ABD Hazine Bakanı Yellen'dan faiz mesajı

» »
ABD Hazine Bakanı Yellen dan faiz mesajı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Biden'in 4 trilyon dolarlık harcama planının enflasyonda yükselişe katkı yapsa ve daha yüksek faiz oranlarına yol açsa bile ABD için iyi olacağını savundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın, "daha yüksek bir faiz seviyesinin hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de toplum için pozitif olacağı" yönündeki söylemi piyasaların odağına yerleşti.

Janet Yellen, yaptığı açıklamada, Biden'ın 4 trilyon dolarlık harcama planının enflasyona katkıda bulunacağını dile getirdi, biraz daha yüksek faiz ortamının Fed için iyi olabileceğini söyledi. Bu Yellen'ın faiz artışıyla ilgili verdiği ikinci sinyal oldu. İlkinde de faiz oranları olağanüstü düşük seviyede demişti.

Uzmanlar, Yellen'ın açıklamalarının piyasalarda oynaklığı artırabileceğine dikkati çekerek, Fed'den kısa süre içinde böyle bir adım atması beklenmese de para politikasını etkileyecek haber ve verilerin fiyatlamalarda daha sert hareketliliklere neden olabileceğini söyledi.


Diğer Finans Haberleri
10 soruda borç yapılandırma rehberi10 soruda borç yapılandırma rehberi
Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta, destek prim borcunda faiz ve ceza yeniden hesaplanıyor. Başvurular 31 Ağustos’a kadar sürecek. Yapılandırmada...
Goldman Sachs, petrolün 80 dolara çıkmasını bekliyorGoldman Sachs, petrolün 80 dolara çıkmasını bekliyor
ABD'li uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda petrol fiyatlarında yükselişin devam etmesinin beklendiği belirtildi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: İnanıyorum ki Kırgızistan ile ticaret hacmini artıracağızTOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: İnanıyorum ki Kırgızistan ile ticaret hacmini artıracağız
Rifat Hisarcıklıoğlu, "Belirlenen 2 milyar dolar hedefine ulaşacağız. İki kardeş ülke el ele vererek, Kırgızistan ekonomisini daha çok büyüteceğiz." dedi.
İspanyol banka binlerce çalışanını işten çıkaracakİspanyol banka binlerce çalışanını işten çıkaracak
İspanya'nın ikinci büyük bankası BBVA'da örgütlü Comisiones Obreras sendikası, BBVA ile 2 bin 935 kişinin işten çıkarılması için anlaştı.
Deutsche Bank uyardı: Küresel enflasyon bir saatli bombaDeutsche Bank uyardı: Küresel enflasyon bir saatli bomba
Alman Deutsche Bank, yüksek enflasyonun küresel bir saatli bomba haline gelebileceği uyarısı yaptı. Deutsche Bank ekonomistlerine göre, küresel enflasyon ortadan...
Rusya  dolarsızlaşma kalkanı  kuruyorRusya "dolarsızlaşma kalkanı" kuruyor
ABD'nin yaptırım baskısı altındaki Rusya, ekonomide ve uluslararası ticarette risklerden korunmak için dolar kullanımını azaltmaya yönelik süreci hızlandırdı.