Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

» »
Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

Askeri havacılıkta bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan yerli ürün ve çözümlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yoğunlaşıyor.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri  İlhami Keleş, AA muhabirine, 19 Eylül'de 47 firmayla Eskişehir'deki 1. Hava İkmal  Bakım Merkezi Komutanlığına çalışma ziyaretinde bulunacaklarını söyledi.

Kompozit, metal şekillendirme, hidrolik, elektromekanik, mekatronik  gibi bir dizialanda yerli çözümlere sahip firmaların çalışmaya katılacağını  belirten Keleş, bu ziyarette askeri hava araçlarının bakım ihtiyaçlarının  karşılanmasında kullanılan ithal ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik  değerlendirmelerde bulunulacağını bildirdi.

Keleş, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünün söz konusu ürün ve  malzemelerdeki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladığına işaret  ederek, daha önce yerlileştirilebilecek ürünlerle ilgili bir liste  hazırlandığını, bunları yapabilecek firmalar konusunda çalışma yürütüldüğünü dile  getirdi.

İlhami Keleş, askeri sistemlerde bakım ihtiyacının onlarca yıla  yayılan, sarf malzemeleri, yedek parça, teçhizat ve malzeme bağımlılığına yol  açtığını vurguladı.

Yurt dışından temin edilen bir sistemin envanterde kaldığı süre  boyunca arıza ve periyodik bakımlar dolayısıyla beraberinde yıllara sari malzeme  ithalatına neden olduğuna dikkati çeken Keleş, şöyle konuştu:

"Parçaların bir ömrü var ve bunların değiştirilmesi ciddi bir faturaya  neden oluyor. Sistemi satan, envanterde kaldığı sürece kendisine bağımlılık  yaratıyor. Yerli üreticiler olarak yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırmayı,  kaynakların yurt dışı yerine kendi sanayicimize gitmesini, makine ve  teçhizatların, bakım malzemelerinin yerlileştirilmesini amaçlıyoruz."
 
Firmaların kabiliyetleri artırılıyor

Savunma ve havacılık sanayisinin yüksek teknoloji gerektirdiğine  işaret eden Keleş, bir hava aracı imalatına entegre edilebilecek altyapıya sahip  firma sayısı ve kabiliyetlerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Firmaları, havacılık sanayisine üretim yapabilir altyapıya ve  havacılık konusunda uluslararası tanınırlığı olan AS 9100 standardına sahip  olabilmeleri amacıyla desteklediklerini anlatan Keleş, bu standarda sahip  firmaların havacılıkta "birinci lige" çıktıklarını ve tüm dünyadan sipariş  alabildiklerini belirtti.

Keleş, gelecek dönemde SAHA İstanbul olarak, üyelerini savunma ve  havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretebilir hale getirmeye  çalışacaklarını ve bu ürünlere talebin artırılmasına yönelik girişimleri  yoğunlaştıracaklarını kaydetti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Tazminatsız kovulma sebebi sayıldıTazminatsız kovulma sebebi sayıldı
ATM kasasındaki 7 bin liralık açığın peşine düşen banka şubesi, 15 yıldır bankada çalışan güvenlik görevlisinin kamera açılarını değiştirdiğini tespit etti. Tazminatsız...
THY rüya uçağın ismini açıkladıTHY rüya uçağın ismini açıkladı
Türk Hava Yolları (THY), şehit Eren Bülbül'ün anısına dün filosuna dahil olan 'rüya uçak' olarak adlandırılan ilk Boeing 787-9 Dreamliner'ına "Maçka" ismini verdi. THY...
Ev sahileri ve kiracılar dikkat!Ev sahileri ve kiracılar dikkat!
Ev sahipleri, herhangi bir ihtiyaçtan dolayı (ev yenilenmesi, kentsel dönüşüm gibi) kiracısını evden çıkardığında 3 yıl boyunca başka bir kiracıya evi kiralayamayacak.
Ekonomiye güven Haziran da yükseldiEkonomiye güven Haziran'da yükseldi
Ekonomik güven endeksi Haziran ayında %7,6 oranında artarak 83,4 oldu
Emekli maaşlarına intibak ayarıEmekli maaşlarına intibak ayarı
Milyonlarca emeklinin intibak umudu sürerken, maaşları artıracak yeni düzenlemeler gündemde. SGK, gelir farkını azaltacak uygulamaları hayata geçirecek. Maaş hesabında...
Türkiye ye doğru yola çıktıTürkiye'ye doğru yola çıktı
Türk Hava Yolları'nın 'rüya uçağı' olarak adlandırılan ilk B787-9 Dreamliner bugün Türkiye'ye iniş yapacak. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya...