Kart sahiplerine limit şoku!

» »
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
Toplam tüketici kredileri azaldıToplam tüketici kredileri azaldı
Bankacılık sektörü toplam tüketici kredileri azaldı.
Merkez Bankası 2017 enflasyon tahminini yükselttiMerkez Bankası 2017 enflasyon tahminini yükseltti
Merkez Bankası bu yılki enflasyon tahmininde değişikliğe gitmezken, 2017 tahminini yüzde 6,5'e yükseltti.
Petrol sert fren yaptıPetrol sert fren yaptı
Petrol, ABD`de petrol stoklarındaki artışın etkisi ile üç haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti.
Yapılandırmıyorlar!Yapılandırmıyorlar!
Vatandaşa nefes aldırmayı amaçlayan borç yapılandırma düzenlemesi, yasal boşluklar nedeniyle tıkandı. Faizdeki belirsizlik üzerine bankalar en yüksek oranı tercih...
 Otomatik katılım için sistem hazır değil 'Otomatik katılım için sistem hazır değil'
AvivaSA Genel Müdürü Kurdaş, bireysel emekliliğe otomatik katılım için sistemin henüz hazır olmadığını söyledi.
Maliye Bakanlığından  kara liste  açıklamasıMaliye Bakanlığından 'kara liste' açıklaması
Maliye Bakanlığı, FETÖ ile irtibatlı olduğu yönünde şüphe bulunan 9 bin şirketin listesinin kamu bankalarına bildirildiğine yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu...
100 bin kredi kartı hacklendi100 bin kredi kartı hacklendi
Danimarka menşeli ödeme işletim firması Nets açıklamalarına göre 100 bin kadar kredi kartı hacklendi
Kredi kartı alırken bunlara dikkat edinKredi kartı alırken bunlara dikkat edin
Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Halil Çamalan, BDDK’nın kredi kartına dört aylık gelir limitinin tüketiciyi koruma gibi görünse de bankaların riskini azaltan...
Esnafa kredi müjdesi!Esnafa kredi müjdesi!
1 Ocak itibarıyla ucuz kredi yağacak. Halkbank`ın esnafa verdiği krediler için bütçeden 1.3 milyar lira faiz desteği ayrıldı.
ABD den Standard  Poor s a ağır cezaABD'den Standard & Poor's'a ağır ceza
Standard & Poor's yapılan soruşturma sonucu, 2004-2007 yılları arasında bazı mortgage kredileri için yaptığı haksızlıklar sebebiyle ağır cezalara çarptırıldı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
78.739 %-0,83
Düşük 78641,16
Yüksek 79492,54
İMKB ok
Açılış: 79397,94
75.053 %-0,91
Düşük 74974,55
Yüksek 75807,61
İMKB ok
Açılış: 75739,88
96.110 %-0,99
Düşük 96016,14
Yüksek 97169,49
İMKB ok
Açılış: 97073,77