Yer altında yatan servet!

» »
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Dolar güne nasıl başladı?Dolar güne nasıl başladı?
Dolar 2,6030 liradan, avro 2,8580 liradan haftaya başladı
Memura müjdeli haber!Memura müjdeli haber!
Eşi özel sektörde çalışanlara şu anda 'eş durumundan tayin' halinde 'kesintisiz 3 yıl sigorta' şartı var. Ancak Başbakan Davutoğlu bu sürenin iki yıla indirileceğini...
Toplu ulaşımı kullanmak özel araçtan yedi kat ucuzToplu ulaşımı kullanmak özel araçtan yedi kat ucuz
İstanbul’da toplu ulaşımla günde 6 milyon yolculuk yapılıyor. Günde 3,5 milyon kişiyi taşıyan İETT’nin son araştırması, İstanbullulara araçlarını garajda bıraktıracak.
Bakan‘dan çiftçilere müjdeBakan‘dan çiftçilere müjde
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2015 yılında çiftçiye 5 milyar lira destek verildiğini, bir hafta içinde ise 1.5 milyar lira daha destek verileceğini...
Dünyada bir ilk! Türkiye'de yapılacak!Dünyada bir ilk! Türkiye'de yapılacak!
Sadece Dubai'de bir benzeri bulunan yat limanı, görseli ile büyük hayranlık uyandırdı.
Kredi kartı sahipleri dikkat!Kredi kartı sahipleri dikkat!
TÜSODER: Kredi kartıyla alışveriş yaparken alınan fiyat farkını, tüketici hakem heyetine başvurarak talep edin.
En az 300 TL alacağınız varEn az 300 TL alacağınız var
Türk vatandaşı olan herkese, canlı doğan çocuk için doğum yardımı ödemeleri başlıyor.
Sürücüler o ücreti artık ödemeyecek!Sürücüler o ücreti artık ödemeyecek!
Anayasa Mahkemesi, sürücüleri sevindirecek bir karara imza attı
Emekliye 3 zam birden!Emekliye 3 zam birden!
Temmuz'da emeklilere yönelik rutin zamma ek olarak seyyanen artış ve kesinti zammı devreye girecek.
Av yasağı balık fiyatlarını vurduAv yasağı balık fiyatlarını vurdu
Balık avlanma yasağının başlamasıyla birlikte balıkçılarda balık fiyatları tavan yaptı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
85.511 %-0,34
Düşük 85313,32
Yüksek 85788,10
İMKB ok
Açılış: 85803,92
81.580 %-0,35
Düşük 81371,86
Yüksek 81842,03
İMKB ok
Açılış: 81870,05
10.446 %-90,04
Düşük 104183,67
Yüksek 104810,81
İMKB ok
Açılış: 104866,53

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir