İtalya'dan Türkiye açıklaması

» »
İtalya dan Türkiye açıklaması

İtalya Ticaret Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Türkiye'de tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğunu belirterek, "Bir kere son derece önemli bir iç pazar var. İkincisi ise Türkiye birçok anlamda belli bir bölgenin en büyük aktörü. Dolayısıyla bu bölgeye ihracat, iş yapmak gibi imkanlar doğuyor" dedi.

İtalya Ticaret Odası Derneği  Başkanı Livio Manzini, AA muhabirinin Türkiye ve İtalya arasındaki ilişkilere ve  ticaret hacmine yönelik sorularını yanıtladı.

İtalya'nın Avrupa'da en büyük ikinci sanayi ülkesi olduğunu dile  getiren Manzini, Türkiye'nin de sanayileşme yolunda üretim yapan bir ülke olmak  istediğini ve iki ülkenin birbirini tamamladığını söyledi.

"TÜRKİYE İLE İTALYA ARASINDA DENGELİ BİR DIŞ TİCARET VAR"

Tedarik zincirlerinin birbirine oldukça yakın ve birbiriyle entegre  bir şekilde devam ettiğini belirten Manzini, "İtalya ile Türkiye arasındaki  ticaret hacmi 20 milyar dolar seviyesinde. İthalata ve ihracata baktığımızda  Türkiye'nin 5. büyük partneridir İtalya ama enerjiyi çıkarırsak örneğin Rusya'dan  alınan gazı, o zaman Türkiye'nin 3. büyük dış ticaret partneri konumuna geliyor."  diye konuştu.

Ancak ithalat ve ihracatın birbirine oldukça yakın olmasının daha da  önemli olduğuna dikkati çeken Manzini, "Yani dengeli bir dış ticaret var. Çin'den  örnek verecek olursak toplam 23 milyar dolar civarındaki ticaret hacminin 3  milyarı Türkiye, 20 milyarı Çin tarafında. İtalya-Türkiye ticaret hacmi ise 10'ar  milyar dolar olarak dengeli. Hatta bu senenin başında Türkiye avantajlı.  Türkiye'nin ilk ayda İtalya'ya olan ihracatı İtalya'dan olan ithalatını geçmiş  durumda. Bu bakımdan bu ilişkinin dengeli olması sürdürülebilir olmasını  beraberinde getiriyor. Ayrıca ilişkilerin ne kadar derin olduğunu ve gösteriyor."  ifadelerini kullandı.

Manzini, ilişkilerin karşılıklı güven olmadan yüzeysel kalabileceğini  ifade ederek, iki ülke iş adamları arasındaki güvenin, ilişkilerin derinlemesine  gitmesini sağlayan unsurlardan olduğunu dile getirdi.

"TÜRK FİRMALARININ DA İTALYA'YA YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDİYOR"

Livio Manzini, geçmişe bakıldığında iki ülke arasındaki ekonomik  ilişkilerin sadece ticaret dayandığını ancak bir kaç senedir iki ülke  yatırımcılarının sermaye yatırımı da yaptığını kaydetti.

İtalya'nın Türkiye'den önce sanayileştiği için yurt dışına yatırım  yapmasının Türkiye'den önce başladığını anımsatan Manzini, "Ancak şimdi görüyoruz  Türk firmaları da yurt dışına yatırımyapmaya başladı. Yani Türkiye sermaye  ihracatında bulunmaya başladı. Ve gidilen ülkelerden bir tanesi de İtalya'dır.  Türk firmalarının İtalya'ya yatırımları artarak devam ediyor. Bu yine ilişkilerin  yüksek bir düzeye gelmesini sağlıyor." dedi.

"İTALYA GİBİ BİR PAZARDA ORTAKLAŞA İŞLER YAPILABİLİR"

Türk firmaları için İtalya'da fırsatlar bulunduğunu aktaran Manzini,  "Çünkü İtalya'nın iş dünyasının yapısı daha ziyade KOBİ'lere dayalıdır. Türkiye  yapısı da biraz KOBİ'ye dayalı. İtalya gibi bir pazarda ya ortaklaşa işler  yapılabilir ya da iş yapış şekli yakın olduğu için onlara iş imkanları da  doğuyor." diye konuştu.

Türkiye'de tüm yabancı yatırımcılar için iyi fırsatlar bulunduğunun  altını çizen Manzini, şunları söyledi:

"Türkiye, bir kere son derece önemli bir iç pazar var. 80 milyon  insanın halen tüketim alışkanlıklarına baktığımız zaman birçok sektörde dünya ya  da Avrupa ortalamasının  altında. Bu da tüketim açısından daha büyük bir  potansiyel olduğunu gösteriyor. İkincisi ise Türkiye birçok anlamda belli bir  bölgenin en büyük aktörüdür. Dolayısıyla bu bölgeye ihracat, iş yapmak gibi  imkanlar doğuyor."

"SİYASİ BİR KİLİTLENME  VAR"

Manzini, Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi sürecine ilişkin  de soruları yanıtladı.

Ticaret odası olarak anlaşmanın güncellenmesini desteklediklerini  belirten Manzini, "Gümrük Birliği anlaşmasının bir an evvel modernleştirilmesini  ve bugünün şartlarına adapte edilmesini destekliyoruz. Unutmayalım ki bu anlaşma  bir ara anlaşmaydı. Türkiye, Avrupa Birliği'ne tam entegrasyon yolunda bununla  başlayıp sonra ful entegrasyona girecekti. Ama bu tam entegrasyon geciktikçe ve  zaman geçtikçe Gümrük Birliği Anlaşması'nın eksiklikleri bariz bir şekilde  kendini göstermeye başladı." değerlendirmesinde bulundu.

Manzini, Gümrük Birliği anlaşmasını modernize etmenin her iki tarafa  da faydalı olacağını vurgulayarak, "Bu her iki tarafın da GSYH'sine bir katkı  yapacak olan bir anlaşma ve herkes de bunu kabul ediyor. Ama siyasete alet  oluyor, bunu da maalesef görüyoruz. Şu anda sanırım siyasi bir kilitlenme var  çünkü teknik olarak hiç kimse 'hayır olmasın' demiyor. Bu belli ki iki tarafa da  ilave katma değer getirecek olan bir süreç. Maalesef şu anda çok fazla  ilerleyemiyor." şeklinde sözlerini tamamladı.

KAYNAK: AA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Her derde deva: Kilosu 1500 TLHer derde deva: Kilosu 1500 TL
Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan ve son yıllarda insanlar tarafından rağbet gören arı sütü kansere iyi geliyor. Uzmanlar kilosu bin 500 liradan satılan arı...
Türkiye ekonomik bitki türlerinin gen merkeziTürkiye ekonomik bitki türlerinin gen merkezi
Zengin biyo çeşitliliğiyle dikkati çeken Türkiye, tıbbi bitkiler ve meyve ağacı gibi ekonomik açıdan önemli türlerin de gen merkezi olma özelliğini taşıyor
Dünyanın en eskisi, İstanbul da son...Dünyanın en eskisi, İstanbul'da son...
Dünyanın en eski balık avcılığı yöntemi olarak bilinen dalyancılık Beykoz'da devam ediyor.
Ve bir ilk gerçekleşti! Portekiz...Ve bir ilk gerçekleşti! Portekiz...
Portekiz, gelecek hafta 240 milyon euro karşılığı bir kredi alarak, yuan cinsi kredi alan euro bölgesinden ilk Avrupa ülkesi olacak.
Alka  drone ları başarıyla izleyip imha ettiAlka 'drone'ları başarıyla izleyip imha etti
ROKETSAN'ın Alka Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi, döner ve sabit kanatlı dronelarla gerçekleştirilen testlerde hedefleri başarıyla imha etti. Yönlendirilmiş enerjiyi...
Bakan Varank tan yerli otomobil açıklamasıBakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı...