O borçlar ertelenecek

» »
O borçlar ertelenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu'daki sel felaketinden etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının, il ve ilçe müdürlüklerine müracaatları halinde erteleneceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu'nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı,  Perşembe ve İkizce ilçelerinde dün itibariyle meydana gelen sel, su baskını ve  fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarının etkilendiğini  belirtti. Pakdemirli, "Çaybaşı ilçesinde bir üreticimize ait tavuk işletmesinde  civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiği tespit  edilmiştir. Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilerimize ait harman yerinde  bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıklar sel sularıyla taşınmıştır.  Birkaç üreticimize ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmeler  görülmüştür." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde görevli teknik  personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini belirterek,  meydana gelen afetlerin, tarım sigortaları kapsamında olduğunu, tespit edilecek  sigorta kapsamındaki hasarların, en kısa sürede tazmin edileceğini aktardı.

Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden  dolayı meydana gelen kayıpların, "2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören  Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun" kapsamında İl ve İlçe Hasar  Tespit Komisyonlarınca değerlendirileceğine vurgu yapan Pakdemirli, şunları  kaydetti:

"Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi  borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı  Kararname kapsamında ertelenecektir. Bölgedeki gelişmeler hükümetimiz ve  bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bakan yardımcımız, valimiz,  il müdürümüz ve bütün teşkilat mensuplarımız olay mahallinde gerekli  incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey  yapılacaktır."

Pakdemirli, bu afetlerde can kaybı olmamasının tek tesellileri  olduğunu ifade ederek, afetten etkilenen üreticilerin her zaman yanlarında  olduklarını belirtti, geçmiş olsun dileklerini iletti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Cezası 2 bin 500 liraCezası 2 bin 500 lira
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip motorlu taşıt sahibine ceza kesilecek!
Ziraat Bankası ndan ucuz kredi açıklaması!Ziraat Bankası'ndan ucuz kredi açıklaması!
Ziraat Bankası'ndan konut kredisinde faiz oranını yüzde 1,78'e düşürdü. Ziraat Bankası ile çalışan inşaat firmalarından konut alımlarında faiz yüzde 0,98 olacak. 120 aya...
Kuruyemişçileri sevindirdiKuruyemişçileri sevindirdi
Kilosu 18 TL’den satılan çekirdek, 10 TL’den satılan yerli çekirdekten 5 kat daha fazla satıldı.
Akkuyu NGS için kritik izin çıktıAkkuyu NGS için kritik izin çıktı
Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca (TAEK), Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesini yürüten Akkuyu Nükleer AŞ'ye, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ikinci...
Kapıkule de TIR kuyrukları azaltacak adımKapıkule'de TIR kuyrukları azaltacak adım
Ticaret Bakanı Pekcan, Kapıkule'de tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peronun devreye girdiğini açıkladı.
Tarım ÜFE kasımda arttıTarım ÜFE kasımda arttı
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,53, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,37 artış gösterdi.