Spot piyasada elektrik fiyatları yüzde 3.9 düştü

» »
Spot piyasada elektrik fiyatları yüzde 3.9 düştü

Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu verilerine göre spot piyasa fiyat ortalaması, yüzde 3.9 düşerek megawatt saati 169.8 liraya geriledi

Türkiye 19 Şubat tarihli gerçekleşmiş üretim verileri ve piyasa fiyatlarına göre bir önceki hafta 176.7 lira/megawatt olarak gerçekleşen spot piyasa fiyat ortalaması, yüzde 3.9 düşerek 169.8 lira/megawatt olarak gerçekleşti.

Mart ayı baz yükü 169.5 lira/megawatt, Nisan ayı baz yükü 173.5 lira/megawatt, Mayıs ayı baz yükü 173.3 lira/megawatt seviyelerinden işlem görürken, 2018 ikinci çeyrek 171.8 lira/megawattan işlem gördü. Toplam üretim içinde yenilenebilir kaynakların payı geçen hafta yüzde 26.5, doğalgazın payı yüzde 33.3, kömürün payı ise yüzde 39.8 olarak hesaplandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yakın zamanda binaların çatı ve cephelerine yerleştirilen 10 kVA altı güneş panellerinden, binanın uygun olması halinde rüzgar türbininden elektrik üretimi yapmak isteyen abonelerin dağıtım şirketlerine başvuruda bulunmaları ile ilgili düzenlemeyi değerlendiren Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, “Yapılan son düzenleme ile Meclis’e sunulan kurulu gücü 10 kVA altı bu tesislere vergi muafiyeti Plan ve Bütçe komisyonu tarafından onaylandı. Bu düzenleme, yenilenebilir kaynaklara dayalı projelerin, enerji sektöründe ithalat faturasının kademeli olarak düşürülmesi noktasında oldukça önemlidir” dedi. Enexion’un sunduğu hizmetler arasında; toplam maliyet ve risk yönetimi, enerji danışmanlığı, tedarik süreç yönetimi, toptan piyasalardan optimum fiyatla enerji tedarik edilmesi yer alıyor. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Konut alana vatandaşlıkta limit indiKonut alana vatandaşlıkta limit indi
Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların...
İTO Başkanı ndan e-ihracat önerisiİTO Başkanı'ndan e-ihracat önerisi
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'ten e-ihracat önerisi geldi. Avdagiç, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu.
Dünyanın ilk hidrojen treni hizmete girdiDünyanın ilk hidrojen treni hizmete girdi
Dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli treni Almanya'da hizmete girdi.
Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi yükseltiyorMerkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi yükseltiyor
Merkez Bankası TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 7'den yüzde 13'e çıkarıyor.
Yeşil Kundura konkordato istediYeşil Kundura konkordato istedi
Yeşil Kundura, konkordato başvurusunda bulundu. Şirket hakkında dün karar veren mahkeme, Yeşil Kundura’yı hacizlere karşı korumaya aldı.
Artık maaşları kesilmeyecekArtık maaşları kesilmeyecek
Ölen anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan gençlerle ilgili bu yıl mart ayında yasa değişikliği yapıldı.