ABD'de New York'un geleceğinden endişe duyan 150 büyük şirketten uyarı

» »
ABD de New York un geleceğinden endişe duyan 150 büyük şirketten uyarı

Salgından en fazla etkilenen kentlerden biri olan ABD'nin finans merkezi New York, ciddi ekonomik sorunlarla boğuşuyor.

ABD'de yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomisi kötüye giden ve suç oranları artan New York'un geleceğinden endişe eden 150'den fazla büyük şirket, Belediye Başkanı Bill de Blasio'ya kentin ''çöküşünü'' durdurmak için daha kararlı adımlar atması çağrısında bulundu.

Aralarında Goldman Sachs, Mastercard ve Nasdaq'ın da olduğu 150'den fazla şirket, New York Belediye Başkanı de Blasio'ya mektup göndererek, kentin güvenliğinden ve ''çöküşünden'' duyduğu endişeyi dile getirdi.

Artan suç oranlarının ve yaşam kalitesini düşüren sorunların, ekonomik iyileşmeyi tehlikeye atacağı uyarısı yapan şirketler, sorunların çözümü için daha kararlı adımlar atılması çağrısı yaptı.

Bütçe kesintisi nedeniyle çöp toplama gibi temel hizmetleri azaltan kent, gelecek iki yılda 9 milyar dolar bütçe açığı riski ile karşı karşıya ve ilerleyen haftalarda ise 22 bin çalışanını işten çıkarmak zorunda kalabilir.

Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından polis reformları kapsamında polis departmanının bütçesinde 1 milyar dolar kesintiye giden New York kentinde, silahlı şiddet ve hırsızlık gibi suç oranları da artış gösterdi.

Kamu güvenliği konusunda yaygın bir endişenin bulunduğuna dikkat çekilen mektupta, ''Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve ziyaretçilerimizin güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamına geri döneceklerine dair güçlü ve tutarlı bir mesaj göndermemiz gerek. Kentin güvenliği ve yaşanabilirliği endişeleri hızlı bir şekilde giderilmediği sürece kente dönüşler de yavaş olacak.'' denildi.

Çok sayıda kişinin işsiz olduğu ve evsiz kalma riskinin de bulunduğuna dikkat çekilen mektupta, şirketler gerekli hizmetlerin sağlanması konusunda yardım teklif etti.

New York Belediye Başkanı de Blasio ise 150'den fazla şirkete, kentin federal yardıma ve uzun vadeli borçlanmaya ihtiyaç duyduğu cevabını verdi.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Bezos bugün görevinden ayrıldıBezos bugün görevinden ayrıldı
ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, üst yöneticilik (CEO) görevini 5 Temmuz'da Andy Jassy'e bırakacağını duyurdu. Bezos bugün görevinden ayrıldı.
Zoom dan kritik satın almaZoom'dan kritik satın alma
Zoom, video konferanslardaki dil bariyerini aşmak hedefiyle dünyanın önde gelen girişimlerinden Kites GmbH'yi satın aldı.
Ege Gübre 8 milyon dolar ihracat siparişi aldıEge Gübre 8 milyon dolar ihracat siparişi aldı
Ege Gübre 8 milyon dolar bedelli kompoze gübre ihracat siparişi aldığını duyurdu.
Standard Chartered, Avrupalı yatırımcılar için kripto para platformu kuracakStandard Chartered, Avrupalı yatırımcılar için kripto para platformu kuracak
Birleşik Krallık merkezli banka Standard Chartered, Birleşik Krallık ve Avrupa'daki kurumsal yatırımcılar için kripto para ticaret platformu kurmayı düşündüğünü açıkladı.
TOGG, ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi olduTOGG, ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ödenmiş sermayesini 996 milyon 774 bin TL'ye çıkararak Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu.
Beyaz Saray: JBS SA ya siber saldırının arkasında Ruslar olabilirBeyaz Saray: JBS SA'ya siber saldırının arkasında Ruslar olabilir
Beyaz Saray, dünyanın en büyük taze et üreticisi JBS SA'ya yönelik siber saldırının arkasında, Rus suç örgütlerinin olabileceğini bildirdi.