Lüfer 30 liraya çıktı!

» »
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Ekonomi Haberleri
Jet iflas için HSYK soruşturma başlatacak!Jet iflas için HSYK soruşturma başlatacak!
Vega Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret ile Vera Denizcilik İthalat Şirketleri'ne İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde verilen 'jet iflas erteleme' kararı...
Maliye Bakanı Ağbal dan damga vergisi açıklamasıMaliye Bakanı Ağbal'dan damga vergisi açıklaması
Maliye Bakanı Ağbal, "Damga vergisinde yapacaklarımız bitmedi. Kayıt dışılığa iten, girişimcilik üzerinde maliyet oluşturan uygulamaları bir bir kaldırmamız lazım." dedi.
Türkiye ile Rusya arasında serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladıTürkiye ile Rusya arasında serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı
Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti serbestleştirmeye yönelik görüşmeler yaklaşık 10 ay aradan sonra tekrar başladı.
FETÖ cü şirketlere direkt el konulacakFETÖ'cü şirketlere direkt el konulacak
Hazırlık aşamasındaki yeni kanun hükmünde kararnameyle FETÖ ile ilişkili olduğu belirlenen işadamlarının şirketlerine el konulacak, uygun şirketler özelleştirilecek.
Zeybekci, Hollandalı şirket yöneticileriyle buluştuZeybekci, Hollandalı şirket yöneticileriyle buluştu
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Hollanda'da, Royal Dutch Shell, ING, FedEx, Rabobank, NN Group, Royal IHC, Fugro gibi şirketlerin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi
Vergide yeni uygulamaVergide yeni uygulama
Yatırımların önünü açmak isteyen hükümet, her nüshaya ayrı alınan damga vergisi uygulamasından vazgeçiyor. Yatırımcı ayrı bir sözleşmeye konu olmadıkça cezai yaptırım...
Kalaşnikof, havalimanında  mağaza  açtıKalaşnikof, havalimanında `mağaza` açtı
Dünyanın en ünlü silah markaları arasında yer alan Kalaşnikof’a ait satış mağazası, Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanında faaliyete geçti.
Köprü ve otoyollar adeta para bastı!Köprü ve otoyollar adeta para bastı!
15 Temmuz Şehitler ve FSM Köprüsü ile otoyollardan sağlanan gelir Temmuz'da 84,6 milyon TL oldu.
Koç Holding varlık barışından yararlanacakKoç Holding varlık barışından yararlanacak
Koç Holding bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun ile tanınan imkanları kullanabileceğini açıkladı
Tüketici güven endeksi yüzde 11,1 arttıTüketici güven endeksi yüzde 11,1 arttı
Tüketici güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %11,1 artışla 74,4 oldu.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
76.116 %-1,57
Düşük 75113,56
Yüksek 76290,90
İMKB ok
Açılış: 77333,61
72.918 %-1,60
Düşük 71949,16
Yüksek 73084,98
İMKB ok
Açılış: 74104,45
93.482 %-1,63
Düşük 92251,24
Yüksek 93716,49
İMKB ok
Açılış: 95032,13