Doğan Apartmanı Engincan Ural'a annesinin en büyük jesti oldu

» »
Doğan Apartmanı Engincan Ural a annesinin en büyük jesti oldu

Galata'daki Doğan Apartmanı'ndan fiyatı 1.5 ile 3 milyon dolar arasında değişen daireyi Engincan Ural'a hediye edeceği konuşulan Sibel Can, oğlunu Okan Bayülgen, Şener Şen, Tarkan ve Teoman'a da komşu yapacak!

Galata'daki Doğan Apartmanı'nın ünlü sakinleri bugünlerde, yeni potansiyle komşuları Engincan Ural'ı konuşuyor. Ünlü şarkıcı Sibel Can, oğlu Engincan Ural için, iddialara göre İstanbul'un en pahalı ve en değerli binalarından Doğan Apartmanı'ndan daire bakıyor.
 
Doğan Apartmanı'nda daire fiyatları 1.5 milyon dolardan başlıyor. Dairelerin fiyatları konumuna ve büyüklüğüne göre 3 milyon dolara kadar çıkıyor. Apartmanda Sezen Aksu, Okan Bayülgen, Teoman, Şener Şen, Tarkan'ın da daireleri olduğu biliniyor.

DOĞAN APARTMANI'NIN ÜNLÜ EV SAHİPLERİ ENGİNCAN URAL'A ONAY VERECEK Mİ?
Fakat şimdi en büyük soru işareti, apartmandaki ünlü isimlerin Engincan Ural'ın daire almasına onay verip vermeyeceği. Çünkü Doğan Apartmanı'nda ev sahibi olabilmek için milyonlarca dolar parayı çıkarıp ortaya koymak tek başına yeterli değil. Apartman sakinleri olan Okan Bayülgen, Teoman, Şener Şen, Tarkani Sezen Aksu gibi isimlerin de onayı gerekiyor.
Fakat Sibel Can'ın bu konuda avantajlı olduğu konuşuluyor.

GALATA DOĞAN APARTMANI NEREDE VE NE ZAMAN YAPILDI?
Birçok ünlü isme ev sahipliği yapan Serdar-ı Ekrem Sokak’taki Doğan Apartmanı, İstanbul’da yaşayan özel isimlerin vazgeçemediği bir yapı... İstanbul’un ilk apartmanlarından olan Doğan Aparmanı, 19. Yüzyıl’ın sonlarında yapıldı. 90 ile 300 metrekare arasında büyüklüğe sahip 51 dairenin yer aldığı binadaki dairelerin fiyatı 600 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında. Yapı, ünlülerin apartmanı olarak da dikkat çekmekte.
 
Bayülgen’in binada üç dairesi var. Birini kendi için, birini atölye yapmak için, diğerini ise annesinin oturması için aldı. Apartmanın manzarasına vurulan Sezen Aksu ise, daireyi stüdyo amaçlı kullandığı bilinen bir gerçek.
 
Tünel Meydanı'ndan aşağıya inerken U biçimindeki mimarisi, sarı boyalı heybetli cephesiyle çevre binalar arasında hemen göze çarpan Doğan Apartmanı. İstiklal Caddesi’ne paralel olarak uzanan Serdar-ı Ekrem Sokağı’nda bulunan bu apartman sinemaseverlerin hiç yabancısı değil. “Eşkıya” filminin son sahnesi, “Muhsin Bey” filmi ve MFÖ’nün “Deli Deli Kulakları Küpeli” şarkısının klibi burada çekildi. Hümeyra’nın oynadığı Taç Perde reklamlarında da son hali gösterildi.
BELÇİKALI AİLE İNŞA ETTİRDİ
Bugün Doğan Apartmanı olan binayı ise 1890’larda Belçikalı Helbig ailesi inşa etirdi. 1919’a kadar bina Helbig apartmanı olarak kayıtlara geçti. Bu yapı döneminin seçkinleri; yabancılar, Levantenler, varsıl Yahudi ve Rumlar için kiralık konut olarak tasarlandı.

DOĞAN APARTMANININ İLK SAHİPLERİ
 
1919’da açık artırmayla Osmanlı uyruklu Mair de Botton’a satıldı. Adı da Botton Han olarak değiştirildi. Çok sayıda kiralık küçük dükkan ve işletmenin bulunduğu bina 1929’da borçlanma nedeniyle ipotek edildi ve Victoria Han oldu. 1942 yılına gelindiğinde ise bina Yapı Kredi Bankası’nm kurucusu Kazım Taşkent’in sahibi olduğu Doğan Sigorta’ya satıldı ve bugünkü adını aldı.
 
DOĞAN APARTMANININ TARİHİ EV SAHİPLERİ
Cumhuriyet döneminde tüm Pera’da görülen Sosyo- kültürel değişim, Doğan Apartmanını da etkiledi. Oturan isimlerden hiçbiri, daireleri miras olarak bırakmadı.
Kimler yok ki o apartmanda... Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüboğlu ve Türkolog Robert Anhegger çifti, araştırmacı-yazar Rasih Nuri ve Bedia İleri, İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, ressamlar, edebiyatçılar. Bu liste uzayıp gidiyor...
 
FOTOĞRAF ÇEKMEK BİLE YASAK!
Apartmanda fotoğraf çekmek, artık kolay değil. Bina güvenlik kameralarıyla kontrol altında. Vardiyalı olarak çalışan toplam 3 güvenlik görevlisi mevcut.

 
Öğrenci, mimar, turist olmanız şart. Onlar da ancak 5 dakika avluyu sessizce dolaşma şansına sahip. Doğan Apartmanı’nın bahçe düzenini Victoria Short yapıyor. Bu bayan, 2003 yılında İngiltere Başkonsolosluğuna düzenlenen El Kaide saldırısında hayatını kaybeden İngiltere Başkonsolosu Roger Short’un eşi. O korkunç saldırıdan sonra İstanbul’u terk etmeyen Short, Doğan Apartmanı’nın bahçesinin peyzajını üstlendi. Binaya taşınmak için paranızın olması yetmiyor. Apartman sakinlerinin de izni şart.
 
DOĞAN APARTMANI'NIN TARİHİ
Vaktiyle Karaim Yahudi Cemaati Mezarlığı’nın bulunduğu arsanın, 3770 m2’lik bir bölümünde yer alan ahşap iki katlı Mehmed Paşa Konağı ile 1732 tarihli Topçubaşı Abdül Mümin Ağa çeşmesini, 8 Eylül 1865’te Prusya adına Kont Brassier de St. Simon ancak bir Osmanlı vatandaşının aracılığıyla satın alabilmişti. Sultan Abdülaziz’in iradesiyle 1868 yılında resmen Prusya adına tapuya kaydı yapılan bu konağın yerine inşaası düşünülen Prusya Sefareti’nin imar planıysa 1870 yılında mimar Hubert Goebbels tarafından hazırlanmıştı. 1871/72’de inşaa kararı alınmış olmasına karşın Elçi Radowitz, Prusya Sefareti’nin burada değil 1874-77 yılları arasında Ayazpaşa’da inşa edilmesini sağlamıştı. Bu sıralarda Alman Çocuk Yuvası olarak kullanılan konak ise 1885’te terk edilmiş bir durumdayken çok geçmeden yıkılmıştı. 


 
Prusya Sefareti’nin Tarabya’daki yazlık konutunun inşaası için Constantinople Land and Building Company’e, 60.750 Mark peşin bedel yanı sıra 147.200 Mark değerindeki bu arsa da verilmişti. İşte bu arsada 1892 yılında başlanılan binanın inşaatı 1894 yılında tamamlanmıştı. Toplam 6650m2’ye oturan 49 daireli yeni barok tarzındaki binanın sahibi Ankara-Bağdat şimendifer hattı, Rumeli, Anadolu, Suriye, Bağdat, Ege, Samsun Demiryolları’nın inşaasını da yapan Ser-kurenâ Ali Beyzâde Mehmed Nahid Bey’dir.
 
1895 yılında yalnızca C. J. Reppen vapur acentasının kiracı bulunduğu Nahid Bey Apartmanı’nın, 1896 yılında hemen hemen tüm daireleri kiralanmıştı, kiracılar arasında Sultan II. Abdülhamid’in diş hekimi Hantz von der Heyde, Topçu Baş Komutanlığı’ndan Vinicombe Paşa ve Albay Atkinson Bey, Düyûn-ı Umûmiyye Genel Müdürlüğü danışmanı Casimir Sosnowsky Stocki, İngiliz Konsolos yardımcısı G. P. Devey yanı sıra Osmanlı Bankası, Şark Demiryolları Şirketi memurları, mühendisler, işadamları ve tüccarlar bulunmaktaydı. 
 
Helbig ve Şürekâsı Bankası’nın ortaklarından Charles Helbig (Liege 1822-İstanbul 1894) ile Leontine de Balzac’ın oğulları Belçikalı Jean Baptiste Helbig’in, Nahid Bey Apartmanı’nı satın almasıyla bina 1902 yılından itibaren Cité Yazıcı yanı sıra Helbig Apartmanı olarak anılmaya başlanmıştı. 
 
Şubat 1919’da Helbig varislerinin izâle-i şüyû talebiyle İstanbul İcra Dairesi’nin açık artırmasıyla Selânik’te sigara kâğıdı matbaası sahibi ve ithalatçısı Mair de Botton Efendi ve müteahit David de Botton Efendi’ye satılan bina bu tarihten itibaren Botton Han olarak anılacaktı. 
 
Botton Biraderler’in, 27.9.1929’da binayı 18.800 sterlin bedelle Selânik Bankası’na ipotek etmelerinin ardından 4.11.1929’da ipoteği devralan Victoria Sigorta Şirketi, 1935 yılında esaslı bir onarım yaptıktan sonra 11.3.1942’de binayı Kâzım Taşkent’e satmıştı. Bina bundan böyle Kâzım Taşkent’in 1940’lı yılların başında Alpler’de geçirdiği bir kazada hayatını kaybeden oğlu Doğan’ın adıyla anılacaktır. 5.7.1950’de yine Kâzım Taşkent’in sahibi bulunduğu Demir Toprak Firması’na devredilen Doğan Apartmanı 1970’lerin başından itibaren dairelere bölünüp satılmıştır. 

DOĞAN APARTMANI BİR DÖNEM EV SAHİPLERİDiğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...