Lüfer 30 liraya çıktı!

» »
Lüfer 30 liraya çıktı!

Altını aratmıyor!

"Denizleri prensi" olarak adlandırılan ve en lezzetli balıklar arasında gösterilen lüferin fiyatı, Çanakkale'de altın fiyatlarını aratmıyor. Sarıçay ve Yat Limanı civarında bağlı bulunan onlarca balıkçı teknesinin sahipleri, sabah ve akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'na açılıyor.

Önce olta takımlarıyla "yem" yapmak için sardalya, hamsi ve zargana tutmaya çalışan balıkçılar, daha sonra Boğazın muhtelif yerlerinde küçük sürüler halinde bulunan lüferi avlayabilmek için saatlerce uğraşıyor. Balıkçılar, avladıkları lüferleri öğleden sonra Yat Limanı civarında karaya çıkarıp bazen kendileri, kimi zaman da komisyoncular aracılığıyla satışa sunuyor. Satış saatleri sırasında yoğunluğun yaşandığı alana gelen bazı vatandaşlar, kaplarda canlı olarak bulunan balıklara ilgi gösterirken bazıları ise sadece fiyatını sormakla ya da fotoğraf çekmekle yetiniyor.

"Günlük 5-10 lüfer avlıyoruz"

Kentte 15 yıldır oltayla balık avlayan Coşkun Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıyı avcılığıyla başladığı balıkçılığa, emekliye ayrıldıktan sonra tekneyle denize açılarak devam ettiğini söyledi. Diğer balıkçılar gibi kendisinin de lüfer balığının bollaşması ümidiyle avlandığını belirten Mercan, "Şu anda günlük 5-10 lüfer avlıyoruz. Lüfer nazlı bir balık, avı da oldukça nazlı geçiyor. Haliyle de para ediyor. Şu anda tane fiyatı 10 ila 30 lira arasında değişiyor. Büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapıyoruz. Kilogram olarak toptancıya 55-60 liradan satıyoruz" dedi. Mercan, genelde lüferleri İstanbul'a toptan gönderdiklerini, bu kentte de balığa fazla talep olunca fiyatların yükseldiğini ifade etti.

"Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli"

Komisyoncu Nurcan Çubukluoğlu ise 13 yıl önce emekliye ayrılıp balıkçı arkadaşlarının tuttuğu balıkları satmaya başladığını bildirdi. Bu yıl lüfer akını geç kaldığı için bu balığın fazla olacağı beklentisi oluştuğunu vurgulayan Çubukluoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anda balık az denecek kadar. Zaten fiyatlardan da belli oluyor. Balığın toptan kilogramı fiyatı 55 liradan aşağıya inmiyor. Duyumlarımıza göre İstanbul Boğazı'nda da az balık çıkıyor. Onun için fiyatlar da malum. Olta balığıyla ağ balığı fark ediyor. Ağ balığı tekneye çekilirken makaralardan geçtiği için nispeten eziliyor. Olta balığı, diriliğini koruduğu için değerli oluyor. Fiyatı da doğal olarak yükseliyor."

Komisyoncu Mustafa Karagöz de İstanbul, Bandırma ve Tekirdağ dolaylarında balık avının azaldığı yönünde duyum aldıklarını anlattı. Çanakkale Boğazı'nda, lüferin 100'er, 200'er adet dağınık olarak bulunduğu bilgisini veren Karagöz, "Havaların soğumasıyla avlanan balık sayısında artış bekliyoruz. Ağ balığı ile olta balığı arasındaki fiyatlar farklı oluyor. Çünkü her iki türde avlanan balıkların görüntüsü de değişik oluyor. Olta balığımız, ağ balıklarından daha değerli. Dolayısıyla tüketimi de ona göre değişiyor" diye konuştu.


Diğer Ekonomi Haberleri
SGK dan uyarıSGK'dan uyarı
SGK, kamu ve özel kurumların teslim etmesi gereken evrakların teslim tarihinin 29 Temmuz'a kadar uzattı.
AB den sığınmacılar için 2.1 milyar euroAB'den sığınmacılar için 2.1 milyar euro
Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için taahhüt ettiği fonun toplam 2 milyar 155 milyon Euro'luk kısmının serbest bırakıldığını...
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: Piyasalar gerçekten iyi durumdaGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: Piyasalar gerçekten iyi durumda
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, piyasaların kendi seyrinde devam ettiğini belirterek, "Ekonomide çarklar normal olarak işliyor" dedi.
Elektrik tüketiminde rekor!Elektrik tüketiminde rekor!
Elektrik tüketiminde 27 Temmuz Çarşamba günü rekor kırıldı.
Ukrayna Türk Akımı Projesi nin durdurulmasını istediUkrayna Türk Akımı Projesi'nin durdurulmasını istedi
Ukrayna AB'ye çağrıda bulunarak Türk Akımı projesinin durdurulmasını istedi.
Kredi kartı ve banka kartı ödemesi Haziran da 50,2 milyar lira olduKredi kartı ve banka kartı ödemesi Haziran'da 50,2 milyar lira oldu
Kredi kartları ve banka kartlarıyla ödeme tutarı geçen ay 50,2 milyar lira olurken bu ödemelerin dörtte biri taksitle gerçekleşti.
Tütün maddeleri üretiminde yeni düzenlemeTütün maddeleri üretiminde yeni düzenleme
Tütün maddeleri üretiminde kansere yol açtığı belirtilen katkı maddelerinin de aralarında bulunduğu 11 maddeye yasak getirildi.
Sigara zammı enflasyona nasıl yansır?Sigara zammı enflasyona nasıl yansır?
Sigaraya, firmalar tarafından bu ay yapılan yüzde 8-12 aralığındaki zammın, temmuz enflasyonunu artırması bekleniyor.
Yapılandırma teklifi TBMM den geçtiYapılandırma teklifi TBMM'den geçti
Vergi borçlarına yapılandırma imkanı getiren yasa teklifi meclisten geçti. 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlar yapılandırma kapsamına girebilecek.
Ekonomi güven endeksi Temmuz ayında arttıEkonomi güven endeksi Temmuz ayında arttı
Ekonomik güven endeksi,temmuzda geçen aya göre yüzde 14,9 artarak 95,7'ye yükseldi ve beklentinin üzerinde gerçekleşti.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
75.244 %-0,01
Düşük 74884,09
Yüksek 75924,32
İMKB ok
Açılış: 75244,06
72.053 %-0,01
Düşük 71701,89
Yüksek 72715,27
İMKB ok
Açılış: 72053,73
92.216 %-0,01
Düşük 91761,06
Yüksek 93179,04
İMKB ok
Açılış: 92216,26