Prim borçluları bu tarihe dikkat!

» »
Prim borçluları bu tarihe dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek.

Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. 2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek.


2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 19 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a eklenen geçici madde ile sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması için Kuruma yapılacak başvuruların tarihi 31 Mayıs 2013 tarihine kadar uzatılmıştı. Buna göre, 1 Ekim 2008 tarihinden önce iştirakçi veya sigortalı olanlardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanun’un 4/b hükmü kapsamında çalışmaya başlayanların 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferileri yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Bu kapsamda yer alan kişilerin sosyal güvenlik destek primi ödemesi borçlarının, başvuruda bulunmaları halinde 19 Şubat 2011 tarihli 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un ilgili maddelerine göre yapılandırılacağı hüküm altına alınmıştı. Bu doğrultuda, borcu olan kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri veya merkez müdürlüklerine yazılı müracaat ederek ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı yerine, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile güncellenerek peşin veya taksitle ödeme yollarından biriyle de borçlarını ödeyebilecek.

Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme periyodu ile azami 18 aya kadar borçlar taksitlendirilebilecek. Prim borçlarının yapılandırması için borçlu vatandaşlara en son 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvuru hakkı tanınırken, yetkililer vatandaşları teknik sorunlardan kaynaklı bir mağduriyet yaşamamaları için müracaatlarını son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

YENİDEN YAPILANDIRMADAN SGK’NIN KASASINA 10.8 MİLYAR TL GİRDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kasasına 19 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen “6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Kasım 2012 tarihine kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 2010 yılında yeniden yapılandırmadan toplam 149 milyon TL gelir elde eden SGK, 2011 yılında bu kapsamda 7 milyar 772 milyon TL ve 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde ise toplam 2 milyar 856 milyon TL gelir elde etti. 2011 yılında uygulanmaya başlanan ve kamuoyuna “Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim borç yapılandırması” olarak lanse edilen Kanun kapsamında, toplam 2.1 milyon kişi prim borcunu yapılandırmak için başvuruda bulunmuştu ve bu kişilerden kaynaklı 25 milyar 87 milyon TL’lik bir alacak ortaya çıkmıştı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Fiyatı uçtu, ayçiçek yağı diye bakın ne satıyorlar!Fiyatı uçtu, ayçiçek yağı diye bakın ne satıyorlar!
Ayçiçek yağında yaşanan rekor fiyat artışı, zeytinyağının ardından ayçiçekte de tağşişi patlattı.
Kanser ilaçlarına 'günübirlik' çözüm!Kanser ilaçlarına 'günübirlik' çözüm!
20 Temmuz'a kadar eczanelerden alınabilecek kanser ilaçları için 20 Temmuz'dan sonra 'günübirlik' çözüm uygulanacak.
Beklenmeyen gelişmeBeklenmeyen gelişme
İspanyol hükümeti, Yunanistan'a 3. kurtarma yardımı için müzakere etmeye hazır olduklarını açıkladı.
Almanya Yunanistan'a karşı tavrını sertleştiriyorAlmanya Yunanistan'a karşı tavrını sertleştiriyor
Referandum sonuçlarının ardından Alman yetkililerden bugün Yunanistan'a yönelik tavrının sertleşeceği sinyali geldi
SHGM bünyesine yüksek maaşla 15 kişi alınacakSHGM bünyesine yüksek maaşla 15 kişi alınacak
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 3 hava trafik kontrolörü, 7 uçak kontrol ve bakım makinisti ve 5 pilot istihdam edecek
Yunanistan için Avrupa'dan ilk tepkilerYunanistan için Avrupa'dan ilk tepkiler
Ekonomik krizin reçetesi olarak görülen kemer sıkma önlemleri için sandık başına giden Yunanistan'da halk hayır dedi. 61,35 hayır, yüzde 38,65 evet çıkan sandıkların...
Yunanistan piyasaları fena vuracak!Yunanistan piyasaları fena vuracak!
Vatan ekonomi yazarı Ali Ağaoğlu referandum sonuçlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu
'Yunan bankalarında nakitin tükenmesine az kaldı''Yunan bankalarında nakitin tükenmesine az kaldı'
Yunan bankacılık sisteminde birkaç gün yetecek kadar nakit kaldığı iddia ediliyor
Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa ettiYunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa etti
Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa ettiğini açıkladı... Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis daha önce ise "Referandumdan evet oyu çıkarsa derhal istifa ederim"...
Piyasalar diken üstündePiyasalar diken üstünde
Yunanistan'da dün yapılan referandumdan "hayır" sonucunun çıkmasına ilk tepkiyi Asya piyasaları verdi
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.365 %1,41
Düşük 80988,06
Yüksek 81791,65
İMKB ok
Açılış: 81216,98
78.585 %1,48
Düşük 77223,85
Yüksek 78003,93
İMKB ok
Açılış: 77439,48
10.042 %-89,84
Düşük 98544,23
Yüksek 99598,16
İMKB ok
Açılış: 98819,06

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir