IMF'den Suudi Arabistan tahmini!

» »
IMF den Suudi Arabistan tahmini!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Suudi Arabistan ekonomisi için bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,9'dan yüzde 2,1'e düşürdü.

IMF'den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulguları paylaşıldı.

Yetkililerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizine hızlı ve kararlı bir şekilde müdahalede bulunduğuna işaret edilen açıklamada, devam eden ekonomik toparlanmanın sürmesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, hükümetin politikalarının orta vadede gerekli mali konsolidasyonu sağlaması gerektiği vurgulanarak, ancak bu yıl toparlanmaya daha fazla destek sağlamak için daha yavaş bir ayarlama hızının düşünülebileceği belirtildi.

Bunun, sosyal güvenlik ağına yapılan harcamaların artırılmasıyla sağlanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, Suudi Merkez Bankası (SAMA) ve bankalar tarafından uygulanan özel sektör destek programlarının, küçük ve orta ölçekli işletmelere nefes alma alanı sağladığı ve bunların dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, 2020'de yüzde 4,1 küçülen Suudi Arabistan ekonomisinin 2021'de yüzde 2,1 ve 2022'de yüzde 4,8 büyümesinin beklendiği bildirildi. IMF, mart ayında açıklanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Suudi Arabistan ekonomisinin 2021'de yüzde 2,9 ve 2022'de yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC grubunun anlaştığı mevcut üretim oranı ile Suudi Arabistan'da bu yıl petrol temelli gayrisafi yurtiçi hasılada (GSYH) yüzde 0,5'lik daralma beklendiğine işaret edilen açıklamada, anlaşmanın açıklandığı gibi sona ermesi halinde 2022'de ise yüzde 6,8'lik bir artış öngörüldüğü aktarıldı.

IMF'nin açıklamasında, "Toparlanmayı güvence altına almak ve daha güçlü büyümeyi teşvik etmek için politika yapıcıların Kovid-19 ile ilgili desteklerden çıkışı dikkatlice yönetmeleri ve Vizyon 2030 kapsamında daha uzun vadeli reform gündemine devam etmeleri gerekiyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, geçen yıl GSYH'nin yüzde 11,3'üne denk gelen ülkenin mali açığının ise bu yıl yüzde 4,2'sine denk gelmesinin beklendiği kaydedildi.

KAYNAK: AA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Tren seferleri 17 Mayıs tan itibaren eski düzene dönüyorTren seferleri 17 Mayıs'tan itibaren eski düzene dönüyor
Yüksek Hızlı Trenler ve bölgesel trenler, Marmaray ve Başkentray seferleri, 17 Mayıs'tan itibaren tam kapanma öncesindeki sefer saatlerine göre hizmet verecek
İnternet abone sayısı 65 milyonu geçtiİnternet abone sayısı 65 milyonu geçti
Türkiye'de 3G ve 4,5G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil genişbant abone sayısı 65 milyon 629 bin 737'yi buldu.
Talep patlaması yaşandı!Talep patlaması yaşandı!
Son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin etkisiyle alışveriş yöntemlerinde ciddi dönüşüm yaşandı.
İlk 3 ayda yüzde 41 arttı!İlk 3 ayda yüzde 41 arttı!
2021'in ilk 3 ayında maden üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 306 milyon tona ulaştı.
Bitcoin in piyasa payı yüzde 40 ın altına indiBitcoin'in piyasa payı yüzde 40'ın altına indi
Bitcoin'in toplam piyasa hacmi içindeki payı yüzde 40'ın da altına geriledi.
Yastık altındaki döviz konuta gittiYastık altındaki döviz konuta gitti
Gayrimenkul sektör temsilcileri, “Yastık altındaki döviz ve altın birikimleri konut alımı için kullanıldı” dedi.