Kart sahiplerine limit şoku!

1 Temmuz 2013 Pazartesi, 17:43
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
İsyan ettiler: 15 Ekim'den bu yana dosya kabul edilmiyorİsyan ettiler: 15 Ekim'den bu yana dosya kabul edilmiyor
İzmir 1. Tüketici Mahkemesi Hakimi Ahmet Yıldırım, bakmaları gereken dosya sayısının 4 bin 400'e yükseldiğini, 15 Ekim'den bu yana dosya kabul edemediklerini belirtti.
Rum kuyuları boş çıktı!Rum kuyuları boş çıktı!
Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de tek yanlı ilan ederek parsellediği “Onasagora” olarak adlandırılan yatakta yapılan sondajın boş olduğu ortaya çıktı.
12 milyon dolarlık görüşme!12 milyon dolarlık görüşme!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afşin Elbistan Bölgesi'nde yaptırılacak 12 milyon dolarlık termik santral için Katar ile çok iyi bir görüşme yaptıklarını...
Tarım ve kırsal kalkınmaya büyük destekTarım ve kırsal kalkınmaya büyük destek
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük hibelerden birini vermiş olacaklarını...
Türkiye‘nin ilk çip fabrikası kuruluyorTürkiye‘nin ilk çip fabrikası kuruluyor
ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında kurulacak Türkiye'nin ilk çip fabrikasının temeli 23 Aralık 2014 Salı günü düzenlenecek törenle atılacak.
Kart borcu olana müjde!Kart borcu olana müjde!
Kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkınızın olduğunu biliyor muydunuz?
Ali Babacan’dan rahatlatan açıklama!Ali Babacan’dan rahatlatan açıklama!
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borsaya vergi getirileceği yönündeki haberlere açıklık getirdi.
Zirvede 'Rusya' çatlağıZirvede 'Rusya' çatlağı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın AB zirvesinde Rusya'ya yaptırımların yumuşatılmasını teklif ettiği ancak diğer liderlerin bunu reddettiği öne sürüldü
Altında bir acaip işlerAltında bir acaip işler
Hedge hesapta yokken
Borsaya vergi yeniden gündemdeBorsaya vergi yeniden gündemde
Hükümet, 2008 krizinde yatırımcıları çekmek için kaldırdığı borsa vergisini yeniden getiriyor. Davutoğlu’nun açıkladığı ikinci pakete göre hisse senetlerine elde tutma...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
85.143 %1,88
Düşük 83343,55
Yüksek 84521,10
İMKB ok
Açılış: 83573,55
81.873 %1,94
Düşük 80074,61
Yüksek 81250,52
İMKB ok
Açılış: 80317,39
10.546 %-89,81
Düşük 103137,75
Yüksek 104649,95
İMKB ok
Açılış: 103527,75

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.