Türkiye'deki boru hatlarından 500 milyon varil petrol taşındı

» »
Türkiye deki boru hatlarından 500 milyon varil petrol taşındı

Türkiye üzerinden geçen dört ayrı ham petrol boru hattıyla 2016'da, 498 milyon 864 bin varil petrol taşındı.

Türkiye üzerinden geçen dört ayrı boru hattıyla 2016'da, toplamda 498 milyon 864 bin varil ham petrol dünya piyasalarına ulaştırılırken, bu miktarın yüzde 50,9'u Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (HPBH) ile taşındı.

AA muhabirinin, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl Irak-Türkiye HPBH, Ceyhan-Kırıkkale HPBH, Batman-Dörtyol HPBH, Bakü-Tiflis-Ceyhan HPBH ile 498 milyon 864 bin varil ham petrol taşınırken bu rakam bir önceki yıl taşınan 505 milyon 320 bin varil ham petrole oranla yüzde 1,2 azaldı.

Geçen yıl, Türkiye üzerinden geçen bu boru hatları ile ulaştırılan ham petrolün 253 milyon 976 bin varili Bakü-Tiflis-Ceyhan HPBH ile sevk edildi. Bu miktar, toplam rakamın yüzde 50,9'unu oluşturdu.

Ayrıca, Irak-Türkiye HPBH ile geçen yıl 189 milyon 439 bin varil ve Ceyhan-Kırıkkale HPBH ile de 35 milyon 357 bin varil ham petrol taşınırken, Batman-Dörtyol HPBH üzerinden 20 milyon 92 bin varil ham petrol piyasalara nakledildi.

En büyük artış Ceyhan-Kırıkkale HPBH'de
Geçen yıl, Irak-Türkiye HPBH ile taşınan ham petrol miktarında bir önceki yıla oranla yüzde 1,5, Bakü-Tiflis-Ceyhan HPBH ile nakledilen ham petrol miktarında da yüzde 3,1 düşüş görüldü.

Bu arada, 2016'da Ceyhan-Kırıkkale HPBH üzerinden nakledilen 35 milyon 357 bin varil ham petrolde bir önceki yıla oranla yüzde 14 artış yaşandı.

Geçen yıl, Batman-Dörtyol HPBH ile taşınan ham petrolde ise 2015'e göre yüzde 1,8 artış görüldü.

İlk tanker yüklemesi 1977'de gerçekleştirilen Irak-Türkiye HPBH'ye 1987'de ikinci bir hat daha eklenerek kapasitesi artırılmıştı. Söz konusu hattın toplam yıllık 519,6 milyon varil (70,9 milyon ton) taşıma kapasitesi bulunuyor.

Bakü-Tiflis-Ceyhan HPBH'nin ise yıllık ham petrol taşıma kapasitesi 366,5 milyon varil (50 milyon ton) seviyesinde bulunuyor.


Diğer Ekonomi Haberleri
ABD, Çin mallarından yüzde 25 vergi almaya başladıABD, Çin mallarından yüzde 25 vergi almaya başladı
ABD, Çin’den gelen binlerce ürün çeşidine uyguladığı yüzde 25’lik ithalat vergisini hayata geçirdi. Trump, Çin’i aylarca süren görüşmelerde varılan uzlaşmalara uymamakla...
Alışverişte büyük değişiklik başlıyorAlışverişte büyük değişiklik başlıyor
TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edilen kanun değişikliği ile plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak.
Oteller yeni yıla dolu girecekOteller yeni yıla dolu girecek
Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yılbaşı programı yapan birçok otelin bir ay öncesinden dolduğunu belirterek, "Bu sene yurt dışı tercihlerin düşüşe...
Poşetten sonra sıra onlara geliyorPoşetten sonra sıra onlara geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "Ücretli plastik poşet uygulamasından sonra pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton ve plastik kaplara ilişkin de yeni bir uygulama...
Elektrik aboneliğinde buna dikkat: Başvurup hakkınızı arayabilirsinizElektrik aboneliğinde buna dikkat: Başvurup hakkınızı arayabilirsiniz
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, elektrik bedellerinin artmasından dolayı tek taraflı olarak sözleşmeleri feshedilen tüketicilerin hakem heyetleri aracılığıyla...
Ankara da ekmeğe yüzde 25 zamAnkara'da ekmeğe yüzde 25 zam
Ankara'da ekmek fiyatları yüzde 25 arttı. Bugünden itibaren 200 gram ekmeğin fiyatı 1 liradan 1.25 TL'ye yükseldi.