Lüfer 30 liraya çıktı!

» »
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Ekonomi Haberleri
Milli Piyango ihalesine talip olan şirketler 2016!Milli Piyango ihalesine talip olan şirketler 2016!
Milli Piyango özelleştirme ihalesine talip olan 7 şirket kim? 2016'da düzenlenecek olan ihale için şartname alan bazı şirketler şimdiden belli oldu!
RTÜK 19 kanala para ve uyarı cezası verdiRTÜK 19 kanala para ve uyarı cezası verdi
RTÜK, aralarında Fox, Halk ve Meltem TV ile Show Radyo ve Süper FM'in de bulunduğu 19 kanal ve 3 radyoya ceza verdi.
THY den saldırı sonrası kullanılmamış bilet açıklamasıTHY'den saldırı sonrası kullanılmamış bilet açıklaması
THY: "Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde; biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır. Herhangi bir ücret...
Varlık barışı nasıl olacak?Varlık barışı nasıl olacak?
Maliye Bakanı Naci Ağbal varlık barışının daha basit ve uygulanabilir olduğunu ifade ederek, ''Varlıklarını getirmek isteyenler açısından daha güvenceli ve teşvik edici...
Kömürden doğalgaz üretilecekKömürden doğalgaz üretilecek
Boğaziçi Üniversitesi doğalgazda dışa bağımlılığı azaltacak olan “Kömürden Sentetik Doğalgaz Üretim Teknolojisi Geliştirilmesi’’ projesini başlattı. Projeye Kalkınma...
Başbakandan esnaf ve sanatkarlara müjde!Başbakandan esnaf ve sanatkarlara müjde!
Başbakan Yıldırım, esnaf ve sanatkarların borçlarının gecikme faizinin silineceğini açıkladı.
Mutabakat metni imzalandıMutabakat metni imzalandı
Türkiye ile İsrail arasında sürdürülen müzakelerin ardından varılan mutabakatın bugün itibariyle imzalandığı bildirildi.
Milli Piyango ihalesinde teklif verme süresi uzadıMilli Piyango ihalesinde teklif verme süresi uzadı
Milli Piyango ihalesine gelen yoğun talep sebebiyle ön yeterlilik başvuru ve teklif verme süresi uzatıldı
İsrail ve Türkiye için 5 li kazançİsrail ve Türkiye için 5'li kazanç
İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesiyle birlikte, iki ülke arasında dış ticaret, enerji, turizm, yatırım ve doğalgazda işbirliği içine girilecek.
Türkiye yi merkez seç vergi ödemeTürkiye'yi merkez seç vergi ödeme
Uluslararası sermayeyi Türkiye'ye çekmek ve yabancı şirketlerin Türkiye'yi bölgesel merkez seçmesini teşvik için torba kanunda bir düzenlemeye yer verildi. Düzenlemeye...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.711 %-0,28
Düşük 76355,14
Yüksek 77386,33
İMKB ok
Açılış: 76929,34
73.357 %-0,33
Düşük 73058,68
Yüksek 74020,22
İMKB ok
Açılış: 73600,24
94.514 %-0,46
Düşük 94170,53
Yüksek 95432,07
İMKB ok
Açılış: 94950,16

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir