İki yakada Cim bom sevinci!

» »
İki yakada Cim bom sevinci!

Uzmanlar yapılacak projelerle Riva’da fiyatların 2017’de yüzde 50 artacağını belirtiyor. Florya’da ise fiyatların önümüzdeki yıl yüzde 10 artacağı öngörülüyor.

Galatasaray Spor Klübü, 22 Ekim’de yapılan olağanüstü genel kurulunda uzun yıllardır konuşulan Riva ve Florya’daki arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili Dursun Özbek yönetimine yetki verdi. Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre Galatasaray, Emlak Konut GYO ile birlikte proje geliştirmek amacıyla bir protokol imzalandığnı haziran ayında duyurmuştu.

Emlak Konut’un bu bölgelerde hayata geçireceği projeler, bölgedeki yatırımcıları şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Biz de sizler için Riva ve Florya bölgelerinde yer alan arsaların güncel değerlerini, hayata geçecek projelerle birlikte önümüzdeki dönemde fiyatların hangi mertebelerde olacağını uzmanlarla görüştük.

Riva’da üst ölçekli yatırımların etkisiyle arsa değerleri metrekare bazında 450 dolara kadar çıkmış durumda. Uzmanlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün etkisiyle ve Emlak Konut’un bölgede hayata geçireceği projelerle metrekare fiyatlarının 2017’in ilk yarısında yüzde 40 ile 50 arasında artacağını öngörüyor. Galatasaray’ın Riva arazisine komşu olan bölgelerde genellikle villa tipi projeler yer alırken, villaların fiyatları 1 milyon dolar civarında seyrediyor.

Galatasaray’ın bir diğer arazisi ise Florya’da yer alıyor. Şu an bölgenin iskân durumundan ötürü yüksek katlı büyük çaplı projeler yapılmıyor. Bölgede 1 emsal değerine sahip arsaların birim satış bedelleri ise 3.500- 4.000 dolar seviyelerinde seyrederken, bölgede daireler genellikle dolarla satılıyor. Dairelerin metrekare fiyatları ise 10 bin dolar civarında. Uzmanlar, bölgede yükselen markalı konutlarla ve tamamlanacak metrodemiryolu çalışmalarıyla fiyatların önümüzdeki yıl dolar bazında yüzde 10 civarı artacağını öngörüyor.

FLORYA’DA 0.50 EMSALLİ ARSALAR 5 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Galatasaray arazisinin yer aldığı Florya, daha çok düşük katlı konut fonksiyonuyla gelişmiş bir bölge olup genellikle 0.50-1.00 emsal değeri arasındaki yapılaşma şartlarına sahip ‘konut alanı’ lejandlı arsalar yer alıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin verilerine göre bölgede 0.50 emsal değerine sahip arsaların metrekare fiyatlarının 2011 yılında 3-4 bin TL aralığında işlem gördüğü, bugün ise aynı tipteki arsaların 5-7 bin TL aralığında satılabildiği görülüyor.

Florya’yı da kapsayan Bakırköy ilçesinde nitelikli arsaların bulunduğu bölgeler Havaalanı çevresi, Bakırköy sahil ve Bakırköy Veliefendi çevresi olarak gruplandırılıyor. Bakırköy sahil kesimine yakın, 1 emsalli arsalar için metrekare fiyatları 6 bin dolar civarında seyrediyor. Yeşilyurt sahile yakın bölgelerde (emsal 0.50) arsa birim değerlerinin metrekaresinin 5- 6 bin dolar seviyelerinde olduğu görülüyor.

Zeytinburnu’nda sahil aksında ise 2.5 emsalli arsaların metrekare fiyatlarının 2016 yılında 5-6 bin dolar seviyesine geldiği gözlemleniyor. Bu bölgelerde yer alan markalı konutlarda yaşamın 2018 yılından itibaren başlaması planlanıyor. Devletin bu bölgelerde yapımına başladığı metro-tünel-otoyol çalışmaları da faaliyete geçtiğinde bölgedeki fiyatların daha yukarıya çıkması bekleniyor.
Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...