Lüfer 30 liraya çıktı!

6 Kasım 2013 Çarşamba, 12:32
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
AVM'de büyük tehlike!AVM'de büyük tehlike!
Türkiye genelinde bu yıl açılması beklenen 64 alışveriş merkezinden (AVM) yatırım iptalleri ya da ertelemeler nedeniyle sadece 16'sı hayata geçerken; toplam AVM sayısı...
Bu dolandırıcılık yönetimine dikkat!Bu dolandırıcılık yönetimine dikkat!
Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicileri, bankalardan dosya masrafı ve yıllık kart aidatlarını geri alma girişimlerinde dolandırıcıların...
Petroldeki düşüş Türkiye'ye yararPetroldeki düşüş Türkiye'ye yarar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye yarayacağını söyledi.
Nüfusun yüzde 70'i maaşlı çalışıyorNüfusun yüzde 70'i maaşlı çalışıyor
Türkiye'de çalışan nüfusun yüzde 48.3'ü, özel sektör ve kamuda maaşlı çalışıyor.
Faturalara dikkat! O paralar geri ödenecekFaturalara dikkat! O paralar geri ödenecek
Elektrikte usulsüz sayaç bedeli tahsil edilmesi üzerine EPDK devreye girdi ve bedellerin iade edilmesini sağladı.
Milletvekillerinin yeni maaşı belli olduMilletvekillerinin yeni maaşı belli oldu
2015 yılında yapılacak artış netleşti
Elektrik faturalarının bir kısmı geri ödenecekElektrik faturalarının bir kısmı geri ödenecek
O bedele dikkat! Faturanıza baktınız mı?
İlaç gibi reklamlara ceza yağdıİlaç gibi reklamlara ceza yağdı
77 internet sitesi kapatıldı
Evleneceklere büyük fırsat!Evleneceklere büyük fırsat!
MOSDER, 56 firmayla Mobilya Festivali’ni başlattı. 45 günlük festival, sektörün %10 büyüme hedefine de katkı sağlayacak.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.331 %1,06
Düşük 76046,15
Yüksek 76413,19
İMKB ok
Açılış: 75533,29
73.285 %1,00
Düşük 73040,83
Yüksek 73382,77
İMKB ok
Açılış: 72558,47
93.323 %0,94
Düşük 93029,55
Yüksek 93521,95
İMKB ok
Açılış: 92453,90

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.