Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

» »
Türkiye için müthiş haber! Yerlileşiyor

Askeri havacılıkta bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan yerli ürün ve çözümlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yoğunlaşıyor.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri  İlhami Keleş, AA muhabirine, 19 Eylül'de 47 firmayla Eskişehir'deki 1. Hava İkmal  Bakım Merkezi Komutanlığına çalışma ziyaretinde bulunacaklarını söyledi.

Kompozit, metal şekillendirme, hidrolik, elektromekanik, mekatronik  gibi bir dizialanda yerli çözümlere sahip firmaların çalışmaya katılacağını  belirten Keleş, bu ziyarette askeri hava araçlarının bakım ihtiyaçlarının  karşılanmasında kullanılan ithal ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik  değerlendirmelerde bulunulacağını bildirdi.

Keleş, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünün söz konusu ürün ve  malzemelerdeki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladığına işaret  ederek, daha önce yerlileştirilebilecek ürünlerle ilgili bir liste  hazırlandığını, bunları yapabilecek firmalar konusunda çalışma yürütüldüğünü dile  getirdi.

İlhami Keleş, askeri sistemlerde bakım ihtiyacının onlarca yıla  yayılan, sarf malzemeleri, yedek parça, teçhizat ve malzeme bağımlılığına yol  açtığını vurguladı.

Yurt dışından temin edilen bir sistemin envanterde kaldığı süre  boyunca arıza ve periyodik bakımlar dolayısıyla beraberinde yıllara sari malzeme  ithalatına neden olduğuna dikkati çeken Keleş, şöyle konuştu:

"Parçaların bir ömrü var ve bunların değiştirilmesi ciddi bir faturaya  neden oluyor. Sistemi satan, envanterde kaldığı sürece kendisine bağımlılık  yaratıyor. Yerli üreticiler olarak yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırmayı,  kaynakların yurt dışı yerine kendi sanayicimize gitmesini, makine ve  teçhizatların, bakım malzemelerinin yerlileştirilmesini amaçlıyoruz."
 
Firmaların kabiliyetleri artırılıyor

Savunma ve havacılık sanayisinin yüksek teknoloji gerektirdiğine  işaret eden Keleş, bir hava aracı imalatına entegre edilebilecek altyapıya sahip  firma sayısı ve kabiliyetlerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

Firmaları, havacılık sanayisine üretim yapabilir altyapıya ve  havacılık konusunda uluslararası tanınırlığı olan AS 9100 standardına sahip  olabilmeleri amacıyla desteklediklerini anlatan Keleş, bu standarda sahip  firmaların havacılıkta "birinci lige" çıktıklarını ve tüm dünyadan sipariş  alabildiklerini belirtti.

Keleş, gelecek dönemde SAHA İstanbul olarak, üyelerini savunma ve  havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretebilir hale getirmeye  çalışacaklarını ve bu ürünlere talebin artırılmasına yönelik girişimleri  yoğunlaştıracaklarını kaydetti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Fiyatı düşecek...Fiyatı düşecek...
Domatesin pazar piyasasına girmesiyle birlikte tezgahlarda 9-10 TL'den alıcı bulan domatesin 2-3 TL'ye kadar düşmesi bekleniyor.
Bakan Pakdemirli den fındık açıklamasıBakan Pakdemirli'den fındık açıklaması
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli fındık üreticilerini ilgilendiren bir açıklama yaptı.
TESK ten  yerli üretim logosu  uyarısıTESK'ten "yerli üretim logosu" uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan, yerli olmayan ürünlere yerli üretim logosu koyanların olduğu açıklaması geldi.
KİT taşeronuna kadro 2019’daKİT taşeronuna kadro 2019’da
Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışan taşeronlara kadro verilmesi, KİT’lerin 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı’na da alındı. Taşeronların...
Asgari ücrete çifte zam talebiAsgari ücrete çifte zam talebi
Asgari ücret pazarlığında çifte zam tartışması başladı. Sendikalar, asgari ücretin 2 bin TL'ye çıkarılmasını daha sonra artış yapılmasını talep ediyor. Zammın aralıkta...
Emekliye 3 zam birden!Emekliye 3 zam birden!
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon ve ek ödeme artışı olurken, 150 binine seyyanen zam yapılacak. Memur emeklileri fark alacak