IKBY, Türkiye'den ithalatı artırmayı planlıyor

» »
IKBY, Türkiye den ithalatı artırmayı planlıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ABD yaptırımları nedeniyle İran`dan ithalatın azalması durumunda oluşacak açığı Türk ürünleriyle kapatmayı planlıyor.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında ikinci aşamanın 5 Kasım'da uygulamaya konulması bekleniyor. Yaptırımlar sonucunda İran'da ham madde  maliyetinin artması ve iç piyasa ihtiyacını karşılamak için de ihracatının dolaylı olarak düşmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.

İran'ın hem petrol hem de petrol dışı ürünlerini en çok ihraç ettiği bölgelerin başında IKBY geliyor. İran-Irak arasındaki bin 450 kilometrelik sınır hattı üzerinde 8 gümrük kapısının 3'ü IKBY'nin Süleymaniye ve Erbil vilayetlerine açılıyor.

Merkezi Süleymaniye kentinde yer alan IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği'nin Başkanı Mustafa Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  yaptırımların ilk aşamasının devreye girdiği ağustostan bu yana İran'dan bölgeye  gıda ürünleri sevkiyatında yavaş yavaş aksamalar meydana gelmeye başladığını  söyledi.

Halihazırda İran'ın IKBY'ye domates ve patates ihracatının tamamen durduğunu belirten Abdurrahman, "Diğer ürünlerin ithalatında şimdilik herhangi  bir aksama yok. Ancak gelecek ay yaptırımların sıkılaştırılması ve bunun  sonucunda İran'ın ihraç ettiği ürünlerin maliyetinin artması halinde sorunlar meydana gelebilir." dedi.

İran'a dışarıdan gelen ham maddelerin döviz cinsinden tedarik  edildiğini aktaran Abdurrahman, bunun da doğrudan maliyeti etkilediğini dile  getirdi.

Abdurrahman, IKBY ile İran arasındaki ticaret hacminin yıllık 5-6  milyar dolar civarında olduğunu, ancak yaptırımlar sonrası bunun ne kadara  düşeceğini kestirmenin şu an mümkün olmadığını ifade etti.

"TÜRKİYE'DEN DAHA ÇOK İTHALAT YAPACAĞIZ"

İran'a yönelik yaptırımlar sonucunda IKBY piyasasına yeterli ürün  temin edilememesi ihtimaline karşı önlemlerini aldıklarını belirten Abdurrahman,  böyle bir durumda oluşacak açığı Türkiye'den kapatacaklarını söyledi.

Türkiye ile zaten çok güçlü ilişkilere sahip olduklarını ve IKBY'nin  en çok Türkiye'den ithalat yaptığını hatırlatan Abdurrahman, şunları kaydetti:

"İki taraf arasındaki yıllık ticaret hacmi 10-12 milyar dolar  civarında. Türkiye hem yakınlığı hem de güçlü üretim altyapısıyla muhtemel ürün  açığını kolaylıkla doldurabilecek kapasiteye sahip. Böylesi bir durumda  Türkiye'den daha çok ithalat yapacağız."

IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği Başkanı Mustafa Abdurrahman,  Türkiye dışında Rusya ve Avrupa ülkelerinin de alternatifler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.


Diğer Finans Haberleri
Evlenene 18 bin lira destekEvlenene 18 bin lira destek
Evlilik için tasarruf amacıyla açılan ‘çeyiz hesabı’na sağlanan devlet katkısı arttı. 5 bin lira olan devlet katkısının üst sınırı, 9 bin liraya yükseldi.
Merkez Bankası dolar tahminini yükseltti!Merkez Bankası dolar tahminini yükseltti!
Merkez Bankası'nın mart ayı beklenti anketinde 12 ay sonrası TÜFE tahmini yüzde 15.47'den yüzde 15.24'e, yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15.91'den yüzde 15.64'e indi....
Tekstil ihracatında hedef Cumhuriyet tarihi rekoruTekstil ihracatında hedef Cumhuriyet tarihi rekoru
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Öksüz, "2019'da tekstil ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmak istiyoruz. 28...
Mogherini: Türkiye deki Suriyeliler için 1,5 milyar euro aktaracağızMogherini: Türkiye'deki Suriyeliler için 1,5 milyar euro aktaracağız
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Ankara'ya 1.5 milyar euro...
KOBİ kredi paketine 17 banka destek verdiKOBİ kredi paketine 17 banka destek verdi
Türkiye Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın müjdesini verdiği KOBİ Değer Kredisi-2'ye 17 bankanın iştirak ettiğini açıklarken, kredilere Hazine...
Petrol ithalatı aralıkta azaldıPetrol ithalatı aralıkta azaldı
Türkiye'nin toplam petrol ithalatı geçen yıl aralıkta, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,36 azalışla 3 milyon 186 bin tona geriledi. Toplam petrol ithalatı...