Yer altında yatan servet!

8 Eylül 2013 Pazar, 10:23
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Bir zam da motorineBir zam da motorine
Motorin fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam geldi.
Binlerce öğretmen adayına müjdeBinlerce öğretmen adayına müjde
Hükümet, 47 bin yeni öğretmen atanması için kanun tasarısını Meclis'e gönderdi.
Türkiye 14 ay sonra ilk kez AB’yi yakaladıTürkiye 14 ay sonra ilk kez AB’yi yakaladı
Türkiye, bir önceki aya göre AB-28’de perakende güveni en çok artan ülke, geçen yılın aynı dönemine göre ise en çok artan 3. ülke oldu
Altında son durumAltında son durum
Altın, doların ve hisse senetlerinin artışından dolayı son bir haftanın en düşük seviyesine indikten sonra dalgalandı
Enflasyon rakamları açıklandıEnflasyon rakamları açıklandı
Şubat ayında enflasyon yüzde 0.71. Öte yandan Şubat sonu itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 7.55 oldu.
Başçı randevu için 1 ay önce talepte bulunmuşBaşçı randevu için 1 ay önce talepte bulunmuş
Erdem Başçı'nın, Cumhurbaşkanı'ndan randevu talebi 1 ay öncesine dayanıyor.
Galatasaray'da Carlos Arroyo ile yollar ayrıldıGalatasaray'da Carlos Arroyo ile yollar ayrıldı
Galatasaray Liv Hospital, 9 Mart'ta oynanacak Fenerbahçe Ülker derbisi öncesinde takımın yıldız basketbolcusu Carlos Arroyo ile yollarını ayırdı.
Yatırımcılar bu ile akın ediyorYatırımcılar bu ile akın ediyor
Yaşam, emeklilik ve yatırım için fırsatlara göre derlenen beş ülke arasında Türkiye de bulunuyor.
Galatasaray hisseleri yükselişe geçtiGalatasaray hisseleri yükselişe geçti
Spor Toto Süper Lig'de rakipleri ile puan farkını açan Galatasaray'ın borsadaki hisseleri yeni haftada yaklaşık yüzde 5 arttı.Fenerbahçe hisseleride yüzde 3 değer...
İşini kuran İşini kuran "engelli"ye 36 bin lira hibe
Başbakan Davutoğlu, "Engelli vatandaşlarımızdan kendi işlerini kuranlara 36 bin Türk Lirasına kadar hibe vermeyi kararlaştırdık" dedi.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
84.303 %0,42
Düşük 84196,02
Yüksek 84670,89
İMKB ok
Açılış: 83946,92
80.533 %0,45
Düşük 80406,04
Yüksek 80881,42
İMKB ok
Açılış: 80173,63
10.365 %-89,95
Düşük 103459,06
Yüksek 104116,61
İMKB ok
Açılış: 103155,56

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir.