Yer altında yatan servet!

» »
Yer altında yatan servet!

Yeni yeni değer kazanıyor

Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan veTürkiye’de bulunan ponza, diğer iki ülkede bitme noktasına geldi. Türkiye’de ise Afyonkarahisar, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis’te bulunan ponzanın rezervinin yüzde 70’lik bölümü Bitlis’te. Günümüzde "beyaz altın" olarak adlandırılan ponza taşının Türkiye rezervlerinin çoğuna sahip olması, Bitlis’e ayrı bir önem katıyor. Ponza madeni başta savunma, inşaat, tarım, tekstil ve kimya olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan ponza, Bitlis’ten yurdun birçok bölgesine göndeliyor.
 
Bitlis'te yüzde 70'lik rezerv
 
Konu hakkında açıklama yapan Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan,“Madencilik sektöründe ponza, Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi, volkanik tüflerden oluşuyor. Bu, madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında büyük bir yoğunlukta pelit ve ponza yataklarına sahibiz.” dedi. Ponzanın dünyada ender görülen bir taş olduğuna dikkat çeken Dağdağan, “Ponza, yapı ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan bir madde. Bu madde, başta savunma sanayisi, inşaat sektörü, tarım sektörü, tekstil sektörü ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde hammadde olarak kullanılabiliniyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün ancak neredeyse dünya rezervi tükenmek üzere. Türkiye’de ise ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler, genellikle asidik bir malzeme ama yüzde 70’lik rezervi Bitlis sınırında bulunan ponza madeni, bazik yapıya sahip. Buradaki madde, aynı zamanda ham ve homojen. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Burası hem yapı bakımından çok hafif, malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye, çünkü çok ucuza mal edilen maden, maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor.” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Tüketiciyi aldatan reklamlara ceza yağdıTüketiciyi aldatan reklamlara ceza yağdı
Reklam Kurulu, mevzuata aykırılık tespit ettiği 700'ün üzerindeki reklama toplam 9,4 milyon liralık ceza kesti
Türkiye'ye 100 milyon dolar yatırımTürkiye'ye 100 milyon dolar yatırım
Bombardier Türkiye'de ortağı Bozankaya ile YHT üretimine yönelik teknoloji transferi için 100 milyon dolar yatırım yapacak.
Fiyatta indirime gidilecek mi?Fiyatta indirime gidilecek mi?
Türkiye'nin İran'a karşı açmış olduğu tahkim davasını kazanmasından sonra gözler doğalgaz fiyatlarına çevrildi.
Rusya'dan Türk Akımı ve Akkuyu açıklamasıRusya'dan Türk Akımı ve Akkuyu açıklaması
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye ile ortak enerji projelerinin geleceğinin Ankara'nın tavrına bağlı olduğunu söyledi.
Berat Albayrak: Berat Albayrak: "Türkiye için hayati rol oynadı"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Plan Bütçe Komisyonu'nda önemli açıklamalarda bulundu
Perakende satış hacmi değişmediPerakende satış hacmi değişmedi
Perakende satış hacmi bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı.
Yıldırım:Biz havalimanını yaparız,ne ad koyarlarsa koysunlarYıldırım:Biz havalimanını yaparız,ne ad koyarlarsa koysunlar
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3.Havalimanı ismi ile ilgili açıklamalarda bulundu
İş hayatında yeni dönem!İş hayatında yeni dönem!
Özel istihdam büroları ile kiralık işçi çalıştırılmasına ilişkin tasarıda, doğum izni ve askerlik gibi somut gerekçelerin dışında, ‘İşletmenin iş hacminin öngörülemeyen...
İş Dünyası Modern Mimari ile Buluşuyorİş Dünyası Modern Mimari ile Buluşuyor
Axis İstanbul’da A Plus Ofisler Metrekare Başına 20 DOLAR Kira Garantili! 1 Yıl Boyunca 20 Dolar Kira Garantisi
VakıfBank ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladıVakıfBank ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı
VakıfBank, çevresel ve sosyal faktörler dikkate alınarak oluşturulan ürün ve hizmetlerine yer verdiği ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.
BIST 100
BIST 50
BIST 30
71.415 %-0,82
Düşük 70373,47
Yüksek 71798,27
İMKB ok
Açılış: 72005,24
68.050 %-0,80
Düşük 67045,55
Yüksek 68405,06
İMKB ok
Açılış: 68599,35
87.540 %-0,76
Düşük 86201,56
Yüksek 88002,80
İMKB ok
Açılış: 88211,43

Paralimani.com; Foreks, Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı Resmi Abonesidir