Konut kredisi faizleri düşecek mi? BDDK'dan açıklama

» »
Konut kredisi faizleri düşecek mi? BDDK dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizde indirim çağrısını değerlendiren BDDK Başkanı Akben, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bugün bankalarla toplantı yapacağız" dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut kredisi faiz oranlarının yıllık yüzde 9'a doğru çekilmesi çağrısına ilişkin, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bugün sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği yöneticileri ile yapacağımız toplantıda bunları da konuşup değerlendireceğiz." dedi.

Akben, sektörün kredi kartı taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerindeki vade süresinin uzaması beklentisine ilişkin, “Konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız. Çalıştıktan sonra bu konuyu hükümetin gündemine getireceğiz" dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut alımlarında faiz oranlarının yıllık 9'a doğru çekilmesi yönündeki çağrısına ilişkin, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bunları da bugün konuşup değerlendireceğiz." dedi.

Sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yöneticileri, bugün Akben başkanlığında İstanbul'da bir araya geliyor.

BDDK Başkanı Akben, söz konusu toplantı ve sektördeki son gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonominin gidişatı ile ilgili seri toplantılar yaptıklarını ve önceki gün Ankara'da da Finansal İstikrar Komitesi toplantısının gerçekleştiğini hatırlatarak, söz konusu toplantıda verileri takip ettiklerini, 15 Temmuz'dan itibaren uyguladıkları politikanın durumuna baktıklarını ve yeni şeylerin gerekli olup olmadığını irdelediklerini söyledi.
"Kararlar gayet isabetli olmuş" diyen Akben, bunun yanında rakamlar ile kredilere de baktıklarını, burada da herhangi bir olumsuzluk görmediklerini ifade etti. Akben, kredilerde kayda değer bir bozulma olmadığını, bankaların şu anda borçlanabildiğini, sendikasyonlarını devam ettirdiklerini ve yenilediklerini, şu anda borçlanma konusunda herhangi bir sorun olmadığını vurguladı.

"Vatandaş ve hükümetin gösterdiği milli duruş ve seferberliği bankalardan da bekliyoruz"

Akben, bugün bankacılık sektörünün üst düzey yöneticileriyle İstanbul'da bir araya geleceklerini, söz konusu toplantının kararını önceki gün aldıklarını bildirdi.

Bankaları son günlerde verilen mücadeleye destek vermeleri ve bu mücadeleye herhangi bir zarar gelmemesi ile gerek bankaların faiz politikaları gerekse kredi politikalarında herhangi bir olumsuzluk yapmaması açısından uyardıklarını belirten Akben, "Şimdi bunların yüz yüze de bir tartışmasını yapacağız. Piyasanın, ülkenin ve ortamın normalleşmesi açısından olağan süreç içerisinde bankalarımızın rolünü konuşacağız." dedi.

Vatandaşlar ve hükümetin gösterdiği bu milli duruş ve seferberliği bankalardan da beklediklerini ifade eden Akben, toplantıya sistemik öneme haiz, ilk 10'daki büyük bankaları davet ettiklerini, ayrıca TKBB ve TBB yöneticilerinin de toplantıda hazır bulunacağını bildirdi.

"Büyümeye destek bekliyoruz"

Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen, şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9'a doğru çekiversinler" şeklindeki çağrısına ilişkin, bu konuyu da bugünkü toplantıda gündeme getireceklerini bildirdi.

Akben, "İngiltere, dün çok uzun yıllardan beri indirmediği bir faiz oranını indirdi. Büyümeye destek bekliyoruz. Ülkenin kurtuluşunun büyüme ile olduğunu düşünüyoruz. Burada da bilhassa bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bunları da bugün konuşup değerlendireceğiz." şeklinde konuştu.

"(Kredi kartı taksit sayısının artırılması) Uzun süreden beri gündemimizde olan bir konu"

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun "Kredi kartı taksit sayısının 9'dan 12'ye, belki 14'e yükseltilmesi mümkün olabilir. Tüketici kredilerinde 36 ay olan vade süresi biraz daha uzatılabilir. Bunlar ekonomide hareketlilik sağlayabilir. Tabii bunlar bir duyuma dayalı değil. Bizim bankacılık sektörü olarak beklentilerimiz bu yönde" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de, Akben, bu konunun uzun süreden beri gündemlerinde bulunduğunu ve çalışma gerektiren bir konu olduğunu söyledi.

Akben, şunları kaydetti:

"Bu konuyu çalışacağız. Makroekonomik dengeleri de göz önüne alarak bu konuya da bir çözüm bulma konusunda rakamları çalışmamız lazım. O olur, bu olur, taksit sayısı şuraya gelir, buraya geliri dillendirmek… Daha çok taze... Konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız. Çalıştıktan sonra bu konuyu hükümetin gündemine getireceğiz. Bu konuda bir takvim vermek doğru olmaz. Çünkü şu an çok hızlı bir dönemdeyiz. Bu konuda bir takvim veremem ama çalıştığımızı söyleyebilirim."

"(Odeabank'ın 1 milyar liralık sermaye artırımı) Para ülkeye önceki gün geldi"

BDDK Başkanı Akben, Bank Asya'nın tasfiye konusunun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) gündeminde bulunduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili yasa ile belirlenen süreler olduğuna işaret etti.

Akben, bankada mevduatı bulunanların parasını ne zaman alabileceğine yönelik olarak da, "Bu konuda bir tarih vermek sakıncalı olabilir. İnceleme gerektiren bazı konular var. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili olup olmadığı araştırılması gereken hesaplar var. Bunları netleştirdikten sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, herhangi bir mağduriyet olmayacak." diye konuştu.

Odeabank'ın 1 milyar liralık sermaye artırım kararı aldığını anımsatan Akben, "Para ülkeye, önceki gün sermaye hesabına geldi. Arkadaşlarımız incelemesini tamamlayıp bitirdi diyebiliriz." ifadesini kullandı.


Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...