Zeytin üretimi rekora koşuyor!

» »
Zeytin üretimi rekora koşuyor!

Zeytin üretiminde son dönem dijital ve akıllı teknolojilerle çok daha yüksek verim alınıyor. Dünyada 4. sırada yerini alan Türkiye, 2017-2018 döneminde, geçen sezona göre, tam 2 milyon ton kapasiteye ulaştı.

Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte, zeytin üretiminde verimlilik hızla artıyor. Ve bu alanda yapılan yatırımlar fazlalaşıyor. Bu anlamda zeytin üretiminde sürekliliği sağlamanın tek yolu, akıllı teknolojileri kullanmaktan geçiyor.

Tarih boyunca hikayelere ve kutsal kitaplara konu olmuş zeytin, özellikle 1961-62 döneminde ilk zeytinyağı ihracatını yapan Türkiye için de eşsiz bir öneme sahip. Bugün şahit olduğumuz dijital dönüşüm ile de, her sektörde olduğu gibi tarım sektörü için de yepyeni bir dünya başlıyor.

Zeytin, her yerde yetişen bir ağaç türü olmadığı için ülkemiz adına çok değerli bir kaynak. Uluslararası Zeytin Konseyi'ne sunulan bilgiler ve yapılan tahminlere göre, 2017-2018 dönemi, geçen sezona göre, Türkiye'de zeytin alanında yaklaşık 2 milyon ton ile üretim artışının yaşandığını gösteriyor. Diğer yandan dünyaya bakıldığında, tarım alanlarının sınırlı olduğu ve toplam karasal alanın yüzde 10'unda tarım yapılabildiği gözlemleniyor. Ve bu alan her geçen gün azalıyor. Bu sebeple, hem tarımda hem de ağaç başına elde edilen zeytin üretiminde verimliliği sürdürmek ve arttırmak gerekiyor. Bu da ancak akıllı ve yenilikçi tarım uygulamalarını tarım alanında kullanarak mümkün oluyor.

BUBA Ventures bünyesinde kurulan tarım ve teknolojileri girişimi TreeT'in Genel Müdürü Mustafa Tamer, konuyla ilgili şu sözleri dile getiriyor:

"Özellikle sahip olduğu coğrafi konum ve Akdeniz iklimi ile bu yıl zeytin üretiminde 4. sırada yerini alan Türkiye için verimliliği arttırmak öncelikli konumuz. Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle dikilen ağaç sayısı ile Türkiye, İspanya'dan sonra yaklaşık 174 milyon ağaç adedi ile dünyanın en çok ağaca sahip ikinci ülkesi konumunda.

Tarımda bu alanda teknoloji ile elde edebildiğimiz büyük veri, önümüzdeki 10 yılda daha çok analizi gerçekleştirmemizi mümkün kılacak yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Zeytin hasadından son ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreçte yapılan tüm işlemler, teknolojik gelişmelerle güncellendi.Biz de artık bu alanda sadece tarım yapmıyor, var olan bütün teknolojileri kullanarak tarıma yön vermek istiyoruz. Türkiye'nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. Sensörlerle donatılmış tarım makinaları, topraktan sofraya takip sistemleri ve IoT(Nesnelerin İnterneti) teknolojilerini kullanarak zeytin ağaçlarından elde edilen verimi maksimum oranda arttırmayı amaçlıyoruz. IoT çerçevesi içerisinde önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacağını tahmin ettiğimiz sensör ağları ve bu ağlardan toplanacak veriler, bizim, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini ve tarlaların durumunu gerçek zamanlı olarak takip edebilmemize olanak sağlıyor. Bu verilerden çok farklı bilgi ve çıkarımlara ulaşmamız mümkün. Özellikle tarımcılık alanında yatırım yapmak isteyen beyaz yakalılar için İstanbul'danbaşka bir bölgeye giderek tarım arazisi yönetmek çok da kolay bir iş değil. Teknoloji bize bu imkanı sunuyor. Gece gündüz farkı, rüzgar yönü veya hava sıcaklığı gibi verimlilik hakkında bilmemiz gereken gerekli bilgiyi bizim adımıza toplayabiliyor.

Biz de TreeT Tarım ve Teknolojileri olarak konvansiyonel tarımın yanı sıra, tarıma yön verecek tarım teknolojilerini arazimizde kullanarak, yatırımcılarımızla birlikte büyümeyi hedefliyoruz."


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Selçuk Bayraktar: Yıllarca kaportacılık yapmışızSelçuk Bayraktar: Yıllarca kaportacılık yapmışız
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Tvnet'te İsmail Halis ve Mete Yarar’ın hazırladığı Güvenli Bölge programında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 'paradigma...
THY’nin yeni Dreamliner’ları yerli koltuklarla uçuyorTHY’nin yeni Dreamliner’ları yerli koltuklarla uçuyor
Türk Hava Yollarının (THY) filosuna kattığı yeni Boeing B787- 9 Dreamliner model uçakların ekonomi sınıf koltukları, ilk ve tek Türk uçak koltuk üreticisi TSI Uçak...
HDI Sigorta, ERGO Sigorta’yı bünyesine kattıHDI Sigorta, ERGO Sigorta’yı bünyesine kattı
HDI Sigorta'nın, hayat dışı sigortacılık alanında faaliyet gösteren ERGO Sigorta'yı satın almak üzere başlattığı görüşmeler ve mayıs ayında yaptığı başvuru Hazine ve...
Kiğılı dan İzmir e 5 bin ağaçKiğılı'dan İzmir'e 5 bin ağaç
Son dönemde yaşanan orman yangınlarına karşı harekete geçen Kiğılı, İzmir’in Kınık sahasında 5 bin ağaçlık ‘Kiğılı Ormanı’nı doğaya kazandıracağını açıkladı.
THY nin uçuş ağı genişliyor! Şimdi de o şehirlerTHY'nin uçuş ağı genişliyor! Şimdi de o şehirler
Türk Hava Yolları (THY)Amerika Kıtası’nın önemli şehirleri olan Mexico City ve Cancun uçuşlarına başladı
Sınıfının en çok satan uçağı olduSınıfının en çok satan uçağı oldu
Honda Aircraft Company, HondaJet’in Genel Havacılık Üreticileri Birliği (GAMA) verilerine göre 2019 yılının ilk yarısında sınıfının en çok satan uçağı olduğunu açıkladı....