ATO'dan banka komisyonu düzenlemesine destek

» »
ATO dan banka komisyonu düzenlemesine destek

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, banka komisyon ve ücretlerine standart getirilmesine yönelik düzenlemeye destek verdi.

Baran, yazılı açıklamasında, yeni düzenlemelerle ücret, masraf ve komisyon sayısına getirilen sınırlandırmanın hem psikolojik hem de fiziki açıdan olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

Bankaların çeşitli isimler altında aldıkları ücret ve komisyonlar nedeniyle tüccar, sanayici ve tüketicilerin canının yandığına değinen Baran, "Neredeyse komisyonlar diye bir gider kalemi oluşturmuştuk. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Merkez Bankası tarafından sınırlandırma getiren düzenleme ile tüccar, sanayici ve tüketicinin üzerinden yük kalktı. Düzenleme ticaret hayatına olumlu yansır." ifadelerini kullandı.

ATO üyelerinden bu konuda şikayetler aldıklarını ve bu şikayetleri her mecrada dile getirdiklerini belirten Baran, yeni düzenleme için başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

2 bin 400'den 51'e

Banka işlemi gerçekleştiren herkesin muhatap olduğu ücret komisyonları sayısının bilinmediğine dikkati çeken Baran, şunları kaydetti:

"Ticaretle uğraşanlar olarak bankalara ödediğimiz komisyonların sayısını bilmiyorduk. Bu düzenlemeyle öğrenmiş olduk. 2 bin 400 adet komisyon alınıyor olması hiçbir mantığa sığmıyor. Bu sayının 51'e indirilmiş olması gerçekten çok büyük bir gelişme."

Yeni düzenlemeyle ticari müşterilerden alınan hesap işletim ve hesap açılış ücretinin kaldırıldığını, ayrıca kredi tahsis, kredi kullanım, kredilerin erken kapatılması EFT gibi ücretlere sınırlama getirildiğine dikkati çeken Baran, ücret ve komisyonlarda sağlanan sadeleşme sayesinde bankalar arasındaki ücret karşılaştırmasının daha şeffaf ve kolay yapılabileceğini belirtti. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
IMF den  iklim direncine  destek çağrısıIMF'den "iklim direncine" destek çağrısı
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristaline Georgieva, Küresel Uyum Komisyonu'nun (Global Commission on Adaptation) Covid-19'dan toparlanma sürecinin "dayanıklı...
Merkez Bankası beklenti anketi açıklandıMerkez Bankası beklenti anketi açıklandı
Cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi yüzde 10,22'ye yükseldi.
Günde 7 milyon maske üretecek Türk firmadan 100 ülkeye ihracat hedefiGünde 7 milyon maske üretecek Türk firmadan 100 ülkeye ihracat hedefi
Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren Hayat Kimya, üç katmanlı ve her katmanında ayrı koruma sağlayan cerrahi maske üretti.
Yılın ilk yarısında makine ihracatı 7,6 milyar dolar olduYılın ilk yarısında makine ihracatı 7,6 milyar dolar oldu
Küresel ticaretin duraksama noktasına geldiği ikinci çeyrekte ihracatı, önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 27 daralan Türk makine sektörü, yılın ilk yarısını bir...
Erdoğan talimat vermişti! Yarı fiyatına çiftçilere verilecekErdoğan talimat vermişti! Yarı fiyatına çiftçilere verilecek
Hazine’ye ait arazilerin çiftçilere kiralanması binlerce ailenin yüzünü güldürdü. 600 köyde 575 bin dekar arazi, 20 milyon TL bedelle kiralandı. 20 bin vatandaşın işlemi...
Bakan Pekcan açıkladı! Kredi yapılandırma müjdesiBakan Pekcan açıkladı! Kredi yapılandırma müjdesi
Bakan Pekcan: "Esnaf ve sanatkarlarımızın Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden takipte olanları yapılandırıyoruz."