Yer altında yatan servet!

8 Eylül 2013 Pazar, 10:23
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Torba Kanun Teklifi yasalaştı!Torba Kanun Teklifi yasalaştı!
TBMM'de sabaha kadar görüşülen torba yasada son dakika önergesiyle sürpriz bir düzenlemeye gidilerek, başbakan gibi cumhurbaşkanına da örtülü ödenek getirildi.
Jet Fadıl sırra kadem bastı!Jet Fadıl sırra kadem bastı!
Müfettişlerin Caprice Gold Oteli’ne gelerek inceleme yaptığı öğrenildi İstanbul Bayrampaşa’da inşa ettiği Caprice Gold Oteli’ni 5 yıldır tamamlamayarak 12 bin...
1 Mayıs'ta başlayacak uygulamaya itiraz var!1 Mayıs'ta başlayacak uygulamaya itiraz var!
SMS yasağıyla şirketlerin kurumsal hafızası siliniyor
“Türkiye’de petrol olsa çıkarılırdı!”“Türkiye’de petrol olsa çıkarılırdı!”
Milliyet yazarı Abbas Güçlü bugünkü köşesine Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir konuyu taşıdı. Türkiye'de yapılan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin...
‘Alo’ya 35.5 milyar TL harcadık!‘Alo’ya 35.5 milyar TL harcadık!
Türkiye’de 2014 yılında konuşma, data ve mesaj için 35.5 milyar TL harcandı.
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren o yasa Meclis'ten geçti!Milyonlarca kişiyi ilgilendiren o yasa Meclis'ten geçti!
Çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren "Torba Kanun" teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Açlık sınırı 1300 lira  olarak belirlendiAçlık sınırı 1300 lira olarak belirlendi
Türk-İş'in araştırmasında, mart ayında, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 301, yoksulluk sınırı da 4 bin 238 lira olarak hesaplandı.
Dövizdeki artış doğal gaz fiyatlarına yansıyacak mı?Dövizdeki artış doğal gaz fiyatlarına yansıyacak mı?
Döviz fiyatlarındaki artış, doğal gaz fiyatlarına yansıyacak mı ? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız cevapladı.
Türkiye Asya Altyapı Bankası'na üye olmak için başvurdu!Türkiye Asya Altyapı Bankası'na üye olmak için başvurdu!
ABD Dünya Bankası'nın rakibi olarak görülen bankaya müttefiklerinin katılmasını istemiyor
Zeybekci: Büyüme negatif gelmezZeybekci: Büyüme negatif gelmez
Ekonomi Bakanı, büyümenin 2015 ilk çeyrekte istenen gibi olmayacağını ancak negatif de gelmeyeceğini söyledi
BIST 100
BIST 50
BIST 30
80.348 %-1,39
Düşük 80316,26
Yüksek 81259,30
İMKB ok
Açılış: 81482,40
76.652 %-1,47
Düşük 76618,12
Yüksek 77565,22
İMKB ok
Açılış: 77795,83
98.592 %-1,52
Düşük 98536,34
Yüksek 99797,86
İMKB ok
Açılış: 100118,73

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir