TürkAkım'ı tam gaz sürüyor!

» »
TürkAkım ı tam gaz sürüyor!

Projesi Sözcüsü Aslı Esen, projenin takvime uygun ilerlediğini belirterek, "7 Ağustos itibarıyla Pioneering Spirit gemisi, projenin Avrupa'ya gaz taşınması planlanan ikinci hattında 435 kilometre boru döşemeyi tamamladı. İki hat üzerinden hesaplanınca bin 369 kilometrelik boru döşenmiş oldu." dedi.

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi yetkilileri, Rus gazını Türkiye'ye ve Avrupa'ya taşıyacak  projeye ilişkin basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Proje Sözcüsü Aslı  Esen, yıllık toplam taşıma kapasitesi 31,5 milyar  metreküp olan TürkAkım projesinin iki açık deniz boru hattından oluştuğunu ve her  hattın 930 kilometre uzunluğunda olduğunu söyledi.

Esen, projenin ikinci hattında dev inşaat gemisi Pioneering Spirit'in  boru döşeme işine devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"7 Ağustos itibarıyla Pioneering Spirit gemisi, projenin Avrupa'ya gaz  taşıması planlanan ikinci hattında 435 kilometre boru döşemeyi tamamladı. İki hat  üzerinden hesaplanınca bin 369 kilometrelik boru döşenmiş oldu. Türkiye'de ayrıca  karada inşaat operasyonu bu yıl başladı, burada alım terminali yapımı ve kıyı  geçişi işleri devam ediyor. Alım terminali Kıyıköy'de inşa ediliyor. Burada  doğalgaz depolanmayacak. Ölçümleme ve regülasyon istasyonu olarak düşünebiliriz.  Bu terminal şirketimizin sorumlu olduğu açık deniz kesiminin sona erdiği nokta  olacak."

Çevresel etkiler ve atılan adımlar

TürkAkım'ın İzinlerden Sorumlu Müdürü Matteo Veronesi de projenin  çevresel etkileri ve bu konuda atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

Proje geliştirilirken çevreye karşı sorumlulukların ön planda  tutulduğunu belirten Veronesi, tüm aşamalarda sağlık, güvenlik, emniyet ve çevre  standartlarına uygun hareket ettiklerini anlattı.

Veronesi, Rusya ve Türkiye'de çevresel etki değerlendirmeleri  gerçekleştirilerek çevre ve bölge halkı üzerindeki olası etkiler ve bu etkilerin  bertaraf edilebilmesi için gerekli önlemlerin belirlendiğini aktardı.

Projenin bölgedeki ormanlık alan üzerindeki etkilerini asgariye  indirmeyi amaçladıklarını dile getiren Veronesi, şöyle devam etti:

"Proje sahası Longoz ormanları ve koruma sahalarını etkilemeyecek  şekilde belirlendi. Longoz ormanları proje alanının 15 kilometre kuzeyinde yer  alıyor. Türkiye mevzuatı uyarınca yeniden ağaçlandırma maliyetlerini de kapsayan  orman izin harçları ödendi. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi  akademisyenlerince yeniden ağaçlandırma konusunda bağımsız bir araştırma yapıldı.  Ardından ağaç kaybının telafisi için öngörülen ağaçlandırma planımızı hayata  geçirmek üzere Orman Genel Müdürlüğü ile bir anlaşma imzaladık."

Proje sahasının 57,5 hektarlık bir alanı kapsadığını belirten  Veronesi, Orman Genel Müdürlüğü ve BOTAŞ ile imzalanan anlaşma kapsamında yeniden  ağaçlandırma için Tekirdağ'da 89, Silivri'de 20 ve Aksaray'da 10 hektarlık alan  belirlendiğini söyledi.

Veronesi, söz konusu 119 hektarlık ağaçlandırma alanının İstanbul  Üniversitesi Orman Fakültesinin tavsiyesi doğrultusunda belirlendiğini,  ağaçlandırma planının uygulama maliyetlerinin TürkAkım proje şirketi tarafından  karşılanacağını bildirdi.

Veronesi, proje olarak yerel ekoloji üzerindeki etkileri asgariye  indirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, "Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma  Birliği tarafından hassas ve tehdit altında kabul edilen bin 100'ü aşkın hayvan  proje alanı dışına taşındı. Saha hazırlığı kuşların üreme mevsiminden önce  tamamlandı. Saha ekibine düzenli ekoloji eğitimleri veriliyor. Çevre bilimciler  inşaat boyunca sahada ekolojik denetim çalışmaları yürütüyor. Proje alanındaki  nehir yataklarından 50 adet Türk Zambağı soğanı inşaat alanı dışında uygun  habitat alanlarına taşındı. Ayrıca endemik bitkilerin tohumları Ankara'daki tohum  bankasında saklanmak ve inşaat sonrasında yeniden ekilmek üzere toplandı." diye  konuştu.

Bugüne kadar toplanan verilerin, projenin çevre üzerinde kayda değer  bir etkide bulunmadığını ortaya koyduğunu dile getiren Veronesi, çevre izleme  çalışmalarının inşaat sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Bölge halkıyla yapıcı ilişkiler

TürkAkım'ın Paydaş İlişkileri Uzmanı Iain Wood da Kıyıköy halkı için  iyi bir komşu olmayı istediklerini ve kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde  adımlar attıklarını anlattı.

Wood, projenin her aşamasında katılımcı bir diyalog yürüttüklerini  belirterek, halktan, sivil toplum kuruluşlarından, işletmelerden, resmi  kurumlardan, sektör temsilcilerinden ve diğer paydaşlardan gelen her türlü geri  bildirimi memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Halkla irtibat yetkilisi aracılığıyla bölge sakinleriyle sürekli  iletişim halinde olduklarını dile getiren Wood, farklı gruplarla bilgilendirme  toplantıları ve halka açık iletişim organizasyonları düzenlediklerini söyledi.

Wood, bölgede yer alan Selves plajının inşaatın ardından eski haline  getirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Toz ve gürültü kontrolünün yanı sıra gerek halkın gerek besi  hayvanlarının güvenliği için trafikte önlemler alınıyor. Uygun iş olanakları  bölge sakinlerine duyuruluyor. Ürün ve hizmetler mümkün olduğunca yerel  işletmelerden satın alınıyor. Projeden kaynaklanan ekonomik etkileri  yaşayabilecek paydaşlarımızla, etkileri ortadan kaldıracak ve asgariye indirecek  önlemler almak üzere irtibata geçiyor ya da tazmin etmek için uygun çözümler  üzerinde uzlaşıyoruz."

Olası ekonomik etkilere karşı özenli adımlar attıklarını vurgulayan  Wood, bu kapsamda arıcılık faaliyetlerinin proje alanı dışına taşındığını,  yakınlarda olup etki yaşayabilecek hayvancılara yem ve su desteği sağlandığını  anlattı.

Nisan itibarıyla bölge sakinleriyle 2018-2019 Uzun Dönemli Yerel  Yatırım Programı üzerinde mutabakat sağlandığını belirten Wood, "Geçen yıl birçok  yerel yatırım projemizi tamamladık ve bu çalışmalarımıza belirlenen programımız  çerçevesinde devam edeceğiz." dedi


Diğer Güncel Haberler Haberleri
BDDK ve SPK dan JP Morgan soruşturmasıBDDK ve SPK'dan JP Morgan soruşturması
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) JP Morgan hakkında soruşturma başlattı. SPK ise, yaptığı yazılı açıklama ile JP Morgan'ın yayımladığı raporun, yanıltıcı...
ABD de petrol sondaj kulesi sayısı azaldıABD'de petrol sondaj kulesi sayısı azaldı
ABD'nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 9 adet azaldı
KDV Genel Uygulama Tebliğinde değişiklikKDV Genel Uygulama Tebliğinde değişiklik
Basılı yayınlar, imalat sanayisine yönelik yatırım teşvik belgesi ve UEFA final müsabakalarına ilişkin Katma Değer Vergisi (KDV) istisnalarının uygulama esasları...
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber!Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber!
Özellikle ticaret hayatında karşılaştığı ekonomik zorlukları ailesine yansıtmak istemeyenlere Yargıtay’dan kötü haber geldi.
Bin taksi yeni havalimanına taşınıyorBin taksi yeni havalimanına taşınıyor
Türk havacılık tarihinin en büyük taşınması sadece uçakları değil, İstanbul taksilerini de etkileyecek. Bugün itibarıyla İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görev yapan 660...
Tunceli istihdamda örnek olduTunceli istihdamda örnek oldu
Tunceli’de Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel başkanlığında yürütülen “İstihdam Seferberliği Projesi” ödül aldı.