ABD'li patronlardan Trump'a kötü haber!

» »
ABD li patronlardan Trump a kötü haber!

ABD’nin Exxon Mobil, Pfizer, Toyota gibi önde gelen şirketlerinin yer aldığı ve 14.000 farklı firmayı temsil eden Ulusal İmalatçılar Birliği, Başkan Donald Trump’ın 20 Ocak günkü devir teslim törenini beklemeden görevden uzaklaştırılmasını istedi.

Trump’ın destekçilerinin ABD Kongre binasını işgal etmesinin ardından kurumun başkanı Jay Timmons tarafından yapılan açıklamada Trump’ın iktidarını korumak için şiddeti teşvik ettiğine dikkat çekildi. Trump’a destek veren Kongre üyelerinin de anayasaya bağlılık yeminlerini ihlal etmiş oldukları ve anarşiyi demokrasiye tercih ettikleri kaydedildi. Açıklamada ‘‘Kongre binasından tahliye edilen Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kabine ile birlikte çalışarak Anayasa’nın 25’inci Ek Maddesini yürürlüğe koymayı ciddi şekilde düşünmeli’’ denildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Anayasa’nın 25’inci Ek Maddesi, başkanın görevini yerine getiremeyeceği durumlarda görevi kısa süreliğine başkan yardımcısının devralmasını öngörüyor. Trump’ın 3 Kasım seçimlerinin galibi Joe Biden’dan görevi devralana kadar iktidarda 14 günü daha var.

Diğer iş örgütlerinden de çeşitli açıklamalar geldi. Amerika’nın en büyük şirketlerinin yöneticilerinden oluşan Business Roundtable adlı grup Trump’a ve ilgili yetkililere kaosu sona erdirmeleri ve iktidarın barış içinde transfer edilmesi çağrısı yaptı. Açıklamada başkentte yaşanan kaosun demokratik bir seçimin sonuçlarını değiştirmek için yapılan gayrimeşru çabalardan kaynaklandığı belirtildi.

JPMorgan Chase yöneticisi Jamie Dimon, ‘‘Liderlerimizin şiddeti sona erdirme, seçim sonuçlarını kabul etme ve 400 yıllık demokrasi geleneğimiz gereği iktidarın barış yanlısı el değişimini destekleme sorumluluğu vardır. Şimdi biraraya gelerek bu olağanüstü birliğimizi güçlendirmenin zamanı ’’ diye konuştu.

'KANUNSUZ ŞİDDET'

Merkezi Beyaz Saray yakınında bulunan güçlü iş örgütlerinden biri olan ABD Ticaret Odası’nın Başkanı Thomas Donohue da ‘‘Ulusumuzun Kongre binasına ve demokrasisine yönelik saldırılar derhal son bulmalı’’ dedi ve Kongre’ye yaşanan şiddete rağmen göreve devam etme çağrısı yaptı.

Donohue, ‘‘Kongre bu gece yeniden toplanmalı ve anayasal sorumluluğunu yerine getirerek Seçici Kurul oy sayımını onaylamalı’’ dedi.

IBM şirketinin müdürü Arvind Krishna da başkentte yaşanan şiddeti kınadı. Krishna, ‘‘IBM olarak bugün yaşanan benzeri görülmemiş kanun tanımazlığı kınıyoruz. Bu eylemlerin toplumumuzda yeri yok. Bunlar sona ermeli ki demokrasi sistemimiz işlemeye devam etsin’’ dedi.

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pinchai, ABD Kongresi’nde yaşananları ‘‘kanunsuzluk ve şiddet’’ olarak değerlendirdi.

Pinchai, ‘‘Özgür ve güvenli seçimler düzenlemek ve farklılıklarımızın üstesinden barış içinde gelmek demokrasinin temelini oluşturur. ABD’nin bu konuda uzun ve gurur dolu bir geçmişi var’’ dedi. Pinchai, ‘‘Bugün başkentte ortaya çıkan kanunsuzluk ve şiddet demokrasinin karşıtıdır, bunu kınıyoruz’’ diye konuştu


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Doğal gaz tüketiminde rekorDoğal gaz tüketiminde rekor
BOTAŞ verilerinden derlenen bilgilere göre, doğal gaz tüketiminde günlük rekor daha önce 245 milyon metreküple 8 Ocak 2019'da gerçekleşmişti.
Zorunlu deprem sigortasında azami teminat artırıldıZorunlu deprem sigortasında azami teminat artırıldı
Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile zorunlu deprem sigortasında uygulanan azami teminat tutarı 28 bin TL artırıldı
Akıllı telefon üreticisi Tecno dan Türkiye ye 25 milyon dolarlık yatırım hamlesiAkıllı telefon üreticisi Tecno'dan Türkiye'ye 25 milyon dolarlık yatırım hamlesi
Akıllı telefon üreticisi Tecno, Türkiye'de yerli üretim için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapacak.
Sağlık çalışanlarına getirilen izin kısıtlaması kaldırıldıSağlık çalışanlarına getirilen izin kısıtlaması kaldırıldı
Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlıkçılara yönelik getirilen izin, emeklilik işlemleri gibi kısıtlamalar kaldırıldı.
Bakan Varank: Akkuyu 2023 te elektrik üretmeye başlayacakBakan Varank: Akkuyu 2023'te elektrik üretmeye başlayacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ndeki (NGS) ilk reaktörün 2023 yılının sonunda devreye alınacağını ve elektrik üretiminin...
Türk çayını en çok Belçikalılar içtiTürk çayını en çok Belçikalılar içti
Türkiye'den geçen yıl 114 ülkeye 4 bin 750 ton çay ihraç edilerek, 17 milyon 436 bin 739 dolar gelir sağlandı. Çay ihracatında 5 milyon 598 bin 318 dolarla Belçika ilk...