Kart sahiplerine limit şoku!

» »
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
MB:İlk çeyrek verileri umut vericiMB:İlk çeyrek verileri umut verici
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2016 yılı ilk çeyreğine ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki artış eğiliminin korunduğuna işaret ettiğini dile getirdi.
Bankalardan 11 milyar lira kârBankalardan 11 milyar lira kâr
Türk bankacılık sektörünün dönem net kârı, Nisan ayı itibarıyla 10 milyar 967 milyon lira olarak gerçekleşti.
Dış ticaret açığı yüzde 16,3 azaldıDış ticaret açığı yüzde 16,3 azaldı
Nisan ayında ihracat yüzde 10,2, ithalat yüzde 11,9 azaldı, dış ticaret açığı 4,21 milyar dolara geriledi
PayPal Türkiye den çekiliyor, PayPal kullananlara ne olacak?PayPal Türkiye'den çekiliyor, PayPal kullananlara ne olacak?
PayPal kullananlar dikkat! 6 Haziran pazartesiden itibaren tüm işlemler durdurulacak! Peki PayPal kullananlar ve PayPal ile satış yapan satıcılar bundan sonra ne yapacak?
BES fonlarına TEFAS modeli!BES fonlarına TEFAS modeli!
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)Başkanı Vahdettin Ertaş, BES fonlarını tıpkı yatırım merkezlerinde olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve...
Aksigorta nın operasyonlarını Acıbadem yapacakAksigorta'nın operasyonlarını Acıbadem yapacak
Aksigorta (AKGRT) ve Acıbadem Sigorta arasındaki anlaşmaya Rekabet Kurulu vize verdi. Anlaşma, sigorta sektöründe dengeleri yerinden oynatabilir
İflas ertelemede domino etkisiİflas ertelemede domino etkisi
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG’nin Türkiye Vergi Bölüm Başkanı Abdülkadir Kahraman, 2015 ve 2016 yılı içinde 1,000 civarı şirketin iflas erteleme...
Dolar ne kadar? 30.05.2016Dolar ne kadar? 30.05.2016
Dolar yeni haftaya 2,96 liranın üzerinde başladı. Spot altın fiyatları ise küresel piyasalarda düşüşünü sürdürerek son 3,5 ayın en düşük seviyelerini gördü.
Maliye Bakanı Naci Ağbal ın araç muayenesinde borcu çıkınca...Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın araç muayenesinde borcu çıkınca...
Maliye Bakanı Naci Ağbal, başından geçen ilginç olayı böyle anlattı: Eğer önceden biri söylemiş olsa öderdim
Parasını altına yatıran bin pişman!Parasını altına yatıran bin pişman!
Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi. Geçen hafta sonu 198,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı ise 189,00 liraya düştü.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
77.803 %-0,93
Düşük 77803,41
Yüksek 79105,57
İMKB ok
Açılış: 78535,24
74.178 %-0,89
Düşük 74178,56
Yüksek 75426,24
İMKB ok
Açılış: 74842,39
95.501 %-0,92
Düşük 95501,38
Yüksek 97162,70
İMKB ok
Açılış: 96391,39

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir