zaman dersaneler özel okula dönüşebilir. O zaman ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olur. Bize gelen talep “süre verin” şeklindeydi. Sayın Başbakan’ın ilk açıklama yaptığı günden bu yana 3 yıl geçti. Baktığınızda 4 yıllık bir süre geçmiş olacak.
Köklü kurumlar dönüşümü gerçekleştirmeye başladılar. Daha küçük kurumlar birleşerek benzer bir dönüşümü gerçekleştirebilir."
 
DERSHANE ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİMİ SİSTEMİNE ENTEGRE OLACAK
Başka teşvikler de düşünüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları gibi. Dersanelerde çalışmakta olan öğretmenlerin milli eğitim sistemine entegre edilebilmeleri için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne öğrencileri ne velileri ne de işletmecileri mağdur etmeyecek bir sistem içinde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
BDDK taksit sayısını artırdı!BDDK taksit sayısını artırdı!
Kuyum, beyaz eşya, mobilya ve eğitim-öğretimde kredi kartı taksit sayısı ile ilgili yeni uygulama yürürlüğe girdi
Elektrik dağıtımında yeni tarifeElektrik dağıtımında yeni tarife
Elektrik dağıtım şirketleri 5 yıl içerisinde yapacakları yatırımları aboneden tarife yoluyla 10 yılda tahsil edecek
Rusya'dan flaş açıklamaRusya'dan flaş açıklama
"Türk şirketleri Rusya'daki pazar paylarını kaybedebilir"
AB'den Türkiye'ye 3 milyar euro AB'den Türkiye'ye 3 milyar euro "sığınmacı desteği"
AB, Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıları desteklemek için 3 milyar euroluk mali kaynak ayırdı
Yellen'e şok mektup:  'Git kocanın yanında otur'Yellen'e şok mektup: 'Git kocanın yanında otur'
FED'in 100 yıllık tarihindeki tek kadın başkanına: "Git kocanın yanında otur"
Mustafa Elitaş'tan ilk açıklama!Mustafa Elitaş'tan ilk açıklama!
İşte Ekonomi Bakanlığı görevine getirilen Mustafa Elitaş'tan ilk açıklama
Rusya Enerji Bakanlığı'ndan flaş açıklamaRusya Enerji Bakanlığı'ndan flaş açıklama
Rusya Enerji Bakanlığı'ndan, Rusya'nın Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını kesmesi konusunda açıklama geldi...
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!
TCMB, bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında alınan faiz kararını açıkladı
Ekonomide Ali Babacan döneminin sonuEkonomide Ali Babacan döneminin sonu
AK Parti hükümetlerinin büyük bölümünde ekonomiden sorumlu olan Ali Babacan, yeni kabinede yer almadı
Ekonomi Şimşek'e emanet!Ekonomi Şimşek'e emanet!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabine listesini açıkladı. Buna göre, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek olurken, Berat Albayrak Enerji ve Tabii...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.646 %0,53
Düşük 75950,76
Yüksek 76695,62
İMKB ok
Açılış: 76242,98
73.034 %0,46
Düşük 72365,35
Yüksek 73088,86
İMKB ok
Açılış: 72697,15
94.155 %0,44
Düşük 93299,70
Yüksek 94236,64
İMKB ok
Açılış: 93744,71

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir