Bill Gates'in iklim krizine çözüm önerisi daha fazla nükleer enerji

» »
Bill Gates in iklim krizine çözüm önerisi daha fazla nükleer enerji

Bill Gates Eğer iklim değişikliğini çözme konusunda ciddiysek güvenli reaktörlerin çalışmaya devam etmesini sağlamalıyız. Ancak mevcut durum da yeterli değil. Eğer Amerika'da emisyonları sıfırlamak ve bir iklim felaketini önlemek istiyorsak daha fazla nükleer enerjiye ihtiyacımız var" dedi. Gates'in enerji şirketi TerraPower ay başında Wyoming'de yeni bir nükleer güç santralı inşa edeceğini açıklamıştı.

Microsoft Kurucusu Bill Gates iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla nükleer güç santralı kurulması gerektiğini belirtti. Nükleer Enerji Enstitüsü'nün düzenlediği toplantıda konuşan Gates ABD'nin mevcut nükleer santrallara desteğini artırarak yeni santral yatırımları yapması gerektiğini de belirtti.

Bugün nükleer gücün bir yol ayrımında olduğunu belirten Bill Gates "ABD'nin elektriğinin neredeyse yüzde 20'si nükleer enerjiden geliyor. Mevcut kapasite ABD'ye iyi hizmet ediyor ancak kapatılması planlanan reaktör sayısı yeni yapılması planlanan reaktör sayısından çok daha fazla. Eğer iklim değişikliğini çözme konusunda ciddiysek güvenli reaktörlerin çalışmaya devam etmesini sağlamalıyız. Ancak mevcut durum da yeterli değil. Eğer Amerika'da emisyonları sıfırlamak ve bir iklim felaketini önlemek istiyorsak daha fazla nükleer enerjiye ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ SANTRAL İNŞA EDECEK

146 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4. insanı olan Bill Gates'in nükleer enerjiye desteği yeni değil. Gates, 2006 yılında halen yönetim kurulu başkanlığını da yürüttüğü TerraPower isimli nükleer enerji teknolojileri şirketini kurdu. TerraPower son olarak 2 Haziran'da Wyoming'de yeni bir nükleer güç santralı kuracağını duyurdu. Gates, TerraPower'ın burada Natrium isimli teknolojik anlamda gelişmiş bir santral kuracağını belirtti.

Gates Wyoming santralıyla ilgili yaptığı açıklamada "Enerji alanındaki yararlarının yanında nükleer enerjinin yetişmiş işgücü için düzgün bir istihdam yaratacağını umuyoruz" dedi.

ABD Enerji Bakanlığı, TerraPower'ın Natrium teknolojisini geliştirmesi için önümüzdeki 5-7 yılda 400 milyon dolar ila 4 milyar dolar arasında bir teşvik vermeye karar verdi. Natrium'da çekirdek soğutucu olarak likit sodyum kullanılıyor. Bu da maliyetleri düşürüyor.

TerraPower'ın bir prototip reaktör inşa etmek üzere Çin devletiyle de anlaşması bulunuyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Açlık ve yoksulluk sınırı açıklandıAçlık ve yoksulluk sınırı açıklandı
TÜRK-İŞ, açlık sınırının 2 bin 903 TL'ye, yoksulluk sınırının 9.457 TL'ye yükseldiğini açıkladı.
Rekor kırıldı!Rekor kırıldı!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolu'nda geçiş rekoru kırıldığını bildirdi.
THY, Avrupa ikincisi olduTHY, Avrupa ikincisi oldu
Türk Hava Yolları (THY), günlük 1323 seferle Avrupa'da en çok uçuş icra eden 2. hava yolu oldu.
Kanola üretiminin desteklerle artırılması hedefleniyorKanola üretiminin desteklerle artırılması hedefleniyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, tohumunun yüzde 50'sinin bakanlık tarafından karşılanacağını dile getirdiği kanolada ortalama üretim, son 10 yılda yaklaşık...
Türkiye nin binek otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandıTürkiye'nin binek otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı
Türkiye, yılın ilk yarısında 4 milyar 923 milyon 650 bin dolarlık binek otomobil ihraç etti.
Nüfusa göre en fazla esnaf bu ilde!Nüfusa göre en fazla esnaf bu ilde!
Türkiye'de yılın ilk yarısında esnaf sayısı 2 milyon 55 bin 598 olarak hesaplanırken, nüfusa göre en fazla esnafın bulunduğu il Burdur olarak kayıtlara geçti.