Memurun emeklilik yaşı değişiyor

26 Aralık 2012 Çarşamba, 10:12
Memurun emeklilik yaşı değişiyor

Hükümet 48 yaşında emekliliği bitirecek yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bütçe açıklarını kapatmak vergileri atıran bazı ürünlere zam yapan devlet sosyal güvenlik açıklarını kapatmak için emeklilik yaşını yükseltmeye hazırlanıyor.

Son yapılan düzenlemelerle yeni işe başlayan kişiler için emeklilik yaşı 65'e yükseltilmiş, ancak mevcut sigortalılar için de için devam eden kademeli emeklilik düzenlemesine dokunulmamıştı. Bu uygulamaya göre ise kadınlarda en erken emeklilik 48 erkeklerde 49. Geçmişte 38-40 yaşında emeklilik hakkı kazanıldığı dikkate alındığında oldukça yüksek bir yaş. Finansgundem.com'a gelen bilgilere göre Çalışma Bakanlığı ve Maliye ortak bir düzenleme üzerinde çalışıyorlarmış.

En genç emeklilik yaşının da 55 olması öngörülüyormuş. Yakında detayları ortaya çıkması beklenen düzenleme ne zaman hayata geçirilir bilinmez ama şimdiden işçi ve memur sendikaları bu düzenlemeyle ilgili tepkilerini sesli olarak dile getirmeye başladı. Sendikalar kazanılmış hakların korunmasını isterken, hükümet temsilcileri ise bütçede giderek artan açıkları kapatmak istiyor.


Erdoğan'ın kararı önemli

Seçim öncesi Başbakan Erdoğan'ın bu düzenlemeyle igili nasıl bir tutum sergileyeceği ise bilinmiyor. Bilindiği gibi Başbakan, kıdem tazminatının kaldırılması yönündeki çalışmaya "Kapatın bu konuyu" diyerek son noktayı koymuştu. Bakalım bu konuda Başbakan nasıl bir tutum sergileyecek. Finansgundem.com'a gelen bilgilere göre yeni düzenlemenin hayata geçtiği tarihten itibaren herkes 55 yaşında emekli olacak.

Diğer Çalışma Hayatı Haberleri
Muayene ücretlerine rekor zamMuayene ücretlerine rekor zam
Sosyal güvencesi olmayanlar, prim borcunu ödemeyenler, milletvekilleri ve turistler kamu hastanelerinden zamlı ücretler üzerinden muayene olacak.
Emekli maaşına ayar!Emekli maaşına ayar!
Emekli aylıklarındaki azalmalara çözüm için aylık bağlama oranları düzeltilecek. Buna göre, 2000 yılı sonrası dönem için tek bir oran olması gündemde
Geri ödemediyseniz yandınız!Geri ödemediyseniz yandınız!
1 Ekim 2008’den önce sigortalı olmuş anne veya babası üzerinden maaş alanlar, bu tarihten önce sigortalı olanlar için emeklilik tarihi ve tabi olunan şartlar, bu...
Milyonlarca memur, dikkat!Milyonlarca memur, dikkat!
Yer değiştirme ve atanma yönetmeliği baştan aşağıya değişti!
Torbadan bir sürpriz daha çıkacakTorbadan bir sürpriz daha çıkacak
Torba Yasa’da, af nedeniyle ertelenen borçları kapsayacak şekilde milat ötelenerek, 30 Ağustos ya da 30 Eylül’e kadarki borçları kapsaması planlanıyor. Bu, biriken vergi...
"B planı devrede gerekirse C planına geçeriz"
Bakan Veysel Eroğlu'ndan İstanbul'un suyuyla ilgili flaş açıklama
80 personel alacak80 personel alacak
Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, sınavla 80 sözleşmeli personel alacak.
Borcunuz var mı? Tıklayın, öğreninBorcunuz var mı? Tıklayın, öğrenin
Gelir İdaresi borç sorgulama sistemini güncelledi. Artık web sitesinden günlük borç sorgulanabilecek.
İş dünyası seçim sonucundan memnunİş dünyası seçim sonucundan memnun
İTO, TİM ve MÜSİAD'dan yapılan açıklamalarda, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanmasından duyulan memnuniyet dile getirildi.
Sosyal denge sözleşmesi hangi halde hükümsüz olur?Sosyal denge sözleşmesi hangi halde hükümsüz olur?
Belediye ve bağlı kuruluşları ile il özel idareleri personeline verilen sosyal denge sözleşmesi hangi durumda hükümsüz olur?
BIST 100
BIST 50
BIST 30
78.798 %-0,20
Düşük 78780,80
Yüksek 79408,15
İMKB ok
Açılış: 78957,53
75.899 %-0,21
Düşük 75868,89
Yüksek 76495,92
İMKB ok
Açılış: 76060,52
96.624 %-0,35
Düşük 96544,20
Yüksek 97464,64
İMKB ok
Açılış: 96959,15

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.