Üretimde tarihi zirve

» »
Üretimde tarihi zirve

Otomotiv sanayisi yıla hızlı başladı. Toplam üretim yılın ilk iki ayında yüzde 22, otomobil üretimi ise yüzde 46 arttı.

Bu dönemde, toplam üretim 266 bin adet, otomobil üretimi ise 191 bin adede çıktı. Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre toplam üretim, ocak-şubat dönemi üretimlerine bakıldığında tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Otomobil üretimi ise 2007- 2011 arası verileri karşılaştırıldığında en yüksek seviyeye çıktı. Ürün grubuna bakıldığında, küçük kamyonda üretim yüzde 648, minibüste yüzde 165, büyük kamyonda yüzde 58, midibüste yüzde 43, otobüste yüzde 14 arttı. Kamyonet üretimi ise yüzde 22 azaldı.

100 ARAÇTAN 82'Sİ İHRAÇ
2017 Ocak-Şubat döneminde otomotiv sanayisi toplam üretimin yüzde 82'sini ihraç etti. Bir önceki yıla göre taşıt aracı ihracatı yüzde 31 artışla 219 bin adede yükseldi. Uludağ İhracatçı Birlikleri verilerine göre toplam ihracat tutarı bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 4.3 milyor dolar oldu. Euro bazında ise ihracat yüzde 25 artışla 4 milyor euro seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ana sanayi ihracatı yüzde 32, yan sanayi ihracatı yüzde 4 arttı..


Diğer Ekonomi Haberleri
Türkiye den Rusya ya buğday hamlesiTürkiye'den Rusya'ya buğday hamlesi
Türkiye sürpriz bir şekilde Rusya'dan buğday ithalatını yasakladı. Uzmanlara göre Rusya'nın Türkiye'ye tarım ambargosunu kaldırmayı ağırdan alması karşısında Türkiye...
Cep vurgununa geçit yokCep vurgununa geçit yok
Kabarık fatura ödemesine yol açan dolandırıcılara karşı alınan önlemler 30 Haziran'da devreye giriyor.
Üretimde tarihi zirveÜretimde tarihi zirve
Otomotiv sanayisi yıla hızlı başladı. Toplam üretim yılın ilk iki ayında yüzde 22, otomobil üretimi ise yüzde 46 arttı.
Gözler şimdi de FED e çevrildiGözler şimdi de FED'e çevrildi
Trump'ın merakla beklenen konuşmasında umduğunu bulamayan piyasalarda gözler Fed'e çevrildi...
TUSAŞ ve Sikorsky işbirliğine gidiyorTUSAŞ ve Sikorsky işbirliğine gidiyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile dünyanın önde gelen helikopter üreticisi Sikorsky Aircraft Company firması arasında iş birliğini içeren sözleşme imzalandı.
3 milyon mükellefe ek süre verildi3 milyon mükellefe ek süre verildi
Piyasada 3 milyon kadar mükellefin sisteme girişinde sorun çıkması üzerine süre uzatımına gidildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, başvuru süresinin 28 Şubat'tan 6 Mart'a...