Memurun emeklilik yaşı değişiyor

» »
Memurun emeklilik yaşı değişiyor

Hükümet 48 yaşında emekliliği bitirecek yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bütçe açıklarını kapatmak vergileri atıran bazı ürünlere zam yapan devlet sosyal güvenlik açıklarını kapatmak için emeklilik yaşını yükseltmeye hazırlanıyor.

Son yapılan düzenlemelerle yeni işe başlayan kişiler için emeklilik yaşı 65'e yükseltilmiş, ancak mevcut sigortalılar için de için devam eden kademeli emeklilik düzenlemesine dokunulmamıştı. Bu uygulamaya göre ise kadınlarda en erken emeklilik 48 erkeklerde 49. Geçmişte 38-40 yaşında emeklilik hakkı kazanıldığı dikkate alındığında oldukça yüksek bir yaş. Finansgundem.com'a gelen bilgilere göre Çalışma Bakanlığı ve Maliye ortak bir düzenleme üzerinde çalışıyorlarmış.

En genç emeklilik yaşının da 55 olması öngörülüyormuş. Yakında detayları ortaya çıkması beklenen düzenleme ne zaman hayata geçirilir bilinmez ama şimdiden işçi ve memur sendikaları bu düzenlemeyle ilgili tepkilerini sesli olarak dile getirmeye başladı. Sendikalar kazanılmış hakların korunmasını isterken, hükümet temsilcileri ise bütçede giderek artan açıkları kapatmak istiyor.


Erdoğan'ın kararı önemli

Seçim öncesi Başbakan Erdoğan'ın bu düzenlemeyle igili nasıl bir tutum sergileyeceği ise bilinmiyor. Bilindiği gibi Başbakan, kıdem tazminatının kaldırılması yönündeki çalışmaya "Kapatın bu konuyu" diyerek son noktayı koymuştu. Bakalım bu konuda Başbakan nasıl bir tutum sergileyecek. Finansgundem.com'a gelen bilgilere göre yeni düzenlemenin hayata geçtiği tarihten itibaren herkes 55 yaşında emekli olacak.


Diğer Çalışma Hayatı Haberleri
30 bin öğretmen atandı30 bin öğretmen atandı
30 bin öğretmenin ataması için tören düzenlendi.Öğretmen atama sonuçları belli oldu. Öğretmen atama sonuçları nasıl öğrenilir?Öğretmen atama sonuçlarını sitemizden...
Öğretmen atama sonuçlarıÖğretmen atama sonuçları
30 bim öğretmenin atama sonuçları belli oldu.Cumhurbaşkanı öğretmen atamalarında konuştu.Öğretmen atama sonuçları nasıl öğrenilir?
Cumhurbaşkanı Erdoğan öğretmen atama töreninde konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan öğretmen atama töreninde konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan 30 bin öğretmen ataması töreninde konuştu
30 bin öğretmen ataması bugün yapılacak30 bin öğretmen ataması bugün yapılacak
30 bin öğretmen kadrosuna atamalar, bugün düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek.
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber resmi gazetedeMilyonlarca çalışanı ilgilendiren haber resmi gazetede
Esnaftan memura,gençlerden emeklilere kadar hayatın her alanında çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun...
İstifa edene maaşİstifa edene maaş
İstihdam stratejisini güncelleyen Hükümet, önemli bir adım daha attı. Büyüklüğü 90 milyar liraya ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu esnetildi.
Çalışan emekliden alınan kesinti bitiyorÇalışan emekliden alınan kesinti bitiyor
Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerden yapılan yüzde 10'luk kesinti bitiyor.Milyonlarca kişinin gelirini arttıran yeni dönem başlıyor.
İşçiye güvenceli esneklikİşçiye güvenceli esneklik
Star Gazetesi yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul kurt bugünkü köşesinde TBMM Başkanlığına sunulan İş Kanunu İle Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda değişiklik öngören...
Maliye Bakanından taşeron açıklamasıMaliye Bakanından taşeron açıklaması
Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir televizyon programında kadroya alınacak taşeron sayısını açıkladı.
Emeklilere promosyon için pazarlıklara başlandıEmeklilere promosyon için pazarlıklara başlandı
Yaklaşık 11 milyon emeklinin promosyon talebi bakanlığı harekete geçirdi.Bankalar Birliği'nin talebi doğrultusunda bankalar ile görüşmelere başlandı.Bakanlık şimdi...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
71.862 %0,63
Düşük 71442,54
Yüksek 72249,88
İMKB ok
Açılış: 71415,16
68.469 %0,61
Düşük 68064,92
Yüksek 68845,01
İMKB ok
Açılış: 68050,73
88.020 %0,55
Düşük 87518,88
Yüksek 88545,86
İMKB ok
Açılış: 87540,22

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir