Kızılay 150 yaşını kutluyor

» »
Kızılay 150 yaşını kutluyor

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay üç kıtada 26 ayrı milleti bünyesinde barındıran dev bir imparatorluğun mirası ve dünyadaki ‘Hilal’in temsilcisi olan dev bir merhamet çınarıdır” dedi.

1 Haziran 1868 yılında Hilal-i Ahmer Cemiyeti adı altında kurulup bugüne kadar gelen ve yardım anlamında dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olan Kızılay, 150 yaşını kutluyor.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, köklü bir çınarın 150’nci yaşını kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, “Kızılay üç kıtada 26 ayrı milleti bünyesinde barındıran dev bir imparatorluğun mirası ve dünyadaki ‘Hilal’in temsilcisi olan dev bir merhamet çınarıdır” dedi.

6.500 Kızılaycı mücadele veriyor
Kızılay’ın tarihi misyonu uyarınca bir yardım kuruluşundan öte bir anlam ifade ettiğini belirten Dr. Kınık, şöyle devam etti: “Bir buçuk asra yaklaşan tarihinde Kızılayımız, insaniyetçilik, tarafsızlık, bağımsızlık ve evrensellik ilkeleriyle nerede yangın, kıtlık, harp ve felaket olmuşsa daima oralara koşmuş; dinine, milliyetine bakmaksızın imkânlarının fevkinde bütün felaketzedelerin, yaralıların yaralarını sarmış ve ihtiyaçlarını gidermiştir. Bu şerefli tarihin oluşmasında pek çok insanın olağanüstü gayret ve fedakârlıkları olduğu muhakkaktır. Bugün dahi bu mücadeleyi veren 6.500’den fazla Kızılaycı, halkımızın dünyaya uzattığı merhamet eli olarak bu ulvi görevi büyük bir özveri ile yerine getiriyor.”

Bu yıl 4 milyon muhtaç vatandaşa ulaşmayı hedefliyoruz
5.6 milyar TL büyüklüğündeki dev bütçesiyle Kızılay’ın toplam 145 ülkede insani faaliyet yürüttüğünü hatırlatan Dr. Kınık, “Kızılay her yıl toplamda, yaklaşık 50 milyon kişiye temas ediyor, 4 milyar TL değerinde insani yardım ulaştırıyor. Geçtiğimiz yıl yurtiçinde 2.5 milyon ihtiyaç sahibi vatandaşımız yardımlarımızla sevindi. 2018 yılı boyunca yurdumuzun dört bir yanındaki 4 milyon muhtaç vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

3 Milyon ünite kan bağışı
Kızılay insani yardımların yanında çeşitli sektörlerde vatandaşlarımıza hizmetler de sunduğunu vurgulayan Dr. Kınık, şunları kaydetti: “Kızılay’ın en büyük, en fazla personel istihdam ettiği alan kan hizmetleri. Ülkemizin toplam kan ihtiyacının yüzde 86’sını Kızılay karşılıyor. 17 bölge kan merkezi, 65 kan bağışı merkezi ve mobil kan bağışı araçlarıyla Türkiye genelinde yaklaşık 1200 hastanedeki hastalara şifa ulaştırıyoruz. 2017 yılı içerisinde 2 milyon 400 bin ünite kan bağışı topladık. Bu yıl içinde 3.000.000 kan bağışı alarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu kanın yüzde 100’ünü karşılamayı hedefliyoruz.”

İnsani yardımda küresel aktör haline geldik
Kızılay’ın her geçen gün artan müdahale kapasitesi ve yetişmiş insan kaynağıyla insani yardımda küresel bir aktör haline geldiğini ifade eden Dr. Kerem Kınık, “Son 10 yılda toplam 137 ülkeye insani yardımda bulunduk. 60 ülkeye ayni yardım, 77 ülkeye nakdi yardım yaptık. Bu rakamlar Kızılayımızın kas gücünü gösteriyor. Ve bu güç de bizi uluslararası alanda söz sahibi yapmaya yetecek düzeydedir” diye konuştu.

Avrupa Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Başkanı
Kızılay’ın ortaya koyduğu insani yardım performansının gerek Birleşmiş Milletler insani yardım örgütleri gerekse dünyadaki tüm Kızılay ve Kızılhaç dernekleri tarafından büyük ilgi ve takdir topladığını belirten Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Bu ilginin bir sonucu olarak Kızılayımız geçtiğimiz Kasım ayında Antalya’da yapılan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’nda Avrupa Bölgesi Başkanlığına seçildi. Rakibimiz Almanya’yı büyük bir farkla geride bıraktığımız seçimin sonucuyla birlikte artık dünyada insani yardım planlamasında ve uygulamasında daha etkin bir konuma gelmiş olduk” ifadelerini kullandı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
EPDK 8 şirkete lisans verdiEPDK 8 şirkete lisans verdi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), doğalgaz, petrol ve elektrik piyasalarında faaliyet gösterecek 8 şirkete lisans verilirken, farklı piyasalardaki 13 şirketin...
Üç ay ücret garantisinden nasıl yararlanılır?Üç ay ücret garantisinden nasıl yararlanılır?
İşverenin ödemediği ücreti Ücret Garanti Fonu’ndan almak için ne yapmalı? Kimler bu haktan yararlanabilir? 2018 yılında Ücret Garanti Fonu’ndan kaç liraya kadar ödeme...
Konut satış rakamları açıklandıKonut satış rakamları açıklandı
TÜİK rakamlarına göre ağustos ayında konut satışları yüzde 12.5 oranında düşerek 105 bin rakamına geriledi.
Türkiye de resmen açıldıTürkiye'de resmen açıldı
E-ticaret devi Amazon bugünden itibaren resmen Türkiye pazarına girdi.
 Yerli Üretim Logosu  belli oldu'Yerli Üretim Logosu' belli oldu
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 41 bin 821 ürünün denetlendiğini, bin 296 üründe haksız fiyat artışı tespit edildiğini, 680 üründe gramajla oynandığını açıkladı. Öte...
Araç satanlar dikkat!Araç satanlar dikkat!
Adana'da mobilya imalatçısı Sait Erdem, alışveriş sitesinde satılığa çıkardığı araç yüzünden karşılıksız çekle dolandırıldı