Kart sahiplerine limit şoku!

1 Temmuz 2013 Pazartesi, 17:43
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.

Diğer Finans Haberleri
Türk yatırımcısı için en önemli riskTürk yatırımcısı için en önemli risk
Fortune 500 Türkiye listesinde 6 kategoride ön sıralarda yer alan şirketlere ödülleri verildi
32 milyar dolarlık proje Türkler'in takibinde32 milyar dolarlık proje Türkler'in takibinde
Dubai’de yapılacak havacılık ve lojistik üssü projesi Türk şirketlerinin takibinde
Dr. Kıyamet'ten balon uyarısıDr. Kıyamet'ten balon uyarısı
"Her şeyde, her yerde"
Bakan müjdeyi verdi! İşsizlik fonu esniyorBakan müjdeyi verdi! İşsizlik fonu esniyor
75 milyar liraya ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu esnetiliyor.
Türkiye uçuşa geçecek!Türkiye uçuşa geçecek!
Creditte Suisse tahminleirni yayınladı
Dünya devi üretimi durdurdu!Dünya devi üretimi durdurdu!
Fiat 2012 yılında 500L modelini piyasaya sürmeye karar verdiğinde bir ikon haline gelmiş 500 ailesine 500L modelini eklemenin iyi bir pazarlama stratejisi olmadığı...
Faizler %14'e fırlayabilirFaizler %14'e fırlayabilir
FED üyelerinin 2017 yılı için faiz beklentilerinin ortalamasının yüzde 3.75 olması diğer gelişmekte olan ülkeler için kabus demek
Ucuz kredi dönemi sona yaklaşıyorUcuz kredi dönemi sona yaklaşıyor
Moody's, şirketler için ucuz kredi dönemlerinin sonu yaklaştığı uyarısında bulundu
Erdoğan resti çekti, ABD ve Avrupa harekete geçti!Erdoğan resti çekti, ABD ve Avrupa harekete geçti!
'Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları'nın Türkiye’ye yönelik not güncellemesi öncesinde ardı ardına yaptığı açıklamalar hükümetin sabrını taşırdı.
Altın yılın dibine geriledi!Altın yılın dibine geriledi!
FED kararı piyasaları sarstı, dolar fırladı, altın dibe çakıldı
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.668 %-0,26
Düşük 77188,53
Yüksek 77803,32
İMKB ok
Açılış: 76869,89
73.673 %-0,30
Düşük 74199,20
Yüksek 74818,34
İMKB ok
Açılış: 73898,27
93.989 %-0,15
Düşük 94614,43
Yüksek 95363,21
İMKB ok
Açılış: 94134,59

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.