"İptal edilen Rusya tatillerinin ücreti geri alınabilir"

» »
 İptal edilen Rusya tatillerinin ücreti geri alınabilir

Rusya'da planlanan tatilin başlamasına 30 günden az süre kalmış olsa bile tüketicilerin, tur düzenleyicisine iptal talebini iletebileceği, başvurularının olumsuz yanıtlanması halinde tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılarak ödemelerinin iadesinin istenebileceği bildirildi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Yönetim Kurulu Üyesi avukat Hasan  Batuhan Balkani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında  yaşananların tatil planlayan tüketicileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye'de hükümet yetkililerinin açıklamaları ve Rusya'nın giderek  sertleşen üslubu nedeniyle tüketicilerin tatil paketlerini herhangi bir ceza  bedeli ödemeden iptal edebileceğini ifade eden Balkani, tüketicilerin,  başvurularının olumsuz yanıtlanması halinde tüketici hakem heyetlerine başvuru  yaparak ödemelerinin iadesi isteyebileceğini kaydetti.

Balkani, iki ülke arasında yaşanan kriz meydana gelmeden tatil paketi  alan tüketicileri bu dönemde zorla tatile göndermenin hukuka aykırı olacağını  vurgulayarak, "Tüketiciler, tatil paketi alırken gereken tüm dikkat ve özeni  göstermesine rağmen şu anda yaşanan krizi öngörmeleri mümkün değildi. Her iki  ülke yöneticilerinin vatandaşlarına yaptıkları resmi açık duyurularla diğer  ülkeye seyahat etmemeleri ve orada bulunanların da derhal ayrılmaları yönündeki  söylemleri, hukuken zorlayıcı sebep olarak değerlendirilir. Rusya'da planlanan  tatilin başlamasına 30 günden az süre kalmış olsa bile tüketiciler, tur  düzenleyicisine iptal talebini iletebilir. Tur düzenleyicisi, tüketicilerden  aldığı ücreti an fazla 14 gün içinde tüketicilere iade etmekle yükümlüdür aksi  halde hukuki yaptırımlara tabi olacaklardır. Seyahat ve tatil sigortası yaptırmış  tüketiciler, poliçelerini dikkatle inceleyerek bu tür beklenmeyen durumlardan  ötürü zararlarının tazminini sigorta şirketinden de isteyebilirler. Tabii burada  tur düzenleyicilerinin yapmış olduğu zorunlu harcamaların akıbeti de önem  taşımaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Tur düzenleyicisinin, tüketicinin bu seyahati ile ilgili harç ya da  vergi ve benzeri bedeller ödemiş olabileceğini dile getiren Balkani, "Tur  düzenleyicisi, bu bedelleri belgelendirerek, bağlı bulundukları meslek odaları  kanalıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından talep edebilir. Tur düzenleyicisi  tarafından 14 gün içinde alınan ücret hiçbir kesinti yapılmadan iade edilmediği  takdirde tüketiciler, haklarını tüketici hakem heyetleri ve Tüketici  Mahkemelerinde aramalılar" diye konuştu.

Paket tatil ticari ya da meslek amaçla satın alınsa bile..."

Balkani, paket tatilin ticari ya da mesleki amaçla satın alınması  halinde dahi yine aynı sebeplerle iptal edilebileceğini vurgulayarak, bu durumda  mağdur olanı tarafından tüketici sıfatıyla 6502 sayılı Tüketici Kanunu kapsamında  hak sahibi olabileceğini söyledi.

Zararın sadece Türkiye'den Rusya'ya gidecek vatandaşlarımızın tatil  paketi alması ile sınırlı kalmadığını ifade eden Balkani, "Sayın Başbakanımız  Ahmet Davutoğlu'nun iş dünyasının zararlarını karşılayacakları açıklaması ile  Rusya'dan Türkiye'ye tur düzenleyen ve Rus turistler için yapılan  rezervasyonların iptali sebebiyle zarara uğrayan turizm şirketlerinin de zararın  karşılanacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı. 


Diğer Turizm Haberleri
İstanbul ile Atatürk havalimanları, 11 ayda yolcu ve sefer sayılarını artırdıİstanbul ile Atatürk havalimanları, 11 ayda yolcu ve sefer sayılarını artırdı
İstanbul'daki iki havalimanından, bu dönemde 63 milyon 370 bin 291 yolcu seyahat etti. Havalimanlarında, bu yılın ocak-kasım ayındaki toplam yolcu sayısı, geçen senenin...
Turistler 9 ayda 5,1 milyar dolarlık yemek yediTuristler 9 ayda 5,1 milyar dolarlık yemek yedi
Türkiye'yi bu yılın ocak-eylül döneminde ziyaret eden turistlerin yeme içme harcamaları 5,1 milyar dolar oldu.
Antalya tarihinde ilk kez 15 milyon turisti gördüAntalya tarihinde ilk kez 15 milyon turisti gördü
Antalya, 11 ayda 15 milyonun üzerinde yabancı turist ağırlayarak bu yıl üst üste rekor kırdı. Turistlerin ülkelerine göre dağılımında ise Rusya ilk sırada yer aldı.
Turistik Doğu Ekspresi yolcuları karanfillerle karşılandıTuristik Doğu Ekspresi yolcuları karanfillerle karşılandı
Ankara'dan ilk seferine çıkan Turistik Doğu Ekspresi yolcuları, Kars Tren Garı’nda sazlı-sözlü, Kafkas ekibinin gösterisi ve karanfille karşılandılar.
THY, İstanbul Havalimanı ndan Adana ya sefer başlattıTHY, İstanbul Havalimanı'ndan Adana'ya sefer başlattı
Türk Hava Yolları'nın, İstanbul Havalimanı'ndan Adana'ya ilk tarifeli sefer, "TK-2046" numaralı uçakla icra edildi
Mutlu turistler Türkiye yi tanıtacakMutlu turistler Türkiye'yi tanıtacak
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) yürüteceği ortak çalışmayla Türkiye'nin tanıtımında, tatilinden memnun...