Kart sahiplerine limit şoku!

» »
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
Piyasalarda son durumPiyasalarda son durum
Piyasalarda hareketli dakikalar
S&P`den Türkiye beklentisi!S&P`den Türkiye beklentisi!
Standard & Poor`s, önümüzdeki 18 ay içerisinde Türkiye`de para politikasında sıkılaşma beklediğini ifade etti.
Dolar güne nasıl başladı?Dolar güne nasıl başladı?
Dolar 2,7640 liradan, avro 3,0620 liradan haftaya başladı
10 ay sonra çift haneye yükseldi10 ay sonra çift haneye yükseldi
Tahvil piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Eylül 2014'ten bu yana ilk kez yüzde 10'u aştı.
Merkez`den bir hamle daha!Merkez`den bir hamle daha!
Merkez Bankası, bir hafta vadeli euro cinsi depo faiz oranını yüzde 1,50`den yüzde 1,25`e indirdi.
Fed'den 'faiz' hatasıFed'den 'faiz' hatası
Fed yanlışlıkla ekonomistlerinin faiz beklentilerini yayınladı
Dolar tutulamıyor! 2.77'i aştıDolar tutulamıyor! 2.77'i aştı
Geçtiğimiz haftayı 2,75'de kapatan dolarda ateş düşmüyor
Bu hafta gözler Fed'deBu hafta gözler Fed'de
Fed'in Temmuz ayı toplantısı Salı günü başlayıp Çarşamba günü sonuçlanacak
ABD Merkez Bankası'ndan hatalı paylaşımABD Merkez Bankası'ndan hatalı paylaşım
ABD Merkez Bankası'nın adı bir kez daha bilgi sızması ile gündeme geldi.
Fitch'ten 3 ülkeye not değerlendirmesiFitch'ten 3 ülkeye not değerlendirmesi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzlanda'nın kredi notunu "BBB+"ya yükseltirken, Belçika'nın "AA" ve Ermenistan'ın "B+" düzeyinde bulunan kredi...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
78.024 %0,87
Düşük 77687,15
Yüksek 78495,62
İMKB ok
Açılış: 77351,98
74.338 %0,96
Düşük 73977,50
Yüksek 74783,03
İMKB ok
Açılış: 73630,21
95.353 %0,95
Düşük 94888,98
Yüksek 95909,67
İMKB ok
Açılış: 94456,77

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir