Yer altında yatan servet!

8 Eylül 2013 Pazar, 10:23
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Günlük faizi bile 10 bin liraGünlük faizi bile 10 bin lira
Milli Piyango 2015 yılbaşı çekilişinde verilecek olan 50 milyon liralık büyük ikramiye bankaya konulursa günlük 10 bin lira faiz getiriyor.
Fenerbahçe'den Pato bombası!Fenerbahçe'den Pato bombası!
Brezilya'da yayınlanan gazeteler Sao Paulo'da kiralık olarak forma giyen Alexandre Pato'nun Fenerbahçe ile sözleşme imzalamak üzere olduğunu yazdı.
Son 7 günSon 7 gün
Trafik para cezası ve vergi borcu olanlar dikkat! Torba yasanın getirdiği yapılandırma fırsatından yararlanmak için sadece 7 gün kaldı. Faiz yükünden kurtularak...
Merkez Bankası beklenen kararını açıkladıMerkez Bankası beklenen kararını açıkladı
Merkez Bankası beklenen toplantısını gerçekleştirdi ve faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı.
Herkes bin lirasını alsın!Herkes bin lirasını alsın!
Yargıtay'ın 'Elektrik abonesinden kayıpkaçak parası alınamaz' kararı, vatandaşın şimdiye kadar ödediği paraların da geri alınmasının yolunu açtı.
Osmanlı Türkçesi bilenin işi hazırOsmanlı Türkçesi bilenin işi hazır
Osmanlıca dersinin önemi Balkan ve Afrika ülkelerinden gelen taleplerle gözler önüne konuldu. Bu ülkeler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden personel talebinde...
Memurun gözü bu haberde!Memurun gözü bu haberde!
30 yılı aşan hizmetlere ikramiye hükmü yarın karara bağlanacak.
Hedef 2023'te 24 milyar dolar ciro!Hedef 2023'te 24 milyar dolar ciro!
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Kotil, 2023'te 24 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirtti.
16 Rus kuruluşa Moody's darbesi!16 Rus kuruluşa Moody's darbesi!
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Rusya'nın 16 finansal kuruluşunun notunu negatif izlemeye aldı.
O ürünlere ek vergi geliyor!O ürünlere ek vergi geliyor!
Bakan Zeybekci, ithal ürünlere ek vergi uygulamasıyla ilgili olarak kategori listesini açıkladı. Buna göre iki ay içinde ithal telefon, laptop ve elektronik aletlere...
BIST 100
BIST 50
BIST 30
84.868 %0,05
Düşük 84895,95
Yüksek 85076,56
İMKB ok
Açılış: 84821,70
81.502 %0,02
Düşük 81549,01
Yüksek 81721,55
İMKB ok
Açılış: 81482,95
10.492 %-90,00
Düşük 104966,10
Yüksek 105199,73
İMKB ok
Açılış: 104886,75

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.