Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

» »
Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

Askeri havacılıkta bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan yerli ürün ve çözümlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yoğunlaşıyor.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri  İlhami Keleş, AA muhabirine, 19 Eylül'de 47 firmayla Eskişehir'deki 1. Hava İkmal  Bakım Merkezi Komutanlığına çalışma ziyaretinde bulunacaklarını söyledi.

Kompozit, metal şekillendirme, hidrolik, elektromekanik, mekatronik  gibi bir dizialanda yerli çözümlere sahip firmaların çalışmaya katılacağını  belirten Keleş, bu ziyarette askeri hava araçlarının bakım ihtiyaçlarının  karşılanmasında kullanılan ithal ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik  değerlendirmelerde bulunulacağını bildirdi.

Keleş, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünün söz konusu ürün ve  malzemelerdeki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladığına işaret  ederek, daha önce yerlileştirilebilecek ürünlerle ilgili bir liste  hazırlandığını, bunları yapabilecek firmalar konusunda çalışma yürütüldüğünü dile  getirdi.

İlhami Keleş, askeri sistemlerde bakım ihtiyacının onlarca yıla  yayılan, sarf malzemeleri, yedek parça, teçhizat ve malzeme bağımlılığına yol  açtığını vurguladı.

Yurt dışından temin edilen bir sistemin envanterde kaldığı süre  boyunca arıza ve periyodik bakımlar dolayısıyla beraberinde yıllara sari malzeme  ithalatına neden olduğuna dikkati çeken Keleş, şöyle konuştu:

"Parçaların bir ömrü var ve bunların değiştirilmesi ciddi bir faturaya  neden oluyor. Sistemi satan, envanterde kaldığı sürece kendisine bağımlılık  yaratıyor. Yerli üreticiler olarak yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırmayı,  kaynakların yurt dışı yerine kendi sanayicimize gitmesini, makine ve  teçhizatların, bakım malzemelerinin yerlileştirilmesini amaçlıyoruz."
 
Firmaların kabiliyetleri artırılıyor

Savunma ve havacılık sanayisinin yüksek teknoloji gerektirdiğine  işaret eden Keleş, bir hava aracı imalatına entegre edilebilecek altyapıya sahip  firma sayısı ve kabiliyetlerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Firmaları, havacılık sanayisine üretim yapabilir altyapıya ve  havacılık konusunda uluslararası tanınırlığı olan AS 9100 standardına sahip  olabilmeleri amacıyla desteklediklerini anlatan Keleş, bu standarda sahip  firmaların havacılıkta "birinci lige" çıktıklarını ve tüm dünyadan sipariş  alabildiklerini belirtti.

Keleş, gelecek dönemde SAHA İstanbul olarak, üyelerini savunma ve  havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretebilir hale getirmeye  çalışacaklarını ve bu ürünlere talebin artırılmasına yönelik girişimleri  yoğunlaştıracaklarını kaydetti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
TESK ten kredi kartı uyarısıTESK'ten kredi kartı uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni yıla sayılı günler kala kredi kartları limitlerini doldurup borç batağına batmamak...
Çalışırken ek iş yapanlar dikkat!Çalışırken ek iş yapanlar dikkat!
Tüm çalışanları ilgilendiren karar: Mesai saatleri dışında gelir getirici ek iş yapanların sözleşmeleri tazminatsız feshedilebilir
İstifa edene 10 ay işsizlik maaşıİstifa edene 10 ay işsizlik maaşı
Sadece işten atılanların değil kendi isteğiyle haklı sebeplerle ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor. Üstelik 10 ay boyunca alabiliyor.
ABD den Kuzey Kore ye yaptırım!ABD'den Kuzey Kore'ye yaptırım!
ABD Hazine Bakanlığı, insan hakları ihlalleri ve sansür gerekçesi ile aralarında Devlet Güvenlik Bakanı'nın da bulunduğu 3 üst düzey Kuzey Koreli yetkiliyi yaptırım...
Dövizle askerlik başvuruları başladıDövizle askerlik başvuruları başladı
Milli Savunma Bakanlığınca, dövizle askerlik başvurularının başladığı açıklandı
Milyonları ilgilendiren düzenleme!Milyonları ilgilendiren düzenleme!
Vergi ve prim borcuna ilişkin yapılandırması bozulan milyonlarca kişiye yeni bir hak tanınıyor. TBMM gündeminde bulunan yasa teklifine eklenen madde uyarınca, süresinde...