Yüzde 20'lik sınır kaldırıldı

» »
Yüzde 20 lik sınır kaldırıldı

Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK), yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde yapılan değişiklikler ile yatırım fonu kurucusunun, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil etmesine ilişkin yüzde 20'lik sınır kaldırıldı. Ayrıca Türkiye Varlık Fonu da fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraççılarına ilişkin sınırlamalardan muaf tutulan kurumlara eklendi.

SPK'nın Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yaptığı  değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, katılma paylarının alım ve satımına ilişkin bölümde yapılan  değişiklikle yatırım fonu kurucusunun, fonun katılma paylarını kendi portföyüne  dahil etmesine ilişkin yüzde 20'lik sınır kaldırıldı. Böylece ilgili madde  yönetmelikte şu şekilde yer aldı:

"Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım  satımı esastır. Kurucu, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir  ve katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu ve/veya yönetici  tarafından fona avans tahsis edilebilir."

Maddenin eski hali ise şu şekildeydi:

"Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım  satımı esastır. Kurucu ve/veya yönetici, fonun katılma payı sayısının yüzde  20'sini aşmayacak şekilde katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir.  Ancak katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu tarafından fona avans  olarak tahsis edilen tutar karşılığında alınan katılma payları fonun kuruluşundan  itibaren bir yıl süre ile bu oranın hesaplanmasında dikkate alınmaz."

Türkiye Varlık Fonu'na muafiyet
 
Tebliğin fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraççılarına ilişkin  sınırlamalar bölümünde yer alan maddeye Türkiye Varlık Fonu da dahil edildi.  Böylece Türkiye Varlık Fonu da ilgili maddede yer alan muafiyetlerden  yararlanabilecek.

Eski maddeye göre, fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraççılarına  ilişkin sınırlamalardan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Hazine ve  Maliye Bakanlığı ve ipotek finansmanı kuruluşları faydalanabiliyordu.

İlgili madde ise tebliğde, "TCMB, Hazine Müsteşarlığı ve ipotek  finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları  için bu fıkrada yer alan sınırlamalar uygulanmaz. Bu bent kapsamında tek bir  varlığa yapılan yatırım, fon toplam değerinin yüzde 35'ini aşamaz." şeklinde yer  aldı.
Öte yandan tebliğde yer alan sınırlamalar bölümüne, kurulun fon türü  bazında fon portföyüne alınacak varlık ve işlemlere ilişkin tebliğde yer alan  oranlardan farklı asgari veya azami oranlar belirleyebileceğine ilişkin bir madde  eklendi.

Fon toplam giderinin üst sınırının belirlenmesi ve kamuya  açıklanmasına ilişkin tebliğdeki bölüme eklenen bir madde ile de kurula, fon türü  bazında yönetim ücretinin üst sınırını belirleyebilme yetkisi verildi.

KAYNAK: AADiğer Güncel Haberler Haberleri
Trump tan yeni Huawei açıklamasıTrump'tan yeni Huawei açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, "tehlikeli" olarak tanımladığı Huawei`nin ABD-Çin ticaret anlaşması içine girebileceğini söyledi.
Yumurtanın fiyatı 22 kuruşa kadar düştüYumurtanın fiyatı 22 kuruşa kadar düştü
Irak’ın yumurta alımını durdurması tüketiciye yaradı. 35 kuruştan satılan yumurtanın fiyatı 23 kuruşa kadar geriledi.
Facebook tan kripto para hamlesiFacebook'tan kripto para hamlesi
ABD merkezli teknoloji şirketi Facebook’un, oluşturması beklenen kendi kripto para birimi konusunda Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerden fikir aldığı öne sürüldü.
İş gücü girdi endeksleri açıklandıİş gücü girdi endeksleri açıklandı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6...
Hasadına başlandı! Tüm Türkiye ye dağıtılıyorHasadına başlandı! Tüm Türkiye'ye dağıtılıyor
Adana'da turfanda karpuzun hasadı geç başladı. Çiftçiler, yağışlar nedeniyle erkenci karpuzun girdi maliyetlerinin arttığını söyledi.
İşsizlik maaşı ödeme tarihi açıklandıİşsizlik maaşı ödeme tarihi açıklandı
Normalde her ayın 5'inde ödenen işsizlik maaşı bayram öncesi ödenecek.