Üretimde tarihi zirve

» »
Üretimde tarihi zirve

Otomotiv sanayisi yıla hızlı başladı. Toplam üretim yılın ilk iki ayında yüzde 22, otomobil üretimi ise yüzde 46 arttı.

Bu dönemde, toplam üretim 266 bin adet, otomobil üretimi ise 191 bin adede çıktı. Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre toplam üretim, ocak-şubat dönemi üretimlerine bakıldığında tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Otomobil üretimi ise 2007- 2011 arası verileri karşılaştırıldığında en yüksek seviyeye çıktı. Ürün grubuna bakıldığında, küçük kamyonda üretim yüzde 648, minibüste yüzde 165, büyük kamyonda yüzde 58, midibüste yüzde 43, otobüste yüzde 14 arttı. Kamyonet üretimi ise yüzde 22 azaldı.

100 ARAÇTAN 82'Sİ İHRAÇ
2017 Ocak-Şubat döneminde otomotiv sanayisi toplam üretimin yüzde 82'sini ihraç etti. Bir önceki yıla göre taşıt aracı ihracatı yüzde 31 artışla 219 bin adede yükseldi. Uludağ İhracatçı Birlikleri verilerine göre toplam ihracat tutarı bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 4.3 milyor dolar oldu. Euro bazında ise ihracat yüzde 25 artışla 4 milyor euro seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ana sanayi ihracatı yüzde 32, yan sanayi ihracatı yüzde 4 arttı..


Diğer Ekonomi Haberleri
Tarlada 35 kuruş markette 2 liraTarlada 35 kuruş markette 2 lira
Amasya'da üreticilerin tarlada kilogramını 35 kuruşa verdiği kuru soğan, market ve pazarlarda tüketiciye 2 liradan satılıyor.
Büyükanneye yeni fırsatBüyükanneye yeni fırsat
Torun bakan büyükanneye maaş projesinde ilk ödemeler geçtiğimiz hafta yapılırken, başvuru yapanlar için yeni fırsat ortaya çıktı..
Kimlik belgesiyle giriş yoldaKimlik belgesiyle giriş yolda
Rusya ile pasaportsuz gidiş gelişlere yönelik müzakereler tekrar başlıyor.
Türkiye den Rusya ya buğday hamlesiTürkiye'den Rusya'ya buğday hamlesi
Türkiye sürpriz bir şekilde Rusya'dan buğday ithalatını yasakladı. Uzmanlara göre Rusya'nın Türkiye'ye tarım ambargosunu kaldırmayı ağırdan alması karşısında Türkiye...
Cep vurgununa geçit yokCep vurgununa geçit yok
Kabarık fatura ödemesine yol açan dolandırıcılara karşı alınan önlemler 30 Haziran'da devreye giriyor.
Üretimde tarihi zirveÜretimde tarihi zirve
Otomotiv sanayisi yıla hızlı başladı. Toplam üretim yılın ilk iki ayında yüzde 22, otomobil üretimi ise yüzde 46 arttı.