Paraşütçü eğitiminde yerli teknoloji dönemi

» »
Paraşütçü eğitiminde yerli teknoloji dönemi

Paraşütçü personelin sanal gerçeklik ortamında eğitim almasını sağlayacak Hezarfen Paraşüt Simülatörü, Kara Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunuldu.

HAVELSAN, atlayıştan, paraşüt açılışı ve hedeflenen noktaya inişe kadar gerçek bir eğitimde yaşanabilecek senaryoların ve tüm acil durumların deneyimlenebilmesine olanak sağlayan paraşüt simülatörü geliştirdi.

Personelin sanal gerçeklik ortamında eğitim almasına olanak sunan Hezarfen Paraşüt Simülatörü, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile koordine halinde yürütülen çalışmalar sonunda Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Hezarfen, güvenlik güçlerinin envanterine yerli ve milli üretim olarak giren ilk paraşüt simülatörü oldu.

Kalitesi ve sunduğu eğitim ortamıyla dünya genelinde bu alanda kullanılan sistemlerin üzerinde bir kabiliyete sahip Hezarfen Paraşüt Simülatörü ile bu alandaki dışa bağımlılığın en alt seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

Yurt içi ve dışındaki etkinlik ve fuarlarda da ilgi gören simülatörün önümüzdeki dönemde ihracat başarılarına imza atması bekleniyor.

Hayati yetenekleri geliştiriyor

Hezarfen Paraşüt Simülatörü, kullanıcıların kısa sürede, tekrarlanabilir ve güvenli bir ortamda eğitim, planlama ve göreve hazırlık seviyesini artıran maliyet etkin bir çözüm sunuyor.

Sistem, hayati yeteneklerin geniş çaplı hava koşulları, acil durumlar ve değişken rüzgar şartları altında gerçek zamanlı şekilde geliştirilmesine olanak veriyor. Yüksek çözünürlüklü veri tabanı ve sanal gerçeklik kullanılarak göreve hazırlık sağlıyor ve kullanıcının gerçek performansını artırmayı hedefliyor.

Hezarfen Paraşüt Simülatörü ile paraşütçü personelin coğrafi ortam hakkında bilgi sahibi olması sağlanarak operasyonel başarısı artırılıyor.

Gerçek atlayış eğitimlerinin azaltılması ve eğitim maliyetlerinin aşağı çekilmesi sağlanıyor.

Paraşütçü personel eğitimi, dış ortam iklim ve hava koşullarından bağımsız olarak, sanal ortamda paraşütçünün istediği anda ve istediği sayıda tekrarlaması yoluyla gerçekleştirilebiliyor. Paraşüt personelinin yapmış olduğu manevralar, kontroller, usuller, kayıt altına alınıyor, eğitim sonrasında paraşütçünün gerçekleştirdiği atlayış eğitmenle değerlendirilebiliyor.

30 bin feete kadar eğitim imkanı

Yatay düşüşle başlayan eğitimde paraşütçünün serbest düşüş esnasında yapacağı manevralar kablosuz sensörlerle algılanıyor. Bu manevralara ve gerçekte olması gereken fiziksel şartlara uygun olarak çalışan simülasyonla görsel olarak paraşütçünün yaptığı manevraların etkisini görmesi sağlanıyor.

Bu sayede paraşütçünün uygun manevraları doğru şekilde ve doğru zamanda yapmasına yönelik eğitim veriliyor. Gece, gündüz, yağmur, kar durumlarının görsellendiği ve rüzgar durumlarının da dahil edildiği simülasyonla paraşütçünün değişik şartlarda uygun kontrolleri, usulleri öğrenmesi mümkün oluyor.

Paraşütçünün farklı paraşüt modelleriyle 30 bin feete kadar istediği irtifadan eğitim alması sağlanıyor.

Simülasyona entegre edilmiş paraşüt arıza durumlarının görsellemeleri ve simülasyonun bu arızalara uygun çalışması sayesinde, paraşütçünün oluşabilecek arıza durumlarına vereceği tepkilerin ölçülebilmesi ve arıza durumlarında uygulaması gereken usuller paraşütçüye öğretilebiliyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Brent petrol fiyatları zirveyi zorluyorBrent petrol fiyatları zirveyi zorluyor
Uluslararası piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 74,37 dolardan işlem görüyor. Dün Beyaz Saray'ın, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni...
Tellal Pazarı döviz kuruna meydan okuyorTellal Pazarı döviz kuruna meydan okuyor
Malatya’da yaklaşık 40 yıldır faaliyette olan ve halk arasında Tellal Pazarı olarak bilinen pazar, kentte yaşayan Suriyeli göçmenlerin ve alım gücü düşük vatandaşların...
Ukrayna da ekonomik kriz Zelenskiy in yolunu açtıUkrayna'da ekonomik kriz Zelenskiy'in yolunu açtı
Ukrayna'da 2014'teki Meydan olayları sonrasında "umut" haline gelen yönetimin beklentileri karşılayamaması, komedyen Vladimir Zelenskiy'i devlet başkanlığı yarışında...
İftar menülerinin fiyatları belli olduİftar menülerinin fiyatları belli oldu
Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, ramazanda, ülke genelinde sayıları 100 bine ulaşan restoranlarda her bütçeye uygun iftar menüleri...
Sofralık zeytinin dörtte biri Almanya ya ihraç edildiSofralık zeytinin dörtte biri Almanya'ya ihraç edildi
Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatı Ekim 2018-Mart 2019 döneminde geçen sezonun aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 80,8 milyon dolara çıktı.
En fazla çocuk işçi tarım sektöründeEn fazla çocuk işçi tarım sektöründe
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu "tehlikeli" işlerde olmak üzere 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. Tarımı sırasıyla hizmet ve sanayi...