Yer altında yatan servet!

8 Eylül 2013 Pazar, 10:23
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
SGK'dan kadınlara müjde!SGK'dan kadınlara müjde!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 2015'in başında başlatılacak projeyle, evde çocuk bakım hizmeti verilecek, böylece kadınların kayıtlı istihdamı artırılacak.
19 yıllık petrol kaldı19 yıllık petrol kaldı
Türkiye'nin 46,3 milyon ton ham petrol, 6,3 milyar metreküp doğalgaz rezervi kaldı.
Piyasalar S&P kararlarına odaklandıPiyasalar S&P kararlarına odaklandı
Borsa İstanbul haftanın son işlem gününe son 3.5 ayın en yükseğinde başlarken, kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's bugün Türkiye için notunu gözden...
44 milyon dolarlık 'çiçek'44 milyon dolarlık 'çiçek'
Ünlü müzayede evi Sotheby’s, Georgia O'Keeffe'nin efsane tablosu "Jimson Weed/White Flower No. 1"ı 44,4 milyon dolara sattı.
Emekliye zam geliyor!Emekliye zam geliyor!
Ocak 2015'te tüm emekliler için zam ayı olacak. İşte memur emeklisinin eline geçecek para...
Bank Asya 80 şube kapattıBank Asya 80 şube kapattı
Bank Asya finansal büyüklüğündeki değişim nedeniyle 80 şubesini kapattı.
Dünyanın en pahalı transferiDünyanın en pahalı transferi
ABD'nin Florida eyaleti Miami kentinde 325 milyon dolarlık sözleşmeyle dünyanın en pahalı sporcu transferi gerçekleşti.
Alibaba’ya rekor talepAlibaba’ya rekor talep
Asyalı e-ticaret devi Alibaba, dün ilk kez borçlanmaya çıktığı ABD hisse senedi piyasalarında ihracının 6 katı talep gördü.
Gross’a yarım milyar dolar verdiGross’a yarım milyar dolar verdi
George Soros’un yatırım fonu Soros Fund Management, Bill Gross tarafından yönetilecek bir fona yarım milyar dolar yatırım yaptı.
Goldman: ABD'de ilk faiz artışı Eylül’de olurGoldman: ABD'de ilk faiz artışı Eylül’de olur
Goldman Sachs, Fed'in faiz artırımlarına Eylül 2015'te başlayacağını tahmin etti.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
82.810 %0,36
Düşük 82774,70
Yüksek 83423,94
İMKB ok
Açılış: 82511,89
79.694 %0,46
Düşük 79584,64
Yüksek 80222,97
İMKB ok
Açılış: 79325,85
10.247 %-89,94
Düşük 102252,45
Yüksek 103092,84
İMKB ok
Açılış: 101881,90

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.