O borçlar ertelenecek

» »
O borçlar ertelenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu'daki sel felaketinden etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının, il ve ilçe müdürlüklerine müracaatları halinde erteleneceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu'nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı,  Perşembe ve İkizce ilçelerinde dün itibariyle meydana gelen sel, su baskını ve  fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarının etkilendiğini  belirtti. Pakdemirli, "Çaybaşı ilçesinde bir üreticimize ait tavuk işletmesinde  civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiği tespit  edilmiştir. Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilerimize ait harman yerinde  bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıklar sel sularıyla taşınmıştır.  Birkaç üreticimize ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmeler  görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli teknik  personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirterek,  meydana gelen afetlerin, tarım sigortaları kapsamında olduğunu, tespit edilecek  sigorta kapsamındaki hasarların, en kısa sürede tazmin edileceğini aktardı.

Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden  dolayı meydana gelen kayıpların, "2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören  Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun" kapsamında İl ve İlçe Hasar  Tespit Komisyonlarınca değerlendirileceğine vurgu yapan Pakdemirli, şunları  kaydetti:

"Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi  borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı  Kararname kapsamında ertelenecektir. Bölgedeki gelişmeler hükümetimiz ve  bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bakan yardımcımız, valimiz,  il müdürümüz ve bütün teşkilat mensuplarımız olay mahallinde gerekli  incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey  yapılacaktır."

Pakdemirli, bu afetlerde can kaybı olmamasının tek tesellileri  olduğunu ifade ederek, afetten etkilenen üreticilerin her zaman yanlarında  olduklarını belirtti, geçmiş olsun dileklerini iletti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
BDDK ve SPK dan JP Morgan soruşturmasıBDDK ve SPK'dan JP Morgan soruşturması
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) JP Morgan hakkında soruşturma başlattı. SPK ise, yaptığı yazılı açıklama ile JP Morgan'ın yayımladığı raporun, yanıltıcı...
ABD de petrol sondaj kulesi sayısı azaldıABD'de petrol sondaj kulesi sayısı azaldı
ABD'nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 9 adet azaldı
KDV Genel Uygulama Tebliğinde değişiklikKDV Genel Uygulama Tebliğinde değişiklik
Basılı yayınlar, imalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi ve UEFA final müsabakalarına ilişkin Katma Değer Vergisi (KDV) istisnalarının uygulama esasları...
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber!Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber!
Özellikle ticaret hayatında karşılaştığı ekonomik zorlukları ailesine yansıtmak istemeyenlere Yargıtay’dan kötü haber geldi.
Bin taksi yeni havalimanına taşınıyorBin taksi yeni havalimanına taşınıyor
Türk havacılık tarihinin en büyük taşınması sadece uçakları değil, İstanbul taksilerini de etkileyecek. Bugün itibarıyla İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görev yapan 660...
Tunceli istihdamda örnek olduTunceli istihdamda örnek oldu
Tunceli’de Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel başkanlığında yürütülen “İstihdam Seferberliği Projesi” ödül aldı.