Kart sahiplerine limit şoku!

» »
Kart sahiplerine limit şoku!

Bankalara şok suçlama!

Kredi kartlarını limit aştığını bilmeksizin kullanmaya devam eden ve bankadan gelen hesap özeti ile limit üstü kullanım için faiz uygulandığını fark eden kart sahipleri bankaları topa tuttu. İddialara göre bankalar kredi kart limitlerini habersiz düşürüp birde limit aşım faizi uyguladı.

Kredi kartı limitiniz habersiz düşürülmüş ve yapmış olduğunuz harcama ve nakit çekim işlemleriniz kartınıza tahsis edilen limiti aşmış olabilir. Kredi kartı limitini aşan tüketicilere limiti aşan tutar üzerinden limit aşım faizi uygulanarak ekstrelere yansıtıldı. Şikayetvar’ın haberine göre habersiz düşürülen limitler sonrası mağdur olan kart sahiplerinin şikayetleri şöyle:

"LİMİTLER YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ"
“Kredi kartı limitimi benden habersiz yarı yarıya indirilmiş. İndirdikleri yetmezmiş gibi limit eksiye düşüyor ve yüksek meblağlarla limit aşım ücreti alınıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.. Baktığımda aynı dertten yanan bir sürü vatandaş var. Bu olaya hemen el konulması lazım. Limit düşürüldükten sonra eğer borç varsa, o borç taksitlendirilmeliydi ve faiz alınmamalıydı.”

BU ÜCRETE DİKKAT!
“Kredi kartımın limiti 25 Bin TL’den 10 Bin TL’ye onayım alınmadan düşürüldü. Ayrıca limit asim ücreti adi altında 268 TL faiz isletildi. Limit düşürülmesinden ve limit asim ücreti alınmasından dolayı son derece mağdur oldum. “

LİMİT AŞIM ŞOKU!
“Bir süre önce bankadan kredi aldım. Krediyi alırken kartta verdiler yanında, kartın limiti de başlangıçta 2. 000 TL idi. Bende limitime göre harcama yaptım. Ancak geçenlerde tam bir alışveriş yaptım ve ödemesini yapacakken post cihazı bakiye yetersiz tepkisi verdi. Araştırdığımda kartımın limitinin bana haber verilmeden 1.200 TL'ye düşürüldüğünü öğrendim. 700 TL borcum var. Limit aşım ücreti faiz vs. anlamına geliyor. Şimdi limiti veren onlar ben kimseden ekstra bir limit istemedim, şunu verin bunu verin demedim. Risk içeriyor diye düşürdünüz faiz ödeteceksiniz. Şimdi benden limit aşım ücretini ödememi bekliyorlar.”

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı aşım faizi ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları, “Limit aşım faizi, kart sahiplerinin yapmış oldukları harcama ve nakit çekimlerinin karta tahsil edilen limiti aşması durumunda işletilen faizdir. Bankalar tüketicilerin itirazlarına karşı kart limitinin her ay müşteriye gönderilen ekstrede belirtildiğini ve müşteri ile yapılan sözleşme ile kart hamilin limiti aşmamayı taahhüt ettiğini belirtiyorlar. Kart sahiplerinin en fazla şikayet ettikleri nokta ise bankaların limit aşımı olduğunda tüketiciyi uyarmaması ve limit aşımına izin vermesi oldu. Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapanlar da dikkat etmeli. Çünkü limiti aşma tehlikeleri var. Limit, taksitlerin toplamına göre değil tüm yapılan taksitlerin toplamına göre belirleniyor. Bu sınırı aşınca da bankalar faiz uyguluyor” şeklinde kart sahiplerini uyardı.


Diğer Finans Haberleri
Firmalar borçlanırken iki kere düşünmeliFirmalar borçlanırken iki kere düşünmeli
Doç. Dr. Tuna, kredi ödeme performanslarında sorun yaşayan kentlerin ticaret ağırlıklı kentler olduğunu belirterek, 'Firmalar borçlanırken iki kere düşünmeli' dedi.
Asya piyasalarında dev deprem!Asya piyasalarında dev deprem!
Piyasalar 2016 başından bu yana en çalkantılı işlem gününe uyandı. Petrol 12 yılın dibini görürken, altın bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Asya`daki kayıplar...
`Uyarılarıma devam edeceğim, bunu halletmeliyiz``Uyarılarıma devam edeceğim, bunu halletmeliyiz`
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faiz ile ilgili gerekli uyarıları yaptım yapmaya da devam edeceğim. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizin yüksek olduğu bir ülkede yatırım...
Türkiye 13 milyar dolar kazandı!Türkiye 13 milyar dolar kazandı!
Cari işlemler dengesinde 2015 tablosu netleşti. Merkez Bankası verilerine göre, cari açık geçen yıl 32,19 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aralıkta ise açık 5,07 milyar...
`Petrol fiyatı 10 dolara kadar düşebilir``Petrol fiyatı 10 dolara kadar düşebilir`
Finans spekülatörleri yüzünden petrol varil fiyatı 10 dolara kadar düşebilir.” Bu öngörü Rus petrol devi Rosneft’in patronu İgor Seçin’e ait.
Türkiye'ye 10 milyar dolarlık gizemli para girişiTürkiye'ye 10 milyar dolarlık gizemli para girişi
Kaynağı belirsiz para girişi 2015'te 6 kat artışla 9,66 milyar dolara yükseldi.
Yellen: Faiz kademeli artabilirYellen: Faiz kademeli artabilir
Fed Başkanı Yellen, "Nominal faiz oranları tarihi düşük seviyede, zaman içerisinde kademeli olarak artabilir" mesajı verdi.
Küresel piyasalar Yellen'a odaklandıKüresel piyasalar Yellen'a odaklandı
Küresel piyasalardaki negatif seyir ve yüksek volatilite devam ederken, ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen'ın bugün ve yarın Kongre'de yapacağı sunumun piyasaların yönü...
İran dolardan vazgeçti, artık...İran dolardan vazgeçti, artık...
İran petrol satışlarında Euro savaşını kazandı.İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh "Yabancı şirketler borçlarını euro olarak ödemeyi kabul ettiler" dedi.
`Kaybedenler kulübünde` TL zirvede!`Kaybedenler kulübünde` TL zirvede!
TL, 24 gelişen piyasa arasında en fazla değer kaybeden para oldu. Dolar/TL 2.96`nın üzerini test etti.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
70.937 %-0,01
Düşük 70895,67
Yüksek 71541,79
İMKB ok
Açılış: 70941,65
67.635 %-0,01
Düşük 67606,71
Yüksek 68248,99
İMKB ok
Açılış: 67644,39
86.960 %-0,10
Düşük 86919,20
Yüksek 87816,57
İMKB ok
Açılış: 87047,32

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir