Çin’de enerji krizi: Fabrikalarda üretim durdu

» »
Çin’de enerji krizi: Fabrikalarda üretim durdu

Avrupa'yı endişelendiren enerji krizi şimdi de Çin'e sıçradı. Ülkedeki enerji sorunları nedeniyle belli bölgelere elektrik verilemezken bazı fabrikalarda üretim durdu.

Avrupa’da yaşanan enerji krizi, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’e sıçradı. Enerji krizi, ekonomik yavaşlamaya ve küresel tedarik zincirinde aksamalara sebep olabilir.

Kesintilere Pekin yönetiminin iklim değişikliği hedeflerine odaklanmasının ve karbon emisyonunu düşürme hedeflerinin neden olduğu belirtiliyor. Doğalgaz ve kömür fiyatlarında aşırı artışlar yaşandığına dikkat çeken uzmanlar enerji kısıtının Çin’in ekonomik büyümesinin önüne geçeceğinden endişeli.

Çin’in kuzeyinde pek çok şehir elektrik kesintileriyle uğraşırken, Avustralya’dan daha büyük bir ekonomiye sahip güneydeki bir sanayi merkezi olan Guangdong eyaletinde fabrikalarda büyük elektrik kesintileri uygulandı. Ayrıca eyalet yönetimi insanlardan evlerde doğal ışık kullanmalarını ve klima kullanımını sınırlamalarını istedi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞTÜ
Nomura Holdings ve China International Capital Cooperation (CICC) ekonomistleri büyüme tahminlerini elektrik kesintileri nedeniyle düşürdüler.

CICC ekonomistleri bir raporda, elektrik kesintilerinin Çin’in büyüme oranını üçüncü ve dördüncü çeyreklerde yüzde 0,1 ila 0,15 puan azaltacağını söyledi. Nomura ise Cuma günkü raporunda yıllık büyüme tahminini yüzde 8,2’den yüzde 7,7’ye indirdi.

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Halkın Günlüğü’nde dün yayımlanan başyazıda, enerji kıtlığının Çinli tüketiciler için mal fiyatlarını yükseltebileceğini ve enflasyonu artırabileceği belirtildi.

Jilin eyaletinin yerel medyasına göre ise elektrik kesintilerinin mart ayına kadar sürmesi muhtemel.

DOĞALGAZ PİYASASINDA AGRESİF ADIMLAR
Ayrıca elektrik kesintilerinin yaşandığı ülkede doğalgaz ihracatı için de düğmeye basıldı. Dünyanın en büyük ithalatçılarından biri olan bu Çin’in sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatında Avrupalı rakiplerine kıyasla daha yüksek fiyat vermesi Avrupa’da endişeleri artırdı.

Çin’in Kasım-Mart döneminde teslim alınmak üzere, Avrupa fiyatının çok üzerinden en az 13 kargoluk LNG alımı yaptığı belirtildi. Çin’in doğalgaz piyasasındaki agresif hareketleri, sert bir kışa hazırlanan ve darboğaz yaşayan Avrupa’da endişelerin artmasına neden oldu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
500 Türk yatırımcı Azerbaycan a çıkarma yapacak500 Türk yatırımcı Azerbaycan'a çıkarma yapacak
MÜSİAD tarafından 25. kez düzenlenecek Uluslararası İş Forumu (IBF - International Business Forum) bu yıl Bakü'de gerçekleştirilecek. Türkiye'den 500 olmak üzere dünya...
Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldıRüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı
Türkiye'nin rüzgar enerjisinden sağladığı elektrik dün 174 bin 542 megavatsaatle yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Rüzgarın toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 20,2...
Milli elektrikli tren gelecek yıl raylarda olacakMilli elektrikli tren gelecek yıl raylarda olacak
Saatte 160 kilometre hıza uygun milli elektrikli tren setlerinden 3'ünün gelecek yıl TCDD Taşımacılık AŞ'ye teslim edilmesi bekleniyor.
Mastercard dan kripto para adımıMastercard'dan kripto para adımı
Mastercard, müşterilerinin tüketicilerin kripto para alıp satmasına, kripto paraya dayalı özel fırsatlar sunmasına ve kripto para banka ve kredi kartlarının...
Merkez Bankasının rezerv varlıkları yükseldiMerkez Bankasının rezerv varlıkları yükseldi
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, eylülde bir önceki aya göre yüzde 3 artarak 121,3 milyar dolar oldu.
Tesla nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştıTesla'nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı
Tesla'nın piyasa değeri, araç kiralama şirketi Hertz'in elektrikli araç filosu için 100 bin Tesla siparişi verdiğini duyurmasının ardından ilk kez 1 trilyon doların...