Türk Lirası'na 10 milyarlık destek

» »
Türk Lirası na 10 milyarlık destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası kiralarda dövizden Türk Lirası'na geçiş için 30 gün süre verildi. Türkiye'de 400'ye yakın AVM'de 63 binden fazla kiracı olduğunu biliniyor. Erdoğan'ın talimatı sonrasında sadece AVM tarafında TL'ye geçişin 10 milyar lirayı bulması bekleniyor.

ABD'nin başlattığı ekonomik savaş sonrası yükselişe geçen doların bir ara 7'li seviyeleri dahi aşması üzerine ülke genelinde dövize karşı topyekün seferberlik başlatıldı.

Bir çok alanda yapılan işlemlerde dövizden TL'ye geçişler yaşanırken döviz kurlarının yükseliğinden ötürü maliyetleri neredeyse iki katına kadar çıkan kiracıların isyanına kulak tıkayan bazı AVM yönetimlerine karşı devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdi.

30 günlük geçiş süreci

Erdoğan'ın AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında verdiği talimat sonrasında hazırlanan çalışma Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre her türlü gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanım zorunluluğu getirildi. Kararın uygulanması için ise taraflara 30 günlük geçiş süreci tanındı.

AVM'lerdeki dövizden TL'ye geçişi yenisafak.com’a değerlendiren AVM Kiracıları Derneği Başkanı Dr. Kenan Yüce, pazarlıkların sürdüğünü henüz sözleşmesini yenileyen AVM olmadığını söyledi.

Henüz sözleşmesini yenileyen yok

Türkiye'de yaklaşık kira sözleşmelerinin 2/3 ü Euro üzerinden yapıldığına dikkat çeken Yüce, sebebinin çoğu Avrupa kökenli şirket olduğunu belirtip, piyasada şu aşamada pazarlıkların sürdüğünü ve henüz sözleşme yenileyen AVM olmadığını söyledi.

Dövizle kira mağdur etti

Yüce, her yıl AVM’lerde kapanan, iş yerini devreden, iflas eden iş yeri sayısının binleri bulduğunu ifade ederek, “Tabela kaldırıldığı, devredildiği için insanlar iş yerlerinin kapanmadığını zannediyorlar. Her AVM’de her yıl 15-30 iflas yaşanıyor.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK


Diğer Güncel Haberler Haberleri
TESK ten kredi kartı uyarısıTESK'ten kredi kartı uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni yıla sayılı günler kala kredi kartları limitlerini doldurup borç batağına batmamak...
Çalışırken ek iş yapanlar dikkat!Çalışırken ek iş yapanlar dikkat!
Tüm çalışanları ilgilendiren karar: Mesai saatleri dışında gelir getirici ek iş yapanların sözleşmeleri tazminatsız feshedilebilir
İstifa edene 10 ay işsizlik maaşıİstifa edene 10 ay işsizlik maaşı
Sadece işten atılanların değil kendi isteğiyle haklı sebeplerle ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor. Üstelik 10 ay boyunca alabiliyor.
ABD den Kuzey Kore ye yaptırım!ABD'den Kuzey Kore'ye yaptırım!
ABD Hazine Bakanlığı, insan hakları ihlalleri ve sansür gerekçesi ile aralarında Devlet Güvenlik Bakanı'nın da bulunduğu 3 üst düzey Kuzey Koreli yetkiliyi yaptırım...
Dövizle askerlik başvuruları başladıDövizle askerlik başvuruları başladı
Milli Savunma Bakanlığınca, dövizle askerlik başvurularının başladığı açıklandı
Milyonları ilgilendiren düzenleme!Milyonları ilgilendiren düzenleme!
Vergi ve prim borcuna ilişkin yapılandırması bozulan milyonlarca kişiye yeni bir hak tanınıyor. TBMM gündeminde bulunan yasa teklifine eklenen madde uyarınca, süresinde...