Lüfer 30 liraya çıktı!

» »
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Ekonomi Haberleri
Vergi yapılandırmasında başvuru süresi uzatılıyor mu?Vergi yapılandırmasında başvuru süresi uzatılıyor mu?
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, vergi borcu yapılandırmasında son başvuru tarihinin 31 Ekim olduğunu, uzatılıp uzatılmayacağı konusunda bir şey...
Milyar dolarlık kahve  keyfi Milyar dolarlık kahve 'keyfi'
Türkiye'nin ithal kahve için ödediği tutar, son 5 yılda 1 milyar doları aştı.Bu dönemde toplam 429 milyon dolarlık ithalatla Brezilya liste başı oldu
Elektronik haberleşmede yeni dönemElektronik haberleşmede yeni dönem
Elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeler, müşteri hizmetlerini "ücretsiz danışma hattı" olarak bilinen "800"lü hatlardan veya belirleyecekleri bir numara...
1,7 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı1,7 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı
Gümrük muhafaza ekiplerince, ocak-eylül dönemindeki operasyonlar neticesinde toplam 1 milyar 711 milyon 315 bin liralık kaçakçılık önlendi.
Devlerden peş peşe yapılandırma açıklaması!Devlerden peş peşe yapılandırma açıklaması!
Devlerden vergi yapılandırmasına ilişkin ardı ardına açıklamalar geliyor.
Kamuda yeni dönemKamuda yeni dönem
Kamu alımlarında kağıttan kaleme, ek servisten makam aracına kadar her türlü mal ve hizmette tasarruf yapılacak. Lüks araçta da tasarrufa gidilip makam aracı fiyatı 154...
Vergi yapılandırması için son 1 hafta!Vergi yapılandırması için son 1 hafta!
Vergi borcu yapılandırılmasında son 1 haftaya girildi. Uzmanlar peşin ödeyerek borçtan kurtulma yolunu tavsiye ediyor.
2017 yılında zam oranı ne kadar?2017 yılında zam oranı ne kadar?
Korn Ferry Hay Group, '2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları' raporunu hazırladı. Rapora göre, Türkiye'de 2017 yılında yapılması beklenen zam oranları da belli oldu.
Mahkeme gerçek Sultanahmet Köftecisi ni belirlediMahkeme gerçek Sultanahmet Köftecisi'ni belirledi
Sultanahmet Köftecisi’nin sahibi Elit Gıda, kendi markasıyla çok sayıda şubesi bulunan Sultanahmet Gıda şirketini tazminata mahkûm ettirdi
ATT, Time Warner ı 85 milyar dolara satın alıyorAT&T, Time Warner'ı 85 milyar dolara satın alıyor
ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T'nin, televizyon, sinema ve eğlence sektörü devi Time Warner'ı yaklaşık 85 milyar dolara satın alacağı duyuruldu.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
79.867 %1,30
Düşük 79204,51
Yüksek 79897,32
İMKB ok
Açılış: 78843,66
76.200 %1,31
Düşük 75541,28
Yüksek 76227,70
İMKB ok
Açılış: 75212,16
97.669 %1,34
Düşük 96785,57
Yüksek 97708,29
İMKB ok
Açılış: 96373,63