İZTO’tan Almanya’ya ‘Türkiye’yi güvenli ülke listesine al’ çağrısı

» »
İZTO’tan Almanya’ya ‘Türkiye’yi güvenli ülke listesine al’ çağrısı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Almanya, güvenli ülkeler listesine Türkiye’yi almalı” dedi. Özgüner, aksi takdirde Türkiye'de hem turizmin hem de ticaretin zarar göreceği uyarısında bulundu.

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında turizm ile bu sektöre bağlı hava yolları, yeme-içme, konaklama gibi 50'den fazla alt sektörün geldiğini vurgulayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Almanya’nın güvenli ülkeler listesine Türkiye'yi alması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin salgın sürecinde Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde yürütülen başarılı çalışmalarla dünyaya örnek olacak şekilde riski yönettiğini belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Alman Hava Yolları Lufthansa ve milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları ortak kuruluşu olan SunExpress, Almanya'daki şirketini kapattı ve Türkiye ile büyüme kararı aldı. 2019 yılında Almanya'dan İzmir'e 414 bin 639 kişi ile giriş olurken, 2020 yılının ilk çeyreğinde ziyaretçi sayısı 14 kat azalarak 29 bin 406 kişi kentimize geldi. Her ne kadar pandemi sürecinde bir düşüş yaşanması öngörülse de, bu kadar ciddi bir düşüşün yaşanmasında Almanya'nın güvenilir ülke listesinde ülkemize yer vermemesinin ve arasında Türkiye'nin de olduğu ülkelerde zaman geçiren Alman vatandaşları için ülke girişinden önce 14 gün karantinada tutulma kararının büyük etkisi bulunuyor” diye konuştu.

TÜRKİYE 37. SIRADA
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un İzmir Adnan Menderes Havalimanı başta olmak üzere bütün turistik hava limanlarında açılacak test merkezleri ile ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatan İZTO Başkanı Özgener, “İstanbul, İzmir, Antalya, Dalaman hava limanlarında test merkezleri 1 Temmuz’a kadar, diğer turistik hava limanlarındakiler ise 15 Temmuz tarihine kadar açılacak. Bir yolcu isterse ülkesine dönerken yine test yaptırabilecek” dedi.

Yabancı turistler ya da yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için geliştirilen sigorta sistemi ile corona virüsü vakalarıyla sınırlandırılmayacak şekilde tüm sağlık sorunlarına ilişkin tedavi masraflarının 7 bin euroya kadar olan kısmını sigorta şirketlerinin karşıladığını belirten Özgener, “Almanya'da okulların açıldığını, temmuz sonunda Avrupa'da yaşamakta olan vatandaşlarımızın Kurban Bayramı vesilesiyle ülkemizi daha sık ziyaret edeceklerini öngörerek, Türkiye'nin seyahat edilmesi riskli ülkeler arasında yer alması ile hem turizm sektörü hem de ticaret olumsuz yönde etkilenecek. Güvenli, sağlıklı sertifika almaya hak kazanan otellerimizde, Almanya başta olmak üzere tüm ülkelerden gelen ziyaretçilerimizin huzurlu, rahat, sağlıklı ve güvenli bir seyahatle gelerek konaklayacaklarına inanıyorum. Türkiye ve İzmir'i sağlıklı, hijyenik ve güvenli bir şekilde keşfetmek için birçok sebep var” dedi.


Türkiye'nin, Forbes'un seyahat edilmesi güvenli ülkeler listesinde, İspanya, Portekiz, ABD, İtalya, Fransa, Rusya gibi pek çok ülkeyi geride bırakarak 37. sırada bulunduğunu belirten Özgener, ülkemizin Dünya Turizm ve Seyahat Konseyinin (WTTC) önerdiği güvenli ülkeler arasında da yer aldığını sözlerine ekledi.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecekTürkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün hizmete açılacağını...
Çiftlik Bank davası: Tutuklanmama güvencesi istediÇiftlik Bank davası: Tutuklanmama güvencesi istedi
Kurucusu Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanıklı Çiftlik Bank davasına devam edildi. ABD'de yaşayan 4 firari sanıktan biri olan Cengiz Samur'un...
Yerli otomobil fabrikasının temeli atılıyorYerli otomobil fabrikasının temeli atılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 18 Temmuz Cumartesi günü Bursa'ya gelerek TOGG yerli otomobil fabrikasının temel atma törenine katılacağı öğrenildi.
AB nin nüfusu 447,7 milyon olduAB'nin nüfusu 447,7 milyon oldu
Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkenin toplam nüfusu 2020 yılı itibarıyla 447,7 milyon oldu.
Yeniden değerleme oranı belli olduYeniden değerleme oranı belli oldu
2020 yılı ikinci geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı % 2,10 olarak tespit edildi.
İşsizlik rakamları açıklandı!İşsizlik rakamları açıklandı!
İşsizlik oranı 2020 nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puanlık azalış yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti.