Dershaneler kapanıyor mu?

» »
Dershaneler kapanıyor mu?

Bakan'dan flaş açıklama...

28 Şubat'ta mağdur olan öğretmenlerin gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde görevlerinin başına dönebileceğini söyleyen Avcı, 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini verdi.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde mağdur olup da istifa eden öğretmenlerin yeni uygulamayla yeniden görevlerinin başına dönebileceği müjdesini verdi. Halktan ciddi anlamda imam hatip ve meslek lisesi talebi olduğunu söyleyen Avcı, 'anadolu lisesine gidemeyen meslek lisesine gidiyor' algısının yanlış olduğunu belirtti. Avcı, ayrıca 2014-2015 yılında dershanelerin kapatılacağı bilgisini paylaştı.
 
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Mağdur olan öğretmenlerimiz yeniden görevine dönebilecek. Durumları netleşmemiş olan öğretmenlerimize hem de çalışanlara haklarını hatırlatmak için böyle bir düzenleme yapıldı. Öğretmenlerimiz tekrar çalışmaya başlayabilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz, çünkü bir kısmı çalışmaya başlamıştı zaten.
 
Meclis kapanmadan önce çıkarılan son torba kanununda böyle bir düzenleme yapıldı. Son yapılan yasal düzenlemeyle mağdur olan, görevinden ayrılan, istifa eden öğretmenlerimiz görevlerine dönebilecek" şeklinde konuştu.
 
MESLEK LİSELERİ VE İMAM HATİP
"Kamuyounda anadolu liselerine giremedikleri için öğrenciler meslek liselerini tercih ediyor gibi yanlış bir yargı var" diyen Avcı, "Okul türlerinin azaltılması için yapılan çalışmalar çerçevesinde düz olarak adlandırılan liselerin anadolu veya meslek liselerine dönüştürüldü ve 3 yıldır yapılan bu çalışma bugün büyük ölçüde sonuçlandırıldı.
 
Yeterli puanı alamadığı için değil, zaten tercihleri anadolu liseleri dışında olan çocuklarımız için pek çok kontenjean var. Kamuyoundaki 'anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gider' algısı yanlış bir algı. Pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri birinci önceliktir. Halktan ciddi anlamda imam hatip lisesi talebi var. Özellikle kız imam hatip liseleri konusunda ciddi bir talep var. Bazı aileler ancak böyle bir uygulama olursa kızlarını okula göndermeye razı oluyor. Anadolu liselerinde bir kontenjan sorunumuz yok." şeklinde konuştu.
 
DERSHANELER NE OLACAK?
"Dershanelerle ilgili tartışmalar bugünün meselesi değil. 'MEB Bakanı değişti ve bakan dersanelerin kapatılmasına karar verdi' böyle bir şey yok. Sayın Başbakan da üç yıldır bunu defalarca tekrarladı. Bu bir kapatmadan ziyade bir dönüştürme diyebiliriz. Dersaneleri tek bir sınava yönelik kurumlar yerine eğitim kurumlarına dönüştürme çalışmaları var. Ocak ayında dersaneler kayıtlara başlıyorlar. Acele etmeyin açıklaması yaptığım tarihte dersaneler kayıt yapmaya başlamıştı.
 
Kayıt olan öğrenciler 2014 haziranına kadar devam edecekler. Dolayısıyla dersanelere kayıt olmuş öğrenciler 2014 haziranına kadar ücretlerini ödediler ve kurslarına başladılar. Dersaneler konusunda dönüştürme programının gerçekleşmesi, için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak meclis açıldıktan sonra yapılabilir. Bakanlık olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil.
 
Ancak o zaman dersaneler özel okula dönüşebilir. O zaman ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olur. Bize gelen talep “süre verin” şeklindeydi. Sayın Başbakan’ın ilk açıklama yaptığı günden bu yana 3 yıl geçti. Baktığınızda 4 yıllık bir süre geçmiş olacak.
Köklü kurumlar dönüşümü gerçekleştirmeye başladılar. Daha küçük kurumlar birleşerek benzer bir dönüşümü gerçekleştirebilir."
 
DERSHANE ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİMİ SİSTEMİNE ENTEGRE OLACAK
Başka teşvikler de düşünüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları gibi. Dersanelerde çalışmakta olan öğretmenlerin milli eğitim sistemine entegre edilebilmeleri için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne öğrencileri ne velileri ne de işletmecileri mağdur etmeyecek bir sistem içinde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Yunanistan için Avrupa'dan ilk tepkilerYunanistan için Avrupa'dan ilk tepkiler
Ekonomik krizin reçetesi olarak görülen kemer sıkma önlemleri için sandık başına giden Yunanistan'da halk hayır dedi. 61,35 hayır, yüzde 38,65 evet çıkan sandıkların...
Yunanistan piyasaları fena vuracak!Yunanistan piyasaları fena vuracak!
Vatan ekonomi yazarı Ali Ağaoğlu referandum sonuçlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu
'Yunan bankalarında nakitin tükenmesine az kaldı''Yunan bankalarında nakitin tükenmesine az kaldı'
Yunan bankacılık sisteminde birkaç gün yetecek kadar nakit kaldığı iddia ediliyor
Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa ettiYunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa etti
Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa ettiğini açıkladı... Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis daha önce ise "Referandumdan evet oyu çıkarsa derhal istifa ederim"...
Piyasalar diken üstündePiyasalar diken üstünde
Yunanistan'da dün yapılan referandumdan "hayır" sonucunun çıkmasına ilk tepkiyi Asya piyasaları verdi
Yunan halkından AB'ye restYunan halkından AB'ye rest
Yunanistan halkı yaşadığı ekonomik dar boğazın ardından kreditörlerin nakit akışını yeniden sağlaması şartıyla öne sürdüğü şartları refarandum da reddetti.
Yunan referandumundan 'hayır' çıkarsa ne olacak?Yunan referandumundan 'hayır' çıkarsa ne olacak?
Yunanistan'da bugün yapılan referandumda oy verme işlemi bitti. İlk gelen bilgiler "hayır" oylarının fazla olduğu yönünde. Peki "hayır" galibiyetinde ne olacak?
Kraliçe Elizabeth sadece 15 sterlin topladı!Kraliçe Elizabeth sadece 15 sterlin topladı!
Kraliçe Elizabeth'in saltanat rekorunu kutlamak için planlanan konser için sadece 15 sterlin toplandı
Türkiye rekoru kırılıyorTürkiye rekoru kırılıyor
İstanbul-İzmir arasını 3 saate düşürecek projede en ağır parça takılıyor
Yunan Bankaları Birliği Başkanı Kaçeli: Yunan Bankaları Birliği Başkanı Kaçeli: "Yunan bankalarında Pazartesi'ye kadar para kaldı"
"ATM'lerden çekilen para miktarı Salı'dan sonra Avrupa Merkez Bankası'nın kararına göre belirlenecek" Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis:"Yunanistan'ın 6 aylık yakıt ve...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
81.608 %0,48
Düşük 80988,06
Yüksek 81791,65
İMKB ok
Açılış: 81216,98
77.821 %0,49
Düşük 77223,85
Yüksek 78003,93
İMKB ok
Açılış: 77439,48
99.345 %0,53
Düşük 98544,23
Yüksek 99598,16
İMKB ok
Açılış: 98819,06

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir