Kart sahiplerine limit şoku!

» »
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
İhracat rakamları açıklandıİhracat rakamları açıklandı
Türkiye'nin ihracatı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 azalarak 9 milyar 855 milyon dolar, ithalatı yüzde 19,7 düşüşle 14 milyar 643 milyon dolar oldu....
İstanbul’da servis ve minibüsler zamlandıİstanbul’da servis ve minibüsler zamlandı
İstanbul'da; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servis araçları ücret tarifesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararı...
Dolar ne kadar? 26 Ağustos 2016Dolar ne kadar? (26 Ağustos 2016)
Hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL kuru, bugün saat 17.00'da başlayan Fed başkanı Janet Yellen'ın konuşmalarıyla yeniden hareketlendi
Depoları kartla fulledik!Depoları kartla fulledik!
Benzin istasyonlarında yılın ilk yarısında banka ve kredi kartlarıyla 23,3 milyar liralık işlem yapıldı.
Küresel piyasalar Yellen e odaklandı!Küresel piyasalar Yellen`e odaklandı!
Küresel piyasalarda tüm dikkatler Fed Başkanı Janet Yellen`ın bugün yapacağı konuşmaya çevrildi.
Merkez Bankası rezervleri arttıMerkez Bankası rezervleri arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 58 milyon dolarlık artışla 123 milyar 484 milyon dolara yükseldi.
BDDK dan 1 izin 1 iptal kararıBDDK`dan 1 izin 1 iptal kararı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, 1 ödeme kuruluşuna faaliyette bulunma izni verdi, 1 faktoring şirketinin faaliyet iznini de iptal etti.
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttıBankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi geçen hafta 1 milyar 213 milyon lira artarak 1 trilyon 605 milyar 55 milyon liraya yükseldi.
Fed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışıkFed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışık
ABD Merkez Bankası'nın 4 bölgesel başkanı, faiz artırımının bu yıl olacağı beklentisi taşıyor.
Dolar ne kadar? 25 Ağustos 2016Dolar ne kadar? (25 Ağustos 2016)
Cerablus operasyonunun uluslararası koalisyon ile yapılmasıyla dolar 2,94 seviyesinde dengelendi.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
75.967 %-0,20
Düşük 75872,04
Yüksek 76517,81
İMKB ok
Açılış: 76118,84
72.717 %-0,19
Düşük 72630,99
Yüksek 73248,08
İMKB ok
Açılış: 72855,73
93.169 %-0,13
Düşük 93032,93
Yüksek 93869,33
İMKB ok
Açılış: 93286,67