Apple ile Samsung'dan 4.3 milyar dolarlık anlaşma

» »
Apple ile Samsung dan 4.3 milyar dolarlık anlaşma

Uzun bir süre sonunda Apple ve Samsung OLED ekran panelleri için dev bir anlaşma imzaladı.

Son iki yıldır Apple’ın iPhone modellerinde OLED ekran teknolojisine geçiş yapacağı söylentileri gündeme geliyordu. Standart LCD ekran panellerine göre daha az güç tüketen ve çok daha ince olan OLED ekran panelleri Apple için ciddi avantajlar sağlayacak. Bu ekranların üreticisi ise Samsung olacak.

Anlaşma 4.3 milyar dolarlık OLED ekran panelini kapsıyor. İddiaya göre sıradaki iPhone modeli için 60 milyon OLED ekran paneli için anlaşıldı. Anlaşmanın ikinci yarısı ise 100 milyon OLED ekran panelini kapsıyor. Yani Apple, Samsung’dan 160 milyon adet OLED ekran paneli temin edecek. Bu ekran panelleri sıradaki iPhone modelinde kullanılacak.

2016 yılı içinde yaklaşık 200 milyon iPhone satan Apple’ın hedefi 2017 yılı için de yaklaşık olarak bu seviyelerde. Geriye kalan 40 milyon ekran panelinin ise başka bir tedarikçiden sağlanacağı düşünülüyor.

The Investor isimli Güney Kore merkezli haber sitesinin iddiasına göre OLED ekranlar, sadece üst seviye bir iPhone modelinde kullanılmak üzere sipariş edilmiş olabilir. Bu yıl iPhone’un onuncu yılı olacağı için özel bir iPhone modeli bekleniyor.

2018 yılı itibariyle ise tüm iPhone modellerinin OLED ekran paneline geçiş yapması bekleniyor. Sıradaki iPhone modeliyle ilgili şimdilik elimizdeki en net bilgi OLED ekran kullanacağı. Diğer detaylar için bir süre daha beklemek gerekiyor.


Diğer Teknoloji Haberleri
Facebook  kızgınlık  denilen uyuşturucuyu satıyorFacebook 'kızgınlık' denilen uyuşturucuyu satıyor
Apple Kurucusu Steve Jobs'ın 'sağ kolu' olarak tanınan Joanna Hoffman Facebook'u sert bir şekilde eleştirdi. Hoffman sinirlenen insanların platformda daha çok etkileşime...
Vatandaş, teknolojiye 66 milyar lira harcadıVatandaş, teknolojiye 66 milyar lira harcadı
Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 9,6 büyüyerek 66,5 milyar lira satış rakamına çıktı.
Mobil abone sayısı 81 milyona yaklaştıMobil abone sayısı 81 milyona yaklaştı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, geçen yılın sonunda 77,8 milyon olan mobil abone sayısının, bu yılın üçüncü çeyreği sonunda 80,6 milyona ulaştığını...
Atıkta elektronik izin dönemiAtıkta elektronik izin dönemi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ticaretin hızlandırılması ve iş kaybının azaltılması amacıyla atık ithalat ve ihracat izinleri elektronik ortamda verilmeye başlandı.
Marmaray’da sefer sayısı arttıMarmaray’da sefer sayısı arttı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi-Söğütlüçeşme istasyonları arasındaki demiryolu hattı düzenleme çalışmalarının tamamlandığını...
Samsung Galaxy X ne zaman satışa sunulacak?Samsung Galaxy X ne zaman satışa sunulacak?
Samsung, katlanabilir ekranlı Galaxy X ile yeni nesil bir deneyim vaat ediyor. Samsung Galaxy X çıkış tarihi ve kullanım yöntemleri belli oldu