Dikkat! "Mağdur olmayın"

» »
Dikkat!  Mağdur olmayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, internet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin güvenilir firmaların web sitelerini tercih etmeleri gerektiğini belirterek, "Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden ödemeli kargo tercih edilmeli." dedi.

Koçal,  yaptığı açıklamada, e-ticarette mağdur olmamak  için vatandaşların dikkat etmesi gerekenlere ilişkin bilgi verdi.

e-ticarette sahte web siteleri üzerinden veya sosyal medya  hesaplarından dolandırıcılık yapılabildiğine dikkati çeken Koçal, internet  üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenlerin güvenilir firmaların web  sitelerinden alışveriş yapmaları gerektiğini ifade etti.

Bilinen markaların web sayfalarının benzerleri yapılarak da  tüketicilerin kandırılabildiğine işaret eden Koçal, e-ticarette site adresinin  "https://" ile başlamasına ve veri güvenliği sağlayan SSL sertifikasına sahip  olup olmadığına dikkat etmek gerektiğini bildirdi.

Koçal, web sayfasında firmanın ürün katalogları, satış fiyatları,  iletişim bilgilerinin kontrol edilmesi, hatta telefon açarak teyit alınması  gerektiğini belirterek, "Sayfayla ilgili şikayet olup olmadığı araştırılmalı,  ürün fiyatları piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılmalı, çok fiyat farkı varsa  sipariş verilmemeli." diye konuştu.

"Güven Damgası faydalı"

Koçal, Ticaret Bakanlığının, e-ticaret siteleri için hayata geçirdiği  "Güven Damgası"nın yararlarına işaret ederek, "e-ticaret sitesinin Güven Damgası  varsa belirli standartları yerine getirdiği, kişisel verilerin korunduğu ve ödeme  sistemleri konusunda ilgili mevzuatlara uygun davrandığı, güvenilir bir otorite  tarafından denetlendiği anlaşılabilir." dedi.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde sanal kart kullanılmasını  öneren Koçal,  "Limiti çok yüksek kredi kartı yerine sanal kart oluşturmak ve  kendi belirlediğiniz limitle alışveriş yapmak daha güvenli. Böylece riski  minimuma indirmiş olursunuz." ifadesini kullandı.

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılığın daha  kolay yapılabildiğini aktaran Koçal, şöyle devam etti:

"Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet  sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden  ödemeli kargo tercih edilmeli. Bu uygulamayı sağlamayan siteler/firmalar  kesinlikle tüketicinin sırtından haksız kazanç elde etmek için kurulmuştur."

Koçal, satın alınan ürünün yasal olarak teslim tarihinden itibaren 14  gün içinde iade edilebileceğini ve ödenen bedelin iadesinin istenilebileceğini  anımsatarak, "Bu taleplerini yazılı ya da kalıcı dijital ortamlarda karşı tarafa  bildirmeleri gerekiyor. Karşı taraf bu talebi yerine getirmediğinde, tüketici  hakem heyetlerine müracaat edilmelidir." dedi.

"Ceza yasasında değişiklik ya da tanımlama yapılmalı"

Dolandırıcıların verdiği bilgiler sahte olduğu için kanuni hakların  takibinde sıkıntılar yaşanabildiğini dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

"Yetkililer, bu tür hesapları ivedi olarak takibe almalı ve  kapatmalıdır. Bu tür mağduriyetlerin önüne geçmek için ceza yasasında gerekli  değişiklik yapılmalı veya yasada bu tip vakalar tanımlanmalıdır. Söz konusu site  reklamlarını yayınlayan mecralarla ilgili de yasal düzenlemeler yapılmalıdır.  Vatandaşlarımıza ihtiyaçları olan ürünleri görerek, kontrol ederek almalarını  tavsiye ediyorum. İnternet üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenler güvenilir  firmaların web sitelerinden alışveriş yapsınlar ki tüketmeden tükenmesinler,  huzurları kaçmasın."

KAYNAK: AA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Körfez’den Türkiye’ye 2 milyar TL yatırımKörfez’den Türkiye’ye 2 milyar TL yatırım
Ortadoğulu şirketlerin Türkiye’deki yatırımlarına aracılık eden A&S Investment’in Yönetim Kurulu Başkanı Akkuş “13 yılda aracılığımızla 3.5 milyar dolar yatırım geldi....
Türkiye de sadece 2 kişide olacak!Türkiye'de sadece 2 kişide olacak!
Japon otomobil üreticisi Lexus, hibrit motora sahip LC coupe modelini Türkiye satışa sunmaya hazırlanıyor.
Ünlü AVM satılıyor!Ünlü AVM satılıyor!
22 yıl önce İstanbul Mecidiyeköy'de hizmete açılan Profilo Alışveriş Merkezi satışa çıkarıldı. AVM için teklif usulüyle yapılacak satışın başlangıç bedeli olarak ise 425...
MEMUR-SEN den yeni zam açıklamasıMEMUR-SEN'den yeni zam açıklaması
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un memur ve memur emeklisine yeni bir teklifte bulunmasının ardından Memur-Sen'den yeni teklife ilk cevap...
İstanbul-İzmir otobanı trafiği rahatlattıİstanbul-İzmir otobanı trafiği rahatlattı
Planlanandan önce hizmete açılan İstanbul-İzmir otoyolu, bağlantılı olduğu il ve ilçelerdeki trafik yoğunluğunu yarı yarıya azalttı.
Ödemeler 20 gün içinde yapılacakÖdemeler 20 gün içinde yapılacak
Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO) fındık müdahale alımları için randevu verilmesine bugün itibarıyla başlanırken, ürün alım bedellerinin ise üreticiye 20 gün içinde...