Avustralya ve Çin arasındaki ticari gerilim DTÖ'ye taşınıyor

» »
Avustralya ve Çin arasındaki ticari gerilim DTÖ ye taşınıyor

Avustralya, Çin ile yaşadığı arpa ithalatı sorununa müdahale etmesi için Dünya Ticaret Örgütü'nden (WTO) destek isteyecek.

Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, yaptığı açıklamada, Çin ile arpa ithalatında yaşadıkları anlaşmazlığa çözüm aramak için Dünya Ticaret Örgütüne (WTO) başvuracaklarını bildirdi.

Birmingham, bu anlaşmazlığın çözümüne diğer ülkelerin müdahil olmasını beklediklerini, Avustralya için en doğru adımın bu olacağını aktardı.

Çin ile Avustralya arasında son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve bölgesel meseleler konusunda yaşanan gerilim ticari alanı etkilemeyi sürdürüyor.

Çin Ticaret Bakanlığı'nın Avustralya şarabıyla ilgili ağustos ayında başlattığı soruşturmada, Avustralya'nın, şarap ihracatına uygunsuz biçimde mali destek sağladığı ve Çinli üreticileri zarara soktuğu sonucuna varıldığı belirtilmişti. Bakanlık, ithalatçıların Avustralya şarabının alımında yüzde 6,3 ila 6,4 arasında depozit ödemelerinin isteneceğini açıklamıştı.

Çin, daha önce de Avustralya şarabına yüzde 200'ün üzerinde vergi koymuştu. Avustralya, bu vergilendirmeyle şaraplarının Çin'deki satışının imkansız hale getirildiğini belirtmişti.

Avustralya'da hükümet, geçen yıl aralık ayında Vuhan'da ortaya çıkan Kovid-19 salgınının kaynağına ilişkin soruşturma yapılması önerisini desteklemişti. Bunun üzerine Çin ile Avustralya arasında gerilim yaşanmıştı.

Avustralya'nın, Japonya ile ortak savunma anlaşması arayışı ve Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddialarına karşı çıkan ülkelere katılması da bu gerilime katkıda bulunan meseleler arasında yer alıyor.

Avustralyalı askerlerin Afgan sivilleri öldürdüğünü ortaya koyan raporun ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien'in, Twitter'da, Avustralya üniforması giyen bir askerin, elinde kuzu tutan bir çocuğun boğazına bıçak dayadığı, üzerinde "Korkma, barış getirmeye geliyoruz" yazılı bir fotoğraf paylaşması, iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandırmıştı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre gerekli durumlarda ilave parasal sıkılaştırma...
81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı
Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha...
Türkiye den yenilebilir enerjiye dev yatırım!Türkiye'den yenilebilir enerjiye dev yatırım!
Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 4 bin 800 megavat yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alınırken, bu alana yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar doları buldu.
Savunma sanayii projesine dev destekSavunma sanayii projesine dev destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "812 savunma sanayii projesine 5 milyar TL'ye yakın destek verdik. 346 projeye teşvik belgesi düzenledik "açıklamasında...
Restoran ve kafelerden 5 li teklif!Restoran ve kafelerden 5'li teklif!
Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu.
Peugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyorPeugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyor
Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, bu yıl Türkiye toplam otomotiv pazarını 700 bin adet olarak ön gördüklerini belirterek, "Biz yüzde 8 pazar payı hedefliyoruz...