Ebru Gündeş'e yalı davasında zorla getirme kararı! Zarrab'ın dosyası ABD'ye gidiyor!

» »
Ebru Gündeş e yalı davasında zorla getirme kararı! Zarrab ın dosyası ABD ye gidiyor!

Ebru Gündeş zorla mahkemeye getirilecek. Mahkeme, kaçak yalı davasında Ebru Gündeş'in sağlık mazeretini kabul etmedi. Reza Zarrab'ın ise yalı davasına ilişkin dosyası İngilizce'ye çevrilip ABD'de ifadesi alınacak!

Ebru Gündeş ve Reza Zarrab'ın kaçak yalı davasında bugünkü duruşmada her iki isim için de zorla getirme kararı çıktı. Bugün Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, duruşmaya sağlık gerekçeleriyle mazeret göstererek katılmayan Ebru Gündeş'in mazereti Mahkeme Heyeti tarafından reddedildi ve bir sonraki duruşmaya zorla getirlimesine karar verdi.

REZA ZARRAB'IN İFADESİ ABD'DE ALINACAK!
Daha önce de aynı dava için hakkında zorla getirme kararı bulunan Reza Zarrab'ın ise ABD'de serbest kalması halinde zorla getirme kararı uygulanacak. Öte yandan mahkeme, kaçak yalı davası dosyasının İngilizce'ye çevrilerek ABD'ye gönderilmesine ve Zarrab'ın ifadesinin ABD'de alınmasına da karar verdi.

Ebrü Gündeş ve Reza Zarrab'ın Kaçak Yalı Davası nedir?
Kanlıca’da, biri kendisine, biri de eşi Ebru Gündeş’e ait ikiz yalılarda kaçak kat ekleyip, dışarıdan asansör yaptırdığı iddiasıyla, “Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Rıza Sarraf (Reza Zarrab) hakkında, daha önce de duruşmaya mazeretsiz gelmediği için zorla getirme kararı çıkarılmıştı. Ebru Gündeş’in Batum konseri ise mazeret sayılmıştı. 


 
Rıza Sarraf ve sanatçı eşi Ebru Gündeş hakkında Kanlıca’daki tarihi Mehmet Arif Bey yalılarında mevzuata ve koruma ilkelerine aykırı biçimde tadilat yaptıkları iddiasıyla açılan davada yalıların tadilat iznini alan diğer sanık inşaat mühendisi Hakkı Süha Gökdemir de katılmıştı. Gökdemir savunmasında, yalıların tadilatı için Rıza Sarraf ile görüştüğünü ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne başvurarak tadilat izni aldığını vurgulamıştı. 
 
Kanlıca’da, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen ve 1970 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Envanterine ‘2. Derece Tarihi Eser’ olarak işlenen tarihi Kanlıca Mehmet Arif Bey Yalısı’ndaki tadilatla ilgili soruşturmayı yürüten Beykoz Cumhuriyet Savcılığı, Reza Zarrab, Ebru Gündeş ve inşaat mühendisi Hakkı Süha Gökdemir hakkında, “Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Reza Zarrab'ın savcılık iddianamesindeki ifadesi 
İddianameye göre, Reza Zarrab savcılık ifadesinde, yalı mahiyetindeki gayrimenkulleri 5 yıl önce satın aldığını, birini kendi, diğerini eşinin üzerine kaydettirdiğini belirtti. Aldıktan sonra iki yalıda da tadilat yapma gereği duyduğunu aktaran Zarrab, şunları kaydetti:
“Bu işlemleri Suha Gökdemir, ben bu inşaatları aldıktan sonra yapmaya başladı. Bütün tadilatları izin çerçevesinde yaptığını düşünmekteydim. Bu aldığım yalılardaki yükselti, eski haliyle aynı mahiyettedir. Kesinlikle aslında herhangi bir değişiklik yoktur. Bu yalıların eski ve yeni fotoğraflarına bakıldığında, yükseltide herhangi bir değişiklik olmadığı görülecektir. Sadece her iki yalı bana ait olması sebebiyle araya asansör konulmuştur. Bu asansörü yasaklayan herhangi bir kanun olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle bana isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum.”

 
Gündeş'in yalısına kaçak kat ve asansör
İstanbul 6. Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge KuruluEbru Gündeş'e ait 5 numaralı parselde yer alan yalıyla ilgili şu tespitlerde bulundu:
– Yan parseldeki yalı ile bağlantı kurulması için tüm katlara birer mahal ve asansör yapıldı.
– Yalının cephe doluluk ve boşluk oranları izinsiz değiştirildi.
– Onaylı projedeki zemin kat+cumbalı 1.kat+balkon+2.kat+kısmi çatı katı yerine katların tavan yükseklikleri düşürülerek zemin kat+cumbalı 2 adet kat + balkonlu 3 kat olarak yeniden düzenledi.
Komşu yalıya tünel
 
Yalıyı kaçak hale getiren inşaatlar
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü yalılarda inceleme yaparak 2 Haziran 2015'te yapı tatil tutanağı hazırladı. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nca hazırlanan raporda ise 10 Eylül 1970 tarihinde II.Grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Reza Zarrab ve Ebru Gündeş'e ait yalılarda restorasyon – tadilat projesinden farklı olarak yapılan uygulamalar tek tek anlatıldı. Raporda, Reza Zarrab'a ait 23 Pafta, 116 Ada 4 Parsel'de yer alan yalıyla ilgili şu tespitler yer aldı:
– Zemin katta bulunan iki kapı, bir pencere kaldırıldı, yerine dört bölmeli kapı açıklığı yapıldı. Parmaklı olan korkuluğun yerine cam korkuluk konuldu, 1. katta biri üçgen formlu tepe penceresi olmak üzere iki pencere kaldırılarak yerine zemin kattaki kapı açıklığı büyüklüğünde açıklık oluşturuldu.
– İkinci katta parmaklıklı olan korkuluk cam korkuluk olarak uygulandı, iki kanatlı olan pencereler tek kanatlı olarak uygulandı, kapı kanadının üstündeki pencereler kaldırıldı.
– Cumba çatısında değişikliğe gidildi sundurma bir çatı ile hem cumba hem de balkon kapatıldı.
1. katın cumba ve balkonunu kapatan sundurma girişinde, onaylı projede olmayan bir balkon eklendi, projedeki küçük pencerelerinin boyutları üç katına çıkarıldı. Ayrıca, yan parselde yer alan ve Ebru Gündeş'e ait olan yalı ile bağlantı geçişi inşa edildi.

 Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...