Prim borçluları bu tarihe dikkat!

» »
Prim borçluları bu tarihe dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek.

Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. 2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda tanınan ek süre 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar borç yapılandırması talebinde bulunacak olan vatandaşların yapılandırma kapsamındaki borçlarından, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek.


2011 yılında uygulamaya alınan borç yapılandırması kapsamında ise SGK’nın kasasına bugüne kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 19 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a eklenen geçici madde ile sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması için Kuruma yapılacak başvuruların tarihi 31 Mayıs 2013 tarihine kadar uzatılmıştı. Buna göre, 1 Ekim 2008 tarihinden önce iştirakçi veya sigortalı olanlardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanun’un 4/b hükmü kapsamında çalışmaya başlayanların 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferileri yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Bu kapsamda yer alan kişilerin sosyal güvenlik destek primi ödemesi borçlarının, başvuruda bulunmaları halinde 19 Şubat 2011 tarihli 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un ilgili maddelerine göre yapılandırılacağı hüküm altına alınmıştı. Bu doğrultuda, borcu olan kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri veya merkez müdürlüklerine yazılı müracaat ederek ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı yerine, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile güncellenerek peşin veya taksitle ödeme yollarından biriyle de borçlarını ödeyebilecek.

Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme periyodu ile azami 18 aya kadar borçlar taksitlendirilebilecek. Prim borçlarının yapılandırması için borçlu vatandaşlara en son 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvuru hakkı tanınırken, yetkililer vatandaşları teknik sorunlardan kaynaklı bir mağduriyet yaşamamaları için müracaatlarını son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

YENİDEN YAPILANDIRMADAN SGK’NIN KASASINA 10.8 MİLYAR TL GİRDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kasasına 19 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen “6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Kasım 2012 tarihine kadar toplam 10.8 milyar TL girdi. 2010 yılında yeniden yapılandırmadan toplam 149 milyon TL gelir elde eden SGK, 2011 yılında bu kapsamda 7 milyar 772 milyon TL ve 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde ise toplam 2 milyar 856 milyon TL gelir elde etti. 2011 yılında uygulanmaya başlanan ve kamuoyuna “Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim borç yapılandırması” olarak lanse edilen Kanun kapsamında, toplam 2.1 milyon kişi prim borcunu yapılandırmak için başvuruda bulunmuştu ve bu kişilerden kaynaklı 25 milyar 87 milyon TL’lik bir alacak ortaya çıkmıştı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
2 milyon kişi kredi kartı borcunu ödemedi2 milyon kişi kredi kartı borcunu ödemedi
Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler 2 milyon kişiye yaklaştı
Ankara İstanbul arasına yeni YHT hattıAnkara İstanbul arasına yeni YHT hattı
Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yeni bir hat yapılacak.
Volkswagen CEO'sundan önemli açıklamalarVolkswagen CEO'sundan önemli açıklamalar
Emisyon skandalının ardından göreve gelen Volkswagen CEO'su Müller, şirket merkezinde önemli açıklamalarda bulundu
Gazprom, Türk Akımı'nın yarısından vazgeçtiGazprom, Türk Akımı'nın yarısından vazgeçti
Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin yıllık 63 milyar metreküplük kapasitesini 32 milyar metreküpe indirme kararı aldı.
Babacan'dan canlı yayında flaş açıklamalarBabacan'dan canlı yayında flaş açıklamalar
AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, adaylık iddialarına dair soruları yanıtladı
226 bin kişiye önemli uyarı226 bin kişiye önemli uyarı
Abonelerden haksız şekilde ücret alındığını belirten EPDK Başkanı Yılmaz, "Bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelerden haksız şekilde ücret aldığı tespit edildi...
Aramco, Çinli enerji şirketi CNPC'nin bazı varlıklarını satın alacakAramco, Çinli enerji şirketi CNPC'nin bazı varlıklarını satın alacak
Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco'nun, Çinli enerji şirketi CNPC'nin bazı operasyonlarını ve varlıklarını satın alacağı bildirildi
TCMB'den enflasyon açıklamasıTCMB'den enflasyon açıklaması
TCMB enflasyonda Eylül ayında yaşanan yükselişin nedenlerini açıkladı
Mobil hatta büyük tehlikeMobil hatta büyük tehlike
E-Devlet üzerinden kendi adına kayıtlı mobil hat olup olmadığını sorgulamayan vatandaşa büyük şok
Lagarde: Trans Pasifik Ticaret Anlaşması çok pozitif bir gelişmeLagarde: Trans Pasifik Ticaret Anlaşması çok pozitif bir gelişme
IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD'nin başını çektiği Trans Pasifik Ticaret Anlaşması'nın çok pozitif bir gelişme olduğunu söyledi
BIST 100
BIST 50
BIST 30
77.066 %0,21
Düşük 76625,12
Yüksek 77437,93
İMKB ok
Açılış: 76902,54
73.607 %0,17
Düşük 73153,04
Yüksek 73971,70
İMKB ok
Açılış: 73479,88
94.830 %0,17
Düşük 94225,76
Yüksek 95353,88
İMKB ok
Açılış: 94671,44

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir