Lüfer 30 liraya çıktı!

» »
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminde dev düşüşTürkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminde dev düşüş
Uçak krizi diplomatik sorunlar yaşanan Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi büyük oranda düştü.
TÜSİAD, 2016 için büyüme tahminini açıkladıTÜSİAD, 2016 için büyüme tahminini açıkladı
TÜSİAD'ın "2016 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi" başlıklı raporuna göre Türkiye, bu yıl yüzde 3,6 büyüyecek
Mehmet Şimşek:Enflasyon ciddi bir tehditMehmet Şimşek:Enflasyon ciddi bir tehdit
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TÜSİAD 46'ıncı Genel Kurul Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu
İşyerindeki kazada tek sorumlu patron olacakİşyerindeki kazada tek sorumlu patron olacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmelikte yaptığı değişiklik ile 10'dan az çalışanı olan işletmelere iş sağlığı ve güvenliği hizmet alma zorunluluğunu...
Bülent Eczacıbaşı: 'Ölümle bitmeyen yaşam' Mustafa KoçBülent Eczacıbaşı: 'Ölümle bitmeyen yaşam' Mustafa Koç
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TÜSİAD 46'ncı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda vefat eden Mustafa Koç için 'Ölümle bitmeyen yaşam'...
'Bankasını satacak' iddiasına yanıt'Bankasını satacak' iddiasına yanıt
Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özyeğin, “Credit Europe'un satışı ile ilgili bir süreç içinde değiliz. Rusya ile iyi ilişkilerimiz var" dedi.
Rusya, ABD’den soya ve mısır ithalatını yasak getiriyorRusya, ABD’den soya ve mısır ithalatını yasak getiriyor
Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) ABD’den soya ve mısır ithalatını yasak getiriyor.
TÜSİAD Başkanı Symes'ten uyarıTÜSİAD Başkanı Symes'ten uyarı
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes,"Bu sene krizin 8. yılı ancak en kötüsü geride kaldı diyemiyoruz" dedi.
2015'te 32 milyar dolar 'açık' verdik2015'te 32 milyar dolar 'açık' verdik
Cari açık 2015 yılında 32,19 milyar dolar olarak gerçekleşti.
İş Dünyası Modern Mimari ile Buluşuyorİş Dünyası Modern Mimari ile Buluşuyor
Axis İstanbul’da A Plus Ofisler Metrekare Başına 20 DOLAR Kira Garantili! 1 Yıl Boyunca 20 Dolar Kira Garantisi
BIST 100
BIST 50
BIST 30
70.941 %-0,94
Düşük 69889,81
Yüksek 71281,57
İMKB ok
Açılış: 71614,22
67.644 %-0,89
Düşük 66590,03
Yüksek 67924,72
İMKB ok
Açılış: 68254,84
87.047 %-0,83
Düşük 85616,32
Yüksek 87362,07
İMKB ok
Açılış: 87778,23

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir