Prim borçluları bu tarihe dikkat!

» »
Prim borçluları bu tarihe dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek.

Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. 2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek.


2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 19 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a eklenen geçici madde ile sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması için Kuruma yapılacak başvuruların tarihi 31 Mayıs 2013 tarihine kadar uzatılmıştı. Buna göre, 1 Ekim 2008 tarihinden önce iştirakçi veya sigortalı olanlardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanun’un 4/b hükmü kapsamında çalışmaya başlayanların 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferileri yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Bu kapsamda yer alan kişilerin sosyal güvenlik destek primi ödemesi borçlarının, başvuruda bulunmaları halinde 19 Şubat 2011 tarihli 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un ilgili maddelerine göre yapılandırılacağı hüküm altına alınmıştı. Bu doğrultuda, borcu olan kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri veya merkez müdürlüklerine yazılı müracaat ederek ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı yerine, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile güncellenerek peşin veya taksitle ödeme yollarından biriyle de borçlarını ödeyebilecek.

Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme periyodu ile azami 18 aya kadar borçlar taksitlendirilebilecek. Prim borçlarının yapılandırması için borçlu vatandaşlara en son 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvuru hakkı tanınırken, yetkililer vatandaşları teknik sorunlardan kaynaklı bir mağduriyet yaşamamaları için müracaatlarını son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

YENİDEN YAPILANDIRMADAN SGK’NIN KASASINA 10.8 MİLYAR TL GİRDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kasasına 19 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen “6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Kasım 2012 tarihine kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 2010 yılında yeniden yapılandırmadan toplam 149 milyon TL gelir elde eden SGK, 2011 yılında bu kapsamda 7 milyar 772 milyon TL ve 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde ise toplam 2 milyar 856 milyon TL gelir elde etti. 2011 yılında uygulanmaya başlanan ve kamuoyuna “Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim borç yapılandırması” olarak lanse edilen Kanun kapsamında, toplam 2.1 milyon kişi prim borcunu yapılandırmak için başvuruda bulunmuştu ve bu kişilerden kaynaklı 25 milyar 87 milyon TL’lik bir alacak ortaya çıkmıştı.


Diğer Ekonomi Haberleri
Putin ve Şi den dolara karşı ortak tavırPutin ve Şi'den dolara karşı ortak tavır
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova ve Pekin'in dış konjonktür karşısında bağımsız olması için ulusal para birimleriyle ticareti artıracağını söyledi.
Referandumdan sonra ikinci istifaReferandumdan sonra ikinci istifa
İngiltere Başbakanı Cameron'ın ardından ülkenin AB Komiseri Jonathan Hill de görevini bıraktığını açıkladı.
Kanal İstanbul a Panama desteğiKanal İstanbul'a Panama desteği
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'ın Panama ile imzaladığı anlaşma kapsamında, 'çılgın proje' olarak anılan 'Kanal İstanbul' projesi için Panama...
Schulz: İngiltere artık 3. ülke muamelesi görecekSchulz: İngiltere artık 3. ülke muamelesi görecek
AP Başkanı Martin Schulz, AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'nin 3. ülke muamelesi göreceğini söyledi.
Kurucu ülkeler Berlin de toplandıKurucu ülkeler Berlin'de toplandı
Avrupa Birliği'nin altı kurucu üyesi, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı üzerine ortaya çıkan durumu değerlendirdi. Zirveden İngiltere'ye 'çıkışı hızlandır" mesajı...
Başkasının adına para getirilebilecek!Başkasının adına para getirilebilecek!
Torba yasaya konulan varlık barışı düzenlemesinde varlığı yurtdışından gönderen ile alanın aynı olması gerekmiyor. Böylece şirketlerde ortaklardan herhangi biri veya...
TÜSİAD dan Brexit açıklamasıTÜSİAD'dan Brexit açıklaması
TÜSİAD Birleşik Krallık'ın AB üyeliğinden ayrılma kararına ilişkin bir açıklama yaptı.
Avrupalılar İngiltere çıkınca 1737 dolar fakirleşecek!Avrupalılar İngiltere çıkınca 1737 dolar fakirleşecek!
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla AB'de kişi başına düşen milli gelir 1737 dolar azalacak. Bu yıl için 32 bin 332 dolar olarak hesaplanan AB'de kişi başına...
Obama: Saygı duyarımObama: Saygı duyarım
ABD Başkanı Barack Obama: İngiliz halkının tercihine saygı duyarım
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Brexit i twitterdan yorumladı!Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Brexit'i twitterdan yorumladı!
Bakan Nihat Zeybekçi, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin tweetlerinde, "Siyasi ayrışma etkisi büyük, ekonomik ayrışma etkisi önemsiz olacak" yorumunu yaptı
BIST 100
BIST 50
BIST 30
75.366 %-3,36
Düşük 74016,71
Yüksek 75528,64
İMKB ok
Açılış: 77989,87
72.117 %-3,38
Düşük 70937,26
Yüksek 72284,53
İMKB ok
Açılış: 74640,41
93.034 %-3,45
Düşük 91471,05
Yüksek 93278,23
İMKB ok
Açılış: 96361,61

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir