IKBY, Türkiye'den ithalatı artırmayı planlıyor

» »
IKBY, Türkiye den ithalatı artırmayı planlıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ABD yaptırımları nedeniyle İran`dan ithalatın azalması durumunda oluşacak açığı Türk ürünleriyle kapatmayı planlıyor.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında ikinci aşamanın 5 Kasım'da uygulamaya konulması bekleniyor. Yaptırımlar sonucunda İran'da ham madde  maliyetinin artması ve iç piyasa ihtiyacını karşılamak için de ihracatının dolaylı olarak düşmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.

İran'ın hem petrol hem de petrol dışı ürünlerini en çok ihraç ettiği bölgelerin başında IKBY geliyor. İran-Irak arasındaki bin 450 kilometrelik sınır hattı üzerinde 8 gümrük kapısının 3'ü IKBY'nin Süleymaniye ve Erbil vilayetlerine açılıyor.

Merkezi Süleymaniye kentinde yer alan IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği'nin Başkanı Mustafa Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  yaptırımların ilk aşamasının devreye girdiği ağustostan bu yana İran'dan bölgeye  gıda ürünleri sevkiyatında yavaş yavaş aksamalar meydana gelmeye başladığını  söyledi.

Halihazırda İran'ın IKBY'ye domates ve patates ihracatının tamamen durduğunu belirten Abdurrahman, "Diğer ürünlerin ithalatında şimdilik herhangi  bir aksama yok. Ancak gelecek ay yaptırımların sıkılaştırılması ve bunun  sonucunda İran'ın ihraç ettiği ürünlerin maliyetinin artması halinde sorunlar meydana gelebilir." dedi.

İran'a dışarıdan gelen ham maddelerin döviz cinsinden tedarik  edildiğini aktaran Abdurrahman, bunun da doğrudan maliyeti etkilediğini dile  getirdi.

Abdurrahman, IKBY ile İran arasındaki ticaret hacminin yıllık 5-6  milyar dolar civarında olduğunu, ancak yaptırımlar sonrası bunun ne kadara  düşeceğini kestirmenin şu an mümkün olmadığını ifade etti.

"TÜRKİYE'DEN DAHA ÇOK İTHALAT YAPACAĞIZ"

İran'a yönelik yaptırımlar sonucunda IKBY piyasasına yeterli ürün  temin edilememesi ihtimaline karşı önlemlerini aldıklarını belirten Abdurrahman,  böyle bir durumda oluşacak açığı Türkiye'den kapatacaklarını söyledi.

Türkiye ile zaten çok güçlü ilişkilere sahip olduklarını ve IKBY'nin  en çok Türkiye'den ithalat yaptığını hatırlatan Abdurrahman, şunları kaydetti:

"İki taraf arasındaki yıllık ticaret hacmi 10-12 milyar dolar  civarında. Türkiye hem yakınlığı hem de güçlü üretim altyapısıyla muhtemel ürün  açığını kolaylıkla doldurabilecek kapasiteye sahip. Böylesi bir durumda  Türkiye'den daha çok ithalat yapacağız."

IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği Başkanı Mustafa Abdurrahman,  Türkiye dışında Rusya ve Avrupa ülkelerinin de alternatifler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.


Diğer Finans Haberleri
Sterlinin volatilitesi 2 yılın zirvesindeSterlinin volatilitesi 2 yılın zirvesinde
Sterlin, volatilitesinin iki yılın zirvesine tırmandığı haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor
Moody s küresel büyüme tahminini düşürdüMoody's küresel büyüme tahminini düşürdü
Moody’s küresel büyüme beklentisini gelecek yıl için yüzde 3,3'ten yüzde 2,9'un altına indirdi.
Bakan Albayrak tan cari açık değerlendirmesi: Sürpriz rakamlar görebilirizBakan Albayrak'tan cari açık değerlendirmesi: Sürpriz rakamlar görebiliriz
Hazine Bakanı Albayrak, cari açıkta düşüş trendinin devam etmesi durumunda yıl sonunda "sürpriz rakamlar" görülebileceğini söyledi. Bursa'da işadamlarına seslenen...
Bakan Pekcan açıkladı: Ayda 600 araba satılacakBakan Pekcan açıkladı: Ayda 600 araba satılacak
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "e-İhale ile gümrükten satışta yeni uygulamayla gün aşırı 50 araba satacağız. Bir gün araç, bir gün eşya satılacak. Ayda 500-600 arabanın...
Bakanlıktan abonelik uyarısı: Hemen onaylamayınBakanlıktan abonelik uyarısı: Hemen onaylamayın
Ticaret Bakanlığınca, tüketicilerin, telefon hatları üzerinden gerçekleştirilen internet aboneliği kampanyası tanıtımlarıyla karşılaşmaları durumunda, tekliflere "hemen...
IKBY, Türkiye den ithalatı artırmayı planlıyorIKBY, Türkiye'den ithalatı artırmayı planlıyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ABD yaptırımları nedeniyle İran`dan ithalatın azalması durumunda oluşacak açığı Türk ürünleriyle kapatmayı planlıyor.