Yer altında yatan servet!

8 Eylül 2013 Pazar, 10:23
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Akaryakıt ucuzladı, vergi geliri düştüAkaryakıt ucuzladı, vergi geliri düştü
Akaryakıt fiyatlarında yaşanan indirimler dolayısıyla devletin 3 ayda motorin ve benzinden elde ettiği vergi geliri yaklaşık 1,6 milyon lira azaldı.
Galatasaray'dan Fatih Terim açıklaması!Galatasaray'dan Fatih Terim açıklaması!
Galatasaray Kulübü, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'le ilgili medyada çıkan haberleri yalanladı.
Dış ticaret açığı beklenenden iyi geldiDış ticaret açığı beklenenden iyi geldi
Ekim ayında dış ticaret açığı 6,25 milyar dolarla son yedi ayın en düşüğünü gördü.
Emeklilik için kredi hazır: Masraf yokEmeklilik için kredi hazır: Masraf yok
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan Bağ- Kur'lulara verdiği kredi müjdesi büyük sevince yol açtı.
Başbakan talimat verdi! Zam geliyorBaşbakan talimat verdi! Zam geliyor
Takviye kurslarında görev yapan 105 bin öğretmenin, ders başı aldıkları 10 lira ücret 20 liraya yükseliyor.
Sechin: Petrol 60 doları görebilirSechin: Petrol 60 doları görebilir
Rus enerji devi Rosneft'in CEO'su Igor Sechin, petrolde 60 dolar ve altının mümkün olduğunu söyledi.
Hakim ve savcıların maaşlarına zamHakim ve savcıların maaşlarına zam
"Yargı Paketi"nin hakim ve savcıların maaş artışını içeren maddesi kabul edildi.
ABD’de “kara cuma” çılgınlığıABD’de “kara cuma” çılgınlığı
ABD’de “kara cuma” olarak adlandırılan ve Şükran Günü sonrasına denk gelen yaklaşık bir ay süren yılbaşı alışveriş sezonu başladı.
OPEC'ten flaş petrol kararı!OPEC'ten flaş petrol kararı!
OPEC günlük 30 milyon varil olan petrol üretiminde değişikliğe gitmedi.
Ballı tezgah!Ballı tezgah!
ABD’li üreticiler, “Türkiye’den ülkemize yarı fiyatına bal geliyor. Bu Türk balı değil, Çin balı... Bu balı almayın, satmayın” diye boykot çağrısı yaptı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
86.168 %1,75
Düşük 84885,92
Yüksek 85586,89
İMKB ok
Açılış: 84688,52
82.950 %1,85
Düşük 81633,42
Yüksek 82351,03
İMKB ok
Açılış: 81443,55
10.677 %-89,80
Düşük 104906,02
Yüksek 105924,92
İMKB ok
Açılış: 104658,35

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.