ATO'dan banka komisyonu düzenlemesine destek

» »
ATO dan banka komisyonu düzenlemesine destek

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, banka komisyon ve ücretlerine standart getirilmesine yönelik düzenlemeye destek verdi.

Baran, yazılı açıklamasında, yeni düzenlemelerle ücret, masraf ve komisyon sayısına getirilen sınırlandırmanın hem psikolojik hem de fiziki açıdan olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

Bankaların çeşitli isimler altında aldıkları ücret ve komisyonlar nedeniyle tüccar, sanayici ve tüketicilerin canının yandığına değinen Baran, "Neredeyse komisyonlar diye bir gider kalemi oluşturmuştuk. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Merkez Bankası tarafından sınırlandırma getiren düzenleme ile tüccar, sanayici ve tüketicinin üzerinden yük kalktı. Düzenleme ticaret hayatına olumlu yansır." ifadelerini kullandı.

ATO üyelerinden bu konuda şikayetler aldıklarını ve bu şikayetleri her mecrada dile getirdiklerini belirten Baran, yeni düzenleme için başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

2 bin 400'den 51'e

Banka işlemi gerçekleştiren herkesin muhatap olduğu ücret komisyonları sayısının bilinmediğine dikkati çeken Baran, şunları kaydetti:

"Ticaretle uğraşanlar olarak bankalara ödediğimiz komisyonların sayısını bilmiyorduk. Bu düzenlemeyle öğrenmiş olduk. 2 bin 400 adet komisyon alınıyor olması hiçbir mantığa sığmıyor. Bu sayının 51'e indirilmiş olması gerçekten çok büyük bir gelişme."

Yeni düzenlemeyle ticari müşterilerden alınan hesap işletim ve hesap açılış ücretinin kaldırıldığını, ayrıca kredi tahsis, kredi kullanım, kredilerin erken kapatılması EFT gibi ücretlere sınırlama getirildiğine dikkati çeken Baran, ücret ve komisyonlarda sağlanan sadeleşme sayesinde bankalar arasındaki ücret karşılaştırmasının daha şeffaf ve kolay yapılabileceğini belirtti. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye ye geri getirildiTürkiye'ye geri getirildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, önceki yıllarda yurt dışına kaçırılan iki kültür varlığını Türkiye'ye getirdi.
Orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopterOrman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopter
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'den (TUSAŞ) T70 yönetim helikopterlerini gelecek yıl teslim alacaklarını belirterek, "Gelecekte...
Covid-19 Çin in ilk çeyrek büyümesini yüzde 3.5 e çekebilirCovid-19 Çin'in ilk çeyrek büyümesini yüzde 3.5'e çekebilir
Morgan Stanley'in Çarşamba günü açıklanan bir raporuna göre, Covid-19 salgını, Çin'in ekonomik büyümesini yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.5 düzeyine çekebilir.
Bakan Varank: Türkiye’yi global bir marka haline getirmek istiyoruzBakan Varank: Türkiye’yi global bir marka haline getirmek istiyoruz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye’yi yükseköğretimde global bir marka haline getirmek istiyoruz. Bunun için üniversitelerimizin kapasitelerini;...
İnternetten  yemelik  toprak satışıİnternetten 'yemelik' toprak satışı
Sosyal paylaşım sitelerinde 'yemek' amacıyla toprak satışının yapılması dikkat çekti.
Merkez Bankası faiz kararını açıkladıMerkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faizi yarım puan indirerek yüzde 10,75'e çekti.