Kart sahiplerine limit şoku!

1 Temmuz 2013 Pazartesi, 17:43
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
Katar Şeyhi Digitürk'ün yeni patronuKatar Şeyhi Digitürk'ün yeni patronu
Türkiye'de ilk kez www.paralimani.com'un duyurduğu Paris Saint Germain'in de sahibi olan Şeyh Khalifa, Digitürk'ün sahibi oldu. Yakın zamanda imzaların atılması beklenen...
Bakandan flaş dolar açıklamasıBakandan flaş dolar açıklaması
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kur konusunu mayınlı alana benzeterek, kısa vadeli öngörü yapmanın imkansız olduğunu söyledi.
Son 4 ayın zirvesini gördüSon 4 ayın zirvesini gördü
Euro, 2,90 seviyesinin de üstüne çıkarak Türk Lirası karşısında son dört ayın en yüksek seviyesini gördü
Zeybekçi:TL Euro kadar dalgalanıyorZeybekçi:TL Euro kadar dalgalanıyor
Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Kulaklarınızı kriz tellallarına tıkayın. Kurdaki gelişmeler dünyanın her yerinde yaşanıyor. Avro ne kadar değer kaybettiyse Türk lirası da aynı...
Yunanistan'a kötü haberYunanistan'a kötü haber
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P)'den Yunanistan'ın kredi notunu düşürdü.
Dolar 2.70 lira düzeyine çekildiDolar 2.70 lira düzeyine çekildi
Türkiye’de seçimler öncesi yükselen politik tansiyon etkisiyle 2.73 lirayı aşarak rekor düzeye tırmanan dolar, küresel piyasalardaki gerilemesine bağlı olarak 2.70 lira...
İşte AK Parti'nin seçim beyannamesiİşte AK Parti'nin seçim beyannamesi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu "Yeni Türkiye Sözleşmesini" açıkladı.
Piyasalar bu kararı bekliyorduPiyasalar bu kararı bekliyordu
Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişiklik yapmadı.
Dolar kritik seviyeyi aştıDolar kritik seviyeyi aştı
Yeni güne yeni bir tarihi zirve ile girdi
Dolar rekora doymuyorDolar rekora doymuyor
Dolar yeni güne yeni bir tarihi zirve ile girdi. ABD para birimi 2.6937 liraya tırmanarak, analistlerin "kritik eşik" diye nitelendirdiği 2.70 liraya dayandı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.417 %-0,02
Düşük 82888,87
Yüksek 83339,33
İMKB ok
Açılış: 82436,68
78.439 %-0,04
Düşük 78893,27
Yüksek 79344,24
İMKB ok
Açılış: 78473,67
10.054 %-90,00
Düşük 101066,45
Yüksek 101665,79
İMKB ok
Açılış: 100507,31

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir