Her derde deva: Kilosu 1500 TL

» »
Her derde deva: Kilosu 1500 TL

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan ve son yıllarda insanlar tarafından rağbet gören arı sütü kansere iyi geliyor. Uzmanlar kilosu bin 500 liradan satılan arı sütünün sağlık için tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

İşçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir madde olan ve her kovanda sadece 1 gram toplanabilen arı sütü sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de üretimi çok az olduğu için genellikle yurt dışından ithal edilen arı sütünün en önemli faydası ise hücreleri yenileyerek ömrü uzatması.

Malatya’da arıcılık ile uğraşan Gökhan Fırat, sütün faydalarından bahsederek, “Bağışıklık sistemini düzenler, kök hücreleri uyarır. Vücut performansını ve dayanıklılığını artırır. Uzun yaşamayı sağlar Yaşlanmaya karşı etki gösterir. Doğurganlığı artırır, kansere iyi gelir. Arı sütünün en önemli özelliklerinden birisi de hücre yenilemesini sağlamasıdır” ifadelerini kullandı.

Arı sütünün canlı ömrünü uzatmasının bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Fırat, “Mesela bir ana arının ömrü normalde 45 gün ama kışın uçmadığı için 6 aydır. Ancak arı sütü ile beslenirse ömrü 7 yıla kadar uzuyor. Bu kanıtlanmış bir şey” dedi.

Arı sütünün toplanmasının çok zor olduğunu kaydeden Fırat, “100 kovandan 100 gram ya çıkıyor ya çıkmıyor. Çok özel çalışma isteyen bir alan. Türkiye’de üretim çok az. Genellikle yurt dışından getiriliyor. Kilosu 800 TL’den başlıyor bin 500 TL’ye kadar gidiyor. Son yıllarda büyük bir ilgi var. Faydalarını duyanlar alıp tüketiyor. Bu süt saf olarak da tüketilebilir bala da katılabilir. Her haliyle çok faydalı” diye konuştu.

KAYNAK: İHA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Bütçe mayısta 12,1 milyar TL açık verdiBütçe mayısta 12,1 milyar TL açık verdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mayıs 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre Merkezi Yönetim Bütçesi 12,1 milyar TL açık verdi. Merkezi Yönetim...
İran’dan gelip Yüksekova’da ayda 3 bin 400 TL’ye çoban olduİran’dan gelip Yüksekova’da ayda 3 bin 400 TL’ye çoban oldu
İran’ın Urmiye kentinden Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gelerek çobanlık yapan Lokman Halilzade, aylık alacağı 3 bin 400 TL ile ailesini geçindireceğini söyledi.
İslami finansın büyüklüğü 3 trilyon dolara ulaştıİslami finansın büyüklüğü 3 trilyon dolara ulaştı
İslami Bankalar ve Finans Kurumları Genel Konseyi Genel Sekreteri Abdelilah Belatik, İslami finansın, finansal pazarlar içinde gelişmekte olan bir sektörü temsil...
Edirne den Avrupa ya ihraç ediliyorEdirne'den Avrupa'ya ihraç ediliyor
Edirne'nin Enez ilçesinde üretilen ve bugünlerde hasadına başlanan "Çeribaşı" kirazı, Almanya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkelerine ihraç...
Merkez Bankası ndan likidite kararı!Merkez Bankası'ndan likidite kararı!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkanı kullandırılmasına karar verdi.
İşsizlik rakamları açıklandıİşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan mart ayı verilerine göre işsizlik yüzde 14,1 oldu.