Rusya ile anlaşma onları uçurdu

» »
Rusya ile anlaşma onları uçurdu

Borsa İstanbul`da hesaplanan sektör endekslerinden gıda-içecek geçen ay yüzde 17,1 getiri sağlarken, turizm sektörüne yatırım yapanların ortalama kazancı da yüzde 12,3 oldu.

Rusya ile Türkiye arasında, "uçak  krizinden" sonra gerilen ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi Borsa  İstanbul'da turizm ve gıda sektörü hisselerine ralli yaptırdı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin, uçak krizinden önceki haline  hızla gelmeye başlaması, Rusya'ya ihracat rakamlarında ve Rusya'dan Türkiye'ye  gelen turist sayısında artış beklentilerine neden oldu. Astana'da Suriye  konusunda masadan ortak mutabakat ile kalkan iki ülke, piyasaların bu yöndeki  beklentilerini de güçlendirdi.

Rus uçağının Kasım 2015'te düşürülmesinden sonra iki ülke arasında  artan gerilimden en çok etkilenen sektörlerden olan turizm ve gıda-içecek şirket  hisselerinden hesaplanan endeksler, bu yılın ilk ayındaki yükseliş rallisi ile  Borsa İstanbul'un en çok kazandıran iki sektör endeksi oldu.

Borsa İstanbul'da hesaplanan sektör endekslerinden gıda-içecek ocak  ayında yüzde 17,1 getiri sağlarken, turizm sektörüne yatırım yapanların ortalama  kazancı da yüzde 12,3 oldu. BIST 100 endeksi, yılın ilk ayında yüzde 10,4  yükseldi.

'BIST GIDA VE İÇECEK ENDEKSİ, İLİŞKİLERİN ZAYIF OLDUĞU DÖNEMDE  YAKLAŞIK YÜZDE 20 DEĞER KAYBETTİ'

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Destek Yatırım  Araştırma Müdürü Murat Tufan, Rusya'nın, dış ticarette Türkiye'nin en önemli  partnerlerinden biri olduğunu, ticaret hacmi rakamlarına bakıldığında da ilk  5'teki yerini yıllardır koruduğunu söyledi.

Tufan, Rusya ile Türkiye arasında 2015'teki 24 milyar dolarlık ticaret  hacminin, Kasım 2015'teki hadisenin ardından yüzde 30'a yakın daralma  gösterdiğini ve 17 milyar doların altına gerilediğini, 2016'da da Rusya'ya  ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 26 düştüğünü hatırlattı.

Rusya'ya ihracatta gıda ile içecek ürünlerinin ilk 3 sırada yer  aldığını, bu sektörlerdeki kar rakamlarının talepteki dalgalanmalara karşı çok  hassas olduğunu ifade eden Tufan, şunları kaydetti:

"2016'nın 3'üncü çeyreği itibarıyla görülen zayıf iç talep ortamı ile  birlikte Rusya'nın önemli tarım ürünlerinde ambargoya gitmesi, satış rakamları  üzerinden sektördeki şirketlerin bilançolarında zayıflamalara neden oldu. BIST  Gıda ve İçecek Endeksi, ilişkilerin zayıf olduğu bu dönemde yaklaşık yüzde 20  değer kaybetti."

Turizmin, Rusya ile Türkiye arasında önemli bir hizmet sektörü ve  Türkiye'deki milli gelirdeki pay açısından da kritik öneme sahip olduğunu  vurgulayan Tufan, Rus turistlerin toplam içindeki payının 2014'te yüzde 12 ve  2015'te yüzde 10 iken, geçen yıl yüzde 3,4'e kadar gerilediğini bildirdi.

Türkiye'yi tercih eden Rus turistlerin sayısında 2016'da bir önceki  yıla göre yüzde 76'lık daralma olduğunu belirten Tufan, "Doğal olarak, özellikle  hava yolları şirketlerimiz ile turizm alanında faaliyet gösteren otel ve  restoranlarımız gelişmelerden yara aldı. BIST Turizm endeksi, bu dönemde yüzde  25'e yakın zayıfladı." diye konuştu.

'RUSYA İLE SICAK TEMAS TURİZM, GIDA VE İÇECEK GİBİ SEKTÖRLERİ  KUVVETLENDİRECEK'

Murat Tufan, Rusya ile Türkiye arasında yeniden güçlenmeye başlayan  bağların turizm, gıda ve içecek sektörlerini önemli ölçüde destekleyebileceğini,  gelişmelerin işaretlerini aralık ayı verilerinde görmeye başladıklarını kaydetti.

Tufan, aralıkta Türkiye'nin Rusya'ya ihracatındaki düşüşün hız  kestiğini, Rusya'dan gelen vatandaşların sayısının ise 2016'da ilk defa aralık  ayında yükseliş gösterdiğini belirtti.

Rusya ile sıcak temasların, turizm, gıda ve içecek gibi sektörlere bir  güç getirdiğini, getirmeye de devam edebileceğini belirten Tufan, şöyle devam  etti:

"Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin 85,000 üzerinde kaldığı ve  Rusya ile ilişkilerimizin olumlu anlamda devam ettiği senaryoda, şu an 7.000  puanın altında dalgalanan turizm endeksinin 7,000-7,200 direncini kırarak  7,500'lere gidebileceğini söyleyebilirim. Aynı şekilde, gıda, içecek sektör  endeksinde 120.000 direncini kırabilir ise 127.000 seviyesine kadar hareket  görülebilir."

Tufan, bu yıl itibarıyla hükümet harcamaları ve özel sektöre verilen  teşviklerin büyüme anlamında Türkiye'nin ekonomik tablosunu kuvvetlendirdiğini ve  yatırımcının risk iştahını kabarttığını, bu senaryoda, bankacılık, ulaştırma ve  inşaat sektörlerinin ön plana çıktığını kaydetti.

Bankacılık sektöründe ucuzlayan hisselerle TCMB'nin sıkı para politika  adımlarının endeksi güçlü tutabileceği algısının bu sektör hisselerini cazip  kıldığını ifade eden Tufan, "Ulaştırmada da Rusya ile yeniden yeşeren ilişkiler  kendini gösteriyor. 2017'de turist sayımızda beklenen artış, havayolu şirketleri  üzerinden bu endeksi öne çıkarıyor. Bu sektörlerin yanı sıra devletin teşvik  planlarıyla birlikte Rusya'daki yatırımların artması ile inşaat sektörü de Borsa  İstanbul'da da primli bir yıl geçirebilir." değerlendirmesinde bulundu.


Diğer Turizm Haberleri
Turistik Doğu Ekspresi yolcuları karanfillerle karşılandıTuristik Doğu Ekspresi yolcuları karanfillerle karşılandı
Ankara'dan ilk seferine çıkan Turistik Doğu Ekspresi yolcuları, Kars Tren Garı’nda sazlı-sözlü, Kafkas ekibinin gösterisi ve karanfille karşılandılar.
THY, İstanbul Havalimanı ndan Adana ya sefer başlattıTHY, İstanbul Havalimanı'ndan Adana'ya sefer başlattı
Türk Hava Yolları'nın, İstanbul Havalimanı'ndan Adana'ya ilk tarifeli sefer, "TK-2046" numaralı uçakla icra edildi
Mutlu turistler Türkiye yi tanıtacakMutlu turistler Türkiye'yi tanıtacak
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) yürüteceği ortak çalışmayla Türkiye'nin tanıtımında, tatilinden memnun...
16 ülke ABD ye karşı birleşti16 ülke ABD'ye karşı birleşti
ABD ile büyük ticaret ortakları arasındaki gerilimler, dünyanın en büyük ticaret bloğunu oluşturacak dev anlaşmaya yeşil ışık yaktı. Asya-Pasifik cephesinde “ABD’siz”...
Öğretmene trende yüzde 50 indirimÖğretmene trende yüzde 50 indirim
Öğretmenler Günü'nün yer aldığı haftada (24-30 Kasım), yüksek hızlı trenler ve anahat trenlerine bilet alan öğretmenler yüzde 50 indirimli seyahat edebilecek.
Bakan Avcı  Sadece deniz, kum, güneşle turizmde 6. olduk Bakan Avcı 'Sadece deniz, kum, güneşle turizmde 6. olduk'
Ülkemizin turizm açısından büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyleyen Bakan Avcı, "Biz sadece deniz, kum ve güneşle dünyada 6. turizm bölgesi olduk" dedi.