Şeker ihracatına izin çıktı

» »
Şeker ihracatına izin çıktı

Şeker fabrikalarının elinde biriken şeker stokunun erimesi için ihracata izin çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığından, üreticilerin kristal şeker ihracatına izin çıktı.

Kurumdan alınan bilgiye göre, kristal şeker ihracatı, aylık olarak sadece, talep sahibinin şeker üreticisi şirket veya ihracatçı şirket olması halinde 20 tona kadar yapılabilecek. Şeker üreticileri bir süredir ihracata izin verilmesini talep ediyordu.

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Akay, bir yıl önceden üretilip tüketilememiş ihracat kayıtlı “C şeker”lerin fabrikalarda ciddi stoklar oluşturduğunu söyledi.

STOKLARI ERİTECEK KARAR
Akay, şöyle devam etti: "Fabrikaların uzun süreli stok taşıma yükümlülüğünden kurtulması gerekiyordu. Yurt dışından da talep vardı. Dolayısıyla fabrikalarda biriken stokun eritilmesi açısından olumlu karar. Buna karşın 20 tona kadar getirilen ihracat sınırlaması sorunu çözmez.”


Diğer Güncel Haberler Haberleri
ABD li bakandan Türkiye mesajı!ABD'li bakandan Türkiye mesajı!
Washington’da iki ülkenin ticaret hacmini artırma hedefi doğrultusunda ABD’li mevkidaşı ile görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplantıda S-400 ve F-35 konularına...
Ağustosta ‘ihracat ana planı’ geliyorAğustosta ‘ihracat ana planı’ geliyor
Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan ve bir süredir çalışmaların sürdüğü “İhracat Ana Planı”nda önemli bir aşamaya geçildi.
Araç sahipleri dikkat! Motorine indirimAraç sahipleri dikkat! Motorine indirim
Geçene hafta benzine yapılan indirim sonrası motorine de yapılacak indirim oranı belli oldu. Motorine, bu gece yarısı 13 kuruş indirim yapılması bekleniyor.
Dar gelirliye 306 TL taksitle ucuz konut müjdesiDar gelirliye 306 TL taksitle ucuz konut müjdesi
2 bin 286 konutu açık satışa sunan TOKİ, dar gelirlileri Ankara’dan Sivas’a, Burdur’dan Şanlıurfa'ya, Çankırı’dan Niğde'ye kadar 83 bin liradan başlayan fi yatlarla ev...
TÜBİTAK koruma alacakTÜBİTAK koruma alacak
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) koruma alımı yapılacak.
Kurban Bayramında tercih yurt dışıKurban Bayramında tercih yurt dışı
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, şu an ki verilere göre, yurt dışı seyahatler ve yurt içi kültür turlarındaki talep şimdiden geçen yıla göre yüzde 30 civarında arttı.