E-ticarete ‘kâr’ yağdı

» »
E-ticarete ‘kâr’ yağdı

Tüm yurdu esir alan yoğun kar yağışı e-ticaret sektörüne yaradı. İnternette günlük satışlar 150 milyon sınırına dayandı. En büyük patlama ise kırtasiye, giyim ve market alışverişinde yaşandı.

Yıllık satış hacmi 30 milyar liranın üzerinde olan e-ticaret sektörü, karlı havaları 'kâr'a çevirdi. 660 milyar liralık perakende sektörünün yüzde 2'sini oluşturan e-ticaret, günlük 100 milyon liralık işlem hacmini tüm Türkiye'yi etkisi altına alan yoğun kar yağışıyla birlikte 130-150 milyonlara kadar çıkarmayı başardı. Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberine göre 'Bu havada siparişi zamanında yetiştiren, müşteri sadakatini yakalar' sloganıyla yüzde 100 teslim hedefiyle çalışan sektör, ilk kez sipariş veren müşterileri kazanmak açısından da önemli bir sınav veriyor.

AVM'LERDEN MÜŞTERİ ALDI

Yoğun kar yağışının yaşandığı şu günlerde, en önemli sipariş artışı, ertelenemeyen ürünler kategorisinde yer alan kırtasiye ürünleri ve gıdada yaşanıyor. Bu ürün gruplarında e-ticaret hacmi özellikle bugünlerde yüzde 100'ün üzerine çıktı. Türkiye'deki e-ticaretin yüzde 90'ını gerçekleştiren Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, perakende sektöründe yüzde 2 e-ticaret hacminin, bu tür havalarda payını yüzde 98'lere kadar çıkardığını söyledi. Orhun, Türkiye genelindeki e-ticaret hacminin yüzde 40'ının İstanbul'da gerçekleştiğini belirtti.

E-ticaret şirketlerinin bu tür havalarda siparişi mutlaka ulaştırmayı hedeflediğini belirten Orhun, şöyle konuştu:

"Kırtasiye, gıda, giyecek gibi ertelenemeyen alışverişler, böyle havalarda e-ticaret siteleri üzerinden yapılıyor. Zamanında teslim bizim için çok önemli."

İstanbul'da ortalama yüzde 50'lik artış yaşanırken, Anadolu'da da online alışverişte yüzde 30'a yakın artış yaşandı. 400'ü aşkın online alışveriş sitesini tek çatı altında toplayarak, yaklaşık 10 milyon ürünü tüketiciye ulaştıran Avantajix.com İstanbul, Ankara, hatta İzmir'de kar yağışının etkili olduğu 25 Aralık-8 Ocak arasındaki e-ticaret verileriyle 25 Aralık'tan önce yağışın olmadığı 15 günün verilerini karşılaştırdı. Kar yağışının olduğu dönemlerde online alışverişin, önceki döneme göre yüzde 30'a yakın arttığı görüldü.

EVDEN SİPARİŞ CAZİP GELİYOR

Kar yağışının etkili olduğu günlerde en yoğun alımlar yüzde 28 ile giyim kategorisinde yapıldı. Giyimi yüzde 24 ile marketlerin online sitelerinden yapılan alışveriş izledi. Üçüncü sırada yüzde 19 ile elektronik ve küçük ev eşyası satan siteler yer alırken, kozmetik ürünlerinin online satıştaki payı yüzde 12'yi buldu. Kalan yüzde 17'lik kısmı ise tatil ve uçak rezervasyonu, dekorasyon, bahçe ürünleri, mobilya ve diğer olarak adlandırılan sitelerden yapılan alışverişler oluşturdu. Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, "Benzer araştırmayı yazın kavurucu sıcakların yaşandığı günlerde de yapmıştık. Aşırı sıcakta online alışverişte yüzde 100'e yakın artış saptanmıştı. Normal dönemlerde market alışverişinin e-ticaretteki payı daha düşükken, bu tür olumsuz hava şartlarında büyük artış yaşanıyor. İnsanlara, 5-10 litrelik su bidonlarını, meşrubatı, deterjanı, sebzeyi kar ve buzda kayarak taşımak yerine online satın alarak kapısına kadar getirtmek cazip geliyor" dedi.

SAHLEP VE IHLAMUR KEYFİ

Kar yağışı dolayısıyla evde vakit geçirmeyi tercih eden İstanbulluların doğalgaz, internet kullanımının yanı sıra atkı, bere ve eldiven gibi kışlık giysi harcaması arttı. Aktar ve kuru yemişçilerde ise sahlep, ıhlamur ve bitki çayı satışlarında büyük artış yaşandı.


Diğer Ekonomi Haberleri
Trump ın  büyük şampiyon  ilan ettiği Çin cephesinden yanıtTrump'ın 'büyük şampiyon' ilan ettiği Çin cephesinden yanıt
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang'tan Trump'a 'büyük şampiyon' yanıtı: Yuanı bilerek devalüe etme niyetinde değiliz
93 elektrik şirketine sözleşme yasağı93 elektrik şirketine sözleşme yasağı
EPDK, tüketiciyi kendi izni olmadan 'serbest tüketici' kapsamına aldığı belirlenen 93 şirkete 3 ay boyunca ikili sözleşme yapma yasağı verdi.
Büyükanne maaşları 10 Mart ta başlayacak!Büyükanne maaşları 10 Mart'ta başlayacak!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı 'Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'nda kıdem tazminatları, istihdam seferliği konuları hakkında...
Yıldırım:  Bu yatırımlar daha başlangıç Yıldırım: "Bu yatırımlar daha başlangıç"
Başbakan Yıldırım, çevre ve şehircilik alanında yapılan dev yatırımların ne ilk ne de son olduğunu, bu yatırımların daha başlangıç olduğunu vurguladı
Doğu ya yatırım için talep patladı!Doğu'ya yatırım için talep patladı!
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Doğu'ya yatırım için 23 milyar liralık talep geldiğini açıkladı
Başbakan Yardımcısı Şimşek işadamlarına seslendiBaşbakan Yardımcısı Şimşek işadamlarına seslendi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, işadamlarına seslenerek, "Kısa vadede iniş çıkışlar moralinizi bozmasın. Zorlu sürecin büyük bir kısmını geride bıraktık" dedi
2.7 milyon kişiye sağlık sigortası müjdesi!2.7 milyon kişiye sağlık sigortası müjdesi!
Genel Sağlık Sigortası’ndan, 11.7 milyar lira prim borcu olan 5 milyon kişinin faiz ve gecikme cezası siliniyor. Sigortalı çalışmayan ve yakını üzerinden sağlık hizmeti...
E-Devlet ten alınan nüfus belgeleri resmi belge sayılacakE-Devlet'ten alınan nüfus belgeleri resmi belge sayılacak
E-Devlet kapısı üzerinden alınan nüfus kayıt örnekleri ve yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olacak.
Yeni projeler köprüleri rahatlattıYeni projeler köprüleri rahatlattı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğinde yüzde 80 rahatlama sağladı.
Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyorTürkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyor
Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği ile zeytincilik sektöründe ihracatta katma değer artışa geçecek
BIST 100
BIST 50
BIST 30
88.258 %-0,99
Düşük 87892,67
Yüksek 89242,50
İMKB ok
Açılış: 89138,37
84.558 %-1,03
Düşük 84194,04
Yüksek 85528,71
İMKB ok
Açılış: 85436,03
10.837 %-90,10
Düşük 107870,47
Yüksek 109612,83
İMKB ok
Açılış: 109509,60