E-ticarete ‘kâr’ yağdı

» »
E-ticarete ‘kâr’ yağdı

Tüm yurdu esir alan yoğun kar yağışı e-ticaret sektörüne yaradı. İnternette günlük satışlar 150 milyon sınırına dayandı. En büyük patlama ise kırtasiye, giyim ve market alışverişinde yaşandı.

Yıllık satış hacmi 30 milyar liranın üzerinde olan e-ticaret sektörü, karlı havaları 'kâr'a çevirdi. 660 milyar liralık perakende sektörünün yüzde 2'sini oluşturan e-ticaret, günlük 100 milyon liralık işlem hacmini tüm Türkiye'yi etkisi altına alan yoğun kar yağışıyla birlikte 130-150 milyonlara kadar çıkarmayı başardı. Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberine göre 'Bu havada siparişi zamanında yetiştiren, müşteri sadakatini yakalar' sloganıyla yüzde 100 teslim hedefiyle çalışan sektör, ilk kez sipariş veren müşterileri kazanmak açısından da önemli bir sınav veriyor.

AVM'LERDEN MÜŞTERİ ALDI

Yoğun kar yağışının yaşandığı şu günlerde, en önemli sipariş artışı, ertelenemeyen ürünler kategorisinde yer alan kırtasiye ürünleri ve gıdada yaşanıyor. Bu ürün gruplarında e-ticaret hacmi özellikle bugünlerde yüzde 100'ün üzerine çıktı. Türkiye'deki e-ticaretin yüzde 90'ını gerçekleştiren Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, perakende sektöründe yüzde 2 e-ticaret hacminin, bu tür havalarda payını yüzde 98'lere kadar çıkardığını söyledi. Orhun, Türkiye genelindeki e-ticaret hacminin yüzde 40'ının İstanbul'da gerçekleştiğini belirtti.

E-ticaret şirketlerinin bu tür havalarda siparişi mutlaka ulaştırmayı hedeflediğini belirten Orhun, şöyle konuştu:

"Kırtasiye, gıda, giyecek gibi ertelenemeyen alışverişler, böyle havalarda e-ticaret siteleri üzerinden yapılıyor. Zamanında teslim bizim için çok önemli."

İstanbul'da ortalama yüzde 50'lik artış yaşanırken, Anadolu'da da online alışverişte yüzde 30'a yakın artış yaşandı. 400'ü aşkın online alışveriş sitesini tek çatı altında toplayarak, yaklaşık 10 milyon ürünü tüketiciye ulaştıran Avantajix.com İstanbul, Ankara, hatta İzmir'de kar yağışının etkili olduğu 25 Aralık-8 Ocak arasındaki e-ticaret verileriyle 25 Aralık'tan önce yağışın olmadığı 15 günün verilerini karşılaştırdı. Kar yağışının olduğu dönemlerde online alışverişin, önceki döneme göre yüzde 30'a yakın arttığı görüldü.

EVDEN SİPARİŞ CAZİP GELİYOR

Kar yağışının etkili olduğu günlerde en yoğun alımlar yüzde 28 ile giyim kategorisinde yapıldı. Giyimi yüzde 24 ile marketlerin online sitelerinden yapılan alışveriş izledi. Üçüncü sırada yüzde 19 ile elektronik ve küçük ev eşyası satan siteler yer alırken, kozmetik ürünlerinin online satıştaki payı yüzde 12'yi buldu. Kalan yüzde 17'lik kısmı ise tatil ve uçak rezervasyonu, dekorasyon, bahçe ürünleri, mobilya ve diğer olarak adlandırılan sitelerden yapılan alışverişler oluşturdu. Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, "Benzer araştırmayı yazın kavurucu sıcakların yaşandığı günlerde de yapmıştık. Aşırı sıcakta online alışverişte yüzde 100'e yakın artış saptanmıştı. Normal dönemlerde market alışverişinin e-ticaretteki payı daha düşükken, bu tür olumsuz hava şartlarında büyük artış yaşanıyor. İnsanlara, 5-10 litrelik su bidonlarını, meşrubatı, deterjanı, sebzeyi kar ve buzda kayarak taşımak yerine online satın alarak kapısına kadar getirtmek cazip geliyor" dedi.

SAHLEP VE IHLAMUR KEYFİ

Kar yağışı dolayısıyla evde vakit geçirmeyi tercih eden İstanbulluların doğalgaz, internet kullanımının yanı sıra atkı, bere ve eldiven gibi kışlık giysi harcaması arttı. Aktar ve kuru yemişçilerde ise sahlep, ıhlamur ve bitki çayı satışlarında büyük artış yaşandı.


Diğer Ekonomi Haberleri
Mandalinada rekolte düştü fiyatlar arttıMandalinada rekolte düştü fiyatlar arttı
Ege Bölgesi'nde rekoltenin düşük olması nedeniyle ürün fiyatlarında geçen yıla göre artış meydana geldi. Geçen yıl 50 kuruş olan mandalina bu yıl 1 liradan satılıyor
Sağlık harcamaları 2016 da 120 milyar liraya yaklaştıSağlık harcamaları 2016'da 120 milyar liraya yaklaştı
Türkiye'de sağlık harcamaları 2016'da, bir önceki yıla göre yüzde 14,5 artarak 104 milyar 568 milyon liradan 119 milyar 756 milyon liraya yükseldi
Tarlada 35 kuruş markette 2 liraTarlada 35 kuruş markette 2 lira
Amasya'da üreticilerin tarlada kilogramını 35 kuruşa verdiği kuru soğan, market ve pazarlarda tüketiciye 2 liradan satılıyor.
Büyükanneye yeni fırsatBüyükanneye yeni fırsat
Torun bakan büyükanneye maaş projesinde ilk ödemeler geçtiğimiz hafta yapılırken, başvuru yapanlar için yeni fırsat ortaya çıktı..
Kimlik belgesiyle giriş yoldaKimlik belgesiyle giriş yolda
Rusya ile pasaportsuz gidiş gelişlere yönelik müzakereler tekrar başlıyor.
Türkiye den Rusya ya buğday hamlesiTürkiye'den Rusya'ya buğday hamlesi
Türkiye sürpriz bir şekilde Rusya'dan buğday ithalatını yasakladı. Uzmanlara göre Rusya'nın Türkiye'ye tarım ambargosunu kaldırmayı ağırdan alması karşısında Türkiye...