Her derde deva: Kilosu 1500 TL

» »
Her derde deva: Kilosu 1500 TL

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan ve son yıllarda insanlar tarafından rağbet gören arı sütü kansere iyi geliyor. Uzmanlar kilosu bin 500 liradan satılan arı sütünün sağlık için tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

İşçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir madde olan ve her kovanda sadece 1 gram toplanabilen arı sütü sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de üretimi çok az olduğu için genellikle yurt dışından ithal edilen arı sütünün en önemli faydası ise hücreleri yenileyerek ömrü uzatması.

Malatya’da arıcılık ile uğraşan Gökhan Fırat, sütün faydalarından bahsederek, “Bağışıklık sistemini düzenler, kök hücreleri uyarır. Vücut performansını ve dayanıklılığını artırır. Uzun yaşamayı sağlar Yaşlanmaya karşı etki gösterir. Doğurganlığı artırır, kansere iyi gelir. Arı sütünün en önemli özelliklerinden birisi de hücre yenilemesini sağlamasıdır” ifadelerini kullandı.

Arı sütünün canlı ömrünü uzatmasının bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Fırat, “Mesela bir ana arının ömrü normalde 45 gün ama kışın uçmadığı için 6 aydır. Ancak arı sütü ile beslenirse ömrü 7 yıla kadar uzuyor. Bu kanıtlanmış bir şey” dedi.

Arı sütünün toplanmasının çok zor olduğunu kaydeden Fırat, “100 kovandan 100 gram ya çıkıyor ya çıkmıyor. Çok özel çalışma isteyen bir alan. Türkiye’de üretim çok az. Genellikle yurt dışından getiriliyor. Kilosu 800 TL’den başlıyor bin 500 TL’ye kadar gidiyor. Son yıllarda büyük bir ilgi var. Faydalarını duyanlar alıp tüketiyor. Bu süt saf olarak da tüketilebilir bala da katılabilir. Her haliyle çok faydalı” diye konuştu.

KAYNAK: İHA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Brexit düğümünde son dönemeçBrexit düğümünde son dönemeç
İngiltere'de parlamentonun yaz tatili ardından eylülde tekrar açılmasıyla birlikte Johnson yönetimiyle başta İşçi Partisi olmak üzere “anlaşmasız Brexit” karşıtları...
 Vira Bismillah  için geri sayım başladı'Vira Bismillah' için geri sayım başladı
Yeni sezona ağlarının ve teknelerinin bakımını yaparak hazırlanan Sakaryalı balıkçılar, avlanmak için denize açılacakları 1 Eylül'ü bekliyor. Karasu Su Ürünleri...
Velilere kritik uyarıVelilere kritik uyarı
Eylül'de 18 milyon öğrenci ders başı yapacak. Uzmanlar okul servis ücretlerindeki fiyat kurnazlığına dikkat diyor.
Anzer Balı sağımı tamamlandı, sıra tahlile geldiAnzer Balı sağımı tamamlandı, sıra tahlile geldi
Kilosu bin TL’den satılan dünyaca ünlü Anzer balının sağımı tamamlandı ve ballar kalite kontrolü için tahlile gönderildi.
İkinci el araçta 1,5 milyon kişi kilometre sorguladıİkinci el araçta 1,5 milyon kişi kilometre sorguladı
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında imzalanan protokol kapsamında hizmete sunulan uygulama aracılığıyla ikinci el araçların muayene tarihi ve...
50 bin sosyal konutun hak sahipleri belli oldu50 bin sosyal konutun hak sahipleri belli oldu
TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimi tamamlandı ve hak sahipleri belli oldu. 140 projeden 40’ının ise ihalesi yapılarak...