Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

» »
Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

Askeri havacılıkta bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan yerli ürün ve çözümlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yoğunlaşıyor.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri  İlhami Keleş, AA muhabirine, 19 Eylül'de 47 firmayla Eskişehir'deki 1. Hava İkmal  Bakım Merkezi Komutanlığına çalışma ziyaretinde bulunacaklarını söyledi.

Kompozit, metal şekillendirme, hidrolik, elektromekanik, mekatronik  gibi bir dizialanda yerli çözümlere sahip firmaların çalışmaya katılacağını  belirten Keleş, bu ziyarette askeri hava araçlarının bakım ihtiyaçlarının  karşılanmasında kullanılan ithal ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik  değerlendirmelerde bulunulacağını bildirdi.

Keleş, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünün söz konusu ürün ve  malzemelerdeki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladığına işaret  ederek, daha önce yerlileştirilebilecek ürünlerle ilgili bir liste  hazırlandığını, bunları yapabilecek firmalar konusunda çalışma yürütüldüğünü dile  getirdi.

İlhami Keleş, askeri sistemlerde bakım ihtiyacının onlarca yıla  yayılan, sarf malzemeleri, yedek parça, teçhizat ve malzeme bağımlılığına yol  açtığını vurguladı.

Yurt dışından temin edilen bir sistemin envanterde kaldığı süre  boyunca arıza ve periyodik bakımlar dolayısıyla beraberinde yıllara sari malzeme  ithalatına neden olduğuna dikkati çeken Keleş, şöyle konuştu:

"Parçaların bir ömrü var ve bunların değiştirilmesi ciddi bir faturaya  neden oluyor. Sistemi satan, envanterde kaldığı sürece kendisine bağımlılık  yaratıyor. Yerli üreticiler olarak yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırmayı,  kaynakların yurt dışı yerine kendi sanayicimize gitmesini, makine ve  teçhizatların, bakım malzemelerinin yerlileştirilmesini amaçlıyoruz."
 
Firmaların kabiliyetleri artırılıyor

Savunma ve havacılık sanayisinin yüksek teknoloji gerektirdiğine  işaret eden Keleş, bir hava aracı imalatına entegre edilebilecek altyapıya sahip  firma sayısı ve kabiliyetlerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Firmaları, havacılık sanayisine üretim yapabilir altyapıya ve  havacılık konusunda uluslararası tanınırlığı olan AS 9100 standardına sahip  olabilmeleri amacıyla desteklediklerini anlatan Keleş, bu standarda sahip  firmaların havacılıkta "birinci lige" çıktıklarını ve tüm dünyadan sipariş  alabildiklerini belirtti.

Keleş, gelecek dönemde SAHA İstanbul olarak, üyelerini savunma ve  havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretebilir hale getirmeye  çalışacaklarını ve bu ürünlere talebin artırılmasına yönelik girişimleri  yoğunlaştıracaklarını kaydetti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Bina sahipleri dikkat! Mutlaka kontrol ettirinBina sahipleri dikkat! Mutlaka kontrol ettirin
Uzmanlar İstanbul genelinde 400 bin binanın riskli olduğunu ifade ederken, riskli bina tespiti için ise 7 detaya dikkat çekiyor.
Kayaşehir Millet Bahçesinin ihalesi yapıldıKayaşehir Millet Bahçesinin ihalesi yapıldı
TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehirde yaklaşık bir milyon metrekarelik alanda dört etap hâlinde inşa edilen Kayaşehir Millet Bahçesi`nin 2,3 ve 4üncü etaplarının ihalesi...
1 TL ye alıp 9 TL ye satıyorlar1 TL'ye alıp 9 TL'ye satıyorlar
Ticaret Bakanlığı'nın fahiş fiyatları üzerine denetimlerini sıklaştırdığı hallerde karşılaştığı tablo ekipleri bile şaşkına çevirdi. Denetimlerde ürünleri yüzde 100 ila...
Türkiye rüzgarda kapasitesini artırdıTürkiye rüzgarda kapasitesini artırdı
Türkiye'nin rüzgardaki kurulu gücü geçen yıl bir önceki yıla göre 497 megavat artarak 7 bin 369 megavata ulaştı. Böylece Türkiye, 2018`de rüzgarda ilave kurulu güç...
Ev kadınıydı, fabrika kurdu! Şimdi 7 ülkeye ihracat yapıyorEv kadınıydı, fabrika kurdu! Şimdi 7 ülkeye ihracat yapıyor
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve 1 sene öncesine kadar ev kadını olan Özlem Karaca, iş kadını olma hayalini gerçekleştirdi.
İstanbul Valiliği açıkladı: 90 günlük süre başladıİstanbul Valiliği açıkladı: 90 günlük süre başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek projesiyle ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan...