O borçlar ertelenecek

» »
O borçlar ertelenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu'daki sel felaketinden etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının, il ve ilçe müdürlüklerine müracaatları halinde erteleneceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu'nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı,  Perşembe ve İkizce ilçelerinde dün itibariyle meydana gelen sel, su baskını ve  fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarının etkilendiğini  belirtti. Pakdemirli, "Çaybaşı ilçesinde bir üreticimize ait tavuk işletmesinde  civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiği tespit  edilmiştir. Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilerimize ait harman yerinde  bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıklar sel sularıyla taşınmıştır.  Birkaç üreticimize ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmeler  görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli teknik  personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirterek,  meydana gelen afetlerin, tarım sigortaları kapsamında olduğunu, tespit edilecek  sigorta kapsamındaki hasarların, en kısa sürede tazmin edileceğini aktardı.

Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden  dolayı meydana gelen kayıpların, "2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören  Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun" kapsamında İl ve İlçe Hasar  Tespit Komisyonlarınca değerlendirileceğine vurgu yapan Pakdemirli, şunları  kaydetti:

"Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi  borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı  Kararname kapsamında ertelenecektir. Bölgedeki gelişmeler hükümetimiz ve  bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bakan yardımcımız, valimiz,  il müdürümüz ve bütün teşkilat mensuplarımız olay mahallinde gerekli  incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey  yapılacaktır."

Pakdemirli, bu afetlerde can kaybı olmamasının tek tesellileri  olduğunu ifade ederek, afetten etkilenen üreticilerin her zaman yanlarında  olduklarını belirtti, geçmiş olsun dileklerini iletti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Plajlar emeklilere kaldıPlajlar emeklilere kaldı
Tekirdağ’da hafta sonu tatilcilerle dolup taşan plajlar, hafta içi ise emekli vatandaşlara kalıyor.
150 bin emekliye maaş müjdesi!150 bin emekliye maaş müjdesi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 150 bin emekliye müjdeli haber. 600 lira ile 900 lira arasında maaş alanların emekli maaşları 1000 liraya tamamlanacak. Emeklilerin beklediği...
Emsal yıllık izin kararı!Emsal yıllık izin kararı!
Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dan ek vergi açıklamasıCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan ek vergi açıklaması
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük getirilmesiyle ilgili açıklama yaptı
Tesla dan yeni hamleTesla'dan yeni hamle
Tesla, New York borsasından çekilme kararının incelenmesi için komisyon kurduğunu duyurdu.
Pamuk hasadı başladıPamuk hasadı başladı
Adana’da pamuk hasadı başladı. Ekim alanının geçen yıla oranla yüzde 36 oranında artan üründen bu yıl 250 bin ton civarında rekolte bekleniyor.