Turizmde kayıp ekimde de sürdü

» »
Turizmde kayıp ekimde de sürdü

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ekimde yüzde 25.8 azaldı.

ürkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı güvenlik endişeleri nedeniyle Avrupalı turist sayısında devam eden azalmanın etkisiyle ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.8 azalırken, Rusya'nın yaptırımlarını kaldırmasıyla Rus turist sayısındaki düşüş yavaşlayarak yüzde 2.8 oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, ekim ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2.45 milyon olurken; Ocak-Ekim döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 31.35 azalışla 22.7 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Geçen yıl Kasım sonunda yaşanan uçak düşürme krizinin ardından Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı ilk 10 ayda ise yüzde 78.3 düşüş kaydetti.

Rus turist sayısı Eylül ayında yüzde 61 daralmıştı.

QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, "Avrupalı turistler güvenlik endişeleriyle gelmediğinden turizmde hala geçen seneye göre büyük bir düşüş var. Bu tarafta toparlanma olması için güvenlik endişelerinin azalması gerekiyor ki bu da jeopolitik gelişmelere bağlı. Ancak Rusya'nın yaptırımları kaldırmasıyla, o taraf da büyük ölçüde normale dönülmüş gibi görünüyor. Kısmi de olsa bir toparlanmanın olmasını olumlu görüyoruz" dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki charter seferleri yeniden başladı.

Rusya ile ilişkileri tekrar canlandırmak adına atılan adımların yanı sıra turist sayısı ve turizm gelirlerinde bu yıl görülen sert düşüş, hükümeti turizm sektörüne yönelik de çeşitli önlemler almaya itti.

Başbakan Binali Yıldırım, bugün 2017'de turizmdeki kayıpları telafi amacıyla Türkiye'ye turist getirenler için seyahat acentelerine yakıt desteğini görüştüklerini söyledi. Yıldırım ayrıca Antalya, Muğla, İzmir, Isparta, Trabzon gibi merkezlere ve havalimanlarına 2017 boyunca turist getiren "A" grubu seyahat acentelerine uçak başına 6,000 dolar destek verileceğini açıkladı.

Avrupalı turist sayısıdna düşüş sürüyor

PKK ve DEAŞ dahil olmak üzere Türkiye'de son dönemde artan saldırılar, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayısında da ciddi düşüşe neden oldu.

Bu çerçevede Rusya haricinde gelir düzeyi nispeten yüksek olan İtalya, Fransa, Japonya gibi ülkelerden gelen ziyaretçi sayısında çift haneli düşüşler devam ediyor.

Almanya'dan gelen turist sayısı Ekim'de yüzde 33, İngiltere'den gelenler yüzde 35, Fransa'dan yüzde 43, Japonya'dan gelen turist sayısı ise yüzde 59 azalma kaydetti.

Turizm gelirleri de terör saldırılarının yarattığı güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısındaki düşüşün etkisiyle 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 32.7 azalarak 8.28 milyar dolar oldu.

Son dönemde atılan adımlarla Rusya ile ilişkiler normalleşmeye başlasa da, bunun olumlu etkisinin sınırlı kalacağı; Rusya'da ekonominin iyi olmamasının yanı sıra güvenlik endişelerinin de etkisiyle bu senenin turizm açısından kayıp yıl olacağı belirtiliyor.

Öte yandan Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Avrupa'da Türkiye aleyhine artan propaganda nedeniyle turizmde 2017 yılının 2016'nın da altında olmasını beklediklerini söylemişti.

Ersoy, "2017'de 2016'dan farklı olarak sadece Rusya pazarında artış bekliyoruz. Avrupa pazarında ise artan anti-propaganda nedeniyle bu yıla göre daha da düşüş bekliyoruz" demişti.


Diğer Turizm Haberleri
Ruslar Türkiye yi çok özlediRuslar Türkiye'yi çok özledi
Rusya’da erken rezervasyon tatil satışlarının yüzde 50'sinin Türkiye’ye ait olduğu bildirildi.
İstanbul a 15 yılda ülke nüfusundan fazla turist geldiİstanbul'a 15 yılda ülke nüfusundan fazla turist geldi
Tarih boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapan İstanbul'u, son 15 yılda 108 milyon 869 bin 596 yabancı turist ziyaret etti.
 Türkiye ye seyahat etmeye devam edin "Türkiye'ye seyahat etmeye devam edin"
Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, köklü ve güçlü bir geleneği olan Türk turizminin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayarak...
İstanbul, 2016 da 3 milyon turist kaybettiİstanbul, 2016'da 3 milyon turist kaybetti
İstanbul’a 2016 yılında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 26 oranında düşerek 9,2 milyona geriledi. Rus turistlerdeki kayıp yüzde 40'a dayandı.
Turizmde yeni strateji:  Sahada destinasyon odaklı tanıtım Turizmde yeni strateji: "Sahada destinasyon odaklı tanıtım"
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’ye turist gönderen ülkelerde oluşan güvenlik kaygısını aşmak için strateji değiştirdi. Bu yıl Türkiye’nin geneli yerine destinasyon...
Kasım ayında gelen turist sayısı yüzde 21 azaldıKasım ayında gelen turist sayısı yüzde 21 azaldı
Kasımda Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 azalırken, yılın 11 ayında kayıp yüzde 30'u geçti.
Türkiye den bir Rusya hamlesi daha!Türkiye'den bir Rusya hamlesi daha!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rus Turizm Ajansı ile gerçekleştirdiği toplantıda, büyük Rus şirketlerinin yüz binlerce çalışanının Türkiye’de tatil yapmasını önerdi. Öneri...
 Bankalar turizm için ruble kredisi verebilir `Bankalar turizm için ruble kredisi verebilir`
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben `Bankalar turizm için ruble kredisi verebilir` dedi.
Rusya dan gelecek yıl en az 3 milyon turist bekleniyorRusya'dan gelecek yıl en az 3 milyon turist bekleniyor
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Duran, "2017 yılında 3-3,5 milyon civarında Rus turistin Türkiye'ye çok rahat geleceğini düşünüyorum" dedi.
Vizesiz Rusya için tarih verildi!Vizesiz Rusya için tarih verildi!
Türk firmalar Rusya’dan çalışma vizesi ve gümrükler başta olmak üzere birtakım sorunlar yaşarken, bunların çözümü konusunda anlaşma sağlandı
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.779 %0,51
Düşük 82119,44
Yüksek 82895,24
İMKB ok
Açılış: 82362,77
79.130 %0,51
Düşük 78473,38
Yüksek 79236,86
İMKB ok
Açılış: 78730,45
10.089 %-89,95
Düşük 99983,71
Yüksek 101007,51
İMKB ok
Açılış: 100375,38