'Dolar düştü, akaryakıtta indirime gidilmeli'

» »
 Dolar düştü, akaryakıtta indirime gidilmeli

Akaryakıt Tüketicileri Derneği, dolar ve petrolün aşağı yönlü hareket ettiğini belirterek, "Fiyatlardaki tırmanış nedeniyle zam yapılıyorsa, fiyatların düşmesiyle de indirime gidilmesi gerekiyor" dedi.

Akaryakıt Tüketicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hayrullah Doğan, dolar ve petrol fiyatlarının yükselmesinin gerekçe gösterilerek akaryakıta getirilen zamların, fiyatlardaki düşüşün ardından geri alınması gerektiğini söyledi.

Doğan'ın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle: “Dolarda art arda görülen rekorlar ve petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi, geçtiğimiz salı günü pompa fiyatlarına zam olarak yansıdı. Bu kapsamda benzinin litre fiyatına 15, motorine ise 16 kuruş zam yapıldı. Zam sonrası benzin, 2.5 yıl sonra yeniden 5 lirayı aştı. Sadece son iki zam dikkate alındığında 50 litrelik bir depoyu doldurma maliyeti benzinli araçta 15.5 dizel araçta 13.5 lira artış gösterdi.

Bugüne geldiğimizde ise, 3.60’la tarihi zirveyi gören dolarda rüzgar terse döndü. Kur, 3.35’i gördü. Petrol bugün 50 dolara yakın seviyelerde işlem görüyor. Her iki enstrümanda da aşağı yönlü hareket sürüyor. Fiyatlardaki tırmanış nedeniyle zam yapılıyorsa, fiyatların düşmesiyle de indirime gidilmesi gerekiyor. Tüketici açısından bakıldığında en büyük sorunun akaryakıttaki vergi yüküdür. Yapılan her zam ile tüketicilerin mağduriyetinin her geçen gün artıyor. Dernek olarak fiyatlarda indirime gidilmesini talep ediyoruz.”


Diğer Otomobil Haberleri
Bursa dan üç çeyrekte 159 bin otomobil ihraç edildiBursa'dan üç çeyrekte 159 bin otomobil ihraç edildi
Bursa'da, yılın üç çeyreğinde günlük 959 adet otomobil üretildi, bunların ortalama 592'si ihraç edildi.
Otomotiv üretimi eylülde azaldı! İşte otomotivde eylül üretim rakamlarıOtomotiv üretimi eylülde azaldı! İşte otomotivde eylül üretim rakamları
Otomotiv üretimi eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,7 düşüşle 107 bin 29 oldu. 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde ise toplam üretim yüzde 8 artarken, otomobil...
Küresel piyasalarda petrol fiyatları ikiye katlandıKüresel piyasalarda petrol fiyatları ikiye katlandı
Küresel petrol talebinin etkisiyle Covid-19 salgını öncesi seviyelerine dönen petrol fiyatları, arz talep açığı nedeniyle son bir yılda ikiye katlandı.
2032 ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak2032'ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak
Küresel binek araç satışlarının yüzde 50'sinin 2032'ye kadar elektrikli araçlardan oluşması beklenirken, bu sektörde köklü altyapı çalışmaları hız kazanacak.
Otomotiv sektörü ihracatın lokomotifi olmayı sürdürüyorOtomotiv sektörü ihracatın lokomotifi olmayı sürdürüyor
Yılın ilk 7 ayında Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı dış satım, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 10 milyar 743 milyon 952 bin dolara yükseldi.
BMW den iyi gelen bilançoya rağmen çip uyarısıBMW'den iyi gelen bilançoya rağmen çip uyarısı
BMW ikinci çeyrekte güçlü bir bilanço açıklamasına gelecek aylarda yaşanabilecek çip tedarik sıkıntılarından kaynaklanabilecek belirsizlikler konusunda uyarıda bulundu